Metamedikas – ne tik klinicistas, bet ir švietėjas, patriotas, vadybininkas

Nerijus Bliujus
2017-05-08
Kol Lietuvos medicinos sistemoje vis dar sukama galvą, kaip ne tik pagerinti gydytojų darbo sąlygas, bet ir jų kompetenciją, iniciatyvos imasi studentai. Lietuvos medicinos studentų asociacijos (LiMSA) nariai bei jaunieji gydytojai paruošė programą „Metamedikas“, pagal kurią kiekvienas medicinos studentas ateityje turėtų tapti geresnis savo srities specialistas.
Metamedikas – ne tik klinicistas, bet ir švietėjas, patriotas, vadybininkas
Medicinos studentai bei jaunieji gydytojai kartu su kitomis organizacijomis yra pasiryžę gerinti medikų bendruomenės įvaizdį, prisidėti keliant jų kompetenciją, populiarinti visapusiško sveikatos specialisto (metamediko) koncepciją, skatinti studentų įsitraukimą į visuomeninę, švietėjišką veiklą.

Daugiau kompetencijų

LiMSA prezidentas Rytis Kalinauskas teigia, kad parengta programa „Metamedikas“ padės ne tik studentams, bet ir esamiems gydytojams suprasti, kodėl medikui svarbu turėti daugiau kompetencijų.
„Norime, kad keistųsi studentų, dėstytojų ir jau dirbančių gydytojų požiūris į sveikatos specialistą profesionalą. Akcentuojame, kad jam reikalingos įvairios kompetencijos - ne tik dalykinės profesinės, bet ir kitos. Tai yra ir lyderystė, ir buvimas sveikatos ambasadoriumi, ir buvimas šalies patriotu. To reikia, kad suvoktumei sveikatos sistemą visapusiškai ir kad didžiuotumeisi profesija“, - sako R.Kalinauskas.
 

Pasak jo, programa bus skatinamas aktyvus visų medicinos studentų bendravimas.
„Šitoje programoje yra numatyta keletas ašinių veiklų. Tai viena jų iniciatyva skleidžiama per viešuosius ryšius. Jos metu bus dalinamasi interviu su įvairiais sveikatos sistemos lyderiais. Be to, Vilniaus bei Kauno universitetuose organizuosime viešuosius renginius, kuriuose bus kalbama aktualiomis temomis, susijusiomis su minėtomis kompetencijomis.
 
Nuo rugsėjo mėnesio tikimės, kad atsiras dar ir socialinių projektų, prie kurių vykdymo galės prisijungti studentai. Planuojame ir alkoholio prevencijos projektą, psichikos sveikatos stiprinimo iniciatyvą, taip pat pilietiškumo ugdymo mokyklą.
Tikime, kad organizuojami renginiai, diskusijos, dalinimasis patirtimi padės formuoti platesnį suvokimą apie sveikatos sistemą, kad patys studentai galėtų įvardinti, kokios yra esminės jos problemos“, - teigia vienas idėjos iniciatorių.
 
Dabartinis požiūris pasenęs

Vilniaus universiteto Psichiatrijos klinikos profesoriui Dainiui Pūrui tokia jaunųjų medikų iniciatyva – prie širdies, mat profesorius įsitikinęs, kad dabartinė mokymo sistema yra netinkama.
„Reikia rengti plačiai ir kritiškai mąstantį mediką. Klinicisto rengimas yra viena kompetencijų, tačiau ja apsiriboti nereikėtų. Kokios kitos kompetencijos? Pavyzdžiui, kad medikas turėtų pagrindus priimant ekonomiškai ir etiškai pagrįstus sprendimus.
 
Tarkime, medikas skiria kiekvienam pacientui patį brangiausią vaistą žinodamas, kad jis yra kompensuojamas. Tokia situacija nėra tinkama. Bet tas medikas sako, kad jį būtent taip mokė – ligoniui skirti tai, kas yra geriausio, brangiausio. Tokiu atveju eikvojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšos ir einama bankroto link. Nes kuomet iš tikrųjų kam nors prireikia gyvybiškai svarbaus brangaus gydymo, sakoma, kad nebėra pinigų.

 
Pas mus taip galvojama, kad kuo daugiau vaistų gausi, tuo būsi sveikesnis. Bet juk yra atvirkščiai. Pavyzdžiui, dabar daug žmonių serga depresija. Tačiau absoliuti dauguma depresijų yra nesunkios formos. Vadinasi, jos nereikia gydyti vaistais. Bet Lietuvoje masiškai ir vaikams, ir suaugusiems skiriami antidepresantai. Kai kolegų klausiu, kodėl taip yra, jie atsako: „Aš juk gydytojas. Kaip aš vaistų neišrašysiu?“
 
O iš tikrųjų mes pakenkiame pacientui. Skiriame stiprų vaistą, kai jis nėra reikalingas. Ir taip yra iš dalies dėl to, kad universitetuose dominuoja biomedicininis modelis, kuomet reikia labai daug žinoti, kaip gydyti vidaus organus, kūno dalis. O socialiniai mokslai yra nuvertinti. Ir tai sukelia prastas pasekmes visai sveikatos apsaugos sistemai“, - aiškina D.Pūras.  
 
Profesoriaus teigimu, būtina gerinti ir dabartinių gydytojų asmenines savybes, kurios leis ne tik geriau suprasti ligonį, bet ir padės kylant karjeros laiptais.

„Dar viena kompetencija – komunikacijos, bendravimo įgūdžiai. Juk medikai bendrauja su mirštančiais, su žmonėmis, kurie yra ištikti dar ir dvasinės krizės. O tu, kaip medikas, gali pabendrauti su tokiu pacientu vos penkiolika minučių. Bet juk tai yra technika, netgi tam tikras mokslas.
Svarbūs yra ir vadybos pagrindai. Aišku, niekas nesako, kad medikas turi ją baigti. Bet juk dažnai būna, kai medikai tampa skyriaus vedėjais. Pas mus dar yra tradicija, kad ne kas kitas, o patys medikai vadovauja ligoninėms. Todėl išmanyti vadybą būtina“, - tvirtina profesorius.  

 
Komentaras
Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė:

- SAM visuomet palaiko tokias prasmingas iniciatyvas. Šis LiMSA projektas – ne išimtis. Jis ypatingas tuo, kad jaunieji medikai kartu su kitomis organizacijomis yra pasiryžusios gerinti medikų bendruomenės įvaizdį, prisidėti keliant medikų kompetenciją, populiarinti visapusiško sveikatos specialisto (metamediko) koncepciją, skatinti studentų įsitraukimą į visuomeninę, švietėjišką veiklą.
 
Svarbu ir tai, kad šiuo projektu siekiama sudaryti sąlygas neformaliam studentų-studentų ir studentų-dėstytojų bendravimui, stiprinti patriotiškumą ir pasididžiavimą specialybe. Neabejotinai SAM palaiko tokias iniciatyvas, palaiko ir prisidės pagal galimybes dalyvaudama inicijuotose akcijose, renginiuose, skleisdami informaciją, aiškindama apie medikų darbo svarbą. 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris