Medicinos studijos vilioja ir sotesnio kąsnio galimybe užsienyje

Violeta Bučiūtė
2016-06-27
Ne pirmus metus kalbama, kad dėl ekonominės situacijos būsimi sveikatos priežiūros specialistai yra ruošiami užsieniui. Matyt, šis faktas iki šiol lemia abiturientų ateities planus. Pagal pirmąjį pageidavimą į universitetus LAMA BPO informacinėje sistemoje – aukščiausias pozicijas užima medicina.
Medicinos studijos vilioja ir sotesnio kąsnio galimybe užsienyje
Iš abiturientų suvestų preliminarių studijų programų pasirinkimų LAMA BPO sistemoje susidaro įspūdis, kad be medicinos srities ir informatikos mokslų Lietuvoje daugiau nėra kitų ateities perspektyvų.

Tarp universitetų populiariausių – medicina
Šį mėnesį prasidėjo bendrasis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas. Iš abiturientų suvestų preliminarių studijų programų pasirinkimų LAMA BPO sistemoje susidaro įspūdis, kad be medicinos srities ir informatikos mokslų Lietuvoje daugiau nėra kitų ateities perspektyvų.
 
Šios savaitės LAMA BPO duomenimis, abiturientų pateiktuose prašymuose pagal pirmąjį pageidavimą universitetuose aukščiausios vietos laurus skina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Medicinos studijų programa. Į ją pretenduojančiųjų skaičius siekia 284.
 
Antroje vietoje kol kas puikuojasi Vilniaus universiteto (VU) Medicinos studijų programa, norinčiųjų krimsti šiuos mokslus – 188. Žemiau atsidūrė LSMU Odontologija – 153 pretendentai, svajojantys tapti odontologais. Ketvirta – Kauno technologijos universiteto Programų sistemos studijų programa – 129 norintieji.

 
Kolegijos vis dar nuvertinamos
Visuomenėje įsisenėjęs stereotipas, kad kolegijoje studijuoti - ne prestižas, išlieka gajus. Pagal pirmąjį pageidavimą aukštosiose ne universitetinėse mokyklose pretendentų kur kas mažiau.
 
Aukščiausią vietą čia užima Vilniaus kolegijos Bendrosios praktikos slaugos studijų programa. Svajojančiųjų apie slaugos specialybę – vos 100. Žemesnę vietą kol kas užima Kauno kolegijos Kosmetologija – 92, trečia – Vilniaus kolegijos Higieninės ir dekoratyvinės kosmetologijos studijų programa. Šios savaitės duomenimis pastarąją sritį po pirminio bendrojo priėmimo pasirinko 83 abiturientai.
 
Statistika keisis po egzaminų sesijos
VU Medicinos fakulteto akademinių reikalų prodekano prof. Rimanto Stuko teigimu, mokiniai pasirinkimus iki egzaminų sesijos pabaigos tikrai koreguos, nes gavę žinių patikrinimo rezultatus gebės objektyviai vertinti stojimų galimybes. Stojamųjų egzaminų rezultatai bus paskelbti iki liepos 11-osios.
Po lemtingos abiturientams dienos jie dar aštuonias dienas galės internetu koreguoti pateiktus prašymus.
 
Neaiškios perspektyvos – mažai pretendentų
Pasak gydytojus ruošiančių Vilniaus ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetų atstovų, kiekvienais metais po priėmimo į universitetus administracijos nuosekliai analizuoja stojimų duomenis.
„Iš gautos statistikos matome, kokią ir kokiu pageidavimu studijų programas abiturientai renkasi. Duomenys leidžia pamatyti, kur mums reikia pasitempti“, - sakė VU Medicinos fakulteto akademinių reikalų prodekanas prof. Rimantas Stukas.

Mažiausiai norinčiųjų studijuoti VU Medicinos fakultete – pagal Ergoterapijos studijų programą. Profesoriaus R.Stuko teigimu, tai lemia viešinimo trūkumas, nes iki šiol tokių populiarių specialybių kaip medicina ar odontologija darbo pobūdis ir ateities perspektyvos yra labai aiškios, o ir visuomenėje žmonės su šių sričių specialistais susiduria dažniausiai. Nepaisant to, po stojimų užsipildo visos vietos.
 
„Jokios konkurencijos“
„Konkurencijos su Vilniaus ar kitais universitetais nejaučiame, kadangi tokių pat studijų programų neturime daug. Tai tik kineziterapija, medicina, farmacija, ergoterapija ir visuomenės sveikata, o visos kitos studijų programos pas mus yra specifinės, todėl konkurencijos tikrai nėra“, - paklausta apie konkurenciją tarp universitetų tikino LSMU Studijų centro Priėmimo komisijos atsakingoji sekretorė doc. dr. Marija Stankevičienė.
 
Panašios nuomonės laikėsi ir VU prof. R. Stukas. Jis aiškino, kad į abu universitetus yra didelis norinčiųjų studijuoti skaičius, tad nei VU, nei LSMU negali patenkinti visų stojančiųjų poreikių. Tačiau prasitarė, kad konkurencija gali pasireikšti dėl pačių geriausių studentų.



Komentaras
Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Paulius Baltokas:

- Tai, kad daugiausiai abiturientų pirmu numeriu pretenduoja į mediciną, lemia ateityje atsiveriančios karjeros galimybės ir galimas uždarbis tiek gimtojoje, tiek kitose Europos šalyse. Tikriausiai tai yra pagrindinis dalykas. Tarp esminių kriterijų būna ir tokių atvejų, kai tėvai nori, kad jų vaikas taptų mediku (šypsosi).
Esama situacija reiktų pasidžiaugti, nes į medicinos srities mokslus įstoti nėra lengva. Tik klausimas – kiek jų liks Lietuvoje?
 

Pateiktų prašymų į aukštąsias mokyklas kiekis pagal rajonus
Rajonas Pateikta prašymų
Vilniaus m. sav. 2051
Kauno m. sav. 1528
Klaipėdos m. sav. 658
Šiaulių m. sav. 477
Panevėžio m. sav. 471

 
Tarp kitko
Šiais metais į Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto farmacijos studijų programą planuojama priimti 30 studentų, 185 – į medicinos, 30 – į odontologijos, 60 – į visuomenės sveikatos, 60 – į kineziterapijos, 30 – į ergoterapijos.
Į tris Lietuvos sveikatos mokslų universiteto populiariausias studijų programas šiemet planuojama priimti: į mediciną – 308 studentus, odontologiją – 80, veterinarinę mediciną lietuvių kalba – 163.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Šuo su breketais – nauja odontologų kasdienybė

    Sakoma, koks šeimininkas – toks ir šuo. Stebint prastus Lietuvos gyventojų dantų būklės rodiklius, augintinių burnos problemų komentuoti nebereikia. Veterinarijos gydytoja odontologė Ernesta Vercinskaitė-Pagojė sako, kad net 90 proc. šeimininkų augintinių burnos bėdų nepastebi ir pagalbos kreipiasi per vėla...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

    „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris