Kariai savanoriai - be sveikatos garantijų

Deimantė Gruodė
2016-10-31
Kas svarbiau – karių sveikata ar auksiniai šaukštai ir samčiai, kuriais užtektinai prižvangino Krašto apsaugos ministerija? Į viešumą iškilus dar vienam skandalui, kuomet pratybų metu karys savanoris galimai užsikrėtė erkiniu encefalitu, ministrui mestas dar vienas priekaištas, jog didėjant krašto apsaugos finansavimui per mažai rūpinamasi kariuomenėje tarnaujančių asmenų sveikata.
Kariai savanoriai - be sveikatos garantijų
Šiuo metu skiepai nuo užkrečiamųjų ligų nėra kariuomenės prioritetas. Tam trūksta pinigų, nors krašto apsaugos biudžetas kasmet didėja. Profesionaliosios tarnybos kariams skiepų dar atsiranda, tačiau savanoriams ir šauliams – ne.

Faktas
NATO šalys, siunčiant karius į kitas teritorijas, atlieka analizę apie toje teritorijoje esančius veiksnius, kurie gali turėti įtakos karių sveikatai. Nustačius, kad tam tikroje teritorijoje yra galimybė užsikrėsti ligomis, kurios gali būti kontroliuojamos skiepų pagalba, kariai yra  skiepijami. Todėl kiekviena šalis sprendžia, ar į Lietuvą vykstantys kariai bus skiepijami nuo erkinio encefalito.

 
Neprisiima atsakomybės

„Gavau informacijos, kad pratybų metu karys savanoris po erkės įkandimo galėjo apsikrėsti erkiniu encefalitu. Užklausiau krašto apsaugos ministro, ar savanoriai iš tikrųjų neskiepijami nuo erkinio encefalito, o profesionalūs kariai ir šauktiniai – skiepijami. Kaip paaiškėjo, kariuomenė „kratosi“ atsakomybės. Esą tai yra savanorių reikalas, jeigu jie nori apsisaugoti. Mano supratimu, taip neturėtų būti. Juk kariuomenė suteikia aprangą, o galėtų vilkėti savo drabužius. Suteikia ginklus – juk galėtų atsinešti medžioklinius šautuvus. Tad jiems turi būti suteikiamos ir sveikatos garantijos“, - svarsto Seimo narys Kęstutis Masiulis.
 

Vakcinoms nuo erkinio encefalito Krašto apsaugos ministerija per metus skiria apie 200 tūkst. eurų. Ar to užtenka, kad būtų paskiepijami visi kariai?
„Šiuo metu skiepai nuo užkrečiamųjų ligų nėra kariuomenės prioritetas. Tam trūksta pinigų, nors krašto apsaugos biudžetas kasmet didėja. Profesionaliosios tarnybos kariams skiepų dar atsiranda, tačiau savanoriams ir šauliams – ne.
 
Negi valstybė atsisako susirgusio savanorio? Tai yra žmogus, kuris paaukojęs laisvalaikį ir šeimai skirtą laiką, nutarė tobulinti karinius įgūdžius ir tarnauti valstybei. Mano supratimu, valstybė jiems turėtų duoti ne tik šalmą, batus ir aprangą, bet ir maksimalią sveikatos apsaugą. O dabar panašu ne į vakarietišką NATO šalį, bet į sovietinius metodus, kai žmogaus sveikata ir gyvybė reiškė labai mažai“, – sako parlamentaras.
 
Prievarta negali paskiepyti
Savo ruožtu Krašto apsaugos ministerijos atstovė negalėjo patvirtinti, ar minėtas savanoris, dėl kurio sveikatos būklės atliekamas tyrimas, buvo paskiepytas nuo erkinio encefalito.
 
„Kadangi savanorių tarnybos specifika yra kitokia, jų skiepijimo grafikai derinami ne su medikais, bet su kariniu vienetu, kuriame karys tarnauja. Sudaromi atvykimo grafikai, kadangi karių yra labai daug ir bet kada atėjusio taip paprastai nepaskiepysi. Pagal krašto apsaugos ministro nustatytą tvarką, tikrosios tarnybos kariai, tarp jų - ir kariai savanoriai, turi galimybę skiepytis nuo erkinio encefalito, gripo, difterijos ir stabligės.
 
Be to, yra dar keturiolika vakcinų, kuriomis jie gali būti skiepijami esant tam tikroms sąlygoms. Pavyzdžiui, jeigu vyksta į misiją ar pratybas, kur rizikuoja užsikrėsti pavojingomis ligomis“, - sako Krašto apsaugos ministerijos Personalo departamento Socialinės saugos ir sveikatos priežiūros skyriaus atstovė majorė Jūratė Čaplikienė.
Informacija apie erkiniu encefalitu užsikrėtusio savanorio sveikatos būklę Lietuvos kariuomenę, kaip teigiama, pasiekė spalio 19 dieną, nes, pasibaigus pratyboms, jaunuolis gydėsi civilinėse gydymo įstaigose. „Savanoriai privalomuoju sveikatos draudimu yra draudžiami tik tuomet, kai dalyvauja pratybose ir po jų. Jie gauna atlygį už atliekamą tarnybą ir automatiškai sumokomos sveikatos draudimo įmokos.
 
Šiuo metu atliekamas nelaimingo atsitikimo tyrimas. Kuomet bus išaiškintos visos aplinkybės, Tarnybinio tyrimo komisija nustatys, ar sveikatos sutrikimas turi ryšį su tarnybos pareigų vykdymu, ar ne. Jeigu ryšys bus, pagal Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymą, priklausomai nuo sveikatos sutrikdymo sunkumo laipsnio, yra išmokoma vienkartinė kompensacija“, - sako J.Čaplikienė.
 

Krašto apsaugos ministerijos duomenimis, be šio atvejo, kariuomenėje per šiuos metus užfiksuoti keturi susirgimo erkiniu encefalitu atvejai: du jų privalomosios pradinės karo tarnybos kariams bei du profesinės tarnybos kariams.
J.Čaplikienės teigimu, vakcinos perkama tiek, kad būtų galima paskiepyti visus karius, tačiau paskui reikia raginti, kad tarnaujantys asmenys ateitų pasiskiepyti. „Juk priverstiniu būdu negalime taikyti vakcinacijos nė vienam kariui. Pagal Žmonių užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymą galima skiepyti tik savanoriškai“, - sako J. Čaplikienė.
 
Erkės dar nesnaudžia

Kaip teigia profesorius infektologas Alvydas Laiškonis, mūsų karių sveikata rūpinamasi nepakankamai.
„Jau prieš penkiolika metų kalbėta apie tai, kad Lietuva yra endeminis erkinio encefalito židinys, o kariai praktiką atlieka miškuose, todėl juos reikia šimtu procentų paskiepyti. Viena karo felčerė, kuri lydėjo karius į Kazlų Rūdą ir apsikrėtė erkiniu encefalitu, kadaise padavė į teismą Krašto apsaugos ministeriją. Bet mūsų valstybėje į tai niekas nekreipia dėmesio, saugo mundurą ir vargšė moteris, dar nesulaukusi pensinio amžiaus, buvo atleista iš darbo“, - prisimena prof. A.Laiškonis.

 
Profesoriaus teigimu, dabar būtų pats laikas pradėti skiepyti karius, kurie drauge su miškininkais patenka į susirgimo erkiniu encefalitu rizikos grupę. „Reikia paminėti, kad trisdešimt procentų persirgusiųjų erkiniu encefalitu lieka neįgalūs. O pastaraisiais metais ypač padaugėjo užsikrėtimų skaičius – iki rugpjūčio mėnesio per septyni šimtai keturiasdešimt erkinio encefalito atvejų.
 
Kariai gi važiuoja į mokymus ir rudenį, ir pavasarį. Tai sutampa su erkių populiacijos padidėjimu. Šiuo metu erkės dar išlieka aktyvios, kadangi nešalta ir drėgna. Man teko susidurti su atveju, kuomet pacientui erkė įkando lapkričio pabaigoje berenkant ruduokes. Ir pirmą atvejį, kuomet erkė žmogui įkando vasario mėnesį. Lietuvoje nerasime nė vienos vietos, kur erkės nebūtų encefalito viruso nešiotojos“, - įspėja prof. A.Laiškonis.

 
Komentaras
Medicinos teisės advokatas Arūnas Žlioba:

- Vienas esminių dalykų dėl žalos priteisimo yra priežastinis ryšys, kuris teisiškai turi būti įvardijamas kaip pakankamas. Šiuo atveju reikia žiūrėti į faktines aplinkybes, ar priežastinis ryšys yra susijęs su tarnyba, kitaip tariant, ar sveikatos sutrikimui įtakos turėjo būtent tam tikri vadų įsakymai.
 
Ar tai yra natūralus netikėtas įvykis? Pavyzdžiui, gyvena penki žmonės palapinėje. Vienam įkando erkė, keturiems – ne. Turbūt nepakanka įrodymų, kad būtų apkaltinama ministerija arba kariuomenės vadai. Reikia išsiaiškinti aplinkybes, dėl kokių priežasčių jam įkando erkė.
 
Apskritai kariui pradėti bylinėtis su valstybe dėl žalos atlyginimo yra tas pats kaip galynėtis su Galijotu. Tam reikia ir finansinių išteklių. Byla truktų ilgai, kadangi valstybė gali bylinėtis nors ir per visas teismų instancijas. Žmogus būtų įspraustas į finansinius rėmus, eikvotų brangų laiką ir neaišku, koks būtų rezultatas. Turbūt dėlto ir neturime panašių bylų. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris