Medikų sąjūdis: gydytojas – ne buhalteris

www.lsveikata.lt
2018-07-20
Lietuvoje daugelį metų galioja praktika: išrašydamas vaistą ar medicinos pagalbos priemonę, kuri gali būti kompensuojama, gydytojas privalo recepte nurodyti kompensacijos rūšį, kuri gali kisti, priklausomai nuo konkretaus vaisto, ligos ar jos stadijos, paciento socialinės grupės ir kitų dalykų, taip pat kaskart kruopščiai parinkinėti recepto įsigaliojimo datą ir neviršyti griežtų recepto galiojimo terminų, pranešime spaudai rašo Lietuvos medikų sąjūdžio atstovai.
Medikų sąjūdis: gydytojas – ne buhalteris

„Daug gydytojų prisipažįsta, kad vien mintis, jog pacientas prašo būtent kompensuojamojo vaisto ar kompensuojamosios MPP sukelia nerimą. Visiškai atsakingai galime teigti, kad nuolatinė įtampa neabejotinai yra viena nepasitenkinimo darbu, klaidų darbe bei gydytojų emigraciją skatinančių priežasčių. Negana to, pastaruoju metu girdime apie naujas iniciatyvas, pvz., tokias, kad gydytojas privalėtų kaskart, išrašydamas receptą, pacientui nurodyti, koks konkretus vaistinis preparatas būtų pigiausias.
 

Ar ne absurdas, kad gydytojas verčiamas gilintis į vaistų kainas, priemokas, kompensacijas ir kitokius finansinius dalykus? Tai akivaizdus nepagarbos gydytojo profesijai pavyzdys.
Gydytojui svarbu, kad pacientas įsigytų kokybišką vaistą, jį vartotų ir vartotų tinkamai. O po tam tikro laiko telieka įvertinti paskirto gydymo efektą.
 
Tačiau gydytojui visiškai neturi rūpėti, kaip pacientas gaus vaistą – nusipirks ar įgis kitokiu būdu. Gydytojui neturi rūpėti, kur vaistą ar MPP pacientas pirks – Lietuvoje ar užsienyje, kokią kainą (ar jos dalį) pacientas turės sumokėti. Gydytojui visai nesvarbu, kas suteiks kompensaciją – PSDF, privatus draudimas ar labdaros fondas. Nes visa tai yra finansiniai, ekonominiai ir socialiniai aspektai; tai nėra medicina, tai nėra klinikinės praktikos dalis! Gydytojas – ne buhalteris ir ne ekonomistas.
 
Gydytojas yra rengiamas būti GYDYTOJU. Privalome įsisąmoninti, kad eikvoti brangų gydytojo laiką su klinikine veikla visiškai nesusijusiems dalykams yra neatleistina prabanga – tiek gydymo įstaigai, tiek visai valstybei.
Todėl viešai kreipiamės į institucijas, formuojančias sveikatos apsaugos ir farmacinę politiką, ir reikalaujame inicijuoti permainas vaistų išrašymo srityje. Reikalaujame, kad nuo gydytojų bei slaugytojų būtų nuimta prievolė atlikti jiems nebūdingas funkcijas, t. y. užsiiminėti vaistų ir MPP kompensavimo konkrečiam pacientui klausimais ir rašyti atitinkamus receptus.
 
Remdamiesi pažangių užsienių šalių praktika, raginame sukurti tvarką, kad pacientas, kuriam išrašytas „paprastas“ receptas, galėtų nueiti į vaistinę ir vaistinėje pagal paciento turimą draudimo rūšį bei draudimo sąlygas, pasitelkiant specialias kompiuterines programas, būtų parinktas KV ar MPP kompensavimo procentas. O už receptų galiojimo datų tikrinimą ir sprendimą dėl to, kada pakartotinai (pvz., lėtinės ligos atveju) gali būti išduodamas (parduodamas) vaistas ar MPP, būtų atsakingi vaistininkai. Visa tai įgyvendinti turėtų padėti ir E.sveikata, įdiegus atitinkamas jos plėtros priemones.
Esame įsitikinę, kad naujoviška tvarka labai pagelbėtų mažinti eiles pas gydytojus“, - rašoma pranešime.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris