Kazachstanas įgyvendina pagal mūsų sistemą parengtą medicinos draudimo tvarką

Prof. Juozas Galdikas, Kazachstano medicinos universiteto ,,Aukštoji visuomenės sveikatos mokykla“ Prorektorius tarptautiniams ryšiams
2017-07-07
Šiais metais išrinktas naujasis PSO Generalinis sekretorius dr. T.A.Ghebreyesus vienu iš penkių prioritetų septynerių metų kadencijai paskelbė siekį: įvesti visose pasaulio šalyse visuotiną sveikatos draudimo sistemą.
Kazachstanas įgyvendina pagal mūsų sistemą parengtą medicinos draudimo tvarką
5-ojo tarptautionio kongreso „Sveikata visiems“, vykusio Almatoje, akimirka. Visuomenes sveikatos pradininkui ir Almtos deklaracijos vienam iš trijų buvusių vadovų T.Š.Šarmanovui ranką spaudžia PSO Europos regiono direktorė Z.Jakab, šalia jos - Kazachstano sveikatos apsaugos ministras E.Birtanov.

Kiek toli Lietuva yra pažengusi šioje srityje, palyginus su kitomis pasaulio valstybėmis,  galime spręsti ir šiuo aspektu - pas mus privalomoji sveikatos draudimo sistema (toliau-PSDS) įvesta jau seniai, ir dauguma žmonių net neprisimena -nei kada tai buvo, nei kaip tai buvo atlikta. Taigi, šiemet sukanka 20 metų, kai tuometinis LR Prezidentas Algirdas Brazauskas 1997 metų liepos 1d. pasirašė sveikatos apsaugos ministerijos parengtus (SA ministras – Juozas Galdikas), LR Vyriausybės patvirtintus (ministras pirmininkas – Gediminas Vagnorius) ir LR Seimo priimtus (LRS pirmininkas – Vytautas Landsbergis) visus naujausius įstatymus, leidžiančius pradėti PSDS įgyvendinimą.
 
Įdomumo dėlei paminėsiu keletą to laikotarpio akcentų: 1996 metų pabaigoje ir 1997 metų pradžioje atlyginimų išmokėjimas medikams daugumoje ligoninių ir poliklinikų vėlavo tris mėnesius; Lietuvos gydytojų sąjunga, vadovaujama prof. A.Mickio, 2016 metų pabaigoje paskelbė streiką, reikalaudama, kad naujoji (pradėjusi veikti 1997 metų gruodžio 4d.) konservatorių Vyriausybė nuo 1997 m. kovo mėn. padidintų gydytojams atlyginimus 30proc., nes prieš tai dirbusi dabartinių socialdemokratų Vyriausybė duoto pažado tai atlikti iki 1996 m. spalio mėn., neįvykdė; greitosios pagalbos automobiliai 1996 m. rudenį įjungtomis sirenomis suko ratus apie LR Vyriausybės rūmus, norėdamos atkreipti dar L.M.Sinkevičiaus vadovaujamos Vyriausybės (SA ministras – A.Vinkus) dėmesį į apverktiną sveikatos sistemos būklę Lietuvoje.

 
Tuomet ligoninės buvo finansuojamos pagal lovų ir medikų skaičių jose, ir visa tvarka medicinoje dar buvo pagal sovietinę Semaškos sistemą.
1997 m. per šešis mėn. reikėjo pakeisti buvusiųjų valdžioje (dabartinių socialdemokratų) parengtą ir LR Seime patvirtintą įstatymais PSD sistemą, kuri būtų bankrutavusi per pirmuosius kelis mėnesius. Panašių bankrotų neišvengta kaimyninėse šalyse (Latvijoje ir Lenkijoje), kuriose taip pat dėl blogos politikų valios ar neišmanymo devintajame dešimtmetyje įvestos PSD sistemos netrukus bankrutavo, o šalies piliečiai liko be kokybiškų, savalaikių ir finansiškai pasiekiamų medicinos paslaugų.
 
Šiandien nagrinėjant buvusiųjų Sovietų Sąjungos respublikų sveikatos sistemas yra akivaizdu, kad per 25-ius nepriklausomybės metus visuotinę sveikatos draudimo sistemą pavyko įgyvendinti tik trims respublikoms iš 15-os: Lietuvai, Estijai ir Moldovai. Lietuvoje sukurtas ir prieš 20 metų įgyvendintas sveikatos sistemos modelis yra skirtas šalims, siekiančioms pervesti sveikatos sistemą iš sovietinės į draudiminę. Jau eilę metų mūsų modelis yra pripažintas pasauliniu lygiu: ją 100 proc. perėmė Moldova ir2004 metais įgyvendino savo šalyje; ją teigiamai įvertino PSO ekspertai 2013 metais konferencijoje Vilniuje, ir ESBO ekspertai 2017 m. pavasarį (vertinant Lietuvos pasirengimą įstoti į turtingųjų pasaulio šalių klubą – ESBO).
 

Nuo š.m. liepos 1d. pagal mūsų sistemą parengtą medicinos draudimo tvarką pradeda įgyvendinti Kazachstano Respublika. Ne paslaptis, kad pastaroji jau keletą kartų bandė tai atlikti, bet dėl įvairių priežasčių vis nepavykdavo (1996, 2012 ir 2016 metais). Todėl 2017m. vasario mėn. atkūrus sveikatos ministeriją ir paskyrus jauną kompetentingą sveikatos apsaugos ministrą Eržan Birtanov, tikimasi pagaliau įgyvendinti visuotinio sveikatos draudimą sistemą Kazachstane - laiko duota pakankamai – iki 2020 metų.
 
Neatsitiktinai ir aš pradėjau dirbti Almatoje, pasirašęs metų laikotarpio sutartį su Kazachstano medicinos universitetu. Natūralu, kad mano pirmasis pranešimas tarptautiniame Kongrese Almatoje 2017.06.21., dalyvaujant PSO/Europos regiono biuro direktorei Szuszanai Jakab ir mūsų SAM viceministrei Gintarei Šakalytei, buvo apie privalomojo sveikatos draudimo įgyvendinimą. Diskusijose su Kirgizijos, Uzbekijos, Rusijos, Tadžikijos atstovais paaiškėjo, kad jų šalyse apie PSD sistemos įvedimą net nekalbama. Taigi, naujasis PSO Generalinis direktorius  dr. T.A.Ghebreyesus yra teisus – dar daugelio valstybių gyventojai Afrikoje, Azijoje ar Pietų Amerikoje nėra garantuoti dėl pagrindinio žmogaus siekio - būti sveikam ir gauti tinkamas medicinos paslaugas susirgus.
 
Visiems yra žinoma, kad Europos šalyse veikiančios sveikatos draudimo sistemos yra socialiai orientuotos, kaip ir Lietuvoje, o europiečių sveikatos rodikliai yra geriausi pasaulyje. Ne paslaptis, kad JAV apie 50 mln. gyventojų neturi sveikatos draudimo, nes ten sveikatos draudimo sistema yra paremta liberaliomis idėjomis (kiekvienas atsako už save ir rūpinasi tik savimi). Buvusio Prezidento B.Obamos inicijuota ir patvirtinta Senate sveikatos draudimo sistemos reforma gali ir likti neįgyvendinta, jeigu naujojo JAV  Prezidento iniciatyvos šiuo klausimu bus patvirtintos Senate.
Kaip sako senovės filosofai: ,,Kiekviena nacija yra verta tokios valdžios, kokią išsirenka“.
Almata, 2017-06-25
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris