Kovos su konfliktinėmis situacijomis darbe jaunieji medikai imasi patys

Violeta Bučiūtė
2016-04-25
Atėję į polikliniką iš mediko dažniausiai tikimės to paties: mums diagnozuos ligą, skirs vaistų, sudarys gydymo planą, maloniai pabendraus, o prireikus ir paguos. Deja, būti ne tik savo srities specialistais, bet ir psichologais, būsimieji medikai universitete mokomi tik teoriškai. Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentas Martynas Gedminas sako, kad mokymuisi bendravimo su pacientais studijų metais skiriamas per mažas dėmesys. Šioje srityje Lietuvos medicinos mokyklos stipriai atsilieka nuo Vakarų valstybių modelio.
Kovos su konfliktinėmis situacijomis darbe jaunieji medikai imasi patys
Jaunieji medikai įsitikinę, jog šalyje svarbu kuo greičiau ankstesnį patriarchalinį paciento ir gydytojo bendravimo modelį pakeisti į grįstą bendradarbiavimu bei tarpusavio pasitikėjimu, nes už gydymą yra atsakingi abu.

Faktas 
Konferencijoje „Bendravimas su pacientais, iššūkiai gydytojo darbe“ buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 218 medicinos studentų (1-6 kurso). Apklausa parodė, kad net 70 proc. respondentų mano, jog medicinos magistro studijų metu nepakanka pasiruošimo bendravimui su pacientais, o kaip sprendimo būdą didžioji dauguma respondentų siūlo padidinti valandų skaičių kiekvieno klinikinio modulio metu, skirto bendravimui su pacientais. Beveik visi respondentai sutiko arba visiškai sutiko, jog bendravimui su pacientais turi įtakos asmeninės studentų savybės.


Medikas bendraudamas su pacientui iš jo tikisi pagarbos, nuoseklaus informacijos pateikimo, nurodymų vykdymo ir pasitikėjimo. Pacientai – rūpestingumo, atjautos, profesionalumo, atidumo ir daug kitų dalykų. Tačiau dažnai situacijos prasilenkia su realybe ir įvyksta tai, kas abiem pusėms nėra malonu – konfliktas.
Jaunieji medikai įsitikinę, jog šalyje svarbu kuo greičiau ankstesnį patriarchalinį paciento ir gydytojo bendravimo modelį pakeisti į grįstą bendradarbiavimu bei tarpusavio pasitikėjimu, nes už gydymą yra atsakingi abu.
 

Suvokę bendravimo kompetencijos būtinumą ir susidūrę su praktinių įgūdžių stoka pastaruoju metu medicinos studentai ir rezidentai iniciatyvos imasi patys. Lietuvos medicinos studentų asociacija ir Jaunųjų gydytojų asociacija aktyviai organizuoja konferencijas, seminarus, skirtus gydytojo ir paciento santykiams gerinti.
 
Nuomonės
Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentas Martynas Gedminas:

Požiūris, kad medikas turi atlikti pareigas ir dar būti psichologas, – pasenęs
 - Antrus metus mokausi rezidentūroje. Kai baigiau medicinos studijas, nebuvo jokio modulio, kuris būtų skirtas bendravimui su pacientais. Tai yra didelė problema, kadangi dabartinė Lietuvos medicinos mokykla atsilieka nuo Vakarų šalių modelio tuo, jog mes mokomės tiktai techninių kompetencijų: kaip diagnozuoti ligą, kaip paskirti gydymą ir panašiai.
 
Vis dėlto bendravimas lieka užmirštas. Juk pacientai, kolegos ir administracija vertina gydytojus ir už jų bendravimą. Reiktų suprasti, kad daugelis konfliktų, su kuriais susiduria ir vyresni gydytojai, įvyksta dėl to, kad mes iki šiol nebuvome mokomi bendravimo.
Tiesa, dabar, prasidėjus aspirantūros praktikai, rezidentai išklauso trijų paskaitų kursą, skirtą konfliktams spręsti. Taip pat atsiranda pasirenkamieji bendravimo įgūdžių moduliai. Į paskaitas susirenka tikrai nemažai studentų.
 
Požiūris, kad medikas turi atlikti pareigas ir dar būti psichologas, – pasenęs. Per pastaruosius metus gydytojo paradigma stipriai pasikeitė. Pavyzdžiui, Kanadoje rezidentūros metais techninės kompetencijos yra tik viena iš septynių kompetencijos dalių. Vadinasi, kad būtum tikras medicinos profesionalas, pirmiausia turi mokėti bendradarbiauti su pacientais, perduoti jiems žinias, sutvarkyti ligonio gydymo planą, būti vadybininkas, mokslininkas, ir panašiai. Reikalavimai šiai specialybei didėja.

 
Nacionalinių medicinos mokslų komiteto koordinatorė Kristina Ganzijeva:

Vienintelio stebuklingo patarimo, kaip išvengti konfliktų, nėra
 - Prieš mėnesį vykusioje teorinėje-praktinėje konferencijoje „Bendravimas su pacientais, iššūkiai gydytojo darbe“ psichologė Jolanta Žilinskienė aiškino, kad konfliktas tarp gydytojo ir paciento dažniausiai yra užprogramuotas. Jis įvyksta dėl tam tikrų priežasčių - dažniausiai dėl gydytojų ir pacientų asmeninių savybių. Pacientai skirtingai vertina patyrusius ir jaunus gydytojus. Į jauną specialistą kartais žiūrima perdėtai, neva, jis turi išmanyti visas naujoves. Kitais atvejais jaučiamas nepasitikėjimas dėl patirties trūkumo. Žmonės pamiršta, kad gydytojai taip pat būna pavargę, nes nemažai budi, pildo daug dokumentų, todėl jų nuovargis kartais taip pat gali būti konflikto priežastis.
 

Renginyje atlikta studentų medikų apklausa parodė, kad daugiau nei pusė respondentų siūlo didinti valandų skaičių, skirtų bendravimui su pacientais kiekvieno klinikinio modulio metu, nes tik tada būtų galima kalbėti apie bendravimo su konkrečia pacientų grupe, pavyzdžiui, vaikais, lėtinėmis ligomis sergančiais žmonėmis ir panašiai. Juk yra skirtumas, kai reikia pranešti apie gastritą ar onkologinę ligą.
Žinoma, vienintelio stebuklingo patarimo, kaip išvengti konfliktų, nėra. Daugelį dalykų išmokstame atlikdami praktiką. Kuo daugiau bendrauji su pacientais, tuo geresnis rezultatas.
 
Sveikatos apsaugos ministerijos Medicinos studentų, rezidentų ir jaunųjų gydytojų bendradarbiavimo forumo pirmininkas Lukas Šemeklis:

Problemos esmė yra ne tik nepakankamas studentų mokymas
- Pakankamai sunku prognozuoti ar į studijų programas gali būti įtrauktos privalomos paskaitos, kuriose studentams galėtų būti dėstoma bendravimo su pacientu subtilybių. Tiek Vilniaus, tiek Lietuvos sveikatos mokslų universitetuose Medicinos studijų programose yra dėstomi profesinio bendravimo, psichologijos, medicinos etikos pagrindai. Nors studijų programose yra skiriama nemažai kontaktinio ir savarankiško darbo valandų, labai svarbus dėstymo modelių atnaujinimas, pakeičiant dabartines teorines studijas praktiniais įgūdžiais.
 
Pastebėta, kad bendravimo įgūdžiai linkę prastėti medicinos studentams pereinant vis į aukštesnes studijų pakopas, tad laikui bėgant gydytojai gali prarasti dėmesį holistinės pacientų priežiūros atžvilgiu. Vadinasi, problemos esmė yra ne tiek nepakankamas studentų mokymas, kiek specialistų gebėjimų praradimas bei pacientų nepasitikėjimas sveikatos apsaugos sistema. Tad gydytojo ir paciento bendravimo problema turi būti sprendžiama skirtingais lygmenimis, išskiriant prioritetus.
Taip pat labai svarbu paminėti, jog didžiąją laiko dalį su pacientu bendrauja ne gydytojai, rezidentai, o slaugytojos ir jų padėjėjai. Todėl reikia skatinti bendravimo su pacientu tobulinimą tarp visų dirbančiųjų sveikatos priežiūros srityje.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris