Kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijų istorijoje taško dar reikės palaukti

Evelina Machova
2018-02-22
Kilęs sąmyšis dėl kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijų, kaip sako pacientų organizacijos „Kraujas“ vadovė Ieva Drėgvienė, kilo ne dėl gydymo įstaigų konkurencijos, o dėl pacientų pasipiktinimo, jog mažinant reikalavimus jiems negarantuojamas saugumas. Savo ruožtu Kauno medikai teigia, jog juos žeidžia, kai apie pasiruošimą sudėtingoms procedūroms sprendžia ne kolegos hematologai, o pacientai. Panašu, kad šioje istorijoje dar negreitai bus sudėti taškai, mat į procesą įsitraukė ir Seimo Antikorupcijos komisijos darbo grupė, ir Specialiųjų tyrimų tarnyba.
Kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijų istorijoje taško dar reikės palaukti
Pernai Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas balandį paskelbė, kad 2016 metų lapkritį įsigalioję nauji reikalavimai, susiję su kaulų čiulpų transplantacija, diskriminavo Kauno klinikas.

Faktas
Pernai Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas balandį paskelbė, kad 2016 metų lapkritį įsigalioję nauji reikalavimai, susiję su kaulų čiulpų transplantacija, diskriminavo Kauno klinikas. Teismas atkreipė dėmesį, kad Kauno klinikoms per metus leista atlikti tik 20 autologinių (paties žmogaus) kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijų, o prieš leidžiant daryti alogeninių (donoro) kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijas numatytas reikalavimas atlikti 800 autologinių kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijų suaugusiesiems.
Kaune transplantacijas apribojusį įsakymą 2016 metais pasirašė tuometis sveikatos apsaugos ministras Juras Požela. Į teismą dėl šio įsakymo kreipėsi buvę Seimo nariai Vida Marija Čigriejienė, Arimantas Dumčius, Kazimieras Kuzminskas ir šioje kadencijoje taip pat dirbantis Kazys Starkevičius.


Panaikinti apribojimai
Metų pabaigoje žemės ūkio ministras Bronius Markauskas, kuris tuo metu pavadavo atostogaujantį sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, pasirašė įsakymą, kuriuo įsigaliojo pakeitimai dėl kaulų čiulpų transplantacijų atlikimo tvarkos. To pasekmė - šias operacijas gali atlikti ne tik Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos, bet ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikos neribojamai, kaip buvo iki šiol. Atrodytų, daugiau yra geriau, tačiau šis sprendimas sukėlė kai kurių pacientų nepasitenkinimą. Organizacijos „Kraujas“ vadovė Ieva Drėgvienė tikina, kad minėtu ministro įsakymu sumažinti reikalavimai norintiesiems atlikti kaulų čiulpų transplantacijas. Anot jos, taip atverta galimybė šias operacijas daryti Kauno klinikoms, nors jų medikai esą tam nepasiruošę.

Savo ruožtu Kauno klinikų specialistai teigia, kad kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos (KKL) čia atliekamos nuo 2015 m. liepos. Tačiau 2016 m. birželį tuometinio sveikatos apsaugos ministro Juro Poželos įsakymas apribojo KKL transplantacijų atlikimą Kauno klinikose, leidžiant sergantiesiems mielomine liga pirmuosius 10 metų atlikti ne daugiau kaip 20 transplantacijų per metus ir taip apsunkino perėjimą prie kitų KKL transplantacijos rūšių. Dabar gi šie apribojimai yra panaikinti.

Kompetencijos pakanka

Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos Hematologijos skyriaus vadovas doc. Rolandas Gerbutavičius sako, kad Kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijų centro įsteigimui buvo tinkamai pasiruošta: įrengtos 9 palatos, pritaikytos imunosupresyviems pacientams gydyti, taip pat buvo įsteigta Audinių banke veikianti Kamieninių kraujodaros ląstelių paruošimo ir saugojimo laboratorija. Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikoje dirba kompetentingi specialistai, kurie stažavosi įvairiuose užsienio KKL transplantacijų centruose (Vokietijoje, JAV, Anglijoje, Skandinavijoje) ir yra pasirengę atlikti šią procedūrą. Onkologijos ir hematologijos klinikoje yra Klinikinė ir molekulinė laboratorija, kuri reikalinga specialiems tyrimams atlikti.
 
KKL transplantacijos Kauno klinikose atliekamos vadovaujant Leipcigo universiteto ligoninės hematologui prof. Dietger Niederwieser. Inovatyvaus telemedicininio projekto pagalba kasdien su profesoriumi aptariama pacientų ligos diagnostika ir gydymo taktika. Hematologijos skyriuje įdiegtos KKL transplantacijos metodikos, paruoštos pagal Leipcigo universiteto ligoninės KKL transplantacijos protokolus, jos derintos su prof. D.Niederwieser. 
 
Per pastaruosius dvejus su puse metų, vadovaujant minėtam profesoriui, skyriuje išugdyta stipri KKL atliekančių gydytojų hematologų ir bendrosios praktikos slaugytojų komanda. JACIE (Jungtinio akreditacijos komiteto kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos centrams) Akreditacijos komiteto atstovų nuomone, Kauno klinikose veikia patyręs KKL centras, kuris nuo 2016 metų yra Europos kaulų čiulpų transplantacijos draugijos visateisis narys. „Apmaudu, kad apie gydytojų specialistų kompetenciją sprendžia ir viešai pasisako ne hematologai, bet pacientų organizacijos „Kraujas“ vadovė“, - apgailestauja doc. R.Gerbutavičius. 


„Daugumai mūsų transplantuotų pacientų pasiekta ligos remisija: jiems atkurti kraujo rodikliai, kaulų čiulpuose neliko piktybinių ląstelių, pacientai jaučia gyvenimo kokybės pagerėjimą. Todėl apmaudu, kai apie gydytojų specialistų kompetenciją sprendžia ir viešai pasisako ne hematologai, o pacientų organizacijos vadovė“, - sako Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos Hematologijos skyriaus vadovas doc. Rolandas Gerbutavičius.

  
Nagrinės išsamiau
Seimo Antikorupcijos komisijos darbo grupė nutarė išsamiau panagrinėti naują kaulų čiulpų transplantacijų atlikimo tvarką ir nustatytas kainas.
„Kadangi iškilo abejonių dėl ministro įsakymo priėmimo aplinkybių, aiškinsimės, ar viskas buvo padaryta teisėtai, ar nebuvo pažeidimų, ar buvo antikorupcijos, ekonominio naudingumo įvertinimas“, – teigė darbo grupės vadovė konservatorė Agnė Bilotaitė.
 
Nutarta kreiptis ir į Specialiųjų tyrimų tarnybą, kad ši įvertintų ministro įsakymu padarytus pakeitimus. „Kadangi kalbama, jog paslaugos dabar kainuoja net keturis kartus brangiau Lietuvoje, mes šiuos klausimus bandysime išsiaiškinti, užklausdami, kiek kainuoja panašios paslaugos kitose šalyse“, – sakė A.Bilotaitė. Tiesa, kol kas darbo grupė iš institucijų, kurioms buvo išsiųsti užklausimai, atsakymų nesulaukė.

Kainos didintos kelis kartus
Valstybinės ligonių kasos duomenimis, Kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos paslaugų, apmokamų iš Transplantacijos programos, teikimo reikalavimai ir  bazinės kainos sveikatos apsaugos ministro įsakymu buvo patvirtintos dar 2004 m.  Per kelerius pastaruosius metus, siekiant kelti gydytojų ir slaugytojų darbo užmokestį, Kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos paslaugų bazinės kainos buvo didintos kelis kartus: nuo 2016-07-01– 5,5 proc., o nuo 2017-07 -01 – 4,1 proc..
Visų sveikatos priežiūros paslaugų, taip pat ir transplantacijos, bazinės kainos yra skaičiuojamos vadovaujantis Asmens sveikatos priežiūros paslaugų, kurių išlaidos apmokamos PSDF biudžeto lėšomis, bazinių kainų nustatymo metodika, patvirtinta sveikatos apsaugos ministro 2013 m. įsakymu.


 


Sėkmės istorijos
Iki 2018 m. vasarį Kauno klinikose sėkmingai atliktos 54 KKL, 53 iš jų pacientams, sergantiems mielomine liga. „Pagrindinis tikslas atliekant KKL pacientams, sergantiesiems mielomine liga, yra pasiekti kuo gilesnį ligos atsitraukimą (remisiją). Daugumai mūsų transplantuotų pacientų pasiekta ligos remisija: jiems atkurti kraujo rodikliai, kaulų čiulpuose neliko piktybinių ląstelių, atkurta ar ženkliai pagerėjo pažeistų organų funkcija, pacientai jaučia gyvenimo kokybės pagerėjimą. KKL atlikome pacientui, kuriam mielominės ligos gaminamas toksinis monokloninis baltymas itin stipriai pažeidė nervų sistemą. Iki minėtos transplantacijos, nepaisant skiriamo intensyvaus įprastinio gydymo, liga sparčiai progresavo. Pacientas nevaikščiojo, beveik nevaldė rankų, tapo visiškai priklausomas nuo aplinkinių pagalbos. 2015 metų pabaigoje jam atlikome auto KKL, ligoninėje taikėme intensyvią reabilitaciją. Gydymo taktika buvo sėkminga ir veiksminga, pacientui po truputį grįžo jėgos, atkurta sunkiai pažeistų nervų funkcija, pacientas pakilo iš lovos, pradėjo vaikščioti. Toks pagijimo būdas yra įmanomas tik atliekant KKL“, - sako doc. R.Gerbutavičius.

Pasak gydytojo, kartais mielominė liga stipriai pažeidžia inkstus, todėl prireikia dializių. Tokių pacientų gydymas tampa sudėtingas, nes be intensyvaus hematologų skiriamo gydymo reikalinga ir kvalifikuota nefrologų pagalba. Siekiant mielominės ligos atsitraukimo šiems pacientams reikia atlikti auto KKL, kurią apsunkina sutrikusi inkstų funkcija. Derinant dializių procedūras ir chemoterapiją, Kauno klinikose trims asmenims sėkmingai atliktos šios sudėtingos auto KKL.
 
„Galima pasidžiaugti, kad gydymas buvo sėkmingas ir pasiekta ligos remisija. Siekiant kuo geresnių gydymo rezultatų, pacientams, sergantiems aukštos rizikos mielomine liga, per šešis mėnesius reikia atlikti dvi autologines KKL, vadinamoji tandeminė transplantacija. Kauno klinikose ši procedūra sėkmingai atlikta keturiems asmenims, viena jų – pacientui, kuriam buvo taikoma dializė. Atlikus šias transplantacijas taip pat pasiekta mielominės ligos remisija visiems pacientams“, - sako Hematologijos klinikos vadovas.

 
Nuomonė 
Pacientų organizacija „Kraujas“ prezidentė Ieva Drėgvienė:


- Bandymai sudaryti įspūdį, kad konkuruoja dvi ligoninės – Vilniaus ir Kauno - man jau atsibodo. Dėl kaulų čiulpų transplantacijų nuo 2004 metų visiems galiojo vienodi reikalavimai. Tačiau Kauno klinikos nenorėjo ir nesugebėjo įgauti patirties, todėl nuėjo lengviausių keliu – susitarė su ministerija ir reikalavimus sumažino tiek, kad be jokių pastangų ir patirties galėtų jas atitikti. Kraujodaros kamieninių ląstelių operacijos daromos nuo 1999 metų, o aprašas galioja nuo 2004 metų.
 
Viskas prasidėjo tuomet, kai Kauno klinikos pradėjo sakyti, jog yra universitetinė ligoninė, ruošia hematologus ir šios procedūros jiems reikalingos studentams mokyti. Taip jiems buvo leista atlikti iki dvidešimties KKL transplantacijų mielominės ligos atvejais. Tačiau pacientai pakėlė triukšmą, kad negalima mokytis ant gyvų žmonių. Pradėjome kelti klausimą, kad būtų užtikrinamas saugumas. Tuomet ir nuspręsta, jog tai turi būti licencijuojama veikla. Ministras Juras Požela įvedė apribojimus, kurie garantavo pacientams saugumą.
 
Kauno klinikoms neužteko jiems paliktos išimties, todėl pasitelkę Seimo narius kreipėsi į teismą. Buvo, jei neklystu, ginčyta šešiolika aprašo punktų, bet teismas pasakė, kad iš jų rodos tik keturi neatitinka aukštesnės galios teisės aktų, jie ir buvo pataisyti. Likę dvylika yra svarbūs pacientų saugumui užtikrinti. Po teismo sprendimo, dabartinis ministras pataisė įsakymą pagal Administracinio teismo sprendimą. Tačiau Kauno klinikos paleido „antį“, kad teismo sprendimas nevykdomas ir taip tarpušvenčiu buvo priimti pakeitimai sumažinant reikalavimus, kad ši gydymo įstaiga galėtų daryti KKL transplantacijas nevaržomai. Įdomu ir tai, kad įsakymą vizavo buvusi viceministrė Gintarė Šakalytė, kuri, kaip žinia, yra iš Kauno klinikų.
 
KKL transplantacijoms eilių nėra, pacientai pagalbą ir turint tik vieną centrą gaudavo laiku ir kokybišką. Dar įdomu ir tai, jog Santaros klinikose transplantacijos atliekamos ir latviams, kurie savo šalyje tokių procedūrų neatlieka, nes tai labai brangu. Kalbos kad atsiradus konkurencijai sumažės kainos, ką mėgsta pabrėžti ir Seimo Sveikatos komiteto pirmininkė Asta Kubilienė, netiesa. Pavyzdžiui, kai inkstų transplantacijos pradėtos atlikti ir Kaune, operacijų kaina ne mažėjo, o didėjo. Be to, dar pernai kreipėmės į ministeriją prašydami išaiškinti, kokiu pagrindu Kauno klinikoms buvo išduota licencija KKL transplantacijoms, jei jie neturėjo nė vieno gydytojo. Tiksliau, kaip profesorius iš Vokietijos, kuris nemato kasdien ir nesikalba su pacientais lietuviškai, neturėdamas lietuviškos gydytojo licencijos, galėjo atitikti keliamus reikalavimus ir kaip tokiai gydymo įstaigai Akreditavimo tarnyba galėjo išduoti licenciją?

 
Komentaras
Valstybinės ligonių kasos Kainų skyriaus vedėja Violeta Kutraitė:

-
 Valstybinė ligonių kasa, siekdama palyginti Lietuvoje galiojančias visų žmogaus organų transplantacijos (taip pat ir KKL transplantacijos) paslaugų kainas su  Europos Sąjungos šalių kainomis, 2014 m. raštu kreipėsi į 18 ES šalių institucijas, atsakingas už sveikatos priežiūros paslaugų kainas, prašydama pateikti atitinkamą informaciją. Tuomet duomenis pateikė 8 šalys, tačiau korektiškai palyginti šiose šalyse ir Lietuvoje galiojančių kainų nebuvo galimybių dėl skirtingo transplantacijos paslaugų klasifikavimo ir apmokėjimo metodų.
 
Šių metų sausį VLK pakartotinai kreipėsi į ES institucijas, prašydama pateikti kuo išsamesnę informaciją tik apie KKL transplantacijos paslaugas, tinkamą korektiškam kainų palyginimui. Šį kartą atsakymai gauti iš 5 šalių (Estija, Slovėnija, Ispanija, Vokietija, Austrija), tačiau akivaizdu, kad jų pateikti duomenys netinka korektiškam kainų palyginimui dėl paslaugų skirtingo klasifikavimo (atskirų etapų išskaidymo), skirtingų apmokėjimo metodų bei kai kuriose šalyse, pvz., Ispanijoje – netgi skirtingų kainų atskiruose šalies regionuose, o Vokietijoje – dalis paslaugų apmokama pagal nustatytas gydymo atvejo kainas, dalis – pagal faktines sąnaudas atskiroje ligoninėje bei papildomai gali būti mokama už brangius vaistus ir procedūras.
 
KKL paslaugų atvejų ir paslaugų skaičius (palyginti su kitų paslaugų kiekiu), paprastai yra santykinai mažas. Pavyzdžiui, preliminariais duomenimis 2017 m. Lietuvos apdraustiesiems suteikta iš viso 731 KKL paslauga, susijusi su žmogaus KKL transplantacija, PSDF biudžeto išlaidos šioms reikmėms buvo beveik 14,7 mln. eurų. Be to, šių paslaugų teikimo reikalavimai yra labai griežti ir ES šalyse, ir Lietuvoje, juos paprastai atitinka nedidelis gydymo įstaigų skaičius, kai kuriose šalyse – vos viena ar kelios.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris