Matyt, laukia, kol žus arba sudegs kurčiasis

Deimantė Gruodė
2018-03-09
„Įsivaizduokite, ką reiškia klausos negalią turinčiam žmogui parašyti trumpąją žinutę, kai ištinka avarija, gaisras ar kitokia stresinė situacija“, - sako Lietuvos kurčiųjų draugijos viceprezidentas Kęstutis Vaišnora, akcentuodamas, jog greitosios pagalbos iškvietimas kurtiesiems vis dar neefektyvus.
Matyt, laukia, kol žus arba sudegs kurčiasis
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento bei Bendrojo pagalbos centro vadovai žadėjo, kad nuo šių metų pradės veikti pažangi pagalbos iškvietimo sistema klausos negalią turintiems žmonėms. Kaip paaiškėjo, pernai Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas paskelbė viešąjį pirkimą pagalbos išsikvietimo programėlei sukurti ir paleisti, tačiau pirkimas buvo nutrauktas.

Parašyti žinutę sudėtinga

„Dabar yra galimybė išsikviesti pagalbą trumposiomis žinutėmis, kas buvo ir prieš keletą metų, bet mūsų bendruomenės tai visiškai netenkino. Arba, jei kurčiasis užsiregistruoja duomenų bazėje, skambina dvi minutes ir dispečeriai pamato, kad pagalbą bando išsikviesti kurčias asmuo. Bet, skambučio atveju, pagalbos galima sulaukti tik į namus, o jei pasirenkama trumposios žinutės funkcija, tiesiog parašai tekstą ir lauki, - sureaguos ar ne“, - situaciją nušviečia Lietuvos kurčiųjų draugijos viceprezidentas Kęstutis Vaišnora.

 
Neįgaliųjų atstovas siūlo įsivaizduoti, ką reiškia kad ir sveikam asmeniui parašyti trumpąją žinutę, kai ištinka avarija, gaisras arba kitokia stresinė situacija.
„Vien kiek laiko užtrunka parašyti žinutę: kol surašysi adresą, išaiškinsi, kas nutiko – išties sudėtinga. Be to, ir sveikieji žmonės daugiau yra linkę kalbėti telefonu, o kurtieji - vaizdo skambučiu arba, ką buvome pasiekę aplikacijoje – gali susirašinėti, piešinėlių pagalba nupasakoti tam tikrą situaciją. Būtume pagerinę pagalbos prieinamumą gestų kalba“, - sako K.Vaišnora.

 
Žadėjo vaizdo skambutį
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) bei Bendrojo pagalbos centro vadovai žadėjo, kad nuo šių metų pradės veikti pažangi pagalbos iškvietimo sistema klausos negalią turintiems žmonėms. Tai yra mobilioji programėlė, kuria bus galima išsikviesti skubiąją pagalbą ir vaizdo skambučio režimu. Nelaimės atveju kurtieji galėtų išaiškinti, kas jiems nutiko, naudodamiesi gestų kalba.
Bet nuo pažadų apsalusi kurčiųjų bendruomenė taip ir nesulaukė minėtos programėlės. Kaip paaiškėjo, pernai Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas paskelbė viešąjį pirkimą pagalbos išsikvietimo programėlei sukurti ir paleisti, tačiau pirkimas buvo nutrauktas.
 
Kurčiųjų situacija domėjosi netgi premjeras Saulius Skvernelis. „Kurtieji gavo pažadą, kad tokia programėlė veiks nuo šių metų. Bet viskas užstrigo dėl viešųjų pirkimų ir techninių reikalavimų, kurie jau buvo suderinti. Kaip visados, žino ar nežino, bet kas nors apskundžia ir procesas sustoja ilgam“, - situaciją komentuoja premjero patarėjas neįgaliųjų klausimais Juozas Bernatavičius.
Visgi tikimasi, kad šių metų pabaigoje bus įdiegta ir ištestuota nauja programėlė. Kaip tvirtina PAGD atstovė, visuomenei prieinama ji turėtų tapti kitų metų pradžioje.
 
„Siekiant suteikti asmenims su negalia galimybes išsikviesti būtinąją pagalbą ir susisiekti su Bendruoju pagalbos centru yra vykdomi trys projektai. Iš kurių vienas yra įgyvendintas ir pagalbos išsikvietimo paslauga yra teikiama. Šiuo metu asmenys, turintys klausos arba kalbos negalią, gali išsikviesti pagalbą trumposiomis žinutėmis. Šie asmenys tikrai nėra ignoruojami, atskirti ar nepastebimi. Kiti du projektai yra vykdomi, kad galėtume papildyti ir patobulinti šią paslaugą. Jokiu būdu ne tam, kad ją iš naujo įdiegtume, nes pagalba, kaip minėjau, jau yra prieinama. Abu projektai bus įgyvendinti šiais metais. Vienas jų - būtent programėlė 112, kuri turės vaizdo skambutį, susirašinėjimą su BPC operatoriumi realiuoju laiku ir skambinančiojo vietos nustatymo funkcija. Programėlėje numatytos funkcijos užtikrins visavertį bendravimą su klausos negalią turinčiu pranešėju“, - tarnybos poziciją išdėstė PAGD Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Lina Nuobarienė.
 

Neįgalių žmonių bendruomenę buvo pasiekusi informacija, kad lėšos jau buvo skirtos, bet jos perskirstytos kitoms sritims. „Pinigai yra skirti ir šiais metais projektas bus įgyvendintas. Dabar vyksta parengiamieji darbai. Projektas jau yra suderintas su visomis suinteresuotomis valstybės institucijomis. Tai tikrai bus įgyvendinta. Mobiliajame telefone taip pat bus programėlė, kuri leis susirašinėti su operatoriumi ir naudojantis pagalbiniais paveikslėliais pranešti apie reikiamą pagalbą – ar tai gaisras, ar tai įsilaužimas. Bus nurodyti atitinkami paveikslėliai“, - užtikrina tarnybos viešųjų ryšių atstovė.
 
Ragina nelaukti nelaimės
Be tekstinio susirašinėjimo priemonės, kurtieji pagalbą gali iškviesti ir vadinamuoju tyliuoju skambučiu, tačiau šia paslauga gali pasinaudoti tik tie klausos negalią turintys asmenys, kurie yra pateikę telefono abonento ir nuolatinės gyvenamosios vietos duomenis. Pastarieji užregistruojami BPC informacinėje sistemoje, jog būtų galima akimirksniu identifikuoti skambinantįjį.
 

„Kalbant apie greitąją pagalbą, irgi gali ją gauti tik būdamas namuose. Tikrai buvo nemažai kurčiųjų, kurie ja pasinaudojo, nes sistemoje jau būna įvesti asmeniniai duomenys. Pavyzdžiui, šeimoje serga vaikas, jam pakyla temperatūra, iš karto skambini ir greitoji pagalba atvyksta. Bet tai yra viena tarnyba, - ne gaisrinė, ne policija, - kitaip tariant, ne kompleksinė pagalba. Žinoma, tai yra geriau negu nieko. Bet, kai rinkosi Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių komitetas Ženevoje ir svarstė Lietuvos neįgaliųjų situacijos ataskaitą, buvo pasakyta, kad dar reikia iki galo sutvarkyti aplikaciją, kad būtų užtikrintas pagalbos prieinamumas ir gestų kalba. Dabar ne tai, kad nepatobulėjome, bet dar žengėme kelis žingsnius atgal“, - apgailestauja K.Vaišnora.
 
Jis džiaugiasi, kad negirdinčių žmonių atveju iki šiol pagalbos išsikvietimas baigdavosi laimingai. „Kol neatsitinka nelaimė, tol niekas ir nesirūpina. Kodėl aplikacija, tai yra, greitosios pagalbos išsikvietimas gestų kalba, pajudėjo prieš keletą metų? Todėl, kad užsidegė kurčiųjų namas ir jie neturėjo galimybės išsikviesti pagalbos. Tada visi susirūpino ir buvo pradėta kurti aplikacija, kurią mes ir sukūrėme. O kada įdiegsime? Dabar turbūt lauksime, kol kurčiasis numirs, sudegs ar žus avarijoje, tada vėl sukrutėsime“, - piktinasi K.Vaišnora, ragindamas nelaukti, kol įvyks nelaimė.

 
Komentaras
Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos narė Radvilė Morkūnaitė- Mikulėnienė:

- Pasitikėjimą valstybe itin apsunkina netęsiami pažadai. Jei buvo pažadėta, kad kurtieji galės naudotis tam tikromis programėlėmis, kurios palengvins jų kasdienybę ir, pasirodo, kad šios galimybės nėra, tai daro žalą ir valstybei, ir viešajam sektoriui, tai yra žmonėms, kurie šioje srityje dirba. Politinė atsakomybė, politinė nepriežiūra turbūt irgi yra tam tikras veiksnys, kada institucijos, ministrai, kuriems priklauso ši sritis, galėtų parodyti didesnius raumenis, siekiant, kad žmonių su klausos negalia lūkesčiai būtų išpildyti. Šį klausimą tikrai kelsime ir svarstysime.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris