Kur taip sku­ba­ma su svei­ka­tos re­for­ma?

Evelina Machova
2018-06-21
„Jūs ką? Per pie­tų per­trau­ką ket­vir­ta­die­nį no­ri­te Svei­ka­tos re­for­mą pra­stum­ti?! Ne­juo­kau­kit, čia gi rim­ti da­ly­kai“, - pik­ti­no­si Sei­mo Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­to na­rys kon­ser­va­to­rius An­ta­nas Ma­tu­las, va­kar, tre­čia­die­nį, per vyks­tan­čius klau­sy­mus dėl ren­gia­mo gy­dy­mo įstai­gų tin­klo op­ti­mi­za­vi­mo. Ne vie­nam Sei­mo na­riui ki­lo klau­si­mų, kam gi to­kia sku­ba. Juo­lab kai net ir pa­tiems Sei­mo na­riams ne­la­bai aiš­ku, kaip tuo bul­do­ze­riu bus re­for­muo­ja­ma svei­ka­tos ap­sau­ga. Kai tiek daug ne­ži­no­my­bės, jau net ir val­dan­čios dau­gu­mos at­sto­vai ra­gi­na ko­le­gas ne­sku­bė­ti pri­imant įsta­ty­mų pro­jek­tą. Klau­si­mas tik, ar kas šiuos ra­gi­ni­mus iš­girs.
Kur taip sku­ba­ma su svei­ka­tos re­for­ma?

Li­go­ni­nių ne­už­da­ri­nės, bet...

Va­kar, tre­čia­die­nį, Sei­mo Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­te dėl pla­nuo­ja­mo gy­dy­mo įstai­gų tin­klo op­ti­mi­za­vi­mo vi­rė ar­šios dis­ku­si­jos. Vi­si su­tin­ka - per­tvar­kos rei­kia, nes il­gai da­bar­ti­nė svei­ka­tos sis­te­ma ne­trauks. Tą ak­cen­tuo­ja ir prem­je­ro pa­ta­rė­jas svei­ka­tos klau­si­mais Pau­lius Gra­dec­kas. „Šis įsta­ty­mas jau kai kur va­di­na­mas ban­kro­to įsta­ty­mu. Ta­čiau jo ne­pri­ėmus da­lis įstai­gų tik­rai ga­li at­si­dur­ti ant ban­kro­to slenks­čio. Tuo­met su­si­dur­si­me su Lat­vi­jos pa­vyz­džiu, kai pa­slau­gų pri­ei­na­mu­mas gy­ven­to­jams žen­kliai su­ma­žė­jo. Nie­kas ne­kal­ba apie gy­dy­mo įstai­gų už­da­ry­mą. Tos, ku­rios ge­rai vei­kia šian­dien, veiks ir to­liau. Ta­čiau yra da­lis tų, ku­rios ga­lė­tų sėk­min­gai tap­ti ki­tų gy­dy­mo įstai­gų da­li­mi. To­kių pa­vyz­džių jau yra ir jie ga­na sėk­min­gi“, - sa­ko P.Gra­dec­kas.
Tuo me­tu ko­mi­te­to sa­lė­je im­ta šnabž­dė­tis, kad iš že­mė­la­pio iš­nyks 27 gy­dy­mo įstai­gos.

Ne vie­nas gy­dy­mo įstai­gos va­do­vas, tam pri­ta­rė ir kai ku­rie ko­mi­te­to na­riai, sa­kė, jog šian­dien pa­slau­gų įkai­niai ne­ati­tin­ka tik­ro­vės. Dėl to svei­ka­tos sek­to­riu­je ir ky­la di­džio­ji dau­gu­ma pro­ble­mų. Mat įkai­nis toks ma­žas, kad ne­pa­den­gia nė pu­sės kaš­tų, ten­kan­čių už su­tei­kia­mas pa­slau­gas. To­dėl pats lai­kas ap­skai­čiuo­ti juos re­a­lius. Ta­čiau čia pat ras­ta ar­gu­men­tų, kad tai - il­gas pro­ce­sas, truk­sian­tis me­tus, o gal net ir dau­giau.

Siū­lo įsta­ty­mo pri­ėmi­mą ati­dė­ti
„Ma­tau, kad ky­la daug klau­si­mų, ne­ma­žai ir pa­siū­ly­mų. Re­for­mos es­mė tu­rė­tų bū­ti pa­cien­tas, o šian­dien ji da­ro­ma kiek sku­bo­tai. Rei­kia pri­pa­žin­ti, kad tam dvie­jų ar tri­jų sa­vai­čių ne­pa­kaks. Tu­ri­me įsi­klau­sy­ti į vi­sas su­in­te­re­suo­tas or­ga­ni­za­ci­jas ir Kon­ku­ren­ci­jos ta­ry­bą. Va­di­na­si, rei­kia pla­čios dis­ku­si­jos. Vi­sos or­ga­ni­za­ci­jos tu­ri tei­sę teik­ti siū­ly­mus, nes tik pa­sa­ky­mas, kad vis­kas čia blo­gai, į dan­gų ne­nu­eis. Fak­tas, kad nie­ko ne­da­ry­ti ne­ga­li­me, bet jei da­ro­me, tu­ri­me su­tar­ti vi­si“, - posė­dy­je sa­kė Sei­mo Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­to na­rys Rai­mun­das Mar­ti­nė­lis.

„Šiais lai­kais la­bai daug le­mia grei­tis. Dir­ban­tis žmo­gus ne­tu­ri ga­li­my­bių stum­dy­tis ei­lė­se, jam rei­kia kuo grei­čiau su­teik­ti ko­ky­biš­kas pa­slau­gas. Pri­va­ti me­di­ci­na tai su­ge­ba da­ry­ti. To­dėl jo­kiu bū­du ne­iš­im­ki­me jos iš ben­dros sis­te­mos. Tai bū­tų di­džiu­lė klai­da“, - sa­ko Lie­tu­vos ver­slo kon­fe­de­ra­ci­jos ge­ne­ra­li­nio di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas Kęs­tu­tis Jan­kaus­kas.

Anot Lie­tu­vos gy­dy­to­jų va­do­vų są­jun­gos Ta­ry­bos pir­mi­nin­ko Da­riaus Ste­pon­kaus, prie tvy­ran­čių emo­ci­jų ir su­si­prie­ši­ni­mo ge­ro re­zul­ta­to, ku­ris bū­tų nau­din­gas ir svei­ka­tos sis­te­mai, ir pa­cien­tams, var­gu ar pa­siek­si­me. „Svei­ka­tos sis­te­mos da­ly­viai iš po­ky­čių ti­ki­si sėk­mės ir nau­dos. Bet ji bus tik ta­da, kai vi­sos su­in­te­re­suo­tos pu­sės su­tars. Dau­ge­lis da­ly­kų įsta­ty­mų pa­ke­te yra ge­ri, ta­čiau ne­ma­ža da­lis ga­li lem­ti ne­prog­no­zuo­ja­mas pa­sek­mes. No­ri­ma per la­bai trum­pą lai­ką pa­keis­ti svei­ka­tos sis­te­mą. Bū­tų ge­rai, jei sės­tu­me prie dis­ku­si­jų sta­lo, nes šian­die­niai emo­ci­jų pro­ver­žiai nie­kur ne­nu­ves“, - sa­kė D.Ste­pon­kus.

Su to­kiais siū­ly­mais su­tin­ka ir Lie­tu­vos pri­va­čių svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų aso­cia­ci­jos pre­zi­den­tas Lai­mu­tis Pa­ške­vi­čius, tei­gian­tis, jog prieš re­for­muo­jant svei­ka­tos sis­te­mą rei­kia tu­rė­ti aiš­kią vi­zi­ją, ko­kios sis­te­mos rei­kės. „Šian­dien nie­ko ne­ži­no­me: nei ko­kie bus re­for­mos kri­te­ri­jai, nei ku­rias gy­dy­mo įstai­gas tai pa­lies. Už ką tuo­met čia bal­suo­jam?“ - klau­sė L.Pa­ške­vi­čius.

Kai ne­su­tam­pa po­žiū­riai

Kon­ku­ren­ci­jos ta­ry­bos aiš­ki­ni­mu, pri­va­čios gy­dy­mo įstai­gos nau­jai ku­ria­mam tin­klui ne­pri­klau­sys. Ko­dėl? Pa­aiš­ki­ni­mų nė­ra. Ma­ža to, tin­klui, anot Kon­ku­ren­ci­jos tar­y­bos Vie­šų­jų sub­jek­tų prie­žiū­ros sky­riaus ve­dė­jos Jus­ti­nos Pau­laus­kai­tės, pri­klau­sys ne vi­sos vals­ty­bi­nės gy­dy­mo įstai­gos, o tik tos, ku­rios ati­tiks tam tik­rus kri­te­ri­jus. Ta­čiau jų kol kas nie­kas ne­ma­tė... Spe­cia­lis­tė sa­ko, kad na­tū­ra­liai ky­la klau­si­mas, ko­dėl to­kio svar­bu­mo da­ly­kus nu­ma­tys svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ras? Kri­te­ri­jai iš prin­ci­po da­bar nu­ma­ty­ti tik pri­va­čioms gy­dy­mo įstai­goms dėl li­ku­ti­nių pa­slau­gų tei­ki­mo. Kaip su­tar­tys bus su­da­ro­mos su sa­vi­val­dy­bių įstai­go­mis, ne­aiš­ku.
„EBPO at­li­ko ty­ri­mą ir įžval­gas dėl svei­ka­tos prie­žiū­ros sek­to­riaus re­gu­lia­ci­nių prie­mo­nių, ku­rios bu­vo nau­do­ja­mos, bet ne­pa­si­tei­si­no. Ir EBPO siū­lo į pa­cien­tą orien­tuo­tas prie­mo­nes. Tai pir­miau­sia pa­cien­to ga­li­my­bė rink­tis tarp pri­va­čių ir vals­ty­bi­nių po­li­kli­ni­kų bei li­go­ni­nių. Ap­mau­du ir keis­ta, ko­dėl Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja neat­si­žvel­gia į tai. Vie­na prie­mo­nių ko­vo­ti su ko­rup­ci­ja yra kon­ku­ren­ci­jos di­di­ni­mas. O šiuo pro­jek­tu eli­mi­nuo­ja­ma kon­ku­ren­ci­ja, ku­rios Lie­tu­vo­je svei­ka­tos sek­to­riu­je prak­tiš­kai nė­ra. Va­di­na­si, mes ty­čia su­da­ro­me są­ly­gas ko­rup­ci­jai to­liau ve­šė­ti“, - tei­gia Kon­ku­ren­ci­jos ta­ry­bos pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­ja Jū­ra­tė Šo­vie­nė.

Vi­ce­mi­nist­rė Kris­ti­na Ga­ruo­lie­nė Kon­ku­ren­ci­jos ta­ry­bos at­sto­vus ra­gi­no at­kreip­ti dė­me­sį ir į ki­tus EBPO tei­gi­nius, ku­riuo­se jau ke­le­rius me­tus iš ei­lės sa­ko­ma, jog Lie­tu­va tu­ri per pla­tų li­go­ni­nių tin­klą ir kad iki šiol tai­ky­tos prie­mo­nės ne­bu­vo veiks­min­gos. „Jei sta­cio­na­ri­nis gy­dy­mas ne­bus op­ti­mi­zuo­tas, nie­ka­da ne­pa­siek­si­me efek­to“, - ti­ki­no vi­ce­mi­nist­rė. 

Komentaras:

Sei­mo Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­to na­rė kon­ser­va­to­rė Ire­na De­gu­tie­nė:

- Po to, ką gir­džiu, ir ma­tau, kas yra pa­ra­šy­ta, man ne­aiš­ku, ar tai yra re­struk­tū­ri­za­ci­ja, ar svei­ka­tos sis­te­mos re­for­ma. Kai bu­vo pri­im­ta Na­cio­na­li­nė svei­ka­tos sis­te­mos kon­cep­ci­ja, pri­im­tas ir Svei­ka­tos sis­te­mos įsta­ty­mas. Bu­vo aiš­kiai su­for­muo­ta na­cio­na­li­nė svei­ka­tos prie­žiū­ros sis­te­ma iš vals­ty­bi­nių ir pri­va­čių svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų. Pa­cien­tams už­tik­rin­ta tei­sė rink­tis svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gą, ne­pri­klau­so­mai nuo jos tei­si­nės nuo­sa­vy­bės for­mos, bei gau­ti ap­mo­kė­ji­mą iš te­ri­to­ri­nių li­go­nių ka­sų už su­teik­tas pa­slau­gas.

Jūs man pa­sa­ky­kit, ar no­ri­me iš es­mės keis­ti svei­ka­tos sis­te­mą? Kad sis­te­mai rei­kia po­ky­čių, su­tin­ka ir pa­cien­tai, ir įstai­gų va­do­vai, ir po­li­ti­kai. Mes ne­be­pa­jė­gūs iš­lai­ky­ti to­kios svei­ka­tos sis­te­mos ir nuo to ken­čia pa­cien­tai. Sa­ko­ma, trūks­ta pi­ni­gų, bet jų dau­giau ne­at­si­ras. Va­di­na­si, Lie­tu­vos pi­lie­čiams rei­kia tie­siai švie­siai pa­sa­ky­ti: pi­ni­gų trūks­ta ir yra du ga­li­mi va­rian­tai: ar­ba pats pri­mo­ki už su­teik­tas pa­slau­gas, ar­ba pa­pil­do­mai drau­die­si. Ir vi­sai ne­svar­bu, kur esi gy­do­mas pri­va­čio­je ar vals­ty­bi­nė­je įstai­go­je. Pa­teik­tuo­se įsta­ty­mų pro­jek­tuo­se ne­ma­tau sis­te­miš­ku­mo, tik frag­men­tus. To­dėl siū­lau pro­jek­tą grą­žin­ti ini­cia­to­riams to­bu­lin­ti ir ta­rian­tis su su­in­te­re­suo­to­mis gru­pė­mis pa­reng­ti sis­te­miš­ką do­ku­men­tą.

Jei kal­ba­me apie re­struk­tū­ri­za­ci­ją, vis­kas žy­miai pa­pras­čiau. At­neš­ki­te man čia že­mė­la­pį, iš­dė­lio­ki­me gy­dy­mo įstai­gas ir pa­si­žiū­rė­ki­me, ko­kia šian­dien yra svei­ka­tos sis­te­ma, bei kaip ji vei­kia, koks yra pa­slau­gų po­rei­kis. Da­bar kaip ir ne­aiš­ku, ko­kiais kri­te­ri­jais re­mian­tis ap­skai­čiuo­ja­mi įkai­niai. Tie­sa, ir li­go­nių ka­sa yra pa­ža­bo­ta. Kiek lai­ko kal­ba­me, kad ji tu­ri bū­ti sa­va­ran­kiš­ka, o ne pa­val­di Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jai.

Ma­tau vie­na - svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­rui, ku­ris - tik po­li­ti­kas: šian­dien yra, ry­toj ga­li ir ne­be­bū­ti, su­tei­kia­mos ne­ža­bo­tos ga­lios. Ta­čiau nė­ra jo­kios il­ga­lai­kės stra­te­gi­jos, aiš­ku­mo ar skaid­ru­mo.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris