Mokytojai numoja ranka į sveikatos patikrinimus?

Deimantė Gruodė
2016-09-19
Šalyje nuskambėję neseni įvykiai, kuomet mokytojai galimai užkrėtė vaikus tuberkulioze, verčia sunerimti... Įstatymai numato, kad švietimo įstaigų darbuotojų sveikatos tikrinimai būtų reguliarūs, tačiau, kaip teigia specialistai, pasitaiko atvejų, kuomet pedagogams diagnozuojama tuberkuliozė, nors sveikatos patikrinimo metu jokių ligos požymių nebuvo nustatyta. Švietimo politikai įžvelgia kitą problemą: „Atėjęs pas mediką mokytojas pasako „man viskas gerai“, galvodamas, kad tik greičiau sugrįžtų prie darbo“.
Mokytojai numoja ranka į sveikatos patikrinimus?
Valstybinė darbo inspekcija ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras pradėjo masinius vaikų ugdymo įstaigų patikrinimus, kuriais siekiama išsiaiškinti, ar tinkamai tikrinama šių įstaigų darbuotojų sveikata.

Atlieka patikrinimus mokyklose

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) pradėjo masinius vaikų ugdymo įstaigų patikrinimus, kuriais siekiama išsiaiškinti, ar tinkamai tikrinama šių įstaigų darbuotojų sveikata.
„Vaikų (iki 18 metų) mokymas, ugdymas ir auklėjimas yra įtraukiamas į sąrašą darbų, kuriuos leidžiama dirbti tik iš anksto pasitikrinus ir vėliau periodiškai besitikrinant, ar neserga užkrečiamomis ligomis. Taigi pedagogai prieš pradėdami dirbti ir vėliau kasmet tikrinasi, ar neserga tuberkulioze. Dėl kitų užkrečiamų ligų nurodoma tirtis esant epidemiologinei būtinybei. 
 
Tikrinant dėl tuberkuliozės dažniausiai yra daromas krūtinės ląstos rentgenologinis tyrimas. Nors tokiam tyrimui reikalingos tam tikros indikacijos, remiantis mūsų patirtimi, rentgeno nuotrauka daroma visiems besitikrinantiems. Esama ir nepatenkintų kasmet gaunama apšvitos doze, tačiau tokį būdą rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija tuberkuliozės profilaktikai vykdyti. Jei šis tyrimas atliekamas sąžiningai, o ne tik formaliai gydytojas uždeda antspaudą, manome, kad to visiškai užtenka, kad užtikrintume, jog su vaikais nedirbtų tuberkulioze užsikrėtęs pedagogas“, - sako Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas Andrius Navickas.

 
Atsakomybė darbdaviui

Atliekamų patikrinimų metu aiškinamasi, ar vaikų ugdymo įstaigų specialistai pasitikrino sveikatą dėl užkrečiamųjų ligų prieš įsidarbindami ir periodiškai kiekvienais metais. Taip pat siekiama sužinoti, ar sudarytas darbuotojų, kurie darbe gali būti veikiami profesinės rizikos veiksnių, sąrašas, ar periodiškai tikrinama visų darbuotojų, dirbančių darbo aplinkoje, kurioje galima profesinė rizika, sveikata.
 
„Rezultatų tikrai dar neturime, nes ši tęstinė tuberkuliozės prevencinė akcija prasidėjo tik šį pirmadienį. Balandžio mėnesį atlikome, jei neklystu, šimto keturiasdešimt dviejų mokyklų patikrinimą būtent dėl tuberkuliozės, tai yra, kaip ugdymo įstaigų darbuotojai tikrinasi sveikatą. Paaiškėjo, kad bene trisdešimt keturiose įstaigose ne visi pedagogai buvo pasitikrinę. Jie galėjo tai padaryti vasarą, tad, labai tikimės, kad įstaigų vadovai rimtai pažiūrėjo į šią problemą. Darbdaviai privalo užtikrinti, kad jų darbuotojai būtų pasitikrinę laiku. O jeigu jie atsisako, darbdavys privalo juos nušalinti nuo darbo arba paskirtį tokį, dėl kurio nereikia pasitikrinti sveikatos“, - sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė.
 
Anot jos, pirmiausiai mokytojas turi būti suinteresuotas laiku pasitikrinti sveikatą bent dėl aplinkinių – kolegų ir vaikų, su kuriais dirba. „Svarbu tai, kad nuo šių metų liepos mėnesio įsigaliojo naujas teisės aktas, sveikatos apsaugos ministro patvirtintas, kuriame labai aiškiai nustatyta, kaip dėl tuberkuliozės turi būti tikrinama darbuotojų sveikata.
 
Teisės aktuose įtvirtinta, kad ne mažiau vieną kartą per metus besitikrinant sveikatą profilaktiškai, privalomai turi būti atliekamas krūtinės ląstos rentgenologinis tyrimas. Tai yra labai didelis skirtumas, nes šeimos ir darbo medicinos gydytojai, prieš įsigaliojant šiam teisės aktui, pagal kompetenciją spręsdavo, ar pacientą reikia siųsti rentgenologiškai ištiri, ar ne. Tai dabar šis tyrimas, kuris yra absoliučiai informatyvus ir laisvės interpretacijoms nebus privalomas“, - sako R.Lingienė.
 
Kalba apie pensinio amžiaus ankstinimą
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas A.Navickas teigia, kad dažniausios tarp mokytojų yra kvėpavimo takų, ypač gerklų ligos.
„Balso stygų nuolatinis įtempimas yra vienas ergonominių (biomechaninių) veiksnių, dėl kurio Sveikatos apsaugos ministro įsakymu vieną kartą per dvejus metus turi būti tikrinama mokytojų sveikata. Mokytojas daug dirba garsiai ir raiškiai kalbėdamas, nuolat pertempiamos balso stygos, dažnai įkvepiama dulkių nuo kreidos.

 
Taip pat dirbant su knygomis bei informacinėmis technologijoms, šifruojant kartais neįskaitomus mokinių raštus, pavargsta mokytojų akys, todėl dauguma kenčia nuo akių ligų. Kadangi mokytojo darbas yra psichologiškai įtemptas, nereti, ypač po daugelio darbo metų, ir nervų sistemos sutrikimai. Dėl to pedagogų profesinės sąjungos nuolat kalba apie pensinio amžiaus mokytojams ankstinimą“, - sako A.Navickas.


Komentaras
Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narė Rima Baškienė:

- Vienas nemalonus atvejis negali tapti pretekstu pasakyti, kad štai, visi mokytojai neatsakingi, nesitikrina sveikatos, sirgdami eina į mokyklą ir užkrečia vaikus. Mokytojai pakankamai išprusę ir suvokia, kokias pasekmes gali turėti tokios ligos kaip tuberkuliozė.

 
Viliamasi, kad kiekvienas pareigūnas ar specialistas, kokį darbą bedirbtų – šiuo atveju medikas – privalo būti atsakingas už savo darbą. Nemanau, kad komitetas turėtų dar kartą priminti medikams, kad jie turi sąžiningai dirbti vadovaudamiesi Hipokrato priesaika ir preciziškai tikrinti mokytojų sveikatą. Tai būtų perteklinis dalykas. Mes tiesiog tikime, kad jie tai daro. Problema ta, kad žmonės per mažai dėmesio skiria sveikatai. Dažnesnė bėda ta, kad atėjęs pas mediką mokytojas pasako: man viskas gerai, galvodamas, kad tik greičiau grįžtų prie darbo. Dirbant su vaikais turi būti didžiulė atsakomybė ir kreipiamas dėmesys į mokytojo sveikatą.
 
Bet aš labiau norėčiau kreipti dėmesį ir į psichologinę sveikatą. Jeigu mums pavyktų išlaikyti mokytojo orumą, pagarbą valstybėje tokiu lygiu, kad mokytojai jaustųsi saugūs, laimingi, eitų į darbą gerai nusiteikę, o ne galvotų apie mažą atlyginimą, mikroklimatas, psichologinė jų sveikata, sąlygojanti ir visą mokykloje esančią aplinką, atmosferą, būtų kur kas palankesnė. Manau, kad sveikas ir atsakingas mokytojas bei valstybės parama ir pagalba jam - esminiai dalykai, kuriuos turime pasiekti ir užtikrinti.
 
Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė: 

- Labai prašau visų atsakomybės, kad profilaktiniai vaikų ir pedagogų sveikatos patikrinimai būtų atliekami ne formaliai, o kruopščiai, kokybiškai, sveikata ištiriama nuodugniai. Ypač norėčiau kreiptis į pedagogus – jūs turėtumėte rodyti pavyzdį ir net reikalauti, kad būtų atliekami reikiami tyrimai ir kruopšti patikra. Prisiminkime nelabai seną įvykį, kai mokytoja tuberkulioze užkrėtė keliasdešimt mokinių, ir suprasime, kad aplaidumo ir atsainumo kaina šioje srityje yra per didelė.
 
Pavasarį raštu kreipiausi į Sveikatos apsaugos ministeriją, visuomenės sveikatos biurus, taip pat savivaldybių švietimo padalinius ir ikimokyklinių bei bendrojo ugdymo įstaigų vadovus prašydama imtis papildomų prevencinių priemonių siekiant užkirsti kelią infekcinėms ligoms plisti.
 
Rašte buvo akcentuota, kad Sveikatos apsaugos ministerijos pagal jai priskirtą kompetenciją užtikrintų, kad „profilaktiniai kasmetiniai vaikų ir paauglių sveikatos patikrinimai, taip pat ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo mokyklų darbuotojų patikrinimai būtų atliekami ne formaliai, bet kokybiškai“.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris