Lobistinė veikla sveikatos apsaugos srityje menksta

Violeta Bučiūtė
2016-05-06
Baigiantis metinių deklaracijų teikimo terminui, svetainėje ManoSeimas.lt skelbiama, kad pasiūlymus parlamentarams teikiančių asociacijų ir kitų suinteresuotų asmenų šiuo metu yra 17 kartų daugiau nei registruotų lobistų. Sveikatos apsaugos srityje tendencija panaši. Kaip teigia Sveikatos reikalų komiteto nariai, registruotų lobistų veiklą galimai pristabdė kai kuriems jų prasidėję ikiteisminiai tyrimai. Tiesa, didžiausią spaudimą parlamentarai jautė iš alkoholio pramonės atstovų.
Lobistinė veikla sveikatos apsaugos srityje menksta
Pasak Seimo narių, aktyviausiai lobistai reiškėsi svarstant alkoholio ir pagalbinio apvaisinimo įstatymų pataisas.

Du suinteresuoti asmenys 
Per šią Seimo kadenciją, remiantis komitetų išvadomis, tam tikrus įstatymų straipsnių pakeitimus ir siūlymus sveikatos apsaugos srityje iš viso teikė 14 asociacijų, kitų bendruomenių ir suinteresuotų asmenų. Iš tų 14 – du suinteresuoti asmenys.
 
Gediminas Navaitis 2012-ųjų gruodį teikė siūlymą dėl LR 2013-ųjų PSDF biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymo projekto – 2013-iesiems 6,5 mln. litų skirti Nacionaliniam kraujo centrui kraujo donorų kompensacijoms ir neatlygintinai kraujo donorystei propaguoti. Sveikatos komiteto nuomone, siūlymas buvo neaktualus.
Agnė Širinskienė 2013-ųjų spalį teikė dešimt siūlymų dėl LR Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorystės ir transplantacijos įstatymo pakeitimo projekto. Aštuoniems jos siūlymams Žmogaus teisių komitetas pritarė.
 
Aktyviausi – gydytojų vadovai

Daugiausiai, penkis, įstatymų pataisų siūlymus per ketverius metus sveikatos apsaugos srityje teikė Lietuvos gydytojų vadovų sąjunga. Keturis – Lietuvos savivaldybių asociacija, tris – Vaistinių asociacija ir Lietuvos laisvosios rinkos institutas.
 
Pasak Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidento dr. Stasio Gendvilio, kiekvienais metais sąjunga didžiausią dėmesį skiria PSDF biudžeto tvirtinimo įstatymo projektui. Kasmet ji siūlo didinti PSDF biudžetą, kad pakaktų lėšų paslaugoms apmokėti, medikų atlyginimams kelti ir įvertinti realias sveikatos paslaugų kainas. Dr. S.Gendvilio teigimu, į argumentuotus siūlymus, kiek leidžia galimybės, visuomet yra atsižvelgiama.
 
Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė svarbiausiu asociacijai objektu laiko Ketvirtąjį sveikatos sistemos plėtros ir ligoninių tinklų konsolidavimo etapo planą. Jis buvo tvirtinamas Vyriausybės, bet svarstomas ir Seimo sveikatos reikalų komitete.
Asociacija, atsižvelgdama į konkrečių savivaldybių pastabas, komitetui siūlė aklai neuždarinėti kai kurių ligoninėse esančių akušerijos ar chirurgijos skyrių, o atsižvelgti į konkrečią savivaldybės situaciją. Skyrių perkėlimas į didesnes ligonines sudarytų transportavimo problemų ne tik ligoniams, bet ir jų artimiesiems. Pasak R.Žakaitienės, į siūlymus valdžia atsižvelgė.
 
Nesėkmingi bandymai
Taip pat aktyviai siūlymus teikusios Vaistinių asociacijos vadovė Elena Kvedarienė pasakojo, kad 2015-aisiais asociacija itin didelį dėmesį skyrė farmacinei rūpybai. Per Sveikatos apsaugos ministeriją teikiama pataisa buvo siekta vaistinėse vykdyti įvairias profilaktines prevencines programas. Tarp jų – diabeto programą.
 
„Mūsų šalyje diabetu susirgusių gyventojų vis daugėja, tad norėjome, kad vaistinėse būtų galima profilaktiškai pasitikrinti, nes dauguma žmonių nežino, kad serga. Pasirodo, diabeto programos vykdyti ir tikrinti cukraus kiekį kraujyje vaistinėse negalime, nes mums to neleidžia įvairūs sveikatos poįstatyminiai teisės aktai“, - teigia E. Kvedarienė.
 
Tiesa, moteris atviravo, kad šiuo metu yra pateiktas liberalų siūlymas nereceptinius vaistus pardavinėti ir kitose mažmeninėse prekybos vietose. Vaistinių asociacija jau pateikė pluoštą argumentų, kad siūlymas neįsigaliotų, tačiau kada šis klausimas bus svarstomas, dar neaišku.

 

Komentarai 
Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas, konservatorius Antanas Matulas:

- Galiu pasakyti, kad įvairiomis asociacijomis, ypač medikų, esu nusivylęs. Per paskutinius kelerius metus jų veikla absoliučiai sumenko. Nežinau, gal priežastis ta, kad Sveikatos apsaugos ministerijos iniciatyva, ypač vadovaujant Vyteniui Povilui Andriukaičiui, buvo steigiamos sau palankios alternatyvios organizacijos.
 
Dabar pastebiu naują tendenciją – jų susitaikymą su esama padėtimi ir baimę. To negalėčiau pasakyti apie Lietuvos neurochirurgų draugiją arba Lietuvos slaugos specialistų organizaciją, kurios buvo aktyvios ir iniciatyvą rodė.
 

Lyginant su tuo, kokios aktyvios organizacijos buvo prieš dešimt metų, matau, kad jų veikla tiktai susilpnėjo.
Per šią Seimo kadenciją didžiausią spaudimą jaučiau iš alkoholio pramoninkų, svarstant alkoholio įstatymo pataisas. Jeigu registruojame kokį nors projektą, tų lobistų būna pilni koridoriai.
 
Sveikatos reikalų komiteto narys, „tvarkietis“ Kęstas Komskis:

- Kalbant apie aktyviausius lobistus, siūlančius tam tikras įstatymų pataisas, tradiciškai daugiausiai reiškiamasi dėl alkoholio ir pagalbinio apvaisinimo įstatymų pataisų.
Asociacijų yra labai daug, visas išvardinti būtų sunku. Tačiau jeigu kalbėtume apie alkoholio įstatymo pataisas, pirmiausia išskirčiau prof. Aurelijų Verygą. Jis yra vienas aktyviausių pataisų siūlytojų. Jeigu kuris nors Seimo narys turi nuomonę ir ją garsiai išsako, profesorius imasi spaudimo: filmuoja, gąsdina ir panašiai. Atrodytų, kad toks žmogus neturėtų taip elgtis, bet yra priešingai.
 
Lobistinių grupių ar lobistų spaudimo per šią Seimo kadenciją buvo daug mažiau nei praėjusiąją. Galbūt tam įtakos turėjo ir kai kuriems lobistams prasidėję ikiteisminiai tyrimai. Todėl oficialūs lobistai, mano manymu, yra išgąsdinti. Jie iki šiol dirba, bet daug kultūringiau.
Taip pat pastebiu, kad įstatymų siūlymų ypač padaugėja prieš rinkimus. Kartais lobistinės veiklos atstovai argumentais net nepaisto teisės aktų pažeidimų.

 
Tarp kitko
2015-aisias su asociacijų ar privačių asmenų įsikišimu, remiantis Seimo komitetų išvadomis, buvo svarstytos 3 įstatymų pataisos, 2014-aisiais – 8, 2013-aisiais – 2, 2012-aisiais, prasidėjus naujai seimo kadencijai – 1.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris