Medikų „klaidų“ pėdsakais seks „Sodra“

Deimantė Gruodė
2018-11-22
„Sodrai“ įduotas dar vienas įrankis: nuo ateinančių metų ji tikrins, ar gydytojai pacientams pagrįstai nustatė neįgalumą. O jei turintieji negalią nesutiks tikrintis – atims išmokas. Kardinalių pokyčių imtasi po to, kai vienas po kito neįgalumo nustatymo sistemoje iškilo korupcijos skandalai. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos vadovas dėl to netgi buvo priverstas trauktis iš posto.
Medikų „klaidų“ pėdsakais seks „Sodra“
„Sodra“ nuo kitų metų turės teisę tikrinti gydytojų priimtus sprendimus dėl neįgalumo grupės nustatymo, nes apstu atvejų, kai niekuomet nesirgę žmonės lyg niekur nieko gauna neįgalumą. Juos vertins nepriklausoma komisija, o nustačius piktnaudžiavimą išmokos bus atimtos.

Taisys broką
Seime svarstant socialinio draudimo biudžetą buvo įtraukta naujovė: „Sodra“ nuo kitų metų turės teisę tikrinti gydytojų priimtus sprendimus dėl neįgalumo grupės nustatymo, nes apstu atvejų, kai niekuomet nesirgę žmonės lyg niekur nieko gauna neįgalumą. Juos vertins nepriklausoma komisija, o nustačius piktnaudžiavimą išmokos bus atimtos.
„Vien šios funkcijos perėmimas problemos neišsprendžia, nes faktiškai „Sodra“ taisys sveikatos sistemos broką. Dėl to ginčijomės ir svarstydami socialinio draudimo biudžetą, nes vis krauname „Sodrai“ papildomas funkcijas, bet niekas už jas nesumoka. Kadangi ji moka ir išmokas, galbūt įdėmiau bei reikliau žiūrės į neįgalumo nustatymo procesą.
 
Galima daryti prielaidą, kad sutartinių nedarbingumo atvejų galėtų sumažėti, nes aš dar prisimenu laikus, kai „Sodroje“ buvo atskiras medicinos skyrius, kuris tikrindavo nedarbingumo pažymėjimus. Tai būdama pakankamai veiksminga“, - prisiminė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Algirdas Sysas.

Neįgalumo nustatymo sritis sujudinta po to, kai Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradėjo ikiteisminius tyrimus dėl galimų korupcijos atvejų NDNT Klaipėdos ir Šiaulių skyriuose. Dėl to NDNT vadovas Manfredas Žymantas netgi neteko posto.
 
Atimtų išmokas
Kaip buvo akcentuojama komiteto posėdyje, „Sodra“ iš savo biudžeto finansuotų ir organizuotų gydytojų sprendimų patikrinimą daugiausiai įtarimų sukėlusiais atvejais. Kaip aiškino „Sodros“ atstovai, pacientą iš naujo vertintų nepriklausoma komisija ir būtų atlikti visi reikalingi tyrimai: jei reikia, magnetinio rezonanso tyrimas, rentgenas ir kt. „Kaip išgirdome, bus patikrinta tik šimtas atvejų per metus, kuo aš stipriai abejočiau. Bent taip sakė „Sodros“ vadovybės žmonės, kurie dalyvavo komiteto posėdyje“, - sakė A.Sysas.
Parlamentarai suskaičiavo, kad kitąmet už 100 tūkst. eurų būtų galima patikrinti apie 100 pacientų.
 
„Tikrinimo mechanizmas reikalingas, nes yra visokių sprendimų ir, žinant praktiką, tiesiog nesusitvarkoma neįgalumo nustatymo srityje, nes abejotinų sprendimų kiekis pakankamai didelis. Kadangi dabar visų socialinių problemų sprendėjas yra „Sodra“, praktiškai jai perduodama visa kontrolė. Kadangi ji moka išmokas, kontrolės mechanizmas gali būti prie jos, nes neįgalumo ir darbingumo nustatymo institucija, esanti prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, deja, nesusitvarko su darbu iki galo“, - konstatuoja Seimo narys Rimantas Jonas Dagys.
Kaip nurodoma valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisoje, dalyvauti papildomame sveikatos ištyrime, kurį organizuotų „Sodra“, būtų privaloma. O neįvykdžius nurodymo, ligos išmoka, netekto darbingumo pensija ar kita išmoka, mokama iš Fondo biudžeto ar valstybės biudžeto, kaip siūloma taisyti įstatyme, būtų neskiriama arba sustabdomas mokėjimas.
 
Užkrauna papildomu krūviu
Tiesa, parlamentarai nerimauja, jog „Sodrai“ užkraunama vis nauji papildomi darbai, o darbuotojams dėl to kišenės nepilnėja.

„Aišku, kad papildomas užsiėmimas turėtų būti ir apmokamas, nes su „Sodra“ priėjome kritinę stadiją. Jai užkrovėme tiek įvairiausių prievolių visiškai neskirdami finansų. Darbuotojų atlyginimai irgi lieka praktiškai nepakilę, o krūvis auga gana žymiai. Tad tiesiog turėsime krentančią kokybę arba geriausi specialistai išeis iš sistemos“, - sako parlamentaras Rimantas Jonas Dagys.
Anot jo, lėšos, kurios skiriamos neįgalumo sričiai, turėtų būti sutelkiamos vienose rankose.
 
„Šiuo atveju manau, kad Sveikatos apsaugos ministerijai. Jei patys skirtų ir prižiūrėtų, būtų visiškai kitoks suinteresuotumas. Dabar vieni skiria, kadangi skirsto ne savo pinigus, tai laisviau žiūri, kiti kontroliuoja.
Antros sveikatos sistemos su gydytojais juk nesukursime. Kaip atidavėme pašalpų ir visų išmokų mokėjimą savivaldybėms, iš karto pamatėme didžiulį efektą. Pasirodė, kad kone pusė išmokų mokėjome tuščiai. Visa tai turėtų daryti viena sistema. Šiuo atveju, kaip minėjau, Sveikatos apsaugos ministerija arba Ligonių kasos“, - sako parlamentaras.


 
Komentaras
Seimo vicepirmininkas Remigijus Žemaitaitis:

- Įsivaizduoju, kad teismuose bus užginčijami „Sodros“ ar vieno kito tyrimą atliekančio pareigūno veiksmai, kaip galimai subjektyvūs. Kadangi kiekviena liga turi savo kodą ir pagal jį nustatomas žmogaus neįgalumas. Ar „Sodra“ turi nepriklausomą gydytojų komandą, kuri, pavyzdžiui, atvažiuoja į Šilalę ir kaip Šiaurės Korėjoje, kam yra nustatytas neįgalumas, visus kviečiasi ir tą pačią minutę šviečia rentgeno aparatu, atlieka magnetinio rezonanso tyrimą, tikrina rankas, galvą, kojas? Ir per vieną dieną Šilalėje patikrina, tarkime, dvidešimt žmonių, kam pagal kodus yra suteiktas neįgalumas. Neįsivaizduoju, kaip jie tuos patikrinimus įgyvendins. Jei gydytojų komisija nusprendė skirti žmogui neįgalumą, tai jį nustatė pagal šeimos gydytojo surašytą aktą. Tad kyla klausimas...
 
Ar jie paima dokumentą ir pasižiūri formaliai: žmogui nustatytas penkto slankstelio pasislinkimas, todėl jis turi trisdešimties procentų nedarbingumą. Ir patikrina, ar nedarbingumas nustatytas pagal minėtą slankstelį. Ar jie važiuoja pas jus, kiša į magnetinį rezonansą ir žiūri: su penktu slanksteliu viskas tvarkoj, ji gali būti balerina ir šokti Operos ir baleto teatre. Vadinasi, šeimos gydytojas ir komisija pažeidė įstatymus ir jai skyrė neįgalumą nepagrįstai. Jeigu jie važinės su magnetiniu rezonansu ir visa aparatūra, nežinau, kiek tai kainuos.
Kai kurios valstybės panašiais atvejais geriau jau linkusios mokėti neįgalumo išmoką negu kad atlikti administravimą, priežiūrą ir tokį bevertį kontroliavimą toje srityje.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

      G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

      „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
      V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

      V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

      Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

      Budinti vaistinė


      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

      Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

      Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Ir turtuoliai verkia
      Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
      Kas po devintu prakaitu slypi?
      Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
      Pavėlavęs perspaudų rinkinys
      Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

      Naujas numeris