Lietuvoje beveik 6 tūkst. moterų kasmet renkasi abortą

alfa.lt
2014-09-26
Šiandien minimos Pasaulinės kontracepcijos dienos kontekste, Lietuvoje, lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis, moterų reprodukcinės teisės vis dar įgyvendinamos silpniausiai.
Lietuvoje beveik 6 tūkst. moterų kasmet renkasi abortą
Kontraceptinių priemonių išlaidos Lietuvoje – nekompensuojamos, dėl to jauni žmonės, dėl pakankamai aukštos kontraceptinių priemonių kainos, susiduria su finansinėmis kliūtimis, norėdami jų įsigyti.

 Lytinis ugdymas Lietuvoje apsiriboja raginimu susilaikyti
„Lytinio gyvenimo pradžioje jauni žmonės neišvengia klaidų, kurias daro būtent dėl prasto informuotumo apie lytinį gyvenimą ir kontracepciją. Siekiant mažinti neplanuotų nėštumų skaičių, daugiau dėmesio reikėtų skirti jaunimo švietimui šeimos planavimo ir kontracepcijos klausimais, kad lytinį gyvenimą pradėję žmonės darytų kuo mažiau klaidų, galinčių pakenkti jų lytinei ir reprodukcinei sveikatai“, – sako Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorė gyd. Esmeralda Kuliešytė.

E.Kuliešytė sektinu pavyzdžiu pateikia Lietuvos kaimynę Estiją. Šioje šalyje veikia jaunimo sveikatos centrai, organizuojantys lytinio švietimo paskaitas ir nemokamai teikiantys reprodukcinės sveikatos paslaugas jauniems žmonėms. Taip pat daugelis kontracepcijos priemonių Estijos moterims yra kompensuojamos. Tuo tarpu Lietuvoje lytinis ugdymas apsiriboja raginimu susilaikyti, visuomenei ir patiems medikams trūksta mokslu grįstos informacijos apie kontracepciją bei tinkamai organizuotų medikų konsultacijų šeimos planavimo klausimais.
Kontraceptinių priemonių išlaidos Lietuvoje – nekompensuojamos, dėl to jauni žmonės, dėl pakankamai aukštos kontraceptinių priemonių kainos, susiduria su finansinėmis kliūtimis, norėdami jų įsigyti.
 
Beveik pusė nėštumų pasaulyje – neplanuoti
Pasaulyje iš 208 mln. nėštumų daugiau nei 41 proc. yra neplanuoti, net pusė jų baigiasi abortu. Kasmet 47 tūkst. moterų miršta dėl nesaugaus aborto. Naujausia abortų statistika Lietuvoje liudija, kad apie 6 tūkst. moterų kasmet renkasi abortą kaip išeitį, sužinojusios apie neplanuotą pastojimą.
Praėjusiais metais dešimtyje Europos Sąjungos šalių atliktas šiuolaikinės kontracepcijos prieinamumo tyrimas atskleidė, kad Lietuvoje šiuolaikinės kontracepcijos prieinamumas yra prasčiausias. „Apmaudu, kad lytinė reprodukcinė sveikata bei teisės mūsų šalyje nėra išskiriamos tarp politikos prioritetų. Visuomenei ir jaunimui trūksta informacijos apie reprodukcinę sveikatą ir kontracepciją, nekreipiamas dėmesys į pažeidžiamų grupių poreikius“, – akcentuoja E.Kuliešytė.
 
Lietuva turi galimybę pakilti į kitą lygmenį
Sveikatos apsaugos ministerijos suformuota darbo grupė parengė Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektą, kuriame numatyta daugiau dėmesio skirti šeimos planavimui, kontracepcijai, siekiama gerinti ir kontracepcijos prieinamumą.
Švietimas apie kontracepciją, kokybiškos medikų konsultacijos ir prieinama kontraceptinių priemonių kaina gali sumažinti nėštumų nutraukimų skaičių ir pagerinti moterų lytinę reprodukcinę sveikatą. Lietuvos jaunimui turi būti užtikrinta teisė gauti mokslu grįstą informaciją apie kontracepciją ir reprodukcinę sveikatą.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris