Ligoninių ir poliklinikų jungtuvės: būti ar nebūti?

Evelina Machova
2016-06-10
Košė dėl ligoninių ir poliklinikų jungimosi užvirė dar prie buvusios sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės. Mat tuomet ji, kaip sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas, truputį blaškėsi ir leptelėjo nepagalvojusi, kad Sveikatos apsaugos ministerija tokius žingsnius palaiko. Savivaldybių tarybos ėmėsi veiksmų ir atsidūrė teismuose, kuriuose paaiškėjo, jog tokie žingsniai įstatymiškai nelabai galimi...
Ligoninių ir poliklinikų jungtuvės: būti ar nebūti?

Kodėl ne visiems vienodai?

Seimo Sveikatos reikalų komitete virė argumentų kova, kodėl rajonuose ar nedideliuose miesteliuose būtų naudinga arba ne sujungti ligonines ir poliklinikas į vieną juridinį vienetą. Šiuo klausimu apsisprendė ir Sveikatos apsaugos ministerija, tačiau Seimo narių ir savivaldybių merų bei gydymo įstaigų vadovų nuomonės išsiskyrė.

Sveikatos apsaugos viceministrė Jūratė Sabalienė sako nematanti jokio teisinio pagrindo jungtis ligoninėms ir poliklinikoms. Juk ne vienerius metus buvo stengiamasi atskirti pirminio ir antrinio lygio paslaugas, kad būtų stiprinama šeimos gydytojo institucija. Maža to, viceministrė bandymus jungtis vertina kaip grįžimą į praeitį.

Tačiau Seimo narys „tvarkietis“ Kęstas Komskis kelia kitą kausimą, kodėl didžiuosiuose miestuose poliklinikos gali teikti ir pirminio, ir antrinio lygio paslaugas, o Šilutėje, kur, beje, jis kandidatuoja vienmandatėje apygardoje, tokios sąlygos negalimos. „Klausiu Sveikatos apsaugos ministerijos, ar uždraus didmiesčių poliklinikoms teikti antrinio lygio paslaugas? Nes įstatymas turėtų visiems galioti vienodai be išimčių. O kaip bus su privačiomis klinikomis, kurios teikia pirminio ir antrinio lygio paslaugas. Kodėl tokiais atvejais yra leistina, o kai nori susijungti ligoninė ir poliklinika, kad pagerėtų paslaugų prieinamumas gyventojams ir būtų taupomos lėšos – nebegalima!“, - piktinosi K.Komskis.

Bijo, kad bus žlugdoma

Zarasų pirminės sveikatos priežiūros centro vadovas Audronis Barisevičius teigia, kad būtent Zarasai buvo šios idėjos pradininkai. Tiesa, tuomet savivaldybės taryba buvo priėmusi sprendimą polikliniką prijungti prie ligoninės. „Visa laimė, kad to padaryti nepavyko. Mano nuomone, tai būtų pirminės grandies žlugdymas. Ir įstatymai tokius veiksmus riboja. Jei būtų nuspręsta atvirkščiai - ligoninę jungti prie poliklinikos, mano nuomone, būtų kur kas naudingiau ir įstatymiškai tai būtų galima padaryti“, - dėstė A.Barisevičius.

Pasak Šilutės pirminės ambulatorinės sveikatos priežiūros centro medicinos auditoriaus Renato Griniaus, poliklinikos ir ligoninės sujungimas pacientui iš esmės niekuo nepasitarnaus. Kaip tik priešingai, atneš daugiau žalos. Pirminės sveikatos priežiūros centras šiuo metu dirba rentabiliai, „į pliusą“, ir tas lėšas investuoja į įrangos atnaujinimą bei paslaugų gerinimą. Tačiau baiminamasi, kad sujungus šias dvi įstaigas uždirbamos lėšos bus panaudotos antrinio lygio paslaugoms, o ne pirminiam lygiui, kuris šiuo metu yra vienas sveikatos politikos prioritetų, gerinti.


Pakruojo rajono meras Saulius Gegieckas, sako taip pat kartu su tarybos nariais ieško išeičių bei turi minčių prie poliklinikos prijungti ir ligoninę. „Na, reikia pripažinti faktą, kad gyventojų rajone skaičius mažėja. Vadinasi, turime spręsti, ką daryti su gydymo įstaigomis, nes mažėjant pacientų joms sunku išsilaikyti. Mano nuomone, tai - gana nebloga išeitis“, - sako S.Gegieckas.Norėjo kaip geriau
Pasak Šilutės ligoninės vyriausiojo gydytojo Dariaus Steponkaus, sujungti ligoninę ir PSPC buvo savivaldybės tarybos sprendimas. Tačiau dėl juridinių procesų visi veiksmai šiek tiek pristabdyti. „Šiuo metu tarybos esame įpareigoti parengti reorganizavimo sąlygas bei atlikti su tuo susijusias procedūras. Kai kalbama, kad toks žingsnis bus grįžimas atgal, manau, kad priešingai.
 
Pirminis lygis ir šeimos gydytojų institucija mūsų sveikatos sistemoje yra be galo svarbi, tačiau šiandien jai pavesta atlikti labai daug funkcijų ir pareigų. Gal didžiuosiuose miestuose spręsti problemas lengviau, nedideliuose miestuose tai - gana sudėtinga. Gydymo įstaigų sujungimas kilo iš noro pagerinti paslaugas pacientams. Nes dabar pacientas yra tarsi teniso kamuoliukas, kurį meta tai į vieną, tai į kitą pusę. Įstaigos yra išsidėsčiusios tose pačiose patalpose. Nemaža dalis darbuotojų dirba ir ten, ir ten. Todėl manau, kad sujungimas visiems būtų naudingas“, - poziciją dėsto D.Steponkus.

Savo ruožtu A.Matulas teigia, kad toks žingsnis būtų vienareikšmiškas pirminės asmens sveikatos priežiūros sužlugdymas. „Nesuprantu, dėl kokių priežasčių tai norima padaryti. Ar tik tam, kad pakeistume esamus vadovus? Iš esmės toks noras prieštarauja visoms kurtoms koncepcijoms. Pirminis ir antrinis lygis turi tarpusavyje bendradarbiauti. Jei ligoninių vadovai mano, kad tokiu būdu galės teikti daugiau paslaugų ir taip išlaikyti stacionarus, turiu nuvilti - taip nebus“, - tvirtino A.Matulas.

Išsklaidyti baimes

„Norėčiau išsklaidyti baimes. Sveikatos apsaugos ministerija turi tam tikrų nuogąstavimų, kad tokiu būdu bus mėginama pirminį lygį sužlugdyti. Priešingai, mes norėtume skatinti, kad kiek įmanoma daugiau paslaugų būtų suteikiama pirminiame lygyje. Valstybinė ligonių kasa teigia, kad sujungus šiuos du lygius išaugs konsultacijų skaičius. Nes pasak jų, to mes siektume. Tačiau tokių tikslų tikrai neturime. 

 
Šiandien - per pastaruosius keturis mėnesius - mes viršijame sutartines sumas 120 tūkstančių eurų. Neturime tikslo jų dar padidinti, bet skatintume šeimos gydytojus užsiimti didesnės apimties veikla, kad pacientai nebūtų siunčiami į antrinį lygį. Be to, turime privačiame sektoriuje pavyzdžių, kur teikiamos tiek pirminio, tiek ir antrinio lygio paslaugos ir pacientai tuo patenkinti Kaip gydytojas dažnai susiduriu su atvejais, kai atvyksta pacientas, kurio problemas galėjo išspręsti ir šeimos gydytojas. Bet ne! Jis siunčiamas į antrinį lygį. Todėl pacientas, kuriam išties reikalinga pagalba, jos nesulaukia“, - sako Šilutės ligoninės vyriausiasis gydytojas Darius Steponkus.

Be to, gydytojo įsitikinimu, toks jungimas išspręstų ir eilių klausimą. Jo nuomone, sujungus dvi įstaigas, pavaldžias vienai administracijai, gydytojai būtų suinteresuoti bendradarbiauti, o ne konkuruoti. „Situacija dėl eilių - nenormali. Smagu, kad ją ima spręsti net ir aukščiausi šalies vadovai, bet esminė jų problema slypi smulkmenose dėl pirminio ir antrinio lygio bendradarbiavimo nebuvimo“, - įsitikinęs D.Steponkus.


Ministerijos pozicija
Sveikatos apsaugos ministro patarėja Janina Kumpienė:

- Reikia pripažinti, kad šiuo klausimus į mus kreipėsi pačios gydymo įstaigos, kurios išreiškė tokius norus jungtis. Iš pirmo žvilgsnio mintis pasirodė nebloga, tačiau nuo pat Nepriklausomybės atgavimo stengiamės pirminę sveikatos priežiūros grandį atskirti, plėsti ir stiprinti.

 
Pirminis planas buvo atskirti pirminę ir antrinę grandį. Jį įgyvendinti pavyko rajonuose, tačiau didžiuosiuose miestuose liko 18 gydymo įstaigų – poliklinikų, kurios teikia tiek pirminio, tiek ir antrinio lygio paslaugas. Visiško atskyrimo įgyvendinti nepavyko. Todėl šiuo atveju laikomės pozicijos, kad pirminio lygio asmens sveikatos priežiūros įstaigos negali jungtis su antrinio lygio paslaugas teikiančiomis ligoninėmis. Kodėl?
 
Valstybinės ligonių kasos analizės rodo, kad ten kur yra teikiamos pirminio ir antrinio lygio paslaugos siuntimų skaičius akivaizdžiai didesnis. Todėl ministerijos pozicija tokia: jei gydymo įstaigos teikia vienodo lygio paslaugas, jungtis galima, nesvarbu ar jos pavaldžios Sveikatos apsaugos ministerijai, ar savivaldybei. Jei jų lygiai skirtingi, tokiam jungimuisi nepritariame.


Komentaras
Širvintų rajono savivaldybės mero pavaduotoja Irena Vasiliauskienė:

- Sprendimą jungti polikliniką ir ligoninę buvo priėmusi savivaldybės taryba. Tiesa, reorganizaciją pristabdė teismai. Dabar laikomės pozicijos šių minčių bent jau laikinai atsisakyti, nes matome, jog abi gydymo įstaigas reikia šiek tiek pastiprinti tiek finansiškai, tiek ir kokybės požiūriu. Jungti abi įstaigas nėra blogas žingsnis. 
 
Jau turbūt dešimt metų mažosios rajonų ligoninės, atsidūrusios ant tokios kaip ir uždarymo ribos, paliekant jas labiau kaip slaugos ar geriatrinių paslaugos tiekėjomis. Savo ruožtu pirminės sveikatos priežiūros centras, nepaisant greta esančių dviejų privačių centrų, laikėsi palyginti neblogai. Tačiau atlikus skaičiavimus, apklausas paaiškėjo, kad ligoninė rajono gyventojams yra reikalinga. Ypač turintiesiems mažiau lėšų sudėtinga nuvykti tiek į Ukmergę, tiek ir į Santariškių klinikas, kai reikalingos reabilitacijos paslaugos ar gydytojų konsultacijos. 
 
Ligoninės ir poliklinikos sujungimas naudingas, nes būtų taupomos lėšos. Vietoje dviejų administracijų tereikėtų vienos, vietoje dviejų laboratorijų – vienos. Ta pati situacija ir su registratūra. Be to, ir dabar gydymo įstaigos iš esmės yra sujungtos požeminiais koridoriais, o dalis ligoninės patalpų, pavyzdžiui, valgykla yra poliklinikos patalpose, o kai kurie poliklinikos gydytojų kabinetai yra ligoninės patalpose. 
 
Skaičiuojant tik finansiškai jungimas kaip ir geresnis variantas, bet tokiam žingsniui prieštarauja Vyriausybė ir Sveikatos apsaugos ministerija. Todėl ryžtingų veiksmų kol kas nesiimame.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris