Laimutė Matkevičienė: „Priklausomybė – kaip sniego gniūžtė“

Deimantė Gruodė
2017-11-20
„Esame linkę pasmerkti, o supratingumo ar nuoširdaus pokalbio iš tikrųjų labai trūksta. Gal žmogui depresija. Svarbu laiku pastebėti ir ištiesti pagalbos ranką. Tas, kuris yra priklausomas, irgi turi norėti pasveikti ir dėti visas pastangas“, – sako Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė (60 m.).
Laimutė Matkevičienė: „Priklausomybė – kaip sniego gniūžtė“
„Priklausomybė dažnai viena nevaikšto. Ji kaip sniego gniūžtė. Gali išsivystyti ir kitos priklausomybės. Mūsų visuomenėje veši smerkimas. Esame linkę greitai pasmerkti, o supratingumo ar nuoširdaus pokalbio iš tikrųjų trūksta“, - sako Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė.

– Į viešumą iškilus Seimo nario Lino Balsio skandalui, jūs, kaip Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė, pasiūlėte kolegai pagalbą?
– Mums tai buvo naujiena. Galbūt atsirado ir kaltės jausmas, kad pražiūrėjome, nes mūsų komisijoje dirbo ir amžinatilsį Rokas Žilinskas, kuris ankstesnėse kadencijose irgi kentėjo dėl priklausomybės. Kiekvieną priklausomybę žmogus sunkiai išgyvena ir mes jam turime geranoriškai padėti, nes pasmerkti iš tikrųjų lengviausia. Priklausomybė dažnai viena nevaikšto. Ji kaip sniego gniūžtė. Gali išsivystyti ir kitos priklausomybės. Mūsų visuomenėje veši smerkimas. Esame linkę greitai pasmerkti, o supratingumo ar nuoširdaus pokalbio iš tikrųjų trūksta. Gal žmogui depresija. Tiesiog reikia laiku pastebėti, o pastebėjus – ištiesti pagalbos ranką. Tas, kuris yra priklausomas, irgi turi norėti pasveikti ir dėti visas pastangas.
 
– Koks jūsų požiūris į priverstinį gydymą?
– Priverstinis gydymas galimas tada, kai priklausomybę turintis žmogus tampa agresyvus ne tik sau, bet ir savo šeimai bei aplinkiniams. Galvoju, kad alkoholizmą turime priimti kaip žmogaus skaudulį maksimaliai išnaudodami taikaus ir nesmerkiančio pokalbio galimybes. O jeigu priklausomybė perauga į agresyvumą, vienareikšmiškai tokį žmogų privalu nukreipti gydymui. Juk ir dabar Lietuvoje pakankamai sukurta palankių įstatymų. Tarkime, Administracinių nusižengimų kodeksas, kuomet asmeniui taikomos administracinio poveikio priemonės, kad šis dalyvautų alkoholio prevencijos programoje ar kursuose. Taip pat Baudžiamojo kodekso pakeitimai,kuomet bausmės sušvelninamos, atidedamos, kad nuteistasis gydytųsi priklausomybės ligas. Manau, kad esame sukūrę tikrai daug gerų įstatymų, tik jų reikia laikytis.

 
– Kaip galvojate, ar mūsų šalyje prigytų specializuoti,taip vadinami svaigalų teismai, kurie puikiai veikia  Jungtinėse Amerikos Valstijose?
– Jeigu kalbėtume apie Jungtines Amerikos Valstijas, ten gyvena trys šimtai dvidešimt penki milijonai gyventojų. Manau, kad tam tikslui ir galima sukurti taip vadinamus svaigalų teismus. Bet pas mus per mažai gyventojų ir per mažas demografinis laukas. Kaip aš sakiau, mes turime daug gerų programų ir įstatymų, ir smurto artimoje aplinkoje įstatymą, ir vaiko teisių apsaugos įstatymą, tiesiog juos reikia vykdyti.
 
– Kokių priekaištų turite priklausomybės ligų centrų reorganizacijai?
– Mes, kaip Priklausomybių prevencijos komisija, kovo mėnesį kreipiamės į Sveikatos apsaugos ministeriją. Kėlėme klausimą dėl kompleksinio priklausomybės ligų gydymo bei vykdomos priklausomybės ligų centrų pertvarkos. Aišku, atsakymų nesulaukėme. Tada pavedėme uždavinį, kad mes, komisijos nariai, važiuosime į vietą susipažinti kaip vis dėlto priklausomybės centrai atlieka savo funkcijas. Komisija nuvyko į Vilniaus ir Kauno priklausomybės ligų centrus, dalis – į Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių. Visi pateikėme nuomonę ir šių metų spalio aštuonioliktąją vėl kreipėmės į Sveikatos apsaugos ministeriją, kad mums būtų pateikti tikslūs atsakymai, kaip bus racionaliai panaudotos lėšos, kokie finansiniai ištekliai, koks pareigybių sąrašas. Nes Respublikinio priklausomybės ligų centro pareigybių sąraše buvo išdėstytos dvidešimt keturios su puse pareigybės. Buvo kalbama apie tai, kad pareigybių skaičius bus sumažintas, o pagal valdymo struktūrą paaiškėja – kad išauga. Toliau prašėme, kad komisijai būtų pateiktas konkretus darbuotojų, kurie sudarys darbo sutartis su priklausomybės centrais, skaičius. Mums rūpėjo išsiaiškinti, kaip vis dėlto bus užtikrinti žmogiškieji ištekliai tuose centruose, ar įvykdžius reorganizaciją nenukentės paslaugų prieinamumas.
 
– Jums bent aišku, kaip veikia Respublikinio priklausomybės ligų centro mechanizmas?
– Iš tikrųjų nėra aišku net ir mums patiems. Nes būtent ir komisijos nariai iškėlė klausimą, kad galiausiai būtų įvardinta, ar prie Sveikatos apsaugos ministerijos atsiranda dar vienas, kaip kažkas pašmaikštavo, departamentas – Respublikinis priklausomybės ligų, ar tiesiog vykdoma reorganizacija Klaipėdos, Kauno, Panevėžio ir Šiaulių centruose. Pradžioje atrodė, kad bus tik pakeistas Vilniaus priklausomybės ligų centro, kuris dabar eina Respublikinio priklausomybės ligų centro funkcijas, pavadinimas. Dar nedaug laiko tepraėjo, laukiame atsakymų į mūsų pateiktus klausimus.
 

– Minėjote, kad yra išskirta penkiolika priklausomybių, ar kuri nors viena jus nustebino?
– Kiek teko domėtis, Europoje yra apie šimtas priklausomybių. Bet mes turime pasitvirtinę tik penkiolika ir jos iš tikrųjų manęs, kaip medikės, nenustebino: alkoholis, narkotikai, lošimai, medikamentai, patyčios, smurtas, seksas... Pastarasis irgi įvardijamas kaip priklausomybė, ypatingai kai kalbame apie visokius tarnybinius romanus. Kodėl gi ne? Tik tiek, kad visi patampo pečiais ir galvoja, kad žmogus tokios priklausomybės neturi. Iš tikrųjų vertinkime objektyviai. Moterys galbūt turi priklausomybę apsipirkinėjimui, bet galbūt jos labiau suvaržytos finansinių galimybių. (Šypsosi.)
 
– Jūs, kaip gydytoja, turbūt suprantate ir medikų nusivylimą atlyginimais bei jų lūkesčius...
– Medikų atlyginimai tikrai per maži. Ši specialybė reikalauja žmogiško pasiaukojimo, atsakomybės, paprastai mediko darbas nesibaigia uždarius kabineto duris. Dėl kiekvieno paciento jaudiniesi, aš pati prisimenu, kad uždariusi savo kabineto duris, iki ryto galvodavau, kaip man jį vėl greičiau pamatyti. Nenuostabu, kad gydytojas lanko savo pacientą ir šeštadieniais, ir sekmadieniais, ir išeiginėmis, ir švenčių dienomis. Tad medikų atlyginimas turėtų būti ženkliai didesnis. Man, kaip medikei, labai gaila, kad negalime jo prilyginti Europos gydytojų atlyginimams.

 
– Gydytoja, turbūt pasiilgstate savo pacientų?
– Man buvo sunku nusivilkti mediko chalatą po trisdešimt penkerių metų. Dabar manęs telefonu dažnai klausia: daktare, patarkite. Aš mielai atsakau. Mano apygardos kabinete dažnai lankosi žmonės, kuriems reikia patarimų sveikatos klausimais. Užtat mūsų medikų toks populiarumas, nes kad mylėtum pacientą, reikia tiesiog  gimti su meile žmogui. Su juo tampi labai artimas. Jis tau patiki visas paslaptis, ko kitos profesijos atstovui neišdrįsta prisipažinti. Tad man pacientai yra itin artimi ir brangūs.

 
Dosjė
2016 m. vienmandatėje rinkimų apygardoje išrinkta į LR Seimą.
2015 m. suteiktas nusipelniusios Lietuvos gydytojos vardas, apdovanota nusipelniusio Lietuvos gydytojo garbės ženklu.
Nuo 2001 iki 2016 metų vadovavo Elektrėnų ligoninei, direktorė, vidaus ligų gydytoja, echoskopuotoja.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris