Lazdijų ginčas dėl akušerijos baigtas ar vėl prasideda?

Gintarė Kaminskienė
2016-03-14
Net du mėnesius trukę Lazdijų ligoninės ir Vilniaus TLK vaidai dėl pirmojo šių metų ketvirčio, kuris apmokamas pratęsus praėjusių metų sutartį, praėjusį antradienį baigėsi. Ligoninės vyriausiasis gydytojas Vitas Šimkonis nusileido ir pasirašė susitarimą dėl apmokėjimo be akušerijos ginekologijos paslaugų. Pasak jo, pagaliau galima atsipūsti, mat jau grąžintas įsiskolinimas kreditoriams. Du mėnesius gi teko gyventi skolon. Tačiau savivaldybė, panašu, sieks, kad akušerijos ginekologijos paslaugos savivaldybėje išliktų.
Lazdijų ginčas dėl akušerijos baigtas ar vėl prasideda?
Lazdijų rajono meras A.Margelis įsitikinęs, jog jei ligoninė dirba pelningai, turėtų išlikti ir jos teikiamų paslaugų spektras.

Apkaltino vertimu pažeisti teisės aktus
Vilniaus teritorinė ligonių kasa vasario pabaigoje pranešė, kad „Lazdijų rajono savivaldybė, naudodamasi priešrinkiminiu laikotarpiu, ir toliau atkakliai daro spaudimą Vilniaus teritorinei ligonių kasai ir kai kuriems politikams, kad, pažeidžiant galiojančius teisės aktus, Lazdijų ligoninei būtų apmokėtos Vyriausybės numatytų kriterijų neatitinkančios akušerijos paslaugos.“
 
Vilniaus TLK Administravimo skyriaus vyr. specialistė Eglė Matikiūnaitė „Lietuvos sveikatą“ informavo, kad praėjusių metų gruodžio 21 dieną Lazdijų ligoninei buvo pateiktas susitarimas dėl sutarties pratęsimo šiems metams be akušerijos paslaugų. Mat įstaiga neatitinka reikalavimų, nustatančių, kad antrinio lygio ligoninėje akušerijos paslaugos gali būti teikiamos ir apmokamos PSDF biudžeto lėšomis tik tuo atveju, jeigu per metus priimama ne mažiau kaip trys šimtai gimdymų.
 
„Ligoninė susitarimą pasirašė su išlyga, kad jai ir toliau būtų apmokamos akušerijos paslaugos. Vilniaus TLK su prierašu nesutiko, nes dėl nurodytų kriterijų neatitikimo nuo šių metų sausio pirmosios akušerijos paslaugų ligoninei apmokėti negali. Sausio penktą dieną ligoninė buvo informuota raštu, kad sutartis laikytina nepratęsta, o kitą dieną pakartotinai buvo pateiktas pasirašyti susitarimas, kurio Ligoninės vadovas iki šiol nepasirašė (praėjusio pirmadienio – aut. past.)“, – teigta atsakyme.
 
Kas muziką užsako – to ir valia

Lazdijų rajono meras Artūras Margelis, paklaustas apie ligoninės situaciją, pirmadienį pripažino, kad siekia įstaigai, vietos žmonėms ir net turistams palankaus sprendimo. „Be spaudimo neapsieinama. Ligoninei pinigai kol kas nemokami. Vilniaus teritorinė kasa – paslaugų užsakovas, mūsų ligoninė – rangovas. Jie nori uždaryti akušerijos skyrių. Tęsiant praėjusių metų sutartį buvo išbrauktas punktas, kad negalioja sutartis akušerijos dalyje. Mes su tokia jų pozicija nesutinkame. Tai grindžiame tuo, kad Vyriausybės nutarimas priimtas dėl trijų šimtų gimdymų nėra pagrįstas teisės aktais, tai – subjektyvus skaičius. Antras dalykas, panašių ligonių šalyje yra, jose gimdo dar mažiau, pavyzdžiui, Rokiškyje, tačiau ligonių kasos ją finansuoja. Žinoma, mes neva neatitinkame antro kriterijaus: Alytaus ligoninė nuo mūsų yra per 47 kilometrus. Jei perkeltume ligonine per tris kilometrus – viskas išliktų kaip buvę“, – prieš savaitę „Lietuvos sveikatai“ pasakojo A.Margelis.
 
Vietos valdžios atstovas įsitikinęs, jog jei ligoninė dirba pelningai, turėtų išlikti ir paslaugų spektras. Deja, kovoje su Vilniaus TLK jautėsi silpnesniąja puse.
„Dvi šalys yra nelygiavertės. Toji šalis, kuri užsako, nuo jų viskas ir priklauso: pasirašys, ar nepasirašys sutartį, mokės ar nemokės pinigus. Subjektyviai „nupjauna“ paslaugas, kerštauja ar panašiai. Jie gi muziką užsako. Galime nepasirašyti sutarties, kovoti, politiškai klausti, eiti pas naują ministrą. Tik politinį spaudimą daryti. Mes kovojame dėl ligoninės paslaugų spektro, dėl žmonių ir turistų. Mano greitoji vasaros laikotarpiu gi pusę turistų atveža“, – situaciją dėstė meras.
 
Uždarymas dėl Druskininkų šešėlio?

Deja, Lazdijų ligoninės vyriausiasis gydytojas Vitas Šimkonis buvo nuosaikesnis. Su TLK pyktis jis nenorėjo, todėl antradienį atvyko sostinę ir pasirašė sutartį be akušerijos ginekologijos paslaugų apmokėjimo.
Lazdijų rajono savivaldybės tarybos narė Daiva Barkauskienė įvardijo, kad situacija dėl ligoninės iš tiesų bloga. „Vakar (antradienį – aut. past.) po pietų dar nebuvo sutarties pasirašęs. Matyt, gydytoją prispaudė. Du mėnesius akušerijos ginekologijos paslaugos buvo teiktos. Dabar savivaldybei teks tai finansuoti. Žinoma, jei žmonės dirba, nori ir atlyginimą gauti. Tačiau tiksliai situacijos negaliu pakomentuoti, nes turėjome planą, kad sutarties su TLK tikrai nepasirašysime. Už pirmą ketvirtį turėjome gauti apmokėjimą, gi buvusi ministrė (Rimantė Šalaševičiūtė – aut. past.) žadėjo, kad bent iki balandžio pradžios paslaugos bus finansuojamos. Čia – ligoninės žudymas“, – kalbėjo D.Barkauskienė.
 
Dar esą sklinda kalbos, kad Druskininkuose bus steigiama privati ginekologijos klinika ir ten niekas „gimdymų skaičiaus nereguliuos“. Todėl labai reikėjo uždaryti Gimdymo skyrių Lazdijuose.
Tačiau „Lietuvos sveikatai“ susisiekus su Druskininku meru Ričardu Malinausku, šis tokius gandus paneigė. „Nesu tokio dalyko girdėjęs. Vicemeras, kuris kuruoja šitą sritį, taip pat. Gal čia supainiota su Dambravos reabilitacijos klinika? Bet kad jie tokią paslaugą ketintų teikti, nesu girdėjęs“, – patikino R.Malinauskas.
 
Palikta terpė bylinėjimuisi
Paklaustas apie situaciją dėl prieš mero valią pasirašytos sutarties, vyriausiasis gydytojas Vitas Šimkonis patikino, kad padėtis stabili. „Tik tiek, kad gyvenome su nerimu dėl atlyginimų, skolų kreditoriams, Sodrai. Teko imti paskolą. Visa laimė, kad vakar vakare jau ją grąžinome. Atsiskaitėme su kreditoriais, tad galime lengviau atsipūsti. Tik tiek, kad esame nuskriausti, nes teikėme akušerines paslaugas du mėnesius, o už tai pinigų mums nepervedė. Savivaldybė dėl akušerijos paslaugų apmokėjimo sprendimo nėra priėmusi“, – kalbėjo V.Šimkonis.
 

Merą jis informavo apie situaciją, paliko pasirašytos sutarties variantą su prierašu ligonių kasoms, kad išreiškė savo poziciją, jog ligoninė skriaudžiama. Pasak vyriausiojo gydytojo, jis taip sudarė galimybę kreiptis į teismą dėl akušerijos ginekologijos paslaugų apmokėjimo ir tolimesnio teikimo.
„Nors su meru dar nekalbėjau, kiek žinau, mūsų steigėjas nusiteikęs toliau kovoti, kad būtų apmokėta už pirmąjį ketvirtį teiktas akušerijos paslaugas ir pati paslauga toliau liktų“, – teigė Lazdijų ligoninės vadovas.

 
Komentarai
Sveikatos apsaugos ministrus Juras Požela:

- Ligoninė turėjo pasirašyti sutartį su ligonių kasomis, nes buvusi situacija ­netoleruotina. Tokio atvejo, kai rimtai iškilo klausimų dėl ligoninės funkcionavimo nėra buvę. Kalbant apie akušerijos ginekologijos paslaugas – jos sudarė tik keturis procentus pajamų, kurias skiria ligonių kasos. Dėl tokio skaičiaus rizikuota likusiais 96. Jei Lazdijų ligoninė turi įrodymų, kad ligonių kasos pažeidžia jų interesą, jie gali pagal teisinės valstybės principą kreiptis į teismą ir įrodyti savo nuomonę. Tačiau, šantažuojant ligonių kasas, negalima stabdyti ligoninės darbo.
 

Ligonių kasų sprendimas padarytas, vadovaujantis dviem Vyriausybės nutarimais. Jokio kito verdikto būti negalėjo. Pirmas dalykas, ką turi suprasti Lazdijų rajono meras – ne jam spręsti dėl paslaugų spektro, kurį gali teikti ligoninė. Tai – visų pirma gimdyvės ir kūdikio sveikatos interesas. Ne šiaip skaičiai ir reikalavimai sugalvoti.
 
Savivaldybių asociacijos Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas, Plungės meras Audrius Klišonis:

- Iš žiniasklaidos sužinojau, kad Lazdijuose gimdymų skaičius mažesnis nei trys šimtai. Man, kaip medikui, klausimas kyla dėl paslaugų teikimo kokybės, jeigu gimdymai vyksta tik kas antrą dieną, natūralu, kad darbo kokybės ir kvalifikacijos klausimas gali būti pakankamai aštrus. Šiuo metu, atsižvelgiant į Valstybinės ligonių kasos nustatytus įkainius akušerijos ginekologijos paslaugoms ir ligoninėje priimamų gimdymų skaičių, tampa aišku, kad paslauga yra nerentabili pačiai ligoninei.
           
Bet kuriuo atveju konfrontacija – nėra gerai. Tiek iš vienos, tiek iš kitos pusės reikia lankstumo. Laikausi nuomonės, kam kilti į karą, jei vis tiek reikės susėsti ir kalbėtis? Atvejų, kai savivaldybės pačios finansuoja Gimdymo skyrius būta. Jei meras mato, kad tai yra būtina paslauga, tai jo savivaldybės rūpestis.
 
Lietuvos rajonų ligoninių asociacijos vadovas, Pakruojo ligoninės direktorius Vygantas Sudaris:

- Visi desperatiški bandymai iš abiejų pusių yra apgailėtini. Viskas turi būti sprendžiama sudėliojant protingumo kriterijus. Gerbiu ir vieną ir kitą pusę, vieno teisaus nėra. Aš pats Gimdymo skyrių uždariau be spaudimų, galbūt buvo skirtingų patarimų, bet patys siūlėme priimti tokį sprendimą. Tai įvyko natūraliai. Žinoma, po to buvo situacija, kai gimdyvė praktiškai pagimdė pas mus ligoninėje ant suoliuko. Tačiau ilgainiui žmonės suprato, kad nėštumas – ne liga ir tai galima iš anksto suplanuoti, o tokios paslaugos yra teikiamos ir kitur. Tiesa, politinių priemonių uždrausti, uždaryti, išmėtyti nepateisinu. Ten pasirašomos sutartys, o ne diktatas.
 

 
P.S.
Po pasirašyto susitarimo dėl pirmojo ketvirčio apmokėjimo be akušerijos ginekologijos paslaugų Lazdijų mero A.Margelio atstovai „Lietuvos sveikatą“ informavo, kad šiuo metu savivaldybėje rengiami dokumentai teisimui.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris