Medikai laukia ryžtingesnės valdžios

Saulė Norvilaitė
2016-10-05
Rinkimai pasiekė kulminaciją, o rezultatus jau sužinosime netrukus. Savo ruožtu gydytojų organizacijų atstovai laukia skubių ir šiandienes aktualijas atitinkančių sprendimų sveikatos apsaugos sistemoje. L.S. pasiteiravo medikų, farmacininkų organizacijų bei neįgaliųjų reikalų atstovų, kokių gi pokyčių jie tikisi iš naujosios valdžios.
Medikai laukia ryžtingesnės valdžios
Rinkėjams agituoti visos vietos tinkamos. Pavilnyje tam išnaudojamos ir autobusų stotelės, ir pakelės medžiai.

Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos vadovas prof. Julius Kalibatas:

Reikėtų labiau akcentuoti pagalbą priminei sveikatos priežiūrai
- Jeigu mes nenorime prarasti gydytojų, slaugytojų, būtina labai greitai didinti įkainius ir atitinkamai didinti gydytojų bei medicinos personalo algas. Didelė dalis dabartinių rezidentų studijuoja užsienio kalbas. Jie sako, kad jeigu algos bus tokios, kokios yra dabar, tikrai išvažiuos ir nepasiliks Lietuvoje.
 
Kadangi paruošimo lygis yra pakankamai aukštas, juos su išskėstomis rankomis priima ir Anglija, ir Vokietija, ir Danija, ir Švedija, ir Norvegija. Reikėtų surasti, išdrįsti ir padaryti politinį sprendimą, kad vis dėlto žmonių sveikata yra prioritetinė sritis. Norint, kad žmonių sveikata būtų rūpinamasi pakankamai, turi būti finansuojama sveikatos sistema – ne taip, kaip dabar.
 
Reikėtų labiau akcentuoti pagalbą priminei sveikatos priežiūrai. Pirminė sveikatos priežiūra - sveikatos sistemos piramidės pagrindas, o šiuo metu jis nėra pakankamai sutvirtintas. Be abejonės, yra šiek tiek ligoninių ir gydytojų perteklius – reikia ryžtingiau daryti reformas. Jeigu gimdymo skyriai yra tušti, jų tėra kelios dešimtys per metus, krenta gydytojų kvalifikacija. Tas pats su chirurginiais skyriais.

 
Reikėtų imtis ryžtingesnių priemonių, bet tam reikalingi tam tikri politiniai sprendimai. Kiekvienas kaimas nori, kad ligoninė būtų čia pat. Žmonės balsuoja už tokią politiką, rėkia – kalkite prie kryžiaus, bet mes neleisime uždaryti apylinkės ligoninės – nors gyventojų galbūt tėra šimtas.
 
Resursai sveikatos sistemoje turi būti naudojami protingai. Šiuo metu kai kur jie yra švaistomi, kadangi yra skyrių, kur specialistai sėdi be darbo, nes nėra pacientų. Jie nuomoja chirurgus, kad šie savaitgalį atvažiuotų iš Vilniaus daryti operacijų – įstaigos taip pasididina savo rodiklius. Tai yra pakankamai fiktyvu ir šito tikrai nereikia.

 
Lietuvos rajonų ligoninių asociacijos vadovas, Pakruojo ligoninės direktorius Vygantas Sudaris:

Teisės aktai neatitinka šių dienų aktualijų
- Tikiuosi, kad naujasis sveikatos apsaugos ministras pratęs senojo darbus ir išlaikys stabilumą sistemoje, kad nebūtų tokių kardinalių sprendimų ar veiksmų, kurie tikrai sukelia daug nepatogumų šioje srityje dirbantiems žmonėms. Pirmą dalyką, kurį siūlyčiau padaryti, yra audituoti visus teisės aktus, aprašus, kurie išleisti ministro.
 
Yra begalė dokumentų, todėl kartais atsiranda neatitikimų arba prieštaravimų vienas kitam. Juo labiau, kad teisės aktai neatitinka šių dienų aktualijų. Nuėjo gyvenimas į priekį, o teisės aktai liko vietoje. Pokyčiai sveikatos sistemoje itin matomi, nes visų pirma mažėja žmonių skaičius, keičiasi visuomenės poreikiai ir jų reikalavimas bei supratimas – mes vėlgi turime atsižvelgti. Ką toliau daryti, kaip plėtoti sistemą?
 
Ar mes vėlgi imsime ją centralizuoti ir sukurti monstrus ar bandysime pritempti paslaugas prie žmonių, kad mažėtų socialinė atskirtis? Čia daug klausimų, kurie tikrai yra politinio lygio. Tokius dalykus galima nustatyti tik politiškai teisės aktų pagalba.

 
Lietuvos slaugos specialistų organizacijos vadovė Danutė Margelienė:

Reikėtų geresnio socialinio dialogo tarp profesinių sąjungų ir darbdavių
- Slaugos profesijos srityje viskas turėtų būti įvertinama ne tik moraliniu aspektu. Būtina peržiūrėti ekonominę bazę, slaugos paslaugų įkainius, finansavimą ir pačių slaugytojų darbo užmokestį bei darbo aplinką. Teisiškai jau viskas įvertinta.

 
Reikėtų daugiau dėmesio skirti slaugai ir darbuotojams. Dėmesio pakankamai skiriama pacientams, bet kad pacientai būtų patenkinti teikiamomis paslaugomis, turi būti ir politikų, ir vadovų rūpestis darbuotoju kaip žmogumi. Kad šis būtų patenkintas profesija, galėtų save visiškai realizuoti, kad saugiai jaustųsi darbe, nebūtų gąsdinamas. Žmogus turi dirbti saugiomis darbo sąlygomis ir tada pacientai bus labiau patenkinti paslaugomis.
 
Slaugytojams kyla įtampa ne tik dėl finansų, bet dėl darbo aplinkos, tarpusavio bendravimo, neįsiklausymo į darbuotojo, kaip žmogaus, sąlygas. Reikėtų geresnio socialinio dialogo tarp profesinių sąjungų ir darbdavių. Politiniai sprendimai yra priimami, bet nekontroliuojama, kaip jie realiai įgyvendinami įstaigose, pačiose žemiausiose grandyse.
 
Rekomendacijos priimamos pakankamai neblogos, bet nėra absoliučiai kontrolės – ypač iš steigėjų pusės. Patys steigėjai yra nusišalinę nuo sveikatos problemų ir ypač rajonų įstaigose, kur kyla labai daug problemų. Politiniai sprendimai pasiklysta įvairiuose instituciniuose lygiuose ir yra menkai įgyvendinami.

 
Neįgaliųjų reikalų departamento direktoriaus pavaduotoja Jolanta Šliužienė:

 
Reikėtų peržiūrėti medicininės reabilitacijos skyrimo sąlygas
- Kiekviena negalia turi skirtingų problemų. Tikimės, kad bus atkreiptas dėmesys į sveikatos priežiūros įstaigų fizinį prieinamumą turintiesiems judėjimo negalią. Taip pat, kad tokiems žmonėms būtų pritaikoma įranga, kad specialistai būtų apmokomi, kaip elgtis su žmonėmis, kurie negali savęs apsitarnauti, patekti, kur reikia, ar pasinaudoti tam tikrais prietaisais.
 
Esame girdėję atvejų, kai moteris negali užsukti rankos nugaros link ir atsisegti liemenėlės, o gydytoja išsityčioja ir piktinasi, ar ji pati turi ją aptarnauti. Norime, kad nebūtų tokių dalykų. Dėl klausos aparatų skyrimo esame girdėję nusiskundimų, kad yra perkami kochleariniai klausos aparatai ir ne visiems vaikams jie tinka.
 
Siūlome atkreipti dėmesį, kad visgi reikėtų pakeisti valstybės paramos formą ir kompensuoti tėvams, kurie perka savo vaikams kochlearinius aparatus pagal individualius poreikius, tam tikrą sumą, kuri dabar yra išleidžiama perkant centralizuotai. Tai būtų žymiai efektyviau, nes sutrikimų lygmenys ir pobūdžiai yra skirtingi ir jie turėtų būti vertinami individualiai, todėl ir aparatai turėtų būti skiriami individualiai.
 
Be to, reikėtų peržiūrėti medicininės reabilitacijos skyrimo sąlygas tam tikrą negalią turintiems žmonėms. Galbūt dėl lėšų taupymo, reabilitacijos priemonės yra ribotos. Taip pat skiriamų sauskelnių yra labai maži kiekiai. Sunkiai sergantiems ligoniams kompensuojamos vos vienos sauskelnės per dieną, taigi našta padengiama minimaliai.

 
Lietuvos vaistinių asociacijos vadovė Elena Kvedarienė:

Tikimės kitokio požiūrio į vaistines 
- Iš naujos valdžios tikimės kitokio požiūrio į vaistines. Visas pasaulis juda vaistinėje suteikiamų paslaugų plėtros link, jų inkorporavimo į bendrą sveikatos sistemą. Tai viena galimybių prisidėti prie sveikos visuomenės kūrimo. Tenka apgailestauti, kad Lietuvos vaistinėse kitų paslaugų plėtra kol kas stabdoma.
 
Tikimės geresnio bendradarbiavimo su valstybinėmis institucijomis, bendrų projektų įgyvendinimo. Tai leistų išlaikyti pagarbą farmacijos specialistui, priartėti prie naujų pacientų poreikių ir vykdyti šiuolaikinę sveikatos politiką. Tikimės, kad bus visiškai įdiegtas elektroninis receptas. Tai farmacijos specialistams suteiks daugiau žinių apie pacientų vartojamus vaistus ir tuomet bus dar didesnė galimybė suteikti geresnę farmacinę paslaugą.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris