Medikei įtarimų sukėlė sportininkams skirti papildai

Deimantė Zailskaitė
2015-05-26
Į redakciją kreipėsi gydytoja, įsigijusi, kaip pati sako, neaiškių sportininkams skirtų maisto papildų. Juos pirko ne vaistinėje, o viename Kauno prekybos centre. Medikė, šį papildą pasirinkusi dėl skaudamų sąnarių, pasigedo aiškumo, kaip tiksliai dienos dozę, kurioje sauja „arkliško“ dydžio tablečių, suvartoti. Norėdama gauti išsamesnės informacijos, skambino ir pardavėjui, ir tiekėjui, bet nieko nepešė. Dargi liko nesuprasta.
Medikei įtarimų sukėlė sportininkams skirti papildai
Medikei, įsigijusiai, kaip internete rašoma, „jungiamiesiems audiniams skirtą papildą „Animal Flex“, iškilo nemažai klausimų, mat instrukcijos, kaip vartoti „arkiško“ dydžio piliules, nepateikta.

Nusipirko, bet nevartoja
Medikei, įsigijusiai, kaip internete rašoma, „jungiamiesiems audiniams skirtą papildą „Animal Flex“, iškilo nemažai klausimų.
„Aš jį atidarau ir matau, kad vienoje polietileninėje pakuotėje yra aštuonios tabletės: keturios baltos, dvi geltonos, viena juoda, viena smėlio spalvos. Kas tai per tabletės? Kokia jų dozė? Kodėl nėra aiškios instrukcijos, nėra jokios informacijos? Jeigu į sudėtį įeina tokios medžiagos kaip gliukozaminas, kondroitinas, bosvelija, selenas – gerai. Aš žinodama, kas kurioje tabletėje yra, galiu pati pasiskirstyti ir vartoti. Bet šitas aštuonias tabletes reikia praryti iš karto!“ - kalbėjo Kalvarijos ligoninėje dirbanti LOR gydytoja Nijolė Gelčienė.
Medikė pati norėjo vartoti šiuos papildus, kadangi skundžiasi sąnarių skausmais. Tačiau preparatas taip ir liko stovėti ant lentynos.
„Mane domina, kodėl parduodami tokie papildai, ir kodėl tas, kuris parduoda, nieko apie juos neišmano? Skambinau ir tiekėjui. Ir šie nieko nepaaiškino. Sakau, jeigu būtų nurodyta kiekvienos tabletės dozuotė, sakyčiau: šiandien vieną baltą išgeriu, vieną geltoną ar juodą – pasiskirstau, nes žinau, ką geriu. O dabar? Juokingai atrodo...“ – aiškumo pasigedo pašnekovė.
 
Interpretacijų negali būti, bet yra
Viename Kauno prekybos centre, kur, pašnekovės teigimu, ir buvo pirktas minėtas papildas, įsikūrusios „Proteinas.lt“ parduotuvės konsultantas Darius prisiminė šį „nesusipratimą“: „Čia nieko sudėtingo: ryte visą pakelį – tas aštuonias tabletes – suvartoti su maistu užsigeriant daugiau vandens. Jeigu sunku praryti, jas galima skaldyti, perpjauti peiliu ar panašiai.“

Paklausiau, ar nebūtų paprasčiau tiesiog klientą supažindinti su išsamesne papildų vartojimo instrukcija? „Vartojimą realiai pasirenkate pagal save – kaip jums patogiau, kaip geriau. Šiaip rekomenduojama iki pietų išgerti visą dozę, kad turėtumėte visą dieną užpildytą reikalingomis medžiagomis“, - aiškino vaikinas.
Daugiau informacijos apie papildus tikėjausi išgauti paskambinusi parduotuvių tinklui „Maistas sportui“, kuri prisistato oficialiu šių papildų tiekėju Lietuvoje.
„Tiesiog galima išskaidyti po kelias kapsulytes per dieną“, - priešingą vartojimo instrukciją išgirdau iš konsultantės Alinos.
Bet gi ant pakuotės, sakau, taip neparašyta!
„Žinau, kad ant pakuotės neparašyta. Tiesiog yra pakuotė, ten yra kapsulyčių įdėta, tabletyčių. Jos supakuotos po aštuonias. Nebūtinai tą saują gerti vienu metu... Pavyzdžiui, jeigu žmogus turi jautresnį skrandį, visada siūlome išskaidyti kapsulytes po dvi tris.“
Tačiau parašyta, kad jas reikia sugerti vienu kartu, - neatlyžau.
„Žinau, kad taip parašyta. Matote, mes sudarome etiketes pagal reikalavimus, jūs jau turite skambinti į Panevėžį mūsų darbuotojui, kuris atsakingas už etikečių gamybą ir su juo kalbėti“, - atkirto moteris. Betgi ir paskambinę į Panevėžį minėtam darbuotojui nieko naujo neišgirdome:
„Privalome rašyti tai, kas yra nurodyta ant gamintojo pakuotės. Ir interpretacijų negalime daryti, nes tai būtų vartotojų klaidinimas“, - pabrėžė už etiketes atsakingas įmonės atstovas Laurynas. Mane domina, kodėl parduodami tokie papildai, ir kodėl tas, kuris parduoda, nieko apie juos neišmano? Skambinau ir tiekėjui. Ir šie nieko nepaaiškino. Sakau, jeigu būtų nurodyta kiekvienos tabletės dozuotė, sakyčiau: šiandien vieną baltą išgeriu, vieną geltoną ar juodą – pasiskirstau, nes žinau, ką geriu. O dabar? Juokingai atrodo...“ – aiškumo pasigedo pašnekovė.
 
„Siaubas: žmonės nežino, kaip nuryti tabletę“
Norėdama atidžiau pasižiūrėti, kokia gi instrukcija išdėstyta ant minėto papildo nugarėlės, aplankiau Vilniuje esančią „Sportas maistui“ parduotuvę ir netekau amo: kaip tyčia, paskutinę pakuotę, ne pigiai kainuojančią (apie 50 Eur – aut. past.), „nugvelbė“ man iš panosės.
Su manimi susisiekęs vadovas buvo įsitikinęs, kad tokia situacija, kad ir ne pas juos, susidarė dėl „vėją keliančios“ medikės kaltės.
„Jūs įsivaizduojate, kokie žmonės pas mus dirba tokiose srityse, kurie nežino, ką su tablete daryti, kaip ją nuryti, ir prašo instrukcijos. Siaubas kažkoks!“ – piktinosi direktorius Mindaugas Varnas. - Na, neparašysi, kad tabletę reikia ryti pailgai, o ne skersai. Taip mes nueisime iki „durnizmo“. Pavyzdžiui, jeigu produktą svarbu suvartoti nevalgius, prieš maistą, būna nurodyta smulkiau. Šiuo atveju, kur yra produktas sąnariams, nėra skirtumo, kada jį suvartosi - ar ryte, ar per pietus, ar vakare.
Aišku, dėl tos didelės tabletės galbūt galėjo patarti, bet vėlgi patarti iš bendrų žinių, čia gi ne gamintojo pozicija, kad trinti tabletę, jeigu tu jos negali praryti...“ – konkurentams pataria vadovas.
 
„Bandome padėti“

Lietuvos antidopingo agentūros direktorė dr. Ieva Lukošiūtė-Stanikūnienė pasakoja, kad ir patiems sportininkams dėl maisto papildų vartojimo iškyla neaiškumų:
„Seminarų metu įspėjame dėl maisto papildų vartojimo rizikos. Po vieno seminaro sportininkas pasiteiravo dėl maisto papildo „Alphamine“. Pirmiausia atletus informuojame, kad neturime daug galimybių patikrinti maisto papildo ir neduodame jokių garantijų, kad jis „švarus“. Tačiau maisto papildų klausimais bandome jiems padėti pagal galimybes. Etiketėje esančią informaciją galime perskaityti, jei kas nors įtartina, pasitariame su kolegomis, ieškome daugiau informacijos apie tą papildą. „Alphamine“ etiketėje yra nurodyta, kad sudėtyje yra medžiaga Higenamine HCI. Tai yra beta-2 agonistas, kurio vartojimas yra draudžiamas tiek varžybų, tiek ne varžybų metu. Belieka pasidžiaugti, kad sportininkas prieš vartodamas pasidomėjo šiuo maisto papildu“, - sako Lietuvos antidopingo agentūros direktorė.

 
Vienas klausimas
 
Ar sportininkams skirti maisto papildai tikrai tokie „nekalti“?
 
LSMU ligoninės Kauno klinikų gastroenterologas profesorius Limas Kupčinskas:


- Kasmet susiduriame su keletu atvejų, kai dėl nekontroliuojamai vartojamų maisto papildų susiformuoja kepenų pažeidimai. Visa problema, kad vartojant tokius papildus klausiama trenerių, draugų, o ne pasitariama su sveikatos specialistais.
Tai yra milžiniškos konservų dėžės – geležinės, dažniausiai apvalios, cilindrinės pakuotės, kiekvienoje - po šimtą skirtingų medžiagų. Sukontroliuoti jų poveikį sveikatai praktiškai neįmanoma. Turime atvejų, kai net nutraukus papildų vartojimą, ir po penkerių metų pažeidimo požymiai išlieka.
 
VU Sveikatos ir sporto centro lektorius, treneris Rimantas Cijūnėlis:

- Ten, kas yra parašyta, kartais ne visiškai atitinka tikrovę. Kuomet sportavau, niekada nesu naudojęs šitų preparatų. Mano laikais tokių dalykų nebūdavo. Šitie gi vadinamieji maisto papildai neseniai atsiradę ir apie jų pasekmes dar yra sunku kalbėti. Mano galva, reikia palaukti bent dešimtmetį. Matote, visi nori kuo greičiau ir kuo lengvesniu keliu pasiekti norimą rezultatą, per mažai galvodami apie sveikatą.

 
Komentaras
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė – valstybinė maisto produktų inspektorė Lina Misiūnaitė:
- Praėjusiais metais buvo gauti šešiasdešimt aštuoni skundai bendrai dėl maisto papildų. Dvidešimt aštuoni iš jų pasitvirtino.
Dažniausiai skundžiamasi dėl netinkamo maisto papildų ženklinimo, nurodyto blogo tinkamumo vartoti termino.
Dažnai bandoma nurodyti, kad tai labiau vaistas nei maisto papildas, kad jis gydo ar pasižymi kitokiomis profilaktinėmis savybėmis.
O dėl saugos pažeidimų – buvo būtent sportininkams skirti maisto papildai, daugiausiai iš Jungtinių Amerikos Valstijų, taip pat pora iš Kanados. Visų jų tiekimas į rinką buvo sustabdytas tiekimui, nes jų sudėtyje buvo nurodytos tos medžiagos, kurios yra neleidžiamos naudoti gaminant maisto papildus.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

      R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

      Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...
      Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

      Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

      „Prieš devynerius metus prasidėjo įvairios virškinimo problemos: dažnai vemdavau, nieko negalėjau valgyti. Buv...

      Budinti vaistinė


      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Senatvinės demencijos palydovė – agresija

      Nuo senatvės nepabėgsime nė vienas, tačiau kartais gyvenimiška patirtis virsta ne privalumu, o našta. Pesimizmas, irzlumas, paranoja, pykčio, agresijos priepuoliai tampa iššūkiu senolių artimiesiems ir medicinos personalui. Gydytojai psichiatrai aiškina, kad sergant Alzheimerio liga pakinta smegenų ...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

      Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
      Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
      Ir turtuoliai verkia
      Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
      Kas po devintu prakaitu slypi?
      Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

      Naujas numeris