Ligonių kasų sutartys - diktatas ar pasityčiojimas

Violeta Gustaitytė
2017-04-27
Nors šių metų Privalomojo sveikatos draudimo fondas (PSDF) – rekordinis, tai yra gerokai didesnis nei pernykštis, gydymo įstaigos optimizmu netrykšta – ilgai su ligonių kasomis nepasirašomos sutartys trukdo planuoti veiklą, o ir pati sutartis – veikiau diktatas, o ne susitarimas.
Ligonių kasų sutartys - diktatas ar pasityčiojimas
Šiuo metu visų rajoninių ligoninių biudžetas yra tik 150 mln. eurų, kai tuo tarpu Santariškių klinikų metinis biudžetas siekia 200 mln. eurų. Tokia diferenciacija tarp regionų ir miestų, pasak kai kurių politikų, yra nepateisinama ir nepriimtina.

Siūlys naikinti ligonių kasas 

„Ligonių kasų sutartys – tai ne sutartys, o pasityčiojimas, todėl planuoju rengti įstatymo projektą naikinti ligonių kasas. Jas reikėtų prijungti prie Finansų ministerijos, nes yra visiškai nereikalingos, o jų išlaikymas kainuoja didžiulius pinigus, kuriuos būtų galima paskirstyti ligoninėms“, – teigė Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis.
Prašymus teritorinėms ligonių kasoms sudaryti sutartis gydymo įstaigos pateikė, kaip ir privaloma, iki praėjusių metų lapkričio 1-osios. Ant slenksčio jau gegužė, bet dar ne visos sutartys pasirašytos. Be to, nemažai jų suskubta pasirašyti tik šį mėnesį, kai ankstesniais metais dažniausiai dauguma jų būdavo pasirašomos ilgai nedelsus – vasarį ar kovą.
 
„Šiuo metu vyksta sutarčių pasirašymas dėl 2017 metų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir apmokėjimo PSDF lėšomis. Vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintame Teritorinių ligonių kasų ir asmens sveikatos priežiūros įstaigų sutarčių sudarymo apraše nurodytais terminais, sutartys su asmens sveikatos priežiūros įstaigomis turi būti pasirašytos iki balandžio trisdešimtos dienos“, – teigė Valstybinės ligonių kasos Ryšių su visuomene skyriaus vedėjas Rimantas Zagrebajev.

 
Formaliai viskas gerai – ligonių kasos jokių terminų nepažeidžia, tačiau toks delsimas varo į neviltį gydymo įstaigų vadovus. Jie skundžiasi, kad dirbti keturis mėnesius ir nežinoti, kokį gaus finansavimą iš PSDF, ar nekils jokių problemų, nėra normalu.
Šiemet numatoma apmokėti asmens sveikatos priežiūros paslaugų už 1 mlrd. 110,7 mln. eurų. Kaip informavo Valstybinė ligonių kasa, balandžio 24 d. duomenimis, teritorinės ligonių kasos su asmens sveikatos priežiūros įstaigomis pasirašė 1057 sutartis. Prašymų sudaryti sutartis buvo gauta 1464. Tad likus vos kelioms dienoms sutartys dar buvo nepasirašytos su 407 įstaigomis.  
 
Tragikomiška situacija    

„Sutarčių pasirašymas vėluoja kaip ir kiekvienais metais. Keistai ir kvailai atrodo, kai paraiškas sutartims sudaryti turime pateikti lapkričio – gruodžio mėnesiais, o pasirašome jas kone po pusės metų – vos ne gegužės 1-ąją. Tragikomiška situacija – keturi darbo mėnesiai, o sutarčių dar neturime“, – teigė Lietuvos rajonų ligoninių asociacijos vadovas, Pakruojo ligoninės direktorius Vygantas Sudaris.
Prieš keletą dienų kalbintas Pakruojo ligoninės vadovas sakė, kad su jo vadovaujama įstaiga ligonių kasos sutarties dar nebuvo pasirašiusi. Nežinioje tuomet dar gyveno ir daugiau rajonų ligoninių.
 
„Sutartis, galima sakyti, yra aptarta, tačiau kas iš to – ligonių kasa pateikia pasiūlymą ir nelabai pasiginčysi, – apgailestavo V.Sudaris. – Kokia gi tai sutartis? Ligonių kasos nurodo, kiek gausime lėšų metams, pačios nustato kokioms paslaugoms, pačios paskirsto, už ką ir kiek pinigų duos, ir pačios kontroliuoja. Gydymo įstaigoms erdvės bet kokiems manevrams lieka labai mažai. Ligonių kasos aiškina, jog su įstaigomis sudaromos sutartys apskaičiuojant paslaugų apimtis. Tai ir nevadinkime sutartimi, nes faktiškai tai yra biudžetinis finansavimas.“  
 
Direktorius piktinosi: jei, tarkim, ligoninei labai reikalingas gydytojas konsultantas, kokio iki tol gydymo įstaiga neturėjo, ir jį priimtų į darbą rugpjūčio pabaigoje, tai iki metų pabaigos ligoninė jam turės mokėti algą, bet už konsultacijas ligonių kasos neapmokės.
Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas, Vilniaus Centro poliklinikos direktorius Kęstutis Štaras prieš keletą dienų taip pat dar nebuvo pasirašęs sutarties su ligonių kasa.  

 
„Sutartys atsiųstos, preliminariai su ligonių kasa ją derinome, finansavimo dydį žinome, bet dėl kokių priežasčių šiemet gana vėluojama pasirašyti sutartis, nežinau, – sakė K.Štaras. – Paprastai esminių pakeitimų finansine prasme didelių nebūna, paslaugų apimtys išlieka tos pačios, todėl įstaigos veiklą esame suplanavę ir pagal tai dirbame.“
Neseniai buvo Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos valdybos posėdis, tačiau signalų, skundų dėl sutarčių pasirašymo K.Štaras iš kolegų teigia neišgirdęs.
„Gal daugiau problemų iškyla toms gydymo įstaigoms, kurios pradeda teikti kokią nors paslaugą, kurios pernai neteikė, arba atidaromas koks nors naujas padalinys ar priešingai – uždaromas. Tačiau jei niekas nesikeičia, tuomet finansavimo apimtys daugmaž būna aiškios“, – sakė K.Štaras.  
 
Kreipėsi į teismą   
„Ligonių kasų sutarčių su gydymo įstaigomis sutartimis vadinti negalima. Tai yra vienašališkas ligonių kasų aktas, apsisprendimas, o ne sutartis. Todėl kreipėmės į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą, klausdami, ar šios tipinės sutartys neprieštarauja Konstitucijai ir kitiems teisės aktams“, – tvirtino Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis.

Seimo nariai R.Žemaitaitis ir Antanas Matulas į teismą kreipėsi dėl 2014 metais patvirtinto Valstybinės ligonių kasos įsakymo, reglamentuojančio standartines sutartis, derybas ir kitas sąlygas.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas atkreipė dėmesį į ypač sudėtingą rajonų ligoninių padėtį. 
„Nusprendžia uždaryti kokį nors ligoninės skyrių ir tai padaro ne tiesiogiai, o per finansavimą: sumažina finansavimą, bet reikalavimai išlieka tie patys. Kad skyrius galėtų veikti, turi dirbti tam tikras skaičius medikų, tačiau jų išlaikymui metams pinigų neskiriama. Dideli resursai nukreipti į didžiąsias šalies ligonines, o kai bus uždaryta daug rajonų ligoninių ar jų skyrių, ateis eilė ir regioninėms“, – teigė R.Žemaitaitis.  
Pasak Seimo nario, šiuo metu visų rajoninių ligoninių biudžetas yra tik 150 mln. eurų, kai tuo tarpu Santariškių klinikų metinis biudžetas siekia 200 mln. eurų.
„Tokia diferenciacija tarp regionų ir miestų yra nepateisinama ir nepriimtina“, – sakė R.Žemaitaitis. 

 
Komentaras
Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė:
- Sutarčių pasirašymas vyksta kasmet iki balandžio 30 d. ir šis procesas trunka ilgokai, nes vyksta derybos tarp teritorinių ligonių kasų ir įstaigų. Sutartys, kaip ir visada, bus pasirašytos. Nėra jokių vėlavimų, trikdžių ar pan. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris