Kur dvi auklės, ten vaikas be galvos

Deimantė Gruodė
2017-07-10
Kuomet Specialiųjų tyrimų tarnybai įkliuvo devyni kyšininkavimu įtariami Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) darbuotojai, pasigirdo įvairių siūlymų, kaip suefektyvinti šios institucijos veiklą. Vienas jų - ar nevertėtų tarnybos perleisti į kitas rankas, tai yra ją prijungiant prie Sveikatos apsaugos ministerijos. „Tarp dviejų auklių vaikas būna be galvos“, - sako šios idėjos šalininkai. Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerija bent kol kas neplanuoja perimti NDNT.
Kur dvi auklės, ten vaikas be galvos

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Rimantas Jonas Dagys:

Turi būti vienas šeimininkas
- Pirmiausiai reikėtų padaryti taip, kad būtų vienas Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos šeimininkas. Turiu omenyje - Sveikatos apsaugos ministeriją. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija turi remtis gydytojų išvadomis, juos kažkaip kontroliuoti. Nes tiems, kurie skiria neįgalumą, kaip ir nėra stimulo taupyti biudžetinius pinigus. Tad neįgalumo pašalpa su visomis lėšomis, mano galva, turėtų keliauti į sveikatos draudimo sistemą. Tada ir šeimininkas atsiranda, ir pati sistema būtų suinteresuota racionaliai naudoti lėšas. Dabar vieni nustato diagnozes, kiti kontroliuoja, beje, kontrolė irgi daugiausiai popierinė. Tad yra puikiausia proga ir landa visokiems neskaidrumams. Kaip sakoma, kai dvi auklės, vaikas būna be galvos. Ir galų gale neaišku, kas kaltas. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba rodys, kad čia mums gydytojai tokius dokumentus atsiuntė, o sveikatos specialistai sakys, ko prie mūsų kabinatės, tarnyba neįgalumą paskyrė.
 

Jau prieš dešimtmetį apie tai pradėjome kalbėti. Bet krizės metu klausimas taip ir liko neišspręstas. Vengta priimti sprendimus, kadangi finansinė padėtis ir taip buvo sudėtinga. O paskui šis klausimas įstrigo amžinose diskusijose. Tokia pati padėtis ir su slaugos ligoninėmis: jos irgi turėtų būti vienose rankose. Dabar neaišku, kiek pinigų eina iš socialinės, kiek - iš medicininės paramos. Vėl vaikas vienas, o auklės - dvi. Jeigu gerai pamenu, buvo nuspręsta, kad šitą dalyką išspręsime per socialinio draudimo sistemos reformą ir atitinkamai per visos socialinės sistemos pertvarką, kurią Vyriausybė yra numačiusi devynioliktais metais. Bijau, kad mes taip ir nepajudėsime iš to taško.

 
Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkas Justas Džiugelis:

Reikėtų susėsti su keliais ministrais
- Kreipėmės į socialinės apsaugos ir darbo ministrą prašydami atleisti iš pareigų vadovą ir peržiūrėti iš esmės NDNT veiklą. Kreipimąsi parašėme praėjusią savaitę, bet kol kas iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos neturime žinių, ko jie žada imtis. Manau, kad turėsime susėsti drauge su ministerijos atstovais ir padiskutuoti, kaip tarnyba turėtų būti reformuojama. Tiksliau, peržiūrima NDNT tarnyba, kuri iš esmės atlieka ne visai tą funkciją – žmogui ne padeda, bet, atvirkščiai, žiūri, ko jis negali. Iš tikrųjų neįgaliųjų klausimai dažniausiai būna kompleksiški.
 
Ar NDNT turėtų būti prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos? Ko gero, šiuo atveju reikėtų susėsti su keliais ministrais ir padiskutuoti, kaip ta sistema veikia. Juolab kad turime ir gerų užsienio pavyzdžių, kuriais būtų galima remtis. Užsienyje praktikų yra įvairiausių. Bet, mano žiniomis, vienas svarbesnių dalykų, kad bendrai nėra procentai nustatinėjami. Jeigu žmogus turi negalią, jis turi negalią, ir viskas. Komisijoje šiuos klausimus kelsime, bet jau rudenį.

 
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Algirdas Sysas:

Pogydyminis procesas - ne SAM reikalas

- Nebūsiu šio siūlymo šalininkas, nes darbingumo lygis yra gydymo arba negydymo pasekmė. Žmogus susirgo arba patyrė traumą ir yra gydomas, gydytojai daro viską, kad suteiktų žmogui visas galimybes gyventi ir dirbti. O pogydyminis procesas tikrai ne SAM‘o reikalas. Tada reikėtų ir visas globos įstaigas jiems atiduoti. Žinoma, gydytojai dalyvauja darbingumo lygio nustatymo procese. Tačiau mūsų Konstitucijoje deklaruotas tam tikras garantijas žmogui, praradusiam dalį darbingumo, užtikrina kita tarnyba.
 
Mano galva, svarbiau yra užtikrinti šių dviejų ministerijų bendradarbiavimą, o ne konkuravimą. Manau, kad mokesčių mokėtojai ir valstybė laimėtų žymiai daugiau, jeigu šių dviejų institucijų bendradarbiavimas būtų tampresnis.
Panašių dalykų yra ir sveikatos sistemoje. Kai kurių vyr. gydytojų bylos tęsiasi jau dvejus metus. Šiuo atveju aš nekaltinu sistemos, nes ji geriau, blogiau ar labai gerai funkcionuoja būtent dėl žmonių, kurie joje dirba. Nesąžiningas tarnavimas žmonėms ir valstybei anksčiau ar vėliau nuveda ant nusikaltėlių suolo. Pati sistema nieko nepadaro, jeigu žmonės blogai arba nesąžiningai dirba, arba reikalauja kokių nors kyšių, arba yra paperkami norint suteikti tam tikras išlygas piliečiams, kurie irgi nesąžiningai elgiasi. Tai yra visų mūsų problema.

 

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys, Sveikatos tausojimo ir stiprinimo reikalų pakomitečio pirmininkas Algimantas Kirkutis:

Tarnyba yra savo vietoje
- Man atrodo, kad Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba pirmiausiai sprendžia socialines, o ne medicinines problemas. Tenkinti neįgalių žmonių socialinius poreikius geriau per Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją. Jei būtų kokie nors medicininiai poreikiai, matyt, reikėtų įsitraukti Sveikatos apsaugos ministerijai. Tai priklauso nuo to, kokią funkciją tarnyba atlieka.
Nemanau, kad čia yra medikų kompetencijų problemos. Tai yra daugiau žmogaus sąžinės ir medicininės etikos klausimai.

 

SAM pozicija
Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė:
SAM neplanuoja perimti NDNT tarnybos. Tačiau logiška būtų ten dirbančių medikų neapkrauti popieriais, tad jiems, teikiant paslaugas pacientams, reikėtų suteikti visas galimybes naudotis e.sveikatos sistema. Tai jiems palengvintų darbus, įneštų daugiau skaidrumo ir pasitikėjimo šia jautria sritimi. Tad gali būti svarstomas tik toks aspektas, bet ne pačios NDNT tarnybos perėmimas. Kol kas šiuo klausimu su SADM nekalbėta.
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris