Kol pacientai bijo, tol šešėlis klesti

Gintarė Kaminskienė
2015-06-29
Sumokėti už nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas. Štai su tokia realybe pasakoja susiduriantys telšiškiai pensininkai viename privačiame akių ligų kabinete. Ir nori, kad jų teisės būtų apgintos. Deja, dažnas atsisako rašyti oficialų skundą. Tad teritorinių ligonių kasų specialistai teatsidūsta: „Kol pacientai bijo, tol tas šešėlis ir klesti“.
Kol pacientai bijo, tol šešėlis klesti
Į „Lietuvos sveikatos“ redakciją praėjusią savaitę kreipėsi telšiškė pensininkė Irena. Moteris liejo pykti, esą vietiniame privačiame akių gydytojos kabinete pacientai turi sumokėti net ir už nemokamas paslaugas, o patvirtinimo apie sumokėtus pinigus – jokio.

„Nuo Einošiaus pas Kaipošių“
Į „Lietuvos sveikatos“ redakciją praėjusią savaitę kreipėsi telšiškė pensininkė Irena. Moteris liejo pykti, esą vietiniame privačiame akių gydytojos kabinete pacientai turi sumokėti net ir už nemokamas paslaugas, o patvirtinimo apie sumokėtus pinigus – jokio.
„Pas gydytoją Iriną Jonušienę lankomės abudu su vyru. Man abi akys operuotos, vyras serga glaukoma. Ši gydytoja vienintelė, pas kurią galima Telšiuose lankytis. Pasirinkimo neturime. Pinigus mokame kaskart pas ją apsilankę, visur juk mokėti reikia, už dyką niekas nieko nedarys. Tačiau blogiausia ne tai. Šiame akių gydytojos kabinete mokėdami anksčiau turėdavome pasirašyti ant tuščio lapo. Dabar pinigai paimami ir keliauja tiesiai į stalčių, jokio patvirtinimo, kad sumokėjai. Be siuntimo – trisdešimt, su siuntimu – šešis eurai su centais. Ir daugeliui taip. Pinigus tenka sumokėti tik už apžiūrą“, – skundėsi ponia Irena.
Moteris aiškino, kad kreipėsi ne į vieną instanciją teisybės ieškodama, tačiau buvo varinėjama „nuo Einošiaus pas Kaipošių“. „Visi atsakomybę nuo savęs stumia. Kreipiausi į rajono vyriausiąjį gydytoją, į poliklinikos vyriausiąjį gydytoją, po to į Telšių ir Šiaulių teritorinę ligonių kasas. Jie labai apgailestavo, net prasitarė, kad gydytoja jau yra bausta ne kartą, bet niekas nesikeičia. Net nežinau, atrodo, lyg visi žino, bet niekas nieko padaryti negali. Mokėti už suteiktas paslaugas sutinku, bet tada bent tegul mokesčius sumoka. Lankausi tiek Klaipėdos, tiek Kauno gydymo įstaigose, tačiau, kad taip įžūliai būtų imami pinigai be jokio „dokumentėlio“, dar niekur nemačiau. Klausiau daktarės, kaip čia taip: už ką su siuntimu turime mokėti? Gydytoja teatsakė, kad „ir jai gyventi reikia“. Čia juk ne turgus, todėl labai pikta“, – apmaudą liejo pensininkė.
 

Akių gydytojų – ne vienas
Pirmiausia suskubome išsiaiškinti, ar iš tiesų Telšiuose tokia prasta situacija, kad tūlas pacientas neturi galimybės pasirinkti akių gydytojo? Regioninės Telšių ligoninės direktorė Alma Vitkienė patikino, kad gydytojų oftalmologų šiame krašte tikrai pakanka.
„Juos pagal sutartis samdome konsultuoti stacionare. Tačiau yra ir atvažiuojančių specialistų. Tai jei du akių gydytojai dirba stacionare, du atvažiuoja, jų kaip ir pakanka gyventojams. Be to, šios paslaugos teikiamos ir privačiose įstaigose. Štai, mano žiniomis, nuo rugsėjo atvyks dar vienas akių gydytojas, kuris dirbs privačiai. Atsižvelgiant į Europos statistiką, vienas oftalmologo etatas turėtų būti maždaug šimtui tūkstančių gyventojų. Mūsų rajone yra kiek daugiau nei pusė šimto tūkstančių gyventojų, nes dalis emigravo. Todėl šių specialistų, manau, pakanka“,– situaciją nupasakojo ligoninės vadovė.
 
Anonimo apginti neįmanoma
Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė patvirtino, kad ponia Irena kreipėsi ir į ją. Deja, neprisistatė. Čia iš esmės ir kyla didžiausia problema. „Jei pacientė sumokėjo pinigus, tačiau niekur nepasirašė, nėra jokio kvito, mes nematysime, kad apskritai jai suteikta mokama paslauga. Moteris pavardę sakyti atsisako. Tai kaip apginti jos teises?“ – klausia skyriaus vedėja.
Ji informavo, kad su Irinos Jonušienės akių ligų kabinetu dėl oftalmologo konsultacijų Šiaulių TLK yra sudariusi sutartį. Joje net yra punktas, kuriame nurodyta, jog čia turi būti užtikrinamos nemokamos valstybės laiduojamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos. Šis akių ligų kabinetas TLK tikrintas net kelis kartus. Yra buvę ir užklausų dėl čia suteikiamų valstybės laiduojamų paslaugų. Tačiau per pastaruosius dvejus metus pažeidimų nenustatyta.
„Apskritai, visur reikia reikalauti kvito. Jei tik šiaip moki pinigus, reiškia esi toks pats nelegalus rinkos dalyvis. Jei nenori kreiptis į įstaigą, tegul rašo prašmą mūsų vadovui. Mes tikrai pasiruošę apginti pacientų interesus. Tačiau tik dėl telefono skambučio be jokių duomenų negalime pradėti tyrimo. Taip šešėlis ir klesti“, – apgailestavo Šiaulių TLK Kontrolės skyriaus vedėja.
 
Bylinėtis neturi sveikatos

Dar kartą paskambinome poniai Irenai ir pasiteiravome, kodėl ši pabijojo skundą rašyti, jei jau situacija taip piktina? „Paskui visko gali atsitikti. Ta gydytoja nieko nebijo, įlašins dar kokių vaistų, kad nieko nematysiu. Man arti aštuoniasdešimt, nebeturiu sveikatos bylinėtis“, – teatsakė pensininkė.
Kreipėmės ir į akių gydytojos I.Jonušienės kabinetą. Deja, su žurnalistais registratūra nesileido į kalbas ir liepė palaukti, kol gydytoja grįš po Joninių. Tiesa, vietinėje Telšių spaudoje aptikome atvejį, kai tame pačiame privačiame kabinete minėta medikė prieš ketverius metus apžiūrėjusi pacientę, ne tik pasiėmė šeimos gydytojo siuntimą gydyti, kuris moteriai esą turėjo garantuoti nemokamą paslaugą, bet ir už apžiūrą paprašė sumokėti 40 litų. Tuomet I.Jonušienė žurnalistams iš pradžių sutiko paaiškinti keblią situaciją. Sutartą dieną ir sutartu laiku atvykus pas ją, medikės nuomonė jau buvo pasikeitusi – įvykį ji atsisakė komentuoti ir pasiūlė pacientei atvykti į jos kabinetą – siuntimas jai būsiąs grąžintas.
I.Jonušienė, tuomet paprašyta suteikti skaitytojams daugiau informacijos apie vizitus pas akių gydytoją su siuntimais ar be jų, taip pat atsisakė kalbėti, pasiūlė kreipti į ligonių kasas.
Ką gi, lauksime gydytojos grįžtant po švenčių.
 

Komentaras
UAB „Glimstedt“ teisininkas Vytautas Birmontas:

Tuo atveju, jeigu pacientas susiduria su nesąžiningu gydytoju, kuris reikalauja priemokos ir atsisako paaiškinti, už ką ji turi būti mokama ir atsisako pateikti tokios priemokos sumokėjimo faktą patvirtinantį dokumentą, pacientas, atsisakydamas mokėti tokią priemoką, liks teisus. Žinoma, sumokėjus nepagrįstai reikalautą priemoką nesąžiningam gydytojui ir neturint jokių tokį mokėjimą patvirtinančių dokumentų ar kitokių įrodymų, tikėtis lengvai atgauti pinigus yra naivu.
Bet kokiu atveju, nukentėjęs pacientas turi teisę pareikšti skundą teritorinei ar valstybinei ligonių kasai dėl nepagrįstai reikalaujamų priemokų, kai yra teikiamos iš PSDF apmokamos sveikatos priežiūros paslaugos. Tokiam skundui pareikšti įrodymų apie sumokėtą priemoką pridėti nebūtina, galbūt, užtektų tik nurodyti susidariusią situaciją.

 
VLK primena
Valstybinės ligonių kasos Viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Vita Lyskoitienė primena pacientams, kad sveikatos priežiūros įstaiga, teikianti mokamas paslaugas, privalo pasirašytinai pacientą informuoti apie jo teisę ir galimybes konkrečią paslaugą gauti įstaigoje nemokamai. Pacientui gali tekti mokėti, jei jis pasirenka brangiau kainuojančias sveikatos priežiūros paslaugas. Tokiu atveju į gydymo įstaigos kasą reikia mokėti ne visą kainą, o kainų skirtumą.
„Kaip supratome, pacientė nebuvo įspėta, už ką teks mokėti, ji nėra patvirtinusi pasirinkimo parašu, jai netgi neišduotas joks kasos kvitas. Tai kelia įtarimų, kad sumokėta nepagrįstai. Apie tokius atvejus Valstybinė mokesčių inspekcija ragina pranešti pasitikėjimo telefonu 1882, e. anketa VMI interneto puslapyje www.vmi.lt arba mobiliąja programėle „Pranešk“.“, - sako V.Lyskoitienė.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Velykiniai troškimai: ir pavalgyti, ir sulieknėti

    Šv. Velykų pusryčiai – laukiamiausia šventės akimirka ar stresas, vien pamąsčius apie valgiais nukrautą stalą? Mitybos specialistų teigimu, giliai įsišaknijusios „dėkis dar“ ir naujosios „dietų“ kultūros sandūra turi skaudžių pasekmių: abiem atvejais formuojasi blogi mitybos įpročiai...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

    „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris