Medicina išlieka populiariausia: penki į vieną vietą

Deimantė Gruodė
2018-07-26
Vakar, trečiadienį, pristatyti pirmieji stojimo į aukštąsias mokyklas rezultatai. Paaiškėjo, kad medicina ir vėl atsidūrė tarp lyderių, už nugaros palikdama ne ką mažiau viliojančias specialybes kaip teisė ar informacinės technologijos. Pranešimai apie įstojimą būsimus studentus turėtų pasiekti dar šiandien.
Medicina išlieka populiariausia: penki į vieną vietą
Per pirmą priėmimo etapą studijuoti bus pakviesta 21,7 tūkstančių stojančiųjų.

Faktas
Universitetuose populiariausių programų dešimtuke be medicinos LSMU (669 pirmų pageidavimų) ir VU (538) yra odontologija LSMU (357), programų sistemos Kauno technologijos universitete (330), teisė VU (288), programų sistemos VU (270), psichologija VU (267), treniravimo sistemos Lietuvos sporto universitete (255), politikos mokslai VU (238) ir veterinarinė medicina LSMU (216).

 
Aiškėja lyderiai
Neatbaigė nė alkanų ir įpykusių medikų mitingai prie Vyriausybės ir Seimo: populiariausiomis programomis ir šiemet išlieka medicina Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) ir Vilniaus universitete (VU). O iš geidžiamiausių dešimtuko universitetuose pasitraukė ekonomikos ir vadybos studijos.

„Didesnė konkurencija susidaro tik į populiariausias studijų programas. Pavyzdžiui, į mediciną Lietuvos sveikatos mokslų universitete pretenduoja penki į vietą, o konkursinis balas siekia dešimt“, - žurnalistams per spaudos konferenciją sakė Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) prezidentas prof. Pranas Žiliukas.

Kad medicina ir sveikatos mokslai – tarp populiariausiųjų, nieko seniai nestebina. „Kaip ir visuomet, labiausiai renkasi sveikatos mokslus, daugiausiai – slaugą, psichologiją, sporto fizinį aktyvumą ir kineziterapiją. O medicina, nors mes jos universitete ir neturime, visuomet yra lyderė. Skaičius ir bendras tendencijas visada matome: sveikatos mokslai pastaraisiais metais yra lyderiai universitetuose“, - sako Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto dekanas prof. Artūras Razbadauskas.
 
„Apkarpė“ programas
„Džiugu, kad jaunimas atsiliepė į kvietimą rinktis tas specialybes, kurių poreikis didžiausias. Atsižvelgdami į valstybės, ūkio, darbo rinkos poreikius šiemet labai kruopščiai modeliavome valstybės užsakymą universitetuose ir kolegijose. Šiemet 32 proc. padidinome priėmimą į gyvybės mokslus universitetuose, ir stojantieji užpildė visas vietas“, - sakė švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.
Tačiau dalis programų, anot ministrės, nesurenka minimalaus reikalaujamo studentų skaičiaus: ne mažiau kaip 15 socialinių, ne mažiau kaip 10 biomedicinos, fizinių ir technologijos mokslų, ne mažiau kaip 8 humanitarinių ir ne mažiau kaip 4 menų studijose.

„Per šių metų priėmimą nerentabilių programų yra apie 60, tai dvigubai mažiau negu pernai, nes dauguma aukštųjų mokyklų jau anksčiau atliko namų darbus – stambino, jungė arba atsisakė programų po vertinimo. Ypač sėkmingai tai daro specializuoti universitetai, koncentruodamiesi į pagrindines, išskirtines programas. Programų sumažino ir besijungiantys universitetai. O tais atvejais, kai aukštosios mokyklos nepadaro išvadų ir negeba prognozuoti paklausos bei grąžina į priėmimą jau pernai uždarytas programas, tada jas „uždaro“ patys studentai“, - pranešime spaudai cituojama ministrė.
Priėmimas į aukštąsias mokyklas dar nesibaigė. Baigėsi tik pirmasis jo etapas. Per pirmą priėmimo etapą studijuoti bus pakviesta 21,7 tūkstančių stojančiųjų. Suvedus jo rezultatus, bus skelbiamos likusios laisvos vietos universitetuose ir kolegijose.
 
„Dengia“ užsieniečiai

Didžiulis susirūpinimas reiškiamas ir dėlto, kad dalis šių studentų, ypač studijuojančių mediciną ar sveikatos mokslų, baigę studijas kels sparnus į ekonomiškai stipresnes šalis.
„Galiu pasakyti, kad Lietuvos universitetuose į slaugą, kineziterapiją, visuomenės sveikatą beveik visi stoja už savo lėšas. Valstybės finansuojamų vietų yra labai mažai. Tad pasakyti žmogui, kuris pats susimoka už studijas, kur jis toliau turi dirbti, tikrai ne mūsų kompetencija. Jei jis nori važiuoti į užsienį, suranda darbo vietą ir važiuoja. Bet aš manau, kad reikia džiaugtis ir skatinti, kad pirmiausia Lietuvoje mokytųsi, o toliau bus, kaip jis nuspręs, - mes juk gyvename Europos Sąjungoje ir žmogus laisvas pasirinkti“, - sako A.Razbadauskas.

Pastebima ir dar viena tendencija, kad daugėja išvažiuojančių studentų, kurie iš karto pradeda studijuoti užsienyje, o ne Lietuvoje.
„Tokia demografija yra visuose universitetuose. Užtat kiekvienas ir mes - Klaipėdos universitetas, - stengiamės tuos praradimus, nuostolius „uždengti“ kitais studentais – atvykstančiais iš užsienio. Daugiausiai pas mus atvažiuoja iš trečiųjų šalių. Tai yra Ukraina, Kazachstanas, Gruzija, taip pat Nigerija, Butanas, Indija. Klaipėdos universitete šiemet buvo pareiškę norą studijuoti daugiau nei penki šimtai užsieniečių, bet ne visi gauna vizas, ne visiems užskaito išsilavinimą valstybėje“, - sako A.Razbadauskas.

Anot jo, sumaištis, kurią įnešė ministerija šiais metais, - jundama mokslo įstaigų bendruomenėje. „Tai uždaro programas, tai atidaro. Ką žmonėms galvoti? Su tokia valstybės politika mes tik skatiname emigraciją.
Mums, Sveikatos mokslų fakultete, buvo uždarę radiologijos programą, kuri buvo įvertinta studijuojančiųjų.
Lietuvoje yra didžiulė konkurencija tarp universitetų, visi nori išgyventi. Kas arčiau prie imperatoriaus, tai yra prie ministerijos, tas ir muziką užsako“, - sako A.Razbadauskas, kuris buvo išrinktas laikinai vadovauti visam universitetui.

 
Komentaras
Lietuvos medicinos studentų asociacijos (LiMSA) prezidentė Aistė Ramanauskaitė:

- Kad medicina yra lyderė, iš tikrųjų nestebina ir greičiausiai dar ateinančius kelerius metus į priekį nestebins. Vis dėl to tai yra pakankamai stabili studijų programa su užtikrintomis perspektyvomis, bent jau sudaranti tokį įvaizdį viešumoje ir moksleivių noras stoti į šią specialybę - pakankamai ryškus.

Šiuo metu stengiamasi efektyvinti medicinos studijų programas, apie vietų mažinimą kalbos yra prasidėjusios, tai yra, kad turėtų būti mažinamas į medicinos studijas priimamų vietų skaičius. Kadangi mes vėliau susiduriame su valstybės poreikiu stojant į rezidentūrą ir turime vadinamąjį protų nutekėjimą, kai neužtenka žmonėms vietų stoti į rezidentūrą Lietuvoje arba nesudaromos teisingos sąlygos. Jie renkasi toliau profesinį kelią tęsti užsienyje. Ir yra siekiama optimizuoti tiek švietimui skirtus finansus, tiek jaunųjų gydytojų išlaikymą Lietuvoje. Apskritai medicinai grėsmės, kad ta studijų programa išvyks, tikrai nėra. Bet ji bus tobulinama ir tas procesas pradėtas vykdyti. Jam dar reikės laiko įsivažiuoti ir greičiausiai šių metų karta to stipraus skirtumo dar nepajaus. Bet tikėkimės, kad dar poros metų perspektyvoje jos tobulės.
 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris