Kas pakeis ministrę? Kandidatai žinomi, bet slepiami

Evelina Machova, Deimantė Zailskaitė
2016-02-04
Standartinė situacija. Taip turbūt galima apibūdinti padėtį Sveikatos apsaugos sistemoje. Kol kas nė vienas šios srities ministras nėra išbuvęs visos kadencijos. Rotacija, galima sakyti, vyksta maždaug kas dvejus metus. Po kilusio skandalo, sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė teigia tvirtai apsisprendusi palikti postą. Tiesa, atsistatydinimo prašymą premjerui Algirdui Butkevičiui įteiks po jo atostogų. Taigi, dabar vienas aktualiausių klausimų kas pakeis Rimantę Šalaševičiūtę? Sklando kalbų, jog numatyti keli kandidatai...
Kas pakeis ministrę? Kandidatai žinomi, bet slepiami
Pasiteiravus, ar yra bent mažiausia tikimybė, kad ministrė R.Šalaševičiūtė išlaikys postą, politologas Algis Krupavičius teigia, jog tai prilygtų stebuklui.

Įvyktų stebuklas
Pasiteiravus, ar yra bent mažiausia tikimybė, kad ministrė R.Šalaševičiūtė išlaikys postą, politologas Algis Krupavičius teigia, jog tai prilygtų stebuklui. „ Pavyzdžiui, Vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio istorija šiek tiek kitokia, nes tai buvo ne asmeninis ministro prasikaltimas. R.Šalaševičiūtės atveju viskas kitaip. Todėl tikimybę, kad ji liks poste, atmesčiau.
 
Manau, jog socialdemokratai jau yra numatę kandidatą į šį postą, tik kol kas oficialiai apie tai nekalba. Manau, kad jie turi daugiau nei pakankamai žmonių, galinčių pretenduoti į sveikatos apsaugos ministro postą. Juk ir dabar sklando kalbų, kas galėtų juo tapti, tik kol kas tai - neoficialiu“, - sako A.Krupavičius.
 
Galimi kandidatai
Pasak Seimo narės, Socialdemokratų partijos Sveikatos apsaugos komiteto primininkės Almos Monkauskaitės, kol kas naujos kandidatūros nesvarstomos. Reikia sulaukti, kol premjeras Algirdas Butkevičius grįš iš atostogų.
 
„Jei premjeras patenkins ministrės prašymą, tuomet bus svarstomos ir kandidatūros. O kol kas dar šiek tiek anksti apie tai kalbėti. Kaip ten bebūtų, naujasis ministras prisiekti galėtų tik kovo dešimtąją. Laiko apsisprendimui dar yra. Ar iki to laiko ministerijai vadovauti liktų Rimantė Šalaševičiūtė, vienareikšmiai atsakyti sunku. Galimi keli variantai. Jei premjeras iš karto patenkintų jos prašymą, laikinai pavaduoti, taip, kaip daroma ministrų atostogų metu, būtų skirtas kitas iš dabar esančių ministrų. Be abejonės, iš tų ministerijų, kurios yra valdomos socialdemokratų“, - komentuoja A.Monkauskaitė.

Taigi galimi pavaduojantys kandidatai: finansų ministras Rimantas Šadžius, krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius, užsienio reikalų ministras Linas Antanas Linkevičius, teisingumo ministras Juozas Bernatonis ir ūkio ministras Evaldas Gustas. Logiškas variantas būtų Juozas Olekas, kuris du kartus vadovavo SAM, bet...


Už uždarų durų šnabždamasi, jog galimi socialdemokratų pretendentai gali būti šie: dar prieš 2012 metų Seimo rinkimus LSDP šešėliniu sveikatos apsaugos ministru įvardytas Vilniaus Šeškinės poliklinikos vadovas Jonas Kairys, Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Alma Monkauskaitė, sveikatos apsaugos viceministru Vytenio Povilo Andriukaičio vadovautoje ministerijoje dirbęs medikas Erikas Mačiūnas. Tiesa, pastarasis viceministro postą prarado, nes viešai prieštaravo dabartinei ministrei R.Šalaševičiūtei.
 
Tarp minimų kandidatų yra ir Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui vadovaujantis Julius Sabatauskas, Seimo Sveikatos reiklų komiteto narys Juras Požėla bei švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis. Tačiau nereikėtų atmesti tikimybės, jog kandidatas gali būti ir netikėtas. Štai prieš daugiau nei metus, V.P.Andriukaičiui pasirinkus eurokomisaro portfelį, tarp oficialiai svarstomų kandidatų R.Šalaševičiūtės kandidatūra minima nebuvo.


Tarp kitko
Pasigirdus kalbų, kad susiklosčius tokiai situacijai spręsti sveikatos apsaugo problemų galėtų grįžtų ir buvęs sveikatos apsaugos ministras, dabar eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis. L.S. pasiteiravo, ką apie tai mano pats V.P. Andriukaitis: 
- Esu užsibrėžęs toliau dirbti pradėta kryptimi ir užbaigti kadenciją Europos Komisijoje. Ant mano darbo stalo yra daug darbų, įskaitant ir Lietuvos reikalus, kuriuos palikti būtų neatsakinga. Lietuvą reikia įdėti į bendrą ES mozaiką, o tai nėra lengva, bet aš stengiuosi tą daryti iš Briuselio. Taip pat tikiuosi, kad mano pradėti darbai Lietuvoje bus tęsiami.


Atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės sveikatos apsaugos ministrai
 
Kol kas Sveikatos apsaugos ministerijoje nė vienas ministras „neatlaikė“ visos kadencijos ir dalis krito dėl įsiplieskusių skandalų.











Kokius lūkesčius gydymo įstaigų vadovai kelia naujam sveikatos apsaugos ministrui X?
 
Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės vadovė Violeta Grigienė:

- Ministras turėtų būti puikus strategas, geras vadybininkas, sveikatos sistemos žinovas ir svarbiausia – patriotas, nes geram vadybininkui reikia ne tik matyti iššūkius ir juos tinkamai spręsti, bet ir įvertinti visus turimus instrumentus, sugebėti „pastovėti“ už savo administruojamą sritį. Taip pat svarbu, kad susirinktų komanda ne pagal partiškumą, o pagal kompetenciją ir sveikatos sistemos srityje nuveiktus darbus.
 


Visagino ligoninės direktorius Kastytis Matulevičius:
- Tikėčiausi ryžtingesnės pertvarkų sistemos, nes patenkintųjų esama sveikatos sistema, aš galvoju, yra mažai ir tarp pacientų, ir tarp medikų. Antras dalykas – geresnis finansavimas. Nes toks, kokį mūsų valstybė gali skirti, deja, yra per mažas. Tai lemia ir gydytojų išvažiavimą į užsienį, ypač bendruomenės slaugytojų, kuris yra arti katastrofos ribos.
 


Švenčionių rajono ligoninės direktorius Tomas Saladis:
- Svarbiausia – kad būtų darbų tęstinumas, ir atėjęs naujas žmogus nepradėtų visko statyti nuo kojų ant galvos, ir atvirkščiai. Taip pat ketvirtasis ligoninių tinklo konsolidavimo etapas. Man atrodo, ten tikrai yra numatytos teigiamos tendencijos, bet į kai kuriuos dalykis dar reikėtų pasigilinti. Vyriausybės nutarimu yra patvirtintos gairės, bet ar jos iš tikrųjų tokios racionalios? Mano akimis žiūrint, uždarinėja chirurgijos skyrius įstaigose, kurios yra atokiau nuo didesniųjų centrų, kur susisiekimas tikrai nėra labai geras. Atstumo kriterijus anksčiau buvo projektuose, o dabar jis išmestas. Naujasis ministras galbūt galėtų atsižvelgti į šiuos dalykus. 

Lazdynų poliklinikos vadovas Vismantas Matulas:
- Kadangi su ministerija susiję tiek, kiek gauname finansavimą projektams per valstybės investicijos fondą, mums aktualiausia yra objektyvus lėšų skirstymas pagal poreikį.
Iki šiol jautėmės šiek tiek nuskriausti. Taip pat trūksta sisteminio požiūrio į sveikatos sistemą, nes, kiek girdėjome, ir savivaldybei sunkiau sekasi derinti tam tikrus klausimus su ministerija. Manyčiau, kad turėtų būti betarpiškas bendravimas su vietos savivalda, kuri rūpinasi būtent pirmine sveikatos priežiūra. 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė:
- Pirmiausiai mums rūpi neišspręsti klausimai, kurie pernai buvo gerai išjudinti - tik nebuvo priimtas galutinis sprendimas dėl mokyklų visuomenės sveikatos priežiūros specialisto etatinių normatyvų, skirtų mokinių skaičiui. Be abejo, darbo užmokesčio klausimas: biudžetinių įstaigų specialistai su aukštuoju išsilavinimu gauna penkis šimtus eurų neatskaičius mokesčių. Tai lemia ir specialistų trūkumą, ir žmonių nepasitenkinimą.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro vadovas Laimutis Paškevičius:
- Svarbiausia, kad ministras įsiklausytų ir išgirstų pacientų ir paslaugų teikėjų nuomonę, įtrauktų į diskusijas priimant sprendimus. Patirtis rodo, kad labai dažnai sprendimai priimami už uždarų durų ir paskui jie turi daug neigiamo poveikio tiek pacientams, tiek paslaugų teikėjams. Dažnai būna neįgyvendinami.
Taip pat labai svarbu, kad nebūtų toleruojama korupcija ir vadinamasis giminystės ar politinis nepotizmas. Kad būtų į sveikatos priežiūrą įvesti ekonomikos ir vadybos principai, ypač įgyvendinant pertvarkas, reformas, nes profesionalumo, deja, labai trūksta. Aišku, labai svarbu, kad sveikatos priežiūroje būtų įtvirtinti vienodi nediskriminaciniai veiklos ir paslaugų teikimo sąžiningos konkurencijos principai tiek valstybinėms, tiek privačioms gydymo įstaigoms.
 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...
    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    „Prieš devynerius metus prasidėjo įvairios virškinimo problemos: dažnai vemdavau, nieko negalėjau valgyti. Buv...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Senatvinės demencijos palydovė – agresija

    Nuo senatvės nepabėgsime nė vienas, tačiau kartais gyvenimiška patirtis virsta ne privalumu, o našta. Pesimizmas, irzlumas, paranoja, pykčio, agresijos priepuoliai tampa iššūkiu senolių artimiesiems ir medicinos personalui. Gydytojai psichiatrai aiškina, kad sergant Alzheimerio liga pakinta smegenų ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris