Ministerija – kaip naujai gimusi

Deimantė Gruodė
2018-11-09
Atėjo mada keisti institucijoms marškinius, tai yra pavadinimus arba struktūras. Bet kokia iš to nauda – lieka neaišku. Štai buvo žadėta, kad Sveikatos apsaugos ministerijoje bus iš peties kertama per biurokratinį aparatą, tačiau apčiuopiamų rezultatų kol kas nematyti. „Duok Dieve, kad nebūtų kaip toje rusiškoje pasakėčioje: orkestrą perstatė, bet groti vis tiek neišeina“, - juokiasi parlamentaras Eugenijus Gentvilas.
Ministerija – kaip naujai gimusi

Bus skelbiami konkursai 
Kaip skelbiama, SAM reorganizacijos metu daugiausiai sumažėjo vadovaujamų pareigybių skaičius, o artimiausiu metu turėtų būti skelbiami konkursai į laisvas skyrių vadovų ir specialistų pareigybes.
Ministerijos „reinkarnacijas“ stebintieji piktinasi: kokia čia reforma, jei padalinių skaičius sumažėjo devyniais, o darbuotojų nutrupėjo vos keliolika? Tikrai dėjo iš peties!“
 
„Pareigybių mažinimas nebuvo pagrindinis struktūrinės pertvarkos tikslas. Tikslas buvo efektyviai perskirstyti žmogiškuosius resursus, nukreipiant dalį vadovaujančias pareigas užėmusių darbuotojų į konkrečių temų kuravimą ir atsisakyti perteklinių vadovaujančių pareigybių“, - paaiškino ministerijos atstovė Alina Žilinaitė.
Pasak jos, darbuotojams, su kuriais atsisveikinta, ministerija sumokėjo 112 171 Eur išeitinių. „Galutinė išeitinių išmokų suma priklauso nuo to, ar išėję valstybės tarnautojai įsidarbins kitose iš biudžeto išlaikomose įstaigose, kadangi tokiais atvejais išeitinės išmokos mokėjimas yra nutraukiamas“, - sako A.Žilinaitė.

 

L.S. skaičiai
SAM reorganizacijos metu padalinių skaičius buvo sumažintas nuo 34 iki 25, o esamų pareigybių skaičius nuo 235 iki 222.

 
„Atgaivino“ antikorupcijos skyrių
Pasak jos, prieš reorganizaciją buvo atlikta ministerijos veiklos analizė. O formuojant naują ministerijos administracijos struktūrą departamentinį valdymą nuspręsta palikti tik trijose pagrindinėse ministro valdymo srityse: asmens sveikatos, farmacijos bei visuomenės sveikatos srityse, sujungti mažiau nei penkias pareigybes turinčius ir panašias funkcijas vykdančius ministerijos padalinius.
Paprašyta A.Žilinaitė konkrečiai įvardijo, kokie skyriai ministerijoje liko, o kokie buvo panaikinti: „Reorganizacijos metu Sveikatos strateginės plėtros skyrius sujungtas su Tarptautinio bendradarbiavimo skyriumi. Asmens sveikatos srityje iš keturių liko du, o Farmacijos srityje iš trijų - du. Visuomenės sveikatos departamente irgi iš trijų skyrių liko du. Taip pat į šiuos du skyrius buvo integruotas Netradicinės medicinos iniciatyvų koordinavimo skyrius, tačiau atsirado naujas Psichikos sveikatos skyrius, siekiant daugiau dėmesio skirti sveikatos politikos prioritetams šioje srityje.
 
Atsisakyta atskiro skyriaus Sveikatos sistemos žmogiškųjų išteklių valdyme, šios funkcijos perskirstytos Asmens sveikatos departamentui ir Sveikatos sistemos stebėsenos ir inovacijų valdymo skyriams. Neliko Sveikatos išteklių priežiūros ir inovacijų valdymo departamento, taip pat Sveikatos ekonomikos departamento. Pastarojo funkcijos perskirstytos skyriams, atsakingiems už stebėsenos, finansų valdymo ir kontrolės bei strateginio valdymo sritis. Neliko Personalo skyriaus.“
Daug kritikos buvo sulaukęs ankstesnis sprendimas dėl neaiškių priežasčių atsisakyto Antikorupcijos skyriaus. Kaip dabar matyti, jis atgaivinamas, tik su daug „mandresniu“ pavadinimu. Nuo šiol jis vadinasi Antikorupcijos ir atitikties skyriumi. Be to, naujai įsteigta ir Spaudos tarnyba, Psichikos sveikatos skyrius, Veiklos administravimo skyrius.

 
Tarp kitko
Primename, kad praėjus metams po reformos Sveikatos apsaugos ministerijoje ir vėl buvo nutarta pertvarkyti struktūrą – birželį daugiau kaip šimtui darbuotojų įteikti įspėjimai apie atleidimą. Tuomet SAM vadovybė aiškino, kad dalis lapelius gavusių darbuotojų turėtų likti dirbti ministerijoje, o ši procedūra reikalinga norint pertvarkyti įstaigos struktūrą. „Artimiausiu metu (...) daliai šių žmonių bus pasiūlytos naujos darbo vietos. Tikimės, kad jiems bus priimtinos siūlomos naujos pozicijos ir karjeros galimybės“, – yra sakiusi sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė, pridūrusi, kad iš viso ministerijoje dirba 224 darbuotojai.
Savo ruožtu Darbo birža nurodė, kad birželį ministerijoje apie atleidimą įspėta 117 darbuotojų. Keliais etatais ministerija sumažės, tuomet patarėja negalėjo pasakyti, tačiau dar pavasarį sklandė žinia, kad ketinama atsisakyti dešimtadalio pareigybių.


 
Vienas klausimas
Ar pasikeitus struktūrai SAM darbas bus efektyvesnis?

Seimo vicepirmininkas Remigijus Žemaitaitis:

- Ne struktūros pakeitimas gerina darbo kokybę. Jie panašiai darė su Antikorupcijos skyriumi: iš pradžių panaikino, paskui priėmė šešiolika patarėjų, o rezultato vis tiek nėra. Suprasčiau, jei daroma struktūrinė reforma, kuomet iš esmės panaikinami skyriai ar etatai. Įsivaizduokite, įmonė viduje daro pertvarką, panaikina raštvedybą, nes viskas pereina į serverius ir nebe aktualu kaupti tam tikrus popierius. Bet jei yra daroma struktūrinė reforma ir ministerija neatsisako, pavyzdžiui, tam tikrų kontrolių, dokumentų, popierizmo, tai reforma nereikalinga.
Visų pirma ministras turėtų paaiškinti: kokių funkcijų ir kokių žmonių atsisako. Negirdėjau, kad Sveikatos apsaugos ministerija atsisako kokių nors priežiūros arba kontroliavimo funkcijų. Tai jeigu neatsisako, kam tada daryti struktūrinę reformą?
 
Seimo Ekonomikos komiteto narys liberalas Eugenijus Gentvilas:

- Duok Dieve, kad nepasitvirtintų rusiška pasakėčia: persodina orkestrą, bet groti vis tiek neišeina. Nemačiau net užuominų apie naują ministerijos struktūrą. Dažnai vaidina reformas. Būtent keičiasi dviejų ministerijų pavadinimas, perimant vieną ar kitą funkciją ir vaidina, kaip mes reformavome. Nuo to niekas nepasikeičia. Kitas dalykas: dalis reformų skiriama tam, kad atsikratytų to, ko nereikia ir priimtų reikalingas personalijas. Pasižiūrėsime, kaip įvyks Sveikatos apsaugos ministerijoje. Kitaip sakant, reforma turi duoti ekonominį efektą, taupymą, nes niekas manęs neįtikins, kad trūksta valstybės tarnautojų ministerijoje. Jų netrūksta, priešingai, juos reikia mažinti. Tai kur tas efektas? Kalbėti apie reformos sėkmę arba nesėkmę galėsime tik vėliau, kai pamatysime, kas yra priimta ir, ar ministerija dirba geriau.
 
Seimo Antikorupcijos komisijos narė Agnė Bilotaitė:

- Nežinau, ko buvo siekiama šiomis reformomis, jeigu iš tikrųjų sumažinti valstybės tarnautojų skaičių, tas sumažinimas labai kosmetinis. Svarstant, kodėl buvo daromi tam tikri jungimai, dažnai institucijose daroma taip, kad siekiama „savo“ žmones pasodinti į tam tikras pozicijas. Panaikinami vieni departamentai, sujungiami, prijungiama tam tikri skyriai, kad atsikratytų nepageidaujamų asmenų ir pastatytų pageidaujamus žmones. Negaliu tvirtinti, kad šiuo atveju taip yra, bet kas gali paneigti, kad to ir buvo siekiama.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris