Ministras nesupranta, kodėl dispečeriai įpykę

Deimantė Gruodė
2017-07-07
Trečiadienį Seimo Sveikatos reikalų komitete buvo pajudintas klausimas dėl Vilniaus miesto greitosios medicinos pagalbos stoties (GMPS) paslaugų teikimo. Bent kuriam laikui Vilniaus miesto savivaldybei pavyko prigesinti konfliktą: šios stoties dispečeriai kol kas lieka dirbti, nors anksčiau grasinosi pasitraukti. Tiesa, darbą GMPS styguoja laikinasis vadovas, nes konkurso laimėtojas pabėgo, o antrosios vietos nugalėtojas Zdislavas Skvarciany dar nepaskirtas, mat vis negaunama pažyma iš Specialiųjų tyrimų tarnybos.
Ministras nesupranta, kodėl dispečeriai įpykę
Kauno miesto GMPS vadovui Nerijui Mikelioniui ir buvusiam Vilniaus miesto GMPS direktoriui, o dabar profesinės sąjungos pirmininkui Tadeušui Rodzui (nuotrauka kairėje) nepavyko įtikinti vidaus reikalų ministro Eimučio Misiūno, kad atskiras iškvietimo numeris 033 yra reikalingas.

Savivaldybės atstovai neatvyko
Komiteto nariai apgailestavo, kad posėdyje nepasirodė Vilniaus miesto savivaldybės atstovai, kurių žinioje ir yra Greitosios medicinos pagalbos stotis. Užtat kiek vėluodamas į posėdžių salę įskriejo vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas, kuris praėjusį šeštadienį ne itin draugiškai buvo sutiktas įpykusių greitosios pagalbos stoties dispečerių.
 
„Buvome ministerijoje susitikę su sveikatos apsaugos ministru ir atstovais. Kalbėjome apie 033 numerio išjungimo galimybes: kada reikėtų išjungti, ar reikėtų panaikinti ir kokiais atvejais. Supratau, kad sutarėme, kaip elgsimės teikdami Vyriausybės nutarimo projektą, kuris nusiųstas derinti visoms ministerijoms. Kai derinimasis baigsis, Vyriausybėje bus pristatytos nuomonės ir tada svarstysime, ką daryti. Dargi Vyriausybės nutarimui bus teikiama patvirtinti dėl bendro ryšio integravimo, kad GMPS turimą informaciją ryšio priemonėmis matytų Bendrasis pagalbos centras“, - sakė vidaus reikalų ministras.
 
Po Vilniaus mieste kilusio sąmyšio, kuomet greitosios pagalbos dispečeriai pasiprašė atleidžiami iš darbo ir buvo gąsdinama, jog nuo liepos 1-osios bus sunku išsikviesti greitąją pagalbą, Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas suteikė vilties, jog 033 numeris bent kol kas nebus naikinamas. Tad komitete kilo klausimų, ar perinamuoju laikotarpiu paliekami du pagalbos numeriai, ar vis dėlto vienas jų visiškai naikinamas?
 

„Jeigu įsiskaitytumėte į projektą, yra siūloma nuo du tūkstančiai devynioliktų metų, kad būtų vienas numeris -112. Bet iki tol veiktų dar kiti numeriai, kuriais būtų informuojama, kad reikėtų tokiu atveju skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą. Tačiau buvo nuomonių, kad galbūt yra žmonių, kurie vis dėlto geriau žino numerį 033 ir atsižvelgiant į jų poreikius, galima tą numerį laikyti, kol juo bus skambinama.
Pavyzdžiui, per metus gaunamas tam tikras skambučių skaičius. Mes turime tyrimą, kad jaunesnioji karta daugiau žino numerį 112, vyresni asmenys labiau įsiminę 033. Galbūt pastarąjį galima laikyti iki to momento, kai automatiškai jis bus mažiau naudojamas ir galiausiai išjungtas“, - pasiūlė E. Misiūnas. Tiesa, toks ministro siūlymas, kaip nelogiškas, nesulaukė nei komiteto narių, nei profesinės sąjungos atstovų palaikymo.
 
Darbuotojai atsiėmė pareiškimus
Vidaus reikalų ministras negalėjo suprasti, kas sukėlė tokią audringą dispečerinės darbuotojų reakciją. Liepos 1-ąją Vilniaus miesto GMPS besilankantį E.Misiūną stoties darbuotojai tikrąją to žodžio prasme nušvilpė, kaltindami bandymu „buldozeriu“ naikinti greitosios pagalbos iškvietimo numerį. Šios stoties dispečeriai kol kas lieka pareigose, nors anksčiau buvo skelbta, kad gali iš jų pasitraukti, ir Vilniaus mieste bus labai sudėtinga išsikviesti greitąją pagalbą.
Vadovavimą Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stočiai perėmęs laikinas vadovas Arūnas Anužis sakė, kad stoties dispečerinė dirba įprastai, o anksčiau prašymus atleisti ar pervesti į kitas pareigas parašę darbuotojai juos atsiėmė.
 
Anot Vilniaus GMP stoties profesinės sąjungos atstovų, darbuotojai prašymus sutiko atsiimti sulaukę savivaldybės pažadų, kad dispečerinė nebus integruota į Bendrąjį pagalbos centrą. „Savivaldybė pažadėjo, kad išliks 033 numeris ir kad nebus naikinamos dispečerinės. Tad dispečerinė laikinai sutiko atsiimti pareiškimus“, – teigė skubios pagalbos specialiste GMP dirbanti Violeta Seiliuvienė.
Be to, iš pareigų už šiurkščius pažeidimus atleistą Vilniaus GMP vadovą Tadeušą Rodzą darbuotojai išsirinko profesinės sąjungos pirmininku.
 
„Negalima mesti darbų ir GMP stotyje palikti tokią neramią situaciją. Kai bus visiškai ramu, tuomet bus galima ir mano paslaugų atsisakyti. Kol kas darbuotojai paprašė jų nepalikti. Viskas buvo neplanuota, ekspromtu. Ministras turbūt net nesitikėjo mane ten sutikti, nes, kai kviečiau jį dar būdamas vadovas pasikalbėti, supratau, kad jis nelabai norėjo gilintis į problemą.
Kokie gali būti asmeniškumai, jeigu norime žmonėms palikti galimybę skambinti mums tiesiogiai. Septyniasdešimt procentų gyventojų skambučiais prabalsavo, kad numeris 033 yra reikalingas, nepaisant milžiniškų pinigų, kurie skiriami reklamuojant, kad gyventojai kviestųsi pagalbą per 112“, - „Lietuvos sveikatai“ sakė T.Rodzas.
 
Naujas vadovas dar nepaskirtas

Nuolatiniu Vilniaus GMP stoties vadovu turėtų būti paskirtas Zdislavas Skvarciany – konkurse dėl šio posto jis užėmė antrą vietą, tačiau pirmos vietos laimėtojas Saulius Deveikis atsisakė pareigų. Kol kas buvęs Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos priežiūros departamento direktorius Z.Skvarciany į pareigas neskiriamas, nes savivaldybė dar negavo reikalingos Specialiųjų tyrimų tarnybos pažymos.
„Kas jau kas, bet greitosios pagalbos paslaugos turi būti užtikrintos. Žinių man užtenka, kuravau šią sritį. Kai kurie man sakė: pasižiūrėk, kas vyksta greitosios pagalbos stotyje, bet aš nebijau darbo, kadangi teko vadovauti įstaigoms ir pradėjau tai daryti esant panašioms situacijoms“, - sakė su nekantrumu naujų pareigų laukiantis Z.Skvarciany .
 
Savo ruožtu buvęs Vilniaus miesto GMPS vadovas T.Rodzas neatmeta galimybės, kad naujasis vadovas gali būti nepaskirtas: „Toks variantas irgi įmanomas. Jeigu jo neskirs, tada reikės skirti mane. Tad skubotai priimami tokie sprendimai atbuline data, kad aš čia kažką šiurkščiai pažeidžiau. Tai jau teisinis nonsensas, jeigu buvęs teisingumo ministras (R.Šimašius – red. past.) tokias liaupses daro specialiai“, - sakė T.Rodzas.

 
Epicentre - klausimas dėl GMPS pavaldumo
Seimo Sveikatos reikalų komitete buvo svarstoma, kieno žinion turėtų pereiti greitosios medicinos pagalbos stotys.

„Noriu atkreipti dėmesį, kad greitųjų medicinos pagalbos įstaigų pavaldumas yra labai svarbus, nes akivaizdu, kad savivaldybės įneša tam tikro nesusipratimo ir galbūt neišnaudoja visų galimybių“, - sakė komiteto narė Asta Kubilienė.
 
„Būčiau tokios nuomonės, kad greitoji medicinos pagalba vis tik būtų valstybės rankose, o ne kiekvienoje savivaldybėje atskirai. Aš laikausi pozicijos, kad reikėtų išlaikyti lygiagrečiai, kaip ir kitose šalyse, greitosios pagalbos atskirą numerį ir nenustatyti šio numerio išjungimo metų – devyniolikti ar dvidešimtieji“, - sakė komiteto narys Antanas Matulas.
 
„Aš puikiai suprantu Vilniaus miesto greitosios pagalbos žmones. Jie nežinomybėje, jeigu yra „pakabinti“ nuo kažkelintų metų ir staiga pasakoma, kad jus panaikins, permes į kažkokias bendras patalpas, kai yra sukurta normali greitosios infrastruktūra. Jiems buvo pasakyta, kad jie bus išardyti ir permetami į Bendrosios pagalbos centro patalpas“, - stebisi komiteto narys Darius Kaminskas.

 
Komentaras
Sveikatos apsaugos viceministrė Gintarė Šakalytė:

- Ministerijoje darbo grupė jau sudaryta ir veikia. Manau, kad viena iš priežasčių, sukėlusi tokį chaosą, buvo pasakymas, kad ministerijos nuomone, dispečerinių turėtų mažėti. Buvo nutarta, kad keturios dispečerinės yra pakankamas skaičius. Tada iškilo kitas klausimas – du trečdaliai Lietuvos arba trys ketvirtadaliai yra vieno ryšio ir vienos sistemos zonoje, o maždaug vienas ketvirtadalis – tai yra Marijampolė, Panevėžys ir Utena - dirba kito ryšio zonoje. Tas mažesnis procentas dirba būtent VRM ryšio zonoje.
 
Kita problema, kurią mes sprendžiame, - dispečerinių centralizavimas: nuo aštuonių sumažinimas iki penkių arba keturių. Dar viena problema, kuri yra žymiai sudėtingesnė, - greitųjų priklausomybė savivaldybėse. Sudaryti trys galimi scenarijai. Vienas jų būtų ne tik dispečerinių centralizavimas, bet ir greitųjų medicinos pagalbos automobilių jungimas į vieningą sistemą. 


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris