Kaip lėšų švaistymai sprendžiami rekomendacijomis

Evelina Machova
2015-11-30
Valstybės kontrolės 1-ojo audito departamento vadovas Laimonas Čiakas prieš dvi savaites pristatęs 2014 metų privalomojo sveikatos draudimo fonde atlikto finansinio (teisėtumo) audito rezultatus Seimo Sveikatos reikalų komitete sukėlė tikrą pasipiktinimų bangą. Kaip teigiama ataskaitoje, Valstybinė ligonių kasa neracionaliai naudoja Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšas. Tik ar dėl to situacija nors kiek pasikeis?
Kaip lėšų švaistymai sprendžiami rekomendacijomis
„Sveikatos apsaugos ministerija turi užtikrinti, kad jai pavaldi įstaiga, elgtųsi pagal teisės aktus, ir ten, kur yra nustatyti pažeidimai, imtųsi priemonių juos šalinti“, - sako Valstybės kontrolės 1-ojo audito departamento vadovas Laimonas Čiakas.



- Valstybės kontrolė kasmet atlieka Privalomojo sveikatos draudimo fondo finansinį (teisėtumo) auditą. Šį kartą jūsų ataskaitoje teigiama, kad Valstybinė ligonių kasa beveik du milijonus eurų panaudojo ne tam, kam buvo numatyta.
- Taip, auditas maždaug penkerius metus atliekamas kasmet. Pernai Valstybinė ligonių kasa 1 880 tūkstantį eurų (6,5 mln. Lt – aut. past.) fondo lėšų, skirtų sveikatos priežiūros paslaugoms apmokėti ir sveikatos programoms finansuoti, skyrė vaistams pirkti, nors jų pirkimo galimybės, naudojant fondo lėšas, nenumato nei įstatymas, nei ministerijos įsakymai. Tai vienas ataskaitos punktų. Joje teigiama ir tai, jog buvo neracionaliai panaudotos lėšos atstovaujant teismuose. Mūsų pastebėjimas toks, kad kai dalyvaujama teismuose, samdomi advokatai iš šalies, nors realiai viską VLK galėtų spręsti pasitelkusi vidinius resursus. Jei įstaiga turi savo teisininkus, šių pareiga ne tik rengti teisės aktus, bet ir jai atstovauti teisminiuose ginčuose.
Kone kasmet konstatuojate tam tikrus trūkumus dėl neracionaliai panaudotų lėšų. Kokie yra tolesni Valstybės kontrolės žingsniai?

Po audito ataskaitos teikiamos rekomendacijos ir nustatomas terminas, per kurį subjektas turi ir gali jas įgyvendinti. Terminas nustatomas konsultuojantis su trūkumų šalintoju. Kartu mes, Valstybės kontrolė, vykdome rekomendacijos įgyvendinimą ir stebėseną.

- O kas nutinka, jei tų rekomendacijų per numatytą laiką taip ir nepavyksta įgyvendinti?
Jei rekomendacijos nevykdomos arba vyksta vangiai, keliame problemą ir inicijuojame aptarimus, kaip prieš porą savaičių Seimo Sveikatos reikalų komitete.  
 
- Tačiau ar tai nors kiek keičia situaciją? Štai jūsų ataskaitoje taip pat minima, kad nuo 2011 metų nematyti jokių esminių sprendimų dėl ortopedijos techninių priemonių gamintojų kartelinio susitarimo pasekmių šalinimo...
- Peržvelgus atliktas audito ataskaitas ir siūlomas rekomendacijas, negalima sakyti, kad situacija visiškai nesikeičia, kad ji kasmet tokia pati. Žinoma, yra ir pasikartojimų ir besitęsiančių problemų, kaip šiuo atveju, kalbant apie ortopedinių priemonių situaciją. Nepaisant nustatyto fakto, net ir šiandien kompensuojamos ortopedinės priemonės, kurių kainos yra „užkeltos“. Nuo tada, kai nustatytas kartelinis susitarimas, PSDF lėšomis kompensuojamų ortopedijos priemonių bazinės kainos, nulemtos minėto susitarimo, išlieka nepakitusios. Valstybėje, pasirodo, nėra institucijos, kuri galėtų imtis priemonių, kad fondui būtų atlyginta neteisėto kartelinio susitarimo laikotarpiu padaryta materialinė žala.
Mes norime ir inicijuojame, kad žala būtų nustatyta. Sveikatos apsaugos ministerijoje šiai problemai spręsti buvo sudaryta darbo grupė, tačiau jos darbas - bevaisis. Atsakingi specialistai nieko nenustatė.

- Iš jūsų paskutinio sakinio akivaizdu, kad realiai situacija nesprendžiama. Galbūt reikėtų kad į tai būtų įtrauktos ir kitos institucijos? Štai ir šį kartą dėl neracionaliai panaudotų lėšų viską išsiaiškinti vėl pavesta Sveikatos apsaugos ministerijai, kuriai VLK yra pavaldi... 
- O koks kitas „žaidėjas“ galėtų tai padaryti ar išsiaiškinti? Jei ne Sveikatos apsaugos ministerija, kas tuomet? Tam, kad susidomėtų teisėsaugos institucijos, turi būti nustatyta nusikalstama veikla. O mes audito metu nusikalstamos ar tyčinės veiklos nematėme, tik konstatavome, kad yra tokia situacija: lėšos naudojamos neracionaliai. Jei konstatuojame nusikalstamą veiklą, turime surinkę pakankamai įrodymų, tuomet informaciją perduodame Generalinei prokuratūrai, Specialiųjų tyrimų tarnybai. O VLK atveju tai labiau administraciniai dalykai, teisės aktų nesuderinamumas, ministerijos ir VLK tarpusavio bendradarbiavimo trūkumas.

Sveikatos apsaugos ministerija turi užtikrinti, kad jai pavaldi įstaiga elgtųsi pagal teisės aktus ir ten, kur yra nustatyti pažeidimai, imtųsi priemonių juos šalinti.

- Paklausiu kitaip. Ar Sveikatos apsaugos ministerija visuomet įgyvendina jūsų rekomendacijas, tiek liečiančias jos pačios vidinę tvarką, tiek ir pavaldžias institucijas?
- Na, žinoma, kad ne. Tikrai taip nebūna, kad visas rekomendacijas įgyvendintų. Juk atliekame ne tik finansinius, bet ir veiklos auditus. Yra visokiausių „skolų“. Pavyzdžiui, prieš porą metų buvo atliktas auditas, ar efektyvi šeimos gydytojų veikla. Dar ir šiandien daug rekomendacijų yra likę neįgyvendintų. Ketiname ir vėl kelti šį klausimą.
 
- Ar jums, kaip piliečiui, nepikta, kad ne pirmus metus vis atrandate, kad PSDF lėšos ne visuomet išleidžiamos ten, kur turėtų?

- Negaliu vadovautis jausmais ir emocijomis. Mes dėstome faktus ir rekomenduojame ką daryti. O pyktis... Na, žinodamas, kad PSDF formuojamas iš mūsų įmokų, aš, kaip pilietis, be abejo, esu suinteresuotas, jog tos lėšos būtų efektyviai ir racionaliai naudojamos – tik pagal paskirtį ir tik numatytiems tikslams.

 
Tarp kitko
Pagrindiniai pastebėjimai dėl PSDF lėšų naudojimo teisėtumo 

VLK neracionaliai panaudojo per 579,2 tūkst. Eur (2 mln. Lt) veiklai užtikrinti skirtų lėšų:
turint pakankamai žmogiškųjų išteklių funkcijoms atlikti, pirko teisines, informacinių technologijų infrastruktūros ir informacinių sistemų esamos būklės įvertinimo ir konsultavimo paslaugas;
tinkamai nenustačiusi poreikio, įsigijo SAP programinės įrangos licencijas;
fondas patyrė žalos dėl VLK neteisėtų veiksmų ir neveikimo, nes teismas tenkino draudimo bendrovės skundą ir kasai priteisė sumokėti bylinėjimosi išlaidas ir palūkanas.
VLK įsigydama eilių valdymo sprendimo diegimo paslaugas, nustatė tiekėjų konkurenciją mažinančius ir dėl to racionalaus lėšų panaudojimo neužtikrinančius trumpus paslaugų teikimo terminus, leido tiekėjui jų nesilaikyti, netaikė sutartyje nurodytų sankcijų.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...
    Mokys, kaip vartoti vaistus

    Mokys, kaip vartoti vaistus

    „Oficialiai vaistinėse surenkamų ir sunaikinamų vaistų kiekis – 20 tonų per metus – rodo, kaip netinkamai vartojami ar neva...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Ksenotransplantacija: vis daugiau vilčių pacientams

    Daugiau negu 100 tūkst. JAV gyventojų laukia organų transplantacijų. Ksenotransplantacijos (iš gyvūno žmogui) pasiekimai laukiantiesiems gali suteikti naujų vilčių. Kovo viduryje Masačiusetso ligoninės Bostone gydytojai žmogui atliko sėkmingą kiaulės inksto persodinimą.   

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris