Kodėl dainininko lėkštė pilnesnė negu sportininko?

Margarita Meškaitė
2018-07-23
Sportininkai su pavydu žvelgia į sotesnius kultūros renginių dalyvių maistpinigius. „Pastariesiems sudaryta galimybė valgyti daugiau, o sportininkams - tris kartus mažiau. Mano manymu, tai - diskriminacija“, - į netolygią maistpiginių sistemą pirštu bedė praeityje garsus kovos menų atstovas, o dabar - Seimo narys Kęstutis Smirnovas.
Kodėl dainininko lėkštė pilnesnė negu sportininko?
Vyriausybės nutarimu maitinimosi norma kultūros renginio dalyviams padidinta iki 38 eurų per dieną vienam žmogui. Ten pat prirašyta pastaba, kad ši norma negalioja sporto renginio dalyviui – jų dienos maistpinigiai siekia 10-14 eurų.

Vadina diskriminacija
„Vienos srities asmenims, dalyvaujantiems įvairiuose renginiuose, maistpinigių išmoka galima iki trisdešimt aštuonių eurų, o sportininkams, pagal šiuo metu galiojantį Vyriausybės nutarimą – nuo vienuolikos iki keturiolikos eurų. Jau dešimtmetį tokia tvarka nekeičiama“, - sako Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininkas K.Smirnovas.
Dar pernai lapkričio mėnesį komisija kreipėsi į Vyriausybę dėl sporto renginių dalyvių maitinimosi išlaidų kompensavimą reglamentuojančių teisės aktų, bet šie, iniciatorių nusivylimui, nebuvo pakeisti. Užtat pernai patikslinus maitinimosi išlaidų kompensacijų dydžius kultūros renginių dalyviams, šie net keletą kartų didesni už šiuo metu skiriamus sporto renginių dalyviams.
 
„Pernai priimtas Vyriausybės nutarimas, kuriuo buvo padidinta maitinimosi norma kultūros renginio dalyviui iki trisdešimt aštuonių eurų per dieną. Bet tuo pačiu nutarimu buvo prirašyta pastaba, kad ši norma negalioja sporto renginio dalyviui, kuriam maitinimo normą nustato kiti teisės aktai. Absurdų absurdas. Pavyzdžiui, aš dirbdamas dainų šventėje galimai gaučiau maitinimui trisdešimt aštuonis eurus, bet nuėjęs kitą dieną savanoriauti į lengvosios atletikos varžybas - tris kartus mažiau. Kai vyksta treniruočių stovykla, sportuojantys asmenys, maitindamiesi tris kartus, jokiu būdu „nesutelpa“ į dešimt eurų keturiolika centų“, - piktinosi Nacionalinės krepšinio lygos vykdantysis direktorius Giedrius Grybauskas.
 
Traktuoja kaip treniruočių procesą

Pokalbininkai pažymi, kad Lietuvos sportininkai dažnai išvyksta treniruotis ir rengtis varžyboms į užsienio šalis dėl ten esančių geresnių sąlygų, įskaitant ir maitinimo išlaidų kompensavimo tvarką.
„Ką galima padaryti už vienuolika eurų, kurie skiriami pusryčiams, pietums ir vakarienei? Jei tai yra aukščiausio lygio sportininkas, kad atgautų jėgas, maistas turi būti visavertis. Ar dalyvauja varžybose, ar treniruočių stovykloje, jis turi po tris, mažiausiai dvi treniruotes per dieną, - įsivaizduokite, koks turi būti maisto racionas.
Be to, Vyriausybės nutarime įrašyta, kad maistpinigių dydžiai vaikams, jaunimui ir suaugusiems - skirtingi.
 
Reikia suvienodinti maitinimosi išlaidų kompensacijų dydžius. Kitąkart augančiam organizmui reikia daugiau ir jo maitinimuisi negali būti skiriama perpus mažiau. Jis taip pat nori valgyti ir sportuoti“, - akcentuoja K.Smirnovas.
Jam antrina G.Grybauskas, teigiantis, jog itin svarbu atsižvelgti į sporto sektoriaus specifiką.
„Štai į čempionatą Vokietijoje išskrido jaunimo iki dvidešimties metų krepšinio rinktinė. Kad treneris Arvydas Gronskis atsirinktų dvylika geriausių jaunuolių, trys krepšinio lygos Lietuvoje šešis septynis mėnesius vykdo čempionatus. Tie septyniolikmečiai, aštuoniolikmečiai žaidžia įvairiuose klubuose, taip užtikrinamas jų fizinis pasirengimas, sportinė forma. Pagal tai treneris juos atsirenka į preliminarią rinktinę ir taip išsigrynina dvylika jaunuolių. Visame procese, ką mums aiškino Valstybinė mokesčių inspekcija, dalyvauja labai daug vaikų, jaunuolių, kurių neįmanoma susaistyti sporto darbo santykiais. Dėl to tie vaikai net negauna jokio atlyginimo, tad jiems bent jau yra kompensuojamos maitinimo išlaidos.
 
Pagrindinis ginčas, kad sporto stovyklą ar sporto renginį Valstybinė mokesčių inspekcija arba Finansų ministerija traktuoja kaip treniruočių procesą. Žinoma, tai ir yra treniruočių procesas, bet tas vaikas kiekvieną savaitgalį turi varžybas“, - akcentuoja G.Grybauskas.
Tiesa, Seime vykusiame pasitarime buvo atkreiptas dėmesys, kad pasitaiko atvejų, kuomet maitinimosi išlaidoms kompensuoti skirtos lėšos neteisėtai atitenka sporto renginių dalyvių darbo užmokesčiui.
 
Ne pinigų klausimas
„Sakyčiau, kad čia ne lėšų, o požiūrio klausimas, kad būtų vienodai žvelgiama į dalyvaujančiuosius sporto ir kultūros renginyje. Kad vienodas galimybes gautų aptarnaujantis personalas, kuris taip pat nori pavalgyti. Tiek savanoriai, tiek mokytojai, kurie per renginius ar šventes prižiūri auklėtinius, tiek į renginius išvažiuojantys treneriai, ir komandos vadovai, kurie sportininkus prižiūri ir dieną, ir naktį“, - sako K.Smirnovas.
Savo ruožtu Kultūros ministerijos atstovai tvirtina, kad „nutarime nurodyti visi maksimalūs limitai. Ten nėra numatytos jokios išimtys kultūros renginiams, kompensacijos nustatytos visoms sritims“, - rašoma ministerijos pateiktame atsakyme.


 
Komentarai
Seimo Jaunimo ir sporto komisijos pirmininko pavaduotojas Virgilijus Alekna:

- Maistpinigių suma yra labai maža. Už tuos pinigus, kurie skiriami, šiais laikais sudėtinga prasimaitinti, o maistpinigių normos nesikeitė jau kuris laikas. Iš patirties galiu pasakyti, kad visada tekdavo primokėti. Dėl to noras yra maistui skiriamus pinigus padidinti ir priartinti prie realių kainų. Aišku, tai reikalauja didesnių lėšų, tad turės didėti ir finansavimas, ir visi kiti dalykai.
Pradedantiems mažesnė problema, o tiems sportininkams, kurie jau pasiekę aukštus rezultatus, mityba - ypač svarbus komponentas. Negali valgyti bet ko, turi rinktis sveiką ir gerai paruoštą maistą, kad organizmas atgautų jėgas ir turėtų potencijos augti.
 


Finansų ministro patarėja Raminta Stanaitytė - Česnulienė: 

- Dėl sportininkų maistpinigių turėtų būti sprendžiama kompleksiškai, atsižvelgiant ir įvertinus bendrą situaciją bei jų padėtį. Tai bus daroma svarstant naujos redakcijos Sporto įstatymo projektą rudens sesijoje Seime bei rengiant kitų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą. Tik priėmus sprendimus, būtų galima apskaičiuoti lėšų poreikį.
 


Dainų šventės direktorius Saulius Liausa:

- Dainos šventės dalyvio maitinimui per parą buvo skiriama iki aštuonių eurų. Pagal tai, ką gauna ligoninės ir mokyklos, – tai yra nemaža suma.
Tikrai nežinau tokios praktikos, kada kultūros renginių dalyviams skirtų trisdešimt aštuonis eurus. Čia daugiau, matyt, yra galimybė, arba, jeigu atvyksta kokie aukšto rango svečiai. Mes savo kultūros renginiuose tokių pinigų nesame matę.
Mes pavyduliaujame sportininkams. Jei mūsų kolektyvas važiuoja į regioninę dainų šventę ar panašų renginį, nesu girdėjęs, kad gautų maistpinigius, o sportininkai važiuodami į varžybas gauna.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris