Medicinos studijos neįgaliesiems atsiveria sunkiai

Margarita Meškaitė
2018-09-14
Negalią turintys jaunuoliai vis drąsiau renkasi ir medicinos studijas. Tiesa, patys drąsiausieji, nes, kaip pasakoja, medicinos fakultetai nepasižymi itin draugiška aplinka neįgaliesiems. „Kursiokai buvo priversti mane nešioti“, - atsiduso vienas studentų. Neįgaliųjų atstovai pasakoja, kad atsidūrę beviltiškoje situacijoje kartais neįgalūs studentai nuleidžia rankas ir meta studijas.
Medicinos studijos neįgaliesiems atsiveria sunkiai
„Nėra ko bijoti. Tiesiog reikia pasidomėti, ar tikrai turinčiajam negalią bus patogu judėti, ar neprireiks kursiokų pagalbos. Pačiam žmogui reikia įvertinti visus privalumus ir minusus“, - sako judėjimo negalią turintis Mindaugas Kraulaidis Vilniaus universitete studijuoja neurobiologiją.

Faktai
Su naujai įstojusiais LSMU šiandien iš viso studijuoja 20 studentų su negalia.
Kaip informavo VU atstovė, į juos kreipėsi 23 naujai įstoję studentai, turintys vienokią ar kitokią negalią ir dėl jos kylančių individualiųjų poreikių. Kaip pasakoja, su daugeliu iš jų jau susitiko ir aptarė studijų metu kilsiančius poreikius.
4 iš šių studentų pasirinko studijas Medicinos fakultete.
Klaipėdos universitete studijuoja 16 studentų su negalia (be naujai priimtų 2018 m. studentų), kuriems nustatytas darbingumo lygis 45 proc. ir mažiau. Iš jų - studentai studijuoja sveikatos mokslų srityje.

 

Nešiojo studijų draugai
Judėjimo negalią turintis Mindaugas Kraulaidis Vilniaus universitete studijuoja neurobiologiją: „Mokausi Gyvybės mokslų centre. Kadangi tai yra naujas pastatas Saulėtekyje, nusiskundimų dėl blogai pritaikytos infrastruktūros neturiu. Buvo kelios paskaitos ir Medicinos fakultete, kur nėra jokio pritaikymo žmonėms su negalia, net iki pirmo aukšto negalėjau patekti. Tad mane nešiojo studijų draugai.“
Vaikinui tai - nebe pirmos studijos. Jis yra baigęs psichologiją Mykolo Romerio universitete. „Nors ten pritaikyta ne visa aplinka, auditorijos buvo parinktos tokios, į kurias galėčiau nesunkiai patekti“, - pasakojo 33-erių vilnietis.
 
Judėjimo negalią turintis vyras nė nedvejojo, ar jam nebus per sudėtinga studijuoti aukštojoje mokykloje. Maža to, rinkosi ne lengviau pasiekiamas, bet labiau patinkančias studijų programas.
„Aišku pasidomėjau: jei nebūtų pritaikyta aplinka, ko gero, nebūčiau studijavęs“, - atviravo studentas ir pridūrė, kad tiek dėstytojai, tiek studentai jo atžvilgiu nusiteikę geranoriškai.
„Nėra ko bijoti. Tiesiog reikia pasidomėti, ar tikrai turinčiajam negalią bus patogu judėti, ar neprireiks kursiokų pagalbos. Pačiam žmogui reikia įvertinti visus privalumus ir minusus“, - sako Mindaugas.
 
Padėta ant lėkštutės
Vilnietė Agnieška Toločko studijavo Kauno Vytauto Didžiojo universitete filologiją ir antropologiją, dabar Vilniaus universitete įstojo į kriminologijos magistrantūrą.
„Į Vytauto Didžiojo universitetą važiavau iš Vilniaus į Kauną studijuoti vien dėl to, kad buvau prisiklausiusi gerų atsiliepimų kaip apie geriausiai pritaikytą ir draugiškiausią  aplinką neįgaliesiems. Bet dabar, įstojus į Vilniaus universitetą, vos po savaitės užsiėmimų, galiu pasakyti, kad esu labiau patenkinta. Nežinau, ar dėlto, kad seniai troškau studijuoti kriminologiją, ar dėlto, kad iš tikrųjų per daug išpūstas burbulas dėl Vytauto Didžiojo universiteto. Išgirdusi apie neįgalius studentus, studijuojančius Vytauto Didžiojo universitete, net nesvarsčiau kitų alternatyvų – tiesiu taikymu važiavau į Kauną. Bet dabar suprantu, gal labiau reikia pakovoti už savo teises ir visi universitetai į neįgaliuosius pradės žiūrėti palankiau“, - svarsto mergina.
 
Užtat girdėjo, kad į VU Filologijos fakultetą, kuris įsikūręs senamiestyje, turintiems judėjimo negalią itin sudėtinga patekti.
Pasak jos, kai stojo į Vytauto Didžiojo universitetą, nors infrastruktūra buvo pritaikyta puikiai, daugelį dalykų reikėjo išsiaiškinti ir susižinoti pačiai. „Įstojus į VU reikėjo užpildyti anketą. Po dienos kelių į asmeninį paštą atskriejo žmogaus, atsakingo už neįgalius studentus, laiškas. Jis pasiūlė susitikti ir pakalbėti apie neįgaliųjų reikalus, kad pasakyčiau, kokio pritaikymo man reikia. Buvau maloniai nustebinta, kad per pirmą savaitę visą informaciją man pateikė ant lėkštutės“, - džiaugėsi mergina.

 
Meta studijas
Agnieška patikina, kad apie kriminologiją svajojo nuo aštuntos klasės: „Nei bakalauro, nei magistro studijų nesirinkau pagal tai, kad man, sėdinčiai ratukuose, būtų patogiau. Kam išvis tada studijuoti? Gal geriau studijuoti ir dirbti tokį darbą, kuris tau yra prie širdies?“
Visgi, kaip pasakoja Lietuvos žmonių su negalia sąjungos projektų koordinatorė Ramunė Šidlauskaitė, dažnai neįgalieji nuleidžia rankas.
 
„Neįgalieji dažniausiai ieško tokios studijų vietos, kur jiems sudarytos kiek įmanoma geresnės sąlygos. Yra buvę atvejų, kad pradėję studijas meta mokslus. Arba pamato, kad bus per daug sudėtinga.
Kokių jiems reikia sąlygų? Kad galėtų patekti į paskaitą, kad galėtų patekti į auditoriją, kad būtų įrengti tualetai. Jei studentas yra su judėjimo negalia, didžiausia problema – laiptai, automobilio parkavimo vieta, neįgaliesiems nepritaikyti tualetai“, - sako neįgaliųjų atstovė.


 
Komentarai
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) prorektorius studijoms prof. Kęstutis Petrikonis:

- Judėjimo negalią turintiems studentams yra paruoštos programos, atliekame įvairius infrastruktūros pritaikymus. Bet kad per visas universiteto patalpas galėtum laisvai judėti, dar taip nėra, išskyrus kai kuriuos fakultetus. Pritaikyti infrastruktūrą neįgaliesiems - didžiuliai pinigai. Žinau, ir užsienyje įvairių situacijų, domėjausi, kaip yra Ženevos universitete. Jei žmogus planuoja dirbti medicinoje, jis turi parodyti gerus rezultatus. Visose kitose programose turime studijuojančiųjų su įvairiomis ligomis: matau ir ligų kodus, matau ir tuos žmones, pasirašinėju jų dokumentus. Susidaro tikrai nemaža grupė - į vieną puslapį netelpa.
 

Vilniaus universiteto Neįgaliųjų reikalų koordinatorė Indrė Širvinskaitė:

- Nors džiaugiamės, jog daugėja padalinių (naujieji GMC, FTMC, MKIC pastatai), kurie yra prieinami judėjimo negalią turintiems studentams, dar tikrai ne visos patalpos yra pritaikytos. Tai sprendžiam atitinkamai koreguodami tvarkaraščius, perkeldami užsiėmimus į prieinamas auditorijas.
Negalios tipai tarp studentų įvairūs: judėjimo, klausos, regos, psichosocialinė, somatinių ligų sukelta negalia, mokymosi sunkumai. Kiekviename šiame pobūdyje slepiasi unikalios negalios situacijos, pavyzdžiui, judėjimo negalią turintys studentai skiriasi savo poreikiais ir galimybėmis. Todėl kiekvieno studento su negalia poreikius vertiname individualiai.
Žinome daugiau studentų, kurie turi didesnį nei 45 procentų darbingumo lygį, kadangi studentai kreipiasi ne vien dėl finansinės paramos, bet dėl realiai kylančių poreikių užtikrinimo.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris