Kaip sulaikysime viliojamus šeimos gydytojus?

Saulė Norvilaitė
2017-01-19
Jungtinės Karalystės Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) paskelbė naują programą, kurios tikslas – įdarbinti penkis šimtus šeimos gydytojų iš Lietuvos, Lenkijos ir kitų Europos šalių. Šia programa siekiama sumažinti darbuotojų trūkumą prieš įsigaliojant „Brexit“. Anglai imigrantams siūlo 90 tūkst. svarų per metus atlyginimą bei kitas privilegijas.
L.S. pasiteiravo poliklinikų vadovų, ką reikėtų padaryti, kad šeimos gydytojai liktų Lietuvoje.
Kaip sulaikysime viliojamus šeimos gydytojus?
Anglai Lietuvos ir kitų Rytų Europos šalių šeimos gydytojus vilioja 90 tūkst. svarų per metus atlyginimu bei kitomis privilegijomis.

Klaipėdos sveikatos priežiūros centro vyr. gydytoja Loreta Venckienė:

Šeimos gydytojo norma - tarsi guminis krepšys
- Ne pirmą dešimtmetį Europos šalys stengiasi prisivilioti mūsų gydytojus, nes mūsų parengimas yra geras. Jau keletą metų mes nesulaukiame prašymų įsidarbinti iš ką tik studijas baigusių gydytojų. Vieną kartą turi baigtis deklaravimas, kad pagrindinis finansavimas atitenka pirminei grandžiai ir šeimos gydytojams.
 
Jei pinigai būtų tikrai skiriami, gydytojams būtų galima mokėti adekvačius atlyginimus, nes pagrindinė išvykimo priežastis yra finansai. Taip pat svarbus darbo organizavimas. Dabar šeimos gydytojo norma yra tarsi guminis krepšys, į kurį viskas kemšama – kuo toliau, tuo labiau didinami reikalavimai, reikia įvertinti gausybę tyrimų, o finansavimas taip greitai nesikeičia. Mūsų įstaigoje gydytojų amžiaus vidurkis perkopė šešiasdešimt metų.
 
Aš ir mano kurso kolegos turbūt esame jauniausi gydytojai, o man penkiasdešimt penkeri. Kai kurie gydytojai dirba ir iki aštuoniasdešimties metų. Sunku prognozuoti, kada, bet tikrai pajausime šeimos gydytojų trūkumą. Ruošiame daugiausiai medikų Europoje, bet šeimos gydytojų mūsų sistemoje nėra per daug. Tik rašome planus ir programas, o jokio realaus pagrindimo tos programos neturi.


 
Šiaulių centro poliklinikos direktorius Mindaugas Maželis:

Turėtų keistis valstybės požiūris
 - Kadangi esu rezidentų vadovas, vis paklausiu jų nuomonės. Sužinojau, kad kas antras jų ateitį sieja ne su Lietuva. Gana liūdna tai išgirsti. Kaip juos išlaikyti, nėra įstaigų vadovų klausimas, nors galime vilioti materialiniu atlygiu. Bet tokiu atveju atsirastų disproporcija tarp naujų ir jau anksčiau dirbančių gydytojų.
 
Šeimos gydytojus išlaikyti padėtų darbo sąlygos, nors materialinis skatinimas, aišku, yra pagrindas. Medikai išvyksta dėl to, kad užsienyje reikia rūpintis mažiau pacientų, krūviai mažesni, nors atlygis gali skirtis nežymiai. Kitose šalyse vyrauja požiūris, kad šeimos gydytojui tarptautinės konferencijos yra privalomos ir apmokamos ne iš jo kišenės, bet iš draugijos, įstaigos ar ministerijos. Kvalifikacijos kėlimas nepaliekamas jam vienam.
 
Beje, mūsų savivaldybė skyrė žinybinius butus, kad priviliotume gydytojus atvykti į Šiaulius. Bet mums nepavyko to padaryti. Kitoms poliklinikoms pasisekė, tačiau atvykusiam gydytojui gautą butą apmokestino kaip pajamas natūra. Šis mokestis tas pats kaip buto nuoma. Tad kokia čia dovana? Turėtų keistis valstybės požiūris.

 
Kauno centro poliklinikos direktorė Danutė Pavilionienė:

Abejoju, ar visi masiškai vyks dirbti į užsienį
 - Gydytojus vienareikšmiškai domina galimybė daugiau uždirbti. Ką įstaigos gali pasiūlyti gydytojui? Pas mus finansavimas skiriamas pagal tai, kokia yra gydytojo apylinkė, jos struktūra. Galima papildomai užsidirbti vykdant programas, atliekant skatinamąsias paslaugas. Nors atlyginimas susideda iš kelių dalių, jis vis tiek bus mažesnis nei Anglijoje. Įkainiai už prirašytą gyventoją turėtų būti didesni.
 
Pas mus šeimos gydytojų pakanka, bet šiuo metu dar vieną norėtume įdarbinti. Buvome pasikvietę gydytoją, bet dar nežinau, ar specialistę tenkins mūsų sąlygos. Praėjusiais metais taip pat įdarbinome jauną gydytoją. Žmogui yra gerai, kai jam duodame jau suformuotą apylinkę. Kai nėra laisvų gyventojų, steigiame būtinosios pagalbos etatą, tuomet gydytojas aptarnauja ūmiai susirgusius asmenis ir pamažu jam formuojame apylinkę.
Beje, aš abejoju, ar visi taip masiškai išvyks dirbti į užsienį. Kiek man teko bendrauti su jaunais gydytojais, jie sako norintys likti Lietuvoje, nes savo šalyje geriausia.


 
Centro poliklinikos direktorius Kęstutis Štaras:

Pakilus atlyginimams emigracija sumažėtų
 - Užsienyje siūlomas darbo užmokestis yra didesnis – tai pagrindinis dalykas. Pakilus atlyginimams Lietuvoje emigracija sumažėtų. Kasmet po rezidentūros pas mus ateina dirbti trys keturi gydytojai, išeina vyresnio amžiaus medikai – kaita vyksta, todėl nejaučiame šeimos gydytojų trūkumo. Kadangi esame rezidentūros bazė, jaunieji medikai atlieka pas mus praktiką, mato, kaip organizuojame darbą, jiems patinka sąlygos, todėl po studijų jie lieka čia.
 
Žinoma, didesnio atlyginimo norėtų visi. Gyvenamoji vieta taip pat turi reikšmės, tai galėtų būti viena pasilikimo sąlygų. Kai kurios savivaldybės siūlo nemokamą būstą, kad gydytojai atvyktų dirbti. Rajonuose yra šeimos gydytojų trūkumas, nes daugelis medikų yra vyresnio amžiaus, todėl įstaigų vadovai ir savivaldybių merai sprendžia šią problemą. Darbo užmokestis turėtų motyvuoti.
 

Gydytojai turėtų būti raginami teikti skatinamąsias paslaugas, vykdyti valstybines programas, kad matytų, jog konkretus veiksmas turi savo įkainį. Jaunimas nori ateiti į tokias darbo vietas, kurios būtų kompiuterizuotos, kad galėtų prieiti prie visų duomenų, daugelį dokumentų pildyti elektroniniu formatu.

 
SAM komentaras
Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė:

- Tokie pranešimai iš užsienio šalių – nieko gero nežadančios žinios. Šeimos gydytojų, kaip ir kitos srities medikų, mums taip pat trūksta. 500 planuojamų nuvilioti specialistų išties labai didelis skaičius. Turėsime sugalvoti ir pateikti aiškius, konkrečius pasiūlymus, kaip priimti tokius rimtus iššūkius sveikatos sistemoje bei jiems tinkamai pasiruošti.
 
Jei Jungtinė Karalystė, kuri net ir su dideliais atlyginimais nesugeba užtikrinti sveikatos sistemos tvarumo, planuoja toliau vilioti medikus iš labiau ekonomiškai ir socialiai pažeidžiamų šalių, situacija nėra gera. Be abejo, tai nuolat vyksta ir Skandinavijos šalyse, kai esant laisvam darbo jėgos judėjimui ir labai aukštos kokybės specialistų parengimui, šalys praranda gabiausius specialistus. Šiuo atveju apie jokį sienų uždarymą ir kitokius ribojimus šiems specialistams išvykti iš Lietuvos net negali būti kalbų. Juk gyvename demokratinėje valstybėje.
 
Protų nutekėjimas – neišvengiamas, tačiau tam tikromis priemonėmis ji galima bent sumažinti, pavyzdžiui, sukurti geresnes darbo ir gyvenimo sąlygas. Mes turime galvoti apie mūsų sveikatos sistemos finansavimo gerinimą ir kitokias priemones, kurios padėtų šalyje išlaikyti aukštos kvalifikacijos medikus. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris