Kunigas Žilvinas Treinys: „Palinkėsiu nebėgti nuo savo gyvenimo kryžiaus“

Deimantė Gruodė
2018-04-01
„Galima iš viso sekmadieniais neprekiauti alkoholiu“, - apie dar radikalesnius žingsnius kalba kunigas Žilvinas Treinys (47 m.), didžiausiu tautos nuodu įvardindamas alkoholizmą. Utenos Dievo Apvaizdos bažnyčios dvasininkas, beje, baltą gydytojo chalatą iškeitęs į kunigo sutaną, apgailestauja: „Jei staiga eliminuotumėme visą alkoholį iš mūsų parduotuvių, žmonėms, ko gero, tai būtų baisiau nei branduolinis karas.“
Kunigas Žilvinas Treinys: „Palinkėsiu nebėgti nuo savo gyvenimo kryžiaus“
„Visuomet bus didelė klaida bijoti prisiimti tą kasdienį sunkumų, skausmų ir išbandymų kryžių, be kurio nėra ir niekada nebus nei Kristaus, nei krikščionybės, nei jokios ateities tikinčiajam. Kristus dažnai sakė mokiniams: „Nebijokite“. Tad nebijokite, brangieji, nieko. Nesvarbu, ar tai bus skausminga liga, ar mylimo artimo žmogaus netektis, ar darbo praradimas“, - sako kunigas Žilvinas Treinys.

- Kaip vertinate valdžios pastangas lietuvius ištraukti iš alkoholizmo liūno?
Man tai - didelis širdies skausmas. Turiu gilų įsitikimą, kad mūsų visuomenė sunkiai serga. Serga nuo sovietų okupacijos laikų pačia destruktyviausia liga. Mane iš tikrųjų nemaloniai nustebino sveikatos apsaugos ministro pranešimas, kuris buvo paskelbtas prieš maždaug metus laiko, kad pasaulyje pagal alkoholio suvartojimą pralenkiame net pačią Rusiją! Aišku, visokie lobistai, alkoholio pramonės atstovai oponuodami šiai minčiai visuomet bus pasiruošę šį faktą paneigti ir rodyti priešingas studijas. Rodykite ką norite, brangieji, bet mūsų visuomenės pagrindinė yda, yra alkoholizmas, iš kurio iškyla begalė kitų dvasinių vočių. Dvidešimt aštuoneri nepriklausomybės metai ne itin pakėlė gyvenimo lygį, žmonių sąmoningumą, jau nekalbant apie dvasinį bei intelektinį augimą. Visgi, džiaugiuosi mūsų valstybės valdančiaisiais, kokie jie bebūtų, ar pritariu jų veiksmams, ar nepritariu, bet tai yra pirmasis realus bandymas nepriklausomybės metais ką nors efektyviai pakeisti šioje situacijoje.
 
- Ar jau pajutote kokius nors pasikeitimus, kuomet sekmadieniais, krikščionims ypatingą dieną, alkoholiu uždrausta prekiauti nuo trijų valandų?

- Būčiau šalininkas žymiai griežtesnių alkoholio kontrolės priemonių. Galima būtų iš viso sekmadieniais neprekiauti alkoholiu. Galima dar griežtesnes baudas įvesti, dešimtkart griežtesnę teisinę atsakomybę pradėti taikyti, galbūt nustatyti dešimtkart didesnes alkoholio kainas, taip pat valstybinės sienos kontrolę sugriežtinti. Ir, esu įsitikinęs, tikrai anksčiau ar vėliau po truputį pažabotume alkoholizmo demoną! Bendraudamas su žmonėmis apie alkoholio žalą sulaukiu visiškai priešingos, pagiežingos, reakcijos. Tiesą sakant, su ja susidūrus, dažnai nusvyra rankos. Keista iš tiesų būna girdėti, kad net didžiausi Lietuvos intelektualai, išsilavinę žmonės (neišskiriant ir kai kurių dvasininkų) taip aršiai kovoja už tai, kad alkoholis būtų toks pat prieinamas kaip ir anksčiau. Bet esu optimistas: jeigu jau atsirado valstybėje valdančiųjų, kurie daro tokius teisinius apribojimo žingsnius, manau, kad ateitis tikrai bus žymiai šviesesnė.
 
- Kuomet dirbote vaikų intensyviosios terapijos skyriuje Panevėžyje, ar pasitaikydavo daug smurto prieš mažuosius pacientus atvejų?
- Pamenu vieną septynių ar aštuonių mėnesių kūdikį, kuris iškrito iš penkto aukšto. Nežinau to priežasties. Nemanau, kad tai buvo smurtas prieš vaiką. Greičiau tėvų aplaidumas. Bet viskas baigėsi laimingai. Jis iki šiol gyvena. Iki 2005 metų bent jau savo trumpoje intensyvios terapijos gydytojo praktikoje smurto prieš vaikus rimtesnių atvejų beveik neprisimenu. Gal dėl to, kad laiko jau nemažai parbėgo, o gal dėl to, kad Panevėžio vaikų intensyviosios terapijos poskyris aptarnaudavo tik 300 tūkstančių Lietuvos gyventojų gyvenamą plotą.
 
- Jums nesvetimos Lietuvos medikų sąjūdžio idėjos? 
- Man, kaip ir kiekvienam visuomenės piliečiui, medikų sąjūdžio idėjos nėra svetimos. Seku žinias, matau veidus. Mano kartos ir jaunesni medikai, su kuriais susidūriau studijuodamas, jau užima atsakingus postus sveikatos apsaugos srityje. Man įdomu, kuomet aš pasiskaitau sveikatos apsaugos naujienas.
Kaip dvasininkas paraginčiau medikus pirmiausia palaikyti malda. Medicinoje daug įtampos, susiduriama su mirtimi. Gydytojai bei slaugytojos dažnai būna pervargę. Jiems tikrai reikia daug mūsų užuojautos, supratimo bei dvasinės pagalbos. Buvau ypač laimingas, kai seminarijoje ir parapijose bei dvasinėse praktikose susipažinau ir bendravau su Lietuvos katalikų dvasininkų gretose šiuo metu besidarbuojančiais buvusiais gydytojais: Andriumi Narbekovu (mano buvusiu moralinės teologijos seminarijoje dėstytoju), Gintaru Vitkumi, Vidu Balčiumi, šiuo metu profesoriaujančiu Romoje. Jie man - tikri dvasiniai ir moraliniai autoritetai.

 
- Ar dvasininko kelyje dar pritaikote medicinines žinias?
- Tik kartą kunigiškos tarnystės metu, laidotuvių apeigose, teko gaivinti žmogų, daryti jam dirbtinį kvėpavimą ir išorinį širdies masažą sustojus širdžiai...
Begalė žmonių manęs klausia, kaip čia atsitiko, kad palikau mediciną ir tokiame brandžiame amžiuje – beveik keturiasdešimties metų - įstojau į kunigų seminariją? Iš tiesų nebuvau tikėjimo ar dvasinio gyvenimo naujokas. Gimiau tradicinėje katalikiškoje šeimoje. Buvau pakrikštytas, privestas prie sakramentų. Paskui sekė maištinga jaunystė, studijų metais beveik šešerius metus sąmoningai nėjau į bažnyčią, išskyrus per Velykas ir Kalėdas.
 
Kai buvau septyniolikos, prasidėjo Sąjūdis, atgimė religinė spauda. Žmonės džiaugėsi tikėjimo laisve ir, kai reikėjo apsispręsti, kuria kryptimi pasukti, širdyje pajutau gražų jausmą: kodėl gi ne kunigystė? Aišku, buvau per daug drovus ir nesupratau, ką tas jausmas reiškia. Antrąkart apie tai aktyviai svarsčiau jau po medicinos studijų, kuomet man buvo dvidešimt septyneri ar aštuoneri. Dievas tikrai stipriai kvietė atsiduoti tarnystei Jam ir žmonėms. Bet, kaip pasakyta Koheleto knygoje, „viskam savas laikas“. Taigi, vėl nesiryžau atsiliepti į Dievo pakvietimą. Paskui įsiliejau į krikščioniško gyvenimo bendruomenę, globojamą jėzuitų vienuolių. Tai buvo nuostabi gyvenimo bendruomenėje patirtis. Čia žmonės renkasi, kartu skaito Šventąjį Raštą, meldžiasi, važiuoja į rekolekcijas. Turėjau mistinę gyvojo Dievo patirtį ir supratau, kad Viešpats tikrai nejuokauja mano atžvilgiu ir yra tvirtai pasiryžęs pakviesti mane į tą nuostabiausią dar vieną gyvenimo kelionę - į dvasinį pasaulį tarnauti Jam ir žmonėms. Pagaliau būdamas trisdešimt devynerių ryžausi viską palikti ir išeiti tarnauti Dievui bei žmonėms.
 
Ką Šventų Velykų proga norėtumėte palinkėti tikintiesiems ir netikintiems?
- Palinkėčiau kiekvienam – tikinčiam ir netikinčiam - atrasti Jėzų Kristų kaip vienintelį Dievą, kuris su Tėvu ir Šventąja Dvasia kūrė pasaulį ir mus. Suvokti, kad tai yra gailestingas mylintis Dievas, Gyvas Asmuo, realus Asmuo, su kuriuo galima užmegzti santykį bet kada (nors dažnai ir jausmais to nejausime) arba nors tiesiog pabandyti įsipareigoti santykiui su Juo. Dar vienas svarbus dalykas – palinkėčiau visiems nebėgti nuo tiesos apie save. Nuostabiausia Dievo dovana - tai yra tiesa apie save, nesvarbu, kad ji galbūt nepriimtina, galbūt negatyvi ir net žiauri. Tiesiog priimk save tokį, koks esi, suprask, kad tave Dievas tokį myli ir, nebijant, nesigraužiant kas buvo praeityje, čia ir dabar ieškok santykio su Juo visur: maldoje, Šv. Mišių aukoje, atsiverčiant Šventąjį Raštą, pabandant įsigilinti į kasdienį Dievo Žodį. Visuomet bus didelė klaida bijoti prisiimti tą kasdienį sunkumų, skausmų ir išbandymų kryžių, be kurio nėra ir niekada nebus nei Kristaus, nei krikščionybės, nei jokios ateities tikinčiajam. Kristus dažnai sakė mokiniams: „Nebijokite“. Tad nebijokite, brangieji, nieko. Nesvarbu, ar tai bus skausminga liga, ar mylimo artimo žmogaus netektis, ar darbo praradimas.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris