Medicinos turistai viliojami ir drastiškai

Deimantė Zailskaitė
2016-04-04
Kaimyninės šalys vadinamus medicinos turistus stengiasi pasigriebti ir drastiškomis priemonėmis: štai internete sklando informacija, jog kone visų dantų estetinis plombavimas Rygoje atliekamas vos per dieną. Tiesa, kiek šios paslaugos kokybiškos ir atitinkančios tikrovę – sunku pasakyti. Vis dėlto ekspertai akcentuoja, jog mūsų šalis neišnaudoja viso potencialo pritraukdama užsienio turistus, nors garsėjame aukšto lygio specialistais ir kokybiškomis paslaugomis.
Medicinos turistai viliojami ir drastiškai
medicinos paslaugų kokybe ir gausa, puikiu aptarnavimu, išplėtota infrastruktūra.

Prarandame turistus?

„Sveikatos turistai atneša gerokai daugiau pinigų negu paprasti keliautojai. Todėl būtent šios turistų dalies praradimas turi didelės įtakos mūsų finansinei situacijai, kartu ir medicininėms įstaigoms. Žinoma, užlopyti skyles gerokai sudėtingiau, kadangi tam reikia reklamos. Kad persiorientuotume į pažangesnes šalis, matyt, reikėtų ir idėjų, ir pinigų, ir proveržio, ir laiko. Matome, kad Europos Sąjungoje sveikatingumo turizmas ypač populiarus ir tam tikri medicinos centrai pritraukia gerokai daugiau dėmesio. Reikia su jais konkuruoti, o ne sėdėti ir laukti, kad turistai pas mus atvažiuotų patys“, - sako banko DNB vyr. ekonomistė Baltijos šalims Jekaterina Rojaka.
 
Jos teigimu, nemenką grėsmę mums kelia vis didesnį pagreitį įgaunantys ir vos už kelių šimtų kilometrų esantys Baltarusijos medicinos centrai. Jie apsirūpinę geros kokybės įranga siūlo itin patrauklius slaugų tarifus, o jų medicinos personalo nekamuoja emigracijos problemos, su kuriomis susiduria Lietuva.
Anot ekonomistės, turi būti sutvarkyta sveikatos draudimo užskaitymo sistema, lengvatinis medicininių vizų išdavimas ir koordinuota į sveikatos ir sveikatingumo turizmą skatinimą politika.
 

„Pagrindinės problemos, su kuriomis susiduriame, –ilgalaikės strategijos nebuvimas. Medicinos turizmas lyg ir yra viena pažangesnių sričių, Vyriausybė mielai palaiko šią idėją, bet tai praktiškai lieka popieriuose. Didelių proveržių tikrai nematome. Turizmo pajamos Lietuvoje ir taip nėra didelės, palyginti su kaimyninėmis šalimis – Latvija ir Estija, kur paprastas ir sveikatos turizmas pritraukia gerokai didesnes lėšas“, - teigia ekonomistė J.Rojaka.
 
Reklaminis triukas?
Štai mūsų broliai latviai imasi drastiškų reklamos triukų norėdami pritraukti medicinos turistų.
Internete šmėžuoja pasiūlymas, jog per vieną diena, kaip bebūtų sunku tuo patikėti, sukuriama holivudinė šypsena, be jokio skausmo. Visa procedūra, kaip skelbiama, tetruks penkias valandas ir kainuos nepalyginamai pigiau.
 
„Tai atlieka latvių gydytojai, su kuriais susikalbėsite rusiškai. Tuo užsiimame jau seniai – nuo devyniasdešimt antrųjų metų, - tikino tarpininku - konsultantu prisistatęs malonaus balso vaikinas. – Jeigu norite konsultacijos, atsiųskite nuotrauką, įvertinsime, kokia jūsų dantų būklė, paskui galėsite nuspręsti, užsirašyti vizito ar ne. Dantis tikrai sutvarkysime per vieną dieną.“
 
Tiesa, patrauklus pasiūlymas galioja tik tuo atveju, jeigu iš karto sutiksite estetiškai plombuoti dvidešimt dantų. Tai, kaip teigiama, kainuos tūkstantį eurų.
Lietuvius toks „dosnus“ pasiūlymas sudomina, bet priverčia suabejoti: „Viskas atrodo gražiai, viliojamai, kaina superinė. Nuotraukos po vizito – tobulos. Sugedę ir kreivi dantys virsta holivudine šypsena. Bet... Ar tai, ką jie daro, iš tikrųjų gali būti kokybiška? Nesu girdėjusi, kad estetinį plombavimą klinikoje darytų net dvidešimčiai dantų iš karto. Ar čia normalu?“, - internetiniame puslapyje stebėjosi susidomėjusi mergina.
 
Kad per vieną dieną įmanoma estetiškai suplombuoti tiek dantų, stebėjosi ir Odontologų rūmų vadovas Alvydas Šeikus.
„Netikiu. Vienam dančiui reikia skirti bent pusvalandį. Vien laiko prasme padauginkite, kiek tai užtruktų“, - sakė jis.
 

Miglotas turisto paveikslas

Kaip į latvišką pasiūlymą, kuris pačius lietuvius verčia sveikatos turistais, žvelgia Valstybinio turizmo departamento prie Ūkio ministerijos direktorė Jurgita Kazlauskienė?
„Matote, kai kurios šalys pasirenka agresyvią rinkodaros politiką ir ją vykdo. Tai yra tiesiog reklaminis triukas. Netikiu, kad iš viso įmanoma per vieną dieną sutaisyti visus dantis. O kaip dėl kokybės ir paslaugų efektyvumo?
 
Manau, kad Lietuvos medikai dirba tikrai išskirtinai kokybiškai, atsakingai. Mes galvojame ne apie vienadienį turistą, kuris atvažiavo ir daugiau nebeatvažiuos.
Kiekviena šalis turbūt pasirenka savo būdą, kaip pristatyti sveikatos turizmą. Lietuva užsienio sveikatos turistus vilioja aukštos medicinos paslaugų kokybe ir gausa, puikiu aptarnavimu, išplėtota infrastruktūra. Aišku, visada akcentuojame, kad pas mus yra tikrai patrauklus kokybės ir kainos santykis“, - mūsų stipriąsias puses vardija Turizmo departamento vadovė.

 
Įvertinus praėjusių metų Statistikos departamento pateiktus duomenis, pernai sulaukėme 5,8 procento daugiau vietinių ir užsienio turistų negu prieš dvejus metus.
„Kiek būtent sveikatinimo tikslais atvyksta į Lietuvą vadinamųjų medicinos turistų arba klientų, sužinoti yra sunku.
Statistikos departamentas nerenka objektyvios informacijos, iš kokių šalių į Lietuvą atvyksta sveikatinimo ir sveikatingumo paslaugų pacientai. Nežinome, kiek pinigų išleidžia procedūroms, kiek pas mus perka tiek sveikatinimo, tiek sveikatingumo paslaugų, kiek laiko praleidžia mūsų sveikatinimo įstaigose, koks yra turisto demografinis profilis – tai daugiau vyrai ar moterys, kokio amžiaus.
 
Kaip tik praėjusią savaitę kartu su visomis suinteresuotomis pusėmis organizavome susitikimą su Statistikos departamento atstovais. Aptarėme, identifikavome problemas ir artimiausiu metu bus sudaryta darbo grupė. Pasitarsime, kaip ir į kokias Statistikos departamento pildomas lenteles būtų galima įtraukti tam tikrus klausimus, kad būtų galima matyti tikrąjį sveikatos turisto paveikslą Lietuvoje“, - sakė J.Kazlauskienė.

 
Komentaras 
 Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas:

- Aš manau, kad aukščiausiu lygiu sveikatos sistemos bendradarbiavimo su Vakarų šalimis galėtų būti daugiau, ypač kalbant apie akreditavimą, mūsų sanatorinio gydymo draudiminius apmokėjimus centruose. Jau sulaukiame iš Vokietijos svečių, kuriems yra apmokama už paslaugas iš ligonių kasų. Prieš kelias savaites Švedijoje, mūsų atstovybėje, buvome susitikę su verslininkais. Vizito metu buvo išsakyta daug kylančių problemų būtent dėl paslaugų, finansuojamų iš ligonių kasų, akreditavimo ir pripažinimo. Dar visiems reikia pasistengti, kad visi svečiai galėtų pasinaudoti ligonių kasų finansavimu.
 
Nišą tikrai turime. Tad, turėtume daugiau skleisti informacijos apie pas mus teikiamas paslaugas ir mūsų šalį. Kai kada yra šiek tiek keistoka, kai puolame reklamuoti Lietuvą už kelių ar net keliolikos tūkstančių kilometrų, kai už tūkstančio kilometrų esame per mažai žinomi.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

      S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

      „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
      Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

      Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

      „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

      Budinti vaistinė


      Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

      Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

      Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

      razinka


      Sveika šeima


      Šuo su breketais – nauja odontologų kasdienybė

      Sakoma, koks šeimininkas – toks ir šuo. Stebint prastus Lietuvos gyventojų dantų būklės rodiklius, augintinių burnos problemų komentuoti nebereikia. Veterinarijos gydytoja odontologė Ernesta Vercinskaitė-Pagojė sako, kad net 90 proc. šeimininkų augintinių burnos bėdų nepastebi ir pagalbos kreipiasi per vėla...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

      „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Vyrai ir moterys (Nr.3)
      Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
      Ar gudresnis valgo skaniau?
      Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

      Naujas numeris