Kol direktoriai ilsisi, globos įstaigų gyventojai kankinasi

Deimantė Zailskaitė
2016-08-01
Seimo kontrolieriai, patikrinę Šiaulių ir Klaipėdos apskričių suaugusių asmenų globos įstaigas, nustatė aibę trūkumų ir neatitikimų.
Kalbinti globos įstaigų vadovai dievagojasi, kad jie nėra patys blogiausi palyginus su kitomis į patikrų lauką patekusiomis įstaigomis, kiti tiesiai šviesiai rėžia, jog dar nėra susipažinę su kontrolieriaus pateikta ataskaita.
Kol direktoriai ilsisi, globos įstaigų gyventojai kankinasi
Viena aktualiausių problemų patikrintose globos įstaigose – būtent privatumo užtikrinimas. Kaip pažymi kontrolierius, darbuotojai nesibeldžia, gyventojams ne visuomet sudaroma galimybė, suprantama, kai leidžia jų sveikatos būklė, užsirakinti gyvenamuosiuose kambariuose, o gydytojai juos apžiūri ir konsultuoja kitų asmenų akivaizdoje nenaudodami širmų.

Pasigedo galiojančių licencijų
Seimo kontrolierių įstaigos vadovas Augustinas Normantas su komanda atliko patikrinimus dešimtyje Šiaulių ir Klaipėdos apskričių suaugusiųjų globos įstaigose. Pirmiausia buvo pastebėta, kad ne visos jų turi galiojančias licencijas teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas.
 
Kaip pateikiama kontrolieriaus ataskaitoje, galiojančios licencijos teikti akušerio paslaugas neturėjo Aukštelkės globos namai, licencijos ir leidimo–higienos paso šeimos medicinos paslaugų teikimui trūko Linkuvos socialinių paslaugų centrui, licencijos masažo paslaugoms - „Senjorų namai“, galiojančios licencijos ir leidimo–higienos paso bendrosios praktikos slaugos ir masažo paslaugoms neturėjo Skuodo globos namai, licencijos ir higienos paso kineziterapijos paslaugoms trūko Palangos globos namams.
 
Aukštelkės socialinės globos namų direktorė Janina Baranauskaitė išvis negalėjo paaiškinti, kaip atsidūrė minėtame kontrolierių ataskaitos punkte.
„Jūs įeikite į Akreditavimo tarnybos puslapį ir pasižiūrėkite: licencija yra išduota jau birželio mėnesį. Galima jų (kontrolierių – red.) paklausti, kodėl mus įtraukė. Licenciją akušerijos paslaugoms mes jau turime“, - su nuostaba kalbėjo įstaigos vadovė, patikindama, kad beveik visus trūkumus, kuriuos įvardijo kontrolierius, ištaisė. „Rengiame naujai patvirtintas privatumo taisykles ir įtrauksime jas į darbuotojų pareiginius nuostatus. Jie bus supažindinti raštu. O daugiau visus trūkumus ištaisėme ir atidžiai sureagavome į rekomendacijas. Atsiprašome už nesusipratimus“, - sakė įstaigos vadovė.

 
Širmas turėjo, bet jų nestatė
Viena aktualiausių problemų patikrintose globos įstaigose – būtent privatumo užtikrinimas. Kaip pažymi kontrolierius, darbuotojai nesibeldžia, gyventojams ne visuomet sudaroma galimybė, suprantama, kai leidžia jų sveikatos būklė, užsirakinti gyvenamuosiuose kambariuose, o gydytojai juos apžiūri ir konsultuoja kitų asmenų akivaizdoje nenaudodami širmų.
 
„Situacija pas mus yra labai gera, palyginus su kitomis įstaigomis. Vienintelė problema – dėl medikų apžiūros. Bet visą laiką sakiau, tą patį akcentavau ir Seimo kontrolieriams: o jūs, kai ateinate į gydytojo kabinetą, ar ten slaugytojos nėra? - stebėjosi Šiaulių miesto savivaldybės globos namų direktorė Danutė Akaveckienė, reaguodama į pastabas, kad apžiūros metu neturėtų dalyvauti bendruomenės slaugytojas, nebent to prašo pats gyventojas. - Pas mus yra pačių klientų ir jų artimųjų raštai tik dėlto, kad gydytoja turėtų juos apžiūrėti už širmos. Šios buvo visą laiką. Tik tiek, kad gydytojams atėjus jos nebūdavo naudojamos. Mes jas pritaikydavome, pavyzdžiui, keisdami sauskelnes, bet dabar gydytojus informuosime ir padėsime pastatyti širmas apžiūrų metu“.
 
Nenori gerti kontraceptikų
Po patikrinimų buvo nustatyta, kad keliose globos įstaigų saugomuose asmenų sveikatos kortelėse nebuvo gyventojų parašų, kuriais būtų patvirtintas asmens sutikimas dėl gydytojo skiriamo gydymo. Sutikimas dėl medikų paskirto gydymo, darbuotojų teigimu, buvo pareiškiamas žodžiu.
 
Štai tuose pačiuose Aukštelkės globos namuose, kaip pažymima ataskaitoje, kelios gyventojos skundėsi, kad gydytojas, skirdamas kontraceptines priemones, neatsižvelgia į jų pageidavimus: nėra galimybės atsisakyti kontraceptikų ir pasirinkti alternatyvias kontraceptines priemones. Tiesiog būna paaiškinama, kad taip reikia... „Klauskite gydytojo“, - atšovė Aukštelkės globos namų vadovė, paklausta, kodėl daugumai moterų, kaip paaiškėjo, yra masiškai skiriamos įvairios kontraceptinės priemonės.
 
Vaistai netinkami vartoti
Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro darbuotojai pastebėjo, kad kai kuriose aplankytose globos įstaigose gyventojams vaistus dalija, informaciją apie jų poveikį fiksuoja neturintys medicininio išsilavinimo darbuotojai.
Be to, gausu įstaigų, kuriose vakarais, savaitgaliais bei švenčių dienomis bendrosios praktikos slaugytojo nėra, o šias funkcijas atlieka reikiamo išsilavinimo neturintys asmenys.
 
„Mes paskiriame vaistus vakarui ir jau nekvalifikuotas darbuotojas juos išdalina ir sugirdo gyventojams. Ne slaugytojos, o jų padėjėjos budi naktį“, - paaiškina Joniškio Švč. Mergelės Marijos parapijos senelių globos namų „Santara“ direktoriaus pavaduotoja Liucija Parčiauskienė, patikindama, kad direktoriui sugrįžus iš atostogų šis klausimas bus nedelsiant sprendžiamas.

 
Be kita ko, kai kuriose įstaigose netinkamai kaupiama ir saugoma informacija apie gyventojų sveikatos būklę, gydytojų paskirtą gydymą, gyventojų vartojamus vaistus.
„Itin daug globos namų, kuriuose vaistiniai preparatai netinkami vartoti: pasibaigęs vaistų galiojimo laikas, tablečių plokštelės be pakuočių“, – pažymima Seimo kontrolierius ataskaitoje.
 
Ko reikia, kad visos šios problemos būtų išspręstos? „Baigsis tie atostoginiai laikotarpiai ir nuo rugsėjo pirmosios turėtume ką nors daugiau spręsti. Stengiamės viską „pataisyti“ ir reaguojame į Seimo kontrolieriaus pastabas. Dėl pasibaigusio vaistų galiojimo irgi peržiūrėjau ir dar peržiūrėsiu. Dabar atostogų metas, bet vis tiek rasime laiko“, - žadėjo „Santaros“ globos namų direktoriaus pavarduotoja L.Parčiauskienė.

Kometras
Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis:

– Kontrolieriai tikrina visas regiono globos įstaigas, kokios jos bebūtų: parapijiniai, savivaldybiniai ar privatūs globos namai.

Mes oficialiai tos medžiagos nesame gavę, bet dabar žiūrime, kokios ten yra rekomendacijos ir mums kelia nuostabą – kas ten su tomis akušerinėmis licencijomis... Matote, pati įstaiga be licencijos veikti negali, bet jie išsiima įvairiausių licencijų pagal veiklą ir būna, kad turi po penkias šešias, kadangi dar su Sveikatos apsaugos ministerija nėra aiškiai ir tiksliai reglamentuojama medicininių paslaugų globos įstaigoje teikimo tvarka.
 
Mes dabar bandome rasti bendrų taškų, kad tai reglamentuotume. Tad įstaigos dėl viso pikto kartais „pasiima“ keletą licencijų. Matyt, ir su akušerijos licencijoms gali būti nesusipratimas.
Savo ruožtu Socialinių paslaugų priežiūros departamentas taip pat kontroliuoja globos įstaigas pagal iš anksto sudarytą planą arba būtinybę ir labai pozityviai žiūrime į tokius patikrinimus.

 
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atsakymas
SADM įgyvendina tik vienos tikrintų įstaigų – Aukštelkės socialinės globos namų – savininko teises ir pareigas. Šioje įstaigoje teikiamos paslaugos asmenims, kurie dėl nustatytos proto ar psichikos negalios negali gyventi savarankiškai, naudotis kitomis bendruomenės paslaugomis, ir kuriems būtina nuolatinė specialistų priežiūra.
 
Nuo 2015 metų visos socialinės globos įstaigos privalo turėti licenciją socialinei globai teikti. Vadovaujantis Socialinių paslaugų įstatymu, Socialinių paslaugų priežiūros departamentui prie SADM yra suteikti įgaliojimai išduoti, stabdyti ir naikinti licencijų galiojimą bei vertinti socialinės globos kokybę. Išduodant licenciją taikomi reikalavimai personalo struktūrai, skaičiui, išsilavinimui ir patalpoms.
 
Minėtas departamentas nuo 2015 metų atitikties licencijavimo sąlygoms vertinamą atlieka nuvykus į vietą, taip pat atlieka planinius bei neplaninius Lietuvoje veikiančių socialinės globos įstaigų tikrinimus. Nustačius trūkumų, socialinės globos įstaigos yra įpareigojamos per nustatytą terminą juos pašalinti. Neatitikimų nepašalinus imamasi sankcijų – būna stabdomas licencijos galiojimas ir nustatomas terminas neatitikimams šalinti. Licencijos galiojimas yra panaikinamas, jei įstaiga pašalino ne visus per licencijos sustabdymą nustatytus trūkumus.
Už tinkamą paslaugų organizavimą atsako socialinės globos įstaigos vadovas.
 
Socialinės globos įstaigos privalo užtikrinti gyventojams reikiamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, teisės aktų nustatyta tvarka organizuodamos ir (ar) teikdamos šias paslaugas. Teikti sveikatos priežiūros paslaugas galima tik turint atitinkamą licenciją, kurią išduoda Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris