Konkurencija tarp sveikatos priežiūros įstaigų: būti ar nebūti?

Gintarė Kaminskienė
2016-04-04
Seniai kalbama, kad tiek privačios, tiek ir viešosios gydymo įstaigos privalo turėti vienodas sąlygas. Konkurencija esą pagerintų įstaigų veiklos efektyvumą, sutrumpėtų eilės, pagerėtų paslaugų kokybė, galbūt net padidėtų atlyginimai gydytojams. Deja, ekonomistai purto galvas – tokius niekus kalbėti gali tik ekonomikos vadovėlių neskaičiusieji arba norintieji gauti tik dar didesnį pelną.
Konkurencija tarp sveikatos priežiūros įstaigų: būti ar nebūti?

„Lietuvos sveikata“ kitų ekspertų pasiteiravo, reikalinga ar ne konkurencija tarp viešųjų ir privačių įstaigų ir kokią naudą ji atneštų?
 
 Nacionalinės sveikatos priežiūros įstaigų asociacijos vadovas, Klaipėdos universitetinės ligoninės vyr. gydytojas prof., habil. dr. Vinsas Janušonis:
 
Pirmiausia turėtų būti didinama konkurencija tarp viešojo sektoriaus įstaigų
- Konkurencija iš esmės yra gerai, tačiau pirmiausia ji turėtų vykti paritetiniais pagrindais. Tiesa, pirmiau, mano manymu, turėtų būti didinama konkurencija ne tarp viešųjų ir privačių, o tarp pačių viešojo sektoriaus įstaigų. Deja, centralizuojant ir jungiant, jos praktiškai nebelieka. Dabar galima sakyti, kad konkurencija yra tik Klaipėdoje ir Vilniuje.
 

Jei kalbėsime apie Europos Sąjungos finansavimą, jis pats yra ydingas, tačiau šiandien, jei finansuojama tam tikra sveikatos priežiūros kryptis, neskaitant specifinių, pavyzdžiui, onkologijos, tai turėtų vykti ir privačiose gydymo įstaigose. Kitaip tariant, sąlygos turėtų būti lygios.
 
Mano manymu, sutartis visoms paslaugoms reikėtų sudaryti su visomis įstaigomis. Ligonių kasos taip pat riboja konkurenciją, kadangi tam tikroms paslaugos sutarčių su privačiomis įstaigomis nesudaro, esą jų ir taip pakanka. Tai nėra teisinga. Deja, dabar atliekamos kažin kokios skaičiuotės, proteguojamos kai kurios įstaigos, su kuriomis sudaromos sutartys ir joms užtikrinamas finansavimas.

 
Privačių sveikatos priežiūros įstaigų asociacijos prezidentas Laimutis Paškevičius:
 
Ne konkurencija, o koopeticija
- Neabejoju, kad konkurencija būtina. Tai – progreso variklis. Įsivaizduokite, kad turime vieną parduotuvę. Ji gali diktuoti kainas ir teikti gan vidutiniškos kokybės paslaugas ar produktus, tačiau žmonės neturės kito pasirinkimo, todėl bus priversti joje pirkti. Visos valstybės, skatindamos konkurenciją visuose ūkio sektoriuose, pasiekia tai, kad nebūtų monopolijų ar oligopolijų. Tam veikia ir konkurencijos tarybos bei įstatymai. Keisti komentarai, kad konkurencija sveikatos priežiūros sektoriuje neveikia. Tokių sektorių nėra, nes jie visi priklauso šalies ūkiui.
 
Mano giliu įsitikinimu, sveikatos sektoriui tinka ne terminas konkurencija, o koopeticija. Jis apima konkurenciją ir kooperaciją. Visos gydymo įstaigos turi kartu kooperuotis geriausio poveikio žmogaus sveikatai vardan. Pacientui neturėtų būti svarbu, kurioje gydymo įstaigoje jis gauna paslaugą, svarbiausia, kad ji būtų prieinama, saugi ir išspręstų jo sveikatos problemas. Sveikatos finansuotojams svarbiausia, kad tos paslaugos būtų teikiamos ekonomiškai efektyviai, panaudojant ribotus išteklius. Visos įstaigos turėtų konkuruoti veiklos efektyvumu, bet kartu bendradarbiauti, užtikrindamos sveikatos sistemos vertės grandinės tasą.
 
Kitaip tariant, pacientas konkurencijos neturėtų jausti. Jam nesvarbi nuosavybės forma, sistema turi suktis aplink pacientą, sukurdama jam didžiausią vertę. Be to, kai yra konkurencija, kaina mažėja bet kurioje srityje. Turi skaičiuoti kiekvieną centą, nes o jei konkurentai sugalvos efektyviau? Vienintelis variantas, kad sveikatos sistema išgyventų be konkurencijos, būtų jei grįštume į tarybinę planinę ekonomiką. 


Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertė Dovilė Sujetaitė: 

 
Padidėtų efektyvumas, atlyginimai, sutrumpėtų eilės
-Į kokį sektorių bežiūrėtume, konkurencija yra tas variklis, kuris, mano manymu, gerina paslaugų kokybę ir didina jų teikėjų, šiuo atveju gydymo įstaigų, efektyvumą. Pavyzdžiui, privačios sveikatos priežiūros įstaigos jau ir dabar geresne paslaugų kokybe, nedidelėmis eilėmis, normalia apmokėjimo už paslaugas tvarka neretai pacientus persivilioja iš viešųjų gydymo įstaigų.
 
Privatus sektorius yra motyvuotas dirbti geriau ir efektyviau, nes jam reikia išsilaikyti. Tai – viešąsias gydymo įstaigas turėtų versti pasitempti. Deja, konkurencijos šalyje pasigendame. Matau ir tam tikrų diskriminacinių nuostatų privataus sektoriaus atžvilgiu. Tarkime, absurdiškas skirstymas į nacionalinei sveikatos sistemai priklausančias ir nepriklausančias gydymo įstaigas. Tos, kurios sudaro sutartis su ligonių kasomis, sistemai priklauso, o kitos – lieka užribyje. Toks skirstymas yra absoliučiai nelygiavertis. Ne su visomis privačiomis ligoninėmis ar poliklinikomis sutartys gi yra sudaromos.
 
Remiantis Valstybinės ligonių kasos duomenimis, privačios gydymo įstaigos iš valstybės prieš trejus ketverius metus tiek už pirminio, tiek antrinio lygio paslaugas, brangius tyrimus, gavo tik apie devynis procentus viso finansavimo. Neproporcingas lėšų skirstymas lemia, kad šalyje turime mažai privačių gydymo įstaigų. Panaši situacija ir dėl Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų – viskas nubyra valstybiniam sektoriui, o privatus – negauna nieko.

 
Konkurencija suveiktų ir tuo atveju, kai kalbame apie atlyginimų didinimą gydytojams bei aptarnaujančiam personalui. Varžymosi sąlygomis atsirastų noras išlaikyti geriausią specialistą. Be to, kadangi konkurencija skatina pačių gydymo įstaigų efektyvumą, būtų generuojamos didesnės pajamos, kurios galėtų būti skiriamos atlyginimams didinti. Konkurencija prisidėtų ir prie efektyvesnio išteklių, pavyzdžiui, įrangos panaudojimo.

 
Ekonomistas prof. dr. Romas Lazutka: 
 
Visi nori grietinėlės nuo pieno
 - Pacientai ir medikai skirtingai išmano apie medicinines paslaugas, tad konkurencija čia negali veikti gerai. Pasaulyje žinoma, kad pats pacientas negali nustatyti, ar jam teisingai diagnozuota liga, ar tinkamai skirti vaistai, tą turi kontroliuoti valstybė. Ji tai ir daro – reikalauja, kad medikai būtų išsilavinę, prižiūri gydymo metodus. Sveikatos apsauga – ne agurkų ar bulvių rinka. Žmonės gydytojų darbą vertina pagal bendravimą ir mandagumą, toliau vertinamas ligoninės lovų patogumas, ar yra televizorius, internetas, kokia eilė prie registratūros, tačiau tai – ne medicininės paslaugos, o aptarnavimas. Viešosiose įstaigose tai galima sutvarkyti be jokios konkurencijos, tiesiog reikia pinigų.Visuomenė turi žinoti, kad tai kainuoja: kai privačioje klinikoje nereikia laukti, taip yra todėl, kad tu sumoki.
 
Privačių įstaigų yra, niekas joms nedraudžia kurtis. Jos tiesiog nori gauti finansavimą iš valstybės biudžeto. Planuoti paslaugas reikia. Kas iš to, kad ligonių kasos pasirašys sutartis su visomis įstaigomis? Pacientų koncentracija vienoje įstaigoje tuomet bus maža, medikai sėdės pusiau be darbo, bet bendrąsias išlaidas reikės padengti. Noras, kad žmonės gautų tą pačią paslaugą, kur užsigeidę, padarys ją brangesnę.
 
Daug kur kalbama, kad konkurencija – geriausias vaistas, bet reikia skaityti vadovėlius, kuriuose parašyta, jog taip yra ne visuomet. Esmė ta, kad ligonių kasos, sudariusios sutartis su privačiomis įstaigomis, joms išleidžia nemažai lėšų, o šios dar uždirba ir pelną. Savo ruožtu pacientai, neretai šiose įstaigose yra sveikesni, tad ir išlaidų patiriama mažiau. Valstybinėse sveikatos priežiūros įstaigose lieka vyresni, menkiau pasiturintys asmenys, kurie serga sunkiau.
 
Tokia įstaiga gauna finansavimą iš ligonių kasų, bet praktiškai neuždirba, nes daug išleidžia gydymui. Tai reiškia, kad nepatirdamos tų pačių išlaidų privačios gydymo įstaigos vis tiek nori gauti tą patį finansavimą. Visi norėtų nusigriebti grietinėlę nuo pieno, bet to negalima daryti valstybinių pinigų sąskaita. Rinka laisva, prašome – reklamuokitės, viliokite pacientus, kurie mokės iš savo kišenės. Lengva kalbėti apie rinką, įkišus ir makaluojant ranka valstybinį biudžetą.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris