Kaip valytojos ar elektriko sąskaita bus mažinamos eilės

Deimantė Gruodė
2017-02-27
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasiraitojo rankoves ir ėmėsi pertvarkyti priklausomybės ligų centrus. Medicinos darbuotojų, kaip teigiama, reformos kirčiai tikrai nepalies, bet bus „karpomas“ esą išpūstas pagalbinio personalo skaičius. Be kita ko, sugrįžta ir prie kitos alternatyvos – ar ne geriau priklausomybės ligų centrus jungti prie psichiatrijos ligoninių, o ne juos centralizuoti.
Kaip valytojos ar elektriko sąskaita bus mažinamos eilės
Šiuo metu penki priklausomybės ligų centrai per metus, preliminariais skaičiavimais, gydo 10 tūkst. pacientų. Pasaulio sveikatos organizacijos vertinimu, tokių pacientų gali būti apie 120 tūkstančių.

Buvo siūlomos dvi alternatyvos
Šiuo metu priklausomybės ligų gydymas teikiamas penkiuose centruose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Pasak sveikatos apsaugos ministro A.Verygos, nepaisant to, kad jų tikslai turi būti vienodi, jie veikia labai skirtingai. Nėra vieningo požiūrio į problemų sprendimą ir pagalbą priklausomiems asmenims.
 
„Buvo pasitarimas ministerijoje. Vyko diskusija, kokiu keliu judėti, nes siūlomas ir prijungimas prie psichiatrijos ligonių. Šis kelias, visų priklausomybės ligų centrų nuomone, yra netinkamas. Psichiatrijos ligoninės yra skirtos tam, kad „išvestų“ pacientus iš ūmios būklės – iš psichozės arba sunkios abstinencijos. Kai yra specializuotas antrinio lygio priklausomybės ligų gydymas, dalyvauja tiek gydytojas, tiek visa jo komanda – socialinis darbuotojas, psichologas. Gydymas, kuris nesibaigia priklausomybės ligų centre, turi būti tęsiamas bendruomenėje labiau įsijungiant psichikos sveikatos centrams bei kitoms bendruomenės įstaigoms“, - sako Vilniaus priklausomybės ligų centro direktorius Emilis Subata.
 

Nuspręsta centrus sujungti
Kaip teigia A.Veryga, svarbu užtikrinti, kad pacientai, priklausomi nuo alkoholio, narkotinių medžiagų ar azartinių lošimų, gautų kokybiškas paslaugas. Deja, jų ne visada sulaukia. Pacientams tenka laukti eilėse net detoksikacijos, ne visi centrai teikia socialinės reabilitacijos paslaugas, kai kurie jų pasiūlo mokslu nepagrįstas paslaugas (pavyzdžiui, kodavimą). Norint suvienodinti šiuose centruose teikiamas paslaugas nuspręsta įkurti vieną nacionalinį centrą, į kurį bus pertvarkomas Vilniaus priklausomybės ligų centras (PLC), o regionuose esantys centrai taps filialais.
 
„Mūsų supratimu, Sveikatos apsaugos ministerijai, kaip steigėjui, būtų lengviau įgyvendinti pokyčius gerinant paslaugų kokybę, finansavimą, prieinamumą sprendžiant materialinės bazės klausimus. O ateityje, mūsų nuomone, paslaugos turėtų būti finansuojamos iš PSDF. Tarkime, psichosocialinės reabilitacijos paslauga, kuri dabar yra skiriama penkiolikai dienų, galėtų būti teikiama nebūtinai priklausomybės centre. O, pavyzdžiui, bendrojo profilio ligoninėje, jeigu kuriame nors regione būtų poreikis“, - svarsto Vilniaus priklausomybės ligų centro direktorius E.Subata.
 
Anot jo, šiuo metu penki priklausomybės ligų centrai per metus gydo 10 tūkst. pacientų. Tai sudaro mažiau nei 10 proc. visų Lietuvoje esančių priklausomų nuo alkoholio ir narkotikų asmenų. Pasaulio sveikatos organizacijos vertinimu, tokių pacientų gali būti apie 120 tūkstančių. „Vadinasi, priklausomybės ligų centrai esamais pajėgumais gali aptarnauti ir suteikti paslaugas tik dešimtadaliui priklausomų žmonių. Neabejotinai, jeigu norime padidinti paslaugų prieinamumą ir sumažinti eiles, reikia žiūrėti, kaip galėtų įsijungti kitos asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Visų pirma psichikos sveikatos centrai, kurie savivaldybėje ar bendruomenėje turėtų teikti ambulatorines gydymo ir stebėjimo paslaugas“, - sako E.Subata.
 
Mažės darbuotojų skaičius
Ministerijos vadovybė tikina, kad po reformos medicinos darbuotojų centruose tikrai nemažės. Priešingai, planuojama sumažinti pagalbinį personalą, o tai esą leistų padidinti medicinos darbuotojų skaičių ir atlyginimus.
Remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos pateikta informacija, kai kuriuose priklausomybės ligų centruose nepagrįstai išpūstas darbuotojų aparatas. Pavyzdžiui, Vilniaus priklausomybės ligų centre, apie 25 proc. dirbančio personalo sudaro pagalbiniai darbuotojai: valytojai, elektrikai, sandėlininkai, šaltkalviai, santechnikai, kiemsargiai, maisto išdavėjai, ūkvedys, vairuotojai, darbininkai.
 

Savo ruožtu priklausomybės ligų centrų vadovai tikina, jog jaučia darbuotojų stygių ir sukasi it voverės rate. „Kai skelbiama apie pagalbinius darbuotojus, tokių pas mus yra tik du. Maisto išdavėjas, kuris turi maistą išdalinti pacientams. Juk direktorius su daktaru nevaikščios ir nedalins. Yra dar vienas darbininkas, kuris atlieka ir vairuotojo, ir santechniko, ir elektriko funkcijas už tą patį minimalų atlyginimą. Mūsų centre jau nebėra ką išmesti“, - yra sakęs Šiaulių priklausomybės ligų centro vadovas Elmantas Pranas Zevertas.


Komentarai
Sveikatos apsaugos viceministrė Gintarė Šakalytė:

- Eiles mažina ne elektrikai ir valytojos, o teisingai sudėliota sveikatos paslaugų teikimo sistema, pakankamas medicinos darbuotojų kiekis. Iš tiesų, priklausomybės centruose medicinos gydytojo reikia, bet jis nebūtinas nuo ryto iki vakaro. Toliau didelį darbą atlieka psichologai, socialiniai darbuotojai, psichoterapeutai, slaugytojos. Ypač dabar ruošiamos išmaniosios slaugytojos tikrai galėtų pakeisti situaciją. Koks sąryšis tarp pagalbinio personalo ir eilių mažinimo? Manau, kad tiesioginis!

 
Kada finansus naudosime pagrįstai medicininėms paslaugomis teikti, tikėtina, kad pagalbinio personalo sumažinimas padidins medikų algas. Viena priežasčių, kodėl žmonės šiuose centruose nedirba - ne tik todėl, kad darbas yra labai sunkus ir dažnai neteikiantis moralinio pasitenkinimo, bet ir algos yra labai mažos.
Jeigu algos taptų didesnės ir žmonės matytų gydymo rezultatus, jeigu būtų taikomos pagrįstos metodikos, norinčių dirbti šį darbą tikrai atsirastų. Kalbantis su jaunimu, kai kuriems toks darbas yra įdomus ir jie mato prasmę.
 
Psichologas psichoterapeutas prof. Gediminas Navaitis:

- Bet koks pertvarkymas turi būti pagrįstas paaiškinimu, kodėl esama sistema netinkama ir ko siekiama tuo pertvarkymu. Aišku, galima kalbėti bendriniais žodžiais – kad efektyviau, geriau dirbtų. Bet turėtų būti paaiškinimas, kodėl centralizavimas padaro sistemą efektyvesnę?
Tokios rūšies pertvarkų, aiškinant, kad yra per didelis pagalbinių darbuotojų skaičius, yra buvę ne viena. Tikėkimės, kad centruose dirba sveiko proto žmonės. Juk jie nepasamdys į darbą dešimt valytojų, jeigu reikia išvalyti vieną kabinetą. Mes kalbame apie maždaug pirmo kurso vadybos studento sprendžiamus uždavinius. Kad sumažėtų stalių, įkuriamas aukštesnio rango biurokratinis aparatas. Bet kuris vadybininkas pasakys, kad ne mažina, o didina išlaidas, tiesiogiai nesusijusias su paslaugomis žmonėms.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris