Kiek dar pacientų turi iššokti pro langą?

Deimantė Zailskaitė
2016-07-04
Ir gydytojai, ir ligoninių atstovai apie pacientus, kurie atsidūrę gydytojų rankose arba išgirdę negailestingą diagnozę iššoka pro ligoninės langą, kalba nenoriai. Pacientų atstovai tiesiai šviesiai klausia: kiek dar žmonių turi iššokti, kad būtų sureaguojama į šią problemą?
Jau dabar pusiau juokais, pusiau rimtai svarstoma, kad greitai ligoninėse reikės išsukinėti langų rankenas, o dar geriau - jeigu gydymo įstaigos būtų statomos vienaaukštės.
Kiek dar pacientų turi iššokti pro langą?
Per metus pasitaiko bent keletas atvejų, kuomet besigydydamas ligoninėje pro langą iššoka pacientas. Tiesa, kiek tiksliai tokių atvejų būta, Policijos departamentas statistikos neturi. O ir ligoninių darbuotojai šiuos incidentus labiau linkę „nurašyti“ pavieniams atvejams.

Artimieji kaltina medikus
Per metus pasitaiko bent keletas atvejų, kuomet besigydydamas ligoninėje pro langą iššoka pacientas. Tiesa, kiek tiksliai tokių atvejų būta, Policijos departamentas statistikos neturi. O ir ligoninių darbuotojai šiuos incidentus labiau linkę „nurašyti“ pavieniams atvejams. Juk ką reiškia vos keletas iššokusiųjų pro ligoninės langą, kai mūsų šalyje savižudžių per metus suskaičiuojama bent tūkstantis.
Bet ar tikrai neatėjo laikas skambinti pavojaus varpais?
 
Štai aną mėnesį spaudoje pasirodė žinia apie įvykusią nelaimę Vilniuje, kuomet pro langą iššoko ir mirtinai susižalojo Nacionalinio vėžio instituto pacientas. Tai ne pirmas toks atvejis šioje gydymo įstaigoje.
Panaši tragedija vos neįvyko Kretingos ligoninėje. Iš trečio aukšto iššokusios pacientės artimieji netgi svarstė, ar nereikėtų ligoninės paduoti į teismą dėl pacientės nepriežiūros: esą gydytojai ignoravo prašymus pririšti prie lovos nestabilios būklės moterį, nors ši akivaizdžiai kliedėjo.
 
Bene šviežiausias atvejis užfiksuotas Pasvalyje. Birželio pirmomis dienomis Panevėžio ligoninėje mirė vyras, atvežtas dėl rimtų sužalojimų, kuriuos patyrė iššokdamas pro Pasvalio ligoninės antro aukšto langą.

„Savižudybių gydymo įstaigose nutinka. Išsamiai išanalizavome pastarąjį įvykį ir visus aprašymus perdavėme paciento giminėms. Dabar žiūrėsime, kas bus toliau“, - situaciją komentuoja Pasvalio ligoninės direktoriaus pavaduotoja Daina Skaringienė, pridurdama, kad tokių skaudžių nelaimių yra pasitaikę ir anksčiau.
 
Direktoriaus pavaduotoja nelinkusi kaltinti nei gydytojų, nei tuo metu dirbusio medicinos personalo. „Budinti gydytoja kalbėjosi su pacientu. Personalui jis buvo užsiminęs, jog mato ropojančias sraigės, bet, atėjus budinčiai gydytojai, kategoriškai neigė tokius reginius. Jam buvo suleista raminamųjų vaistų. Aišku, artimieji kaltino, jog kažką pražiūrėjome.
 
Tačiau mūsų vyriausiasis gydytojas yra kalbėjęs su paciento žmona, kuri patvirtino, kad su vyru apie dešimtą valandą bendravo telefonu. Tad, reikia manyti, jog namiškiai irgi būtų pastebėję įtartiną vyro elgesį“, - svarsto D.Skaringienė.
 
Mato žalius žmogeliukus
Anot D.Skaringienės, tokie atvejai palieka gilų pėdsaką gydytojų ir medicinos personalo atmintyje.
„Žinau, Rokiškyje prieš daugelį metų moteris iššoko iš ketvirto ligoninės aukšto. Yra buvę, kad žmogus po konsultacijos onkologiniame institute naktį pasikorė tualete...“ - prisimena D.Skaringienė.
 
Ką galima padaryti, kad tokie atvejai nepasikartotų?
„Pacientus skubia tvarka nusiųsti konsultacijos pas psichiatrą. Galų gale rankenas nuo langų nuimti. Kai žiema – bepigu. O vasarą taigi tvanku!
Ant langų grotų pas mus tikrai nėra. Vienutėse palatose, kur kartais izoliuojame agresyvius, baltąja karštine sergančius pacientus, kad šie nedrumstų ramybės kitiems ligoniams, balkonai yra „užtaisyti“ vieliniu tinklu.
 
Yra tekę praktikoje turėtų tokių pacientų, kurie matė žalius žmogeliukus, bet mums pavyko sėkmingai susitvarkyti vaistų pagalba. Jeigu pacientas agresyvus ir mėgina kelti pavojų savo sveikatai, priimamos atitinkamos priemonės – jis diržais fiksuojamas prie lovos“, - pasakoja direktoriaus pavaduotoja.
 

Neapdairiai palieka atvirą langą

Dažnai pacientai skundžiasi nejautriu medikų elgiasi – esą šie neranda tinkamos formos ar šiltesnio žodžio nelaimėliui pranešdami sunkią diagnozę. „Žinoma, bendravimo įgūdžių tobulinimas yra reikalingas. Pacientas turi teisę į orumą, kad su juo būtų kalbama atitinkamai atsižvelgiant į jo ligą ir kad į jo emocinę būklę nebūtų žiūrima pro pirštus. Bet mes negalime pasakyti, kad vien tik geras gydytojų bendravimas ir tinkamų žodžių parinkimas tiesiogiai turėtų įtakos suicidų dažniui“, - sako Nacionalinio vėžio instituto gydytoja psichiatrė psichoterapeutė dr. Giedrė Bulotienė.
 
Anot jos, kartais tokį žingsnį pacientas gali žengti personalui neapdairiai palikus pravirą langą viršutiniame aukšte...
„Kaip bebūtų keista, šaunamojo ginklo laikymas namuose, pasirodo, irgi yra priskiriamas prie tam tikrų veiksnių, sąlygojančių suicidą. Neretai suicidas būna vykdomas impulsyviai. O tokiam veiksmui atlikti kai kada pakanka menkų detalių.
 
Pavyzdžiui, paliktas praviras langas viršutiniame aukšte arba šaunamasis ginklas po lova. Aišku, mes puikiai suprantame, kad ant visų langų grotų neuždėsime. Gydymo įstaigoje galbūt galėtų būti pasirenkami tie langai, kurie yra nuošalesnėje vietoje, kur didesnė galimybė įvykdyti suicidą. Bet apie visos gydymo įstaigos grotavimą tikrai nėra nė kalbos“, - sako G.Bulotienė.


 
Komentarai
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas:

- Jeigu pacientas yra paguldomas į stacionarą, be abejonės, atsakomybę turi prisiimti gydymo įstaiga. Vienareikšmiškai – jeigu tu patiki žmogų gydymo įstaigos globai, medikai privalo stebėti jo psichikos būklę, Įtarus bent mažiausią savižudybės riziką, pacientas turi būti guldomas į žemesnius aukštus arba žiūrima, kad nebūtų atidaryti langai palatoje.
 

Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis:

- Tokių atvejų, kai pacientas iššoka pro gydymo įstaigos langą, turime vieną per mėnesį, o kartais – ir vieną per pusmetį. Manau, kad ligoninė už tai nėra atsakinga. Jeigu pacientas yra linkęs į savižudybę, artimieji turėtų perspėti gydymo įstaigos personalą. Tuomet tiek artimieji, tiek medikai galėtų pagelbėti ir užkirsti tam kelią, nes prie kiekvieno ligonio medikai nestovės ir neprižiūrės.
Po tokių atvejų policijos pareigūnai apklausia medikus ir palatoje buvusius asmenis, žinoma, jeigu yra liudytojų. Jeigu tai yra savižudybė, tyrimas nutraukiamas.
 
Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) viceprezidentas Gediminas Žižys:

- Jeigu pacientai šokinėja pro gydymo įstaigų langus, vadinasi, šiai problemai skiriama nepakankamai dėmesio. Pradedant nuo slaugytojos, gydytojo, ligoninės administratoriaus, sveikatos politikos – visi sveikatos grandžių lygiai turėtų adekvačiai reaguoti į situaciją. Nežinau, kiek dar reikia iššokusių pacientų, jog tai įvyktų? Būtina galvoti apie prevenciją, kad tokių dalykų nepasikartotų ateityje. Turbūt su kiekvienu pacientu, išgirdusiu blogą žinią, be išimties – nori jis ar ne – pirmiausiai turėtų pasikalbėti psichologas. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris