Kadencijų skaičius gydymo įstaigų vadovus pasmerktų perėjūnų likimui

Deimantė Gruodė
2017-07-24
Gydymo įstaigų vadovų kadencijos – itin jautrus klausimas medikų bendruomenėje. Kiekvienas jų atidžiai stebi, kaip konkursuose sekasi kolegoms – kitų įstaigų direktoriams. Ne visiems pavyksta išsaugoti kėdę ir sugrįžti. „Ką vadovui daryti toliau? Ar save pasmerkti kaip vaikštantį iš vienos darbovietės į kitą perėjūną?“ – klausia mūsų kalbinti vadovai, pridurdami, jog visa laimė, kad bent kol kas nėra ribojamas ligoninės ar poliklinikos vadovo kadencijų skaičius.
Kadencijų skaičius gydymo įstaigų vadovus pasmerktų perėjūnų likimui
Vieningos nuomonės dėl gydymo įstaigų vadovų rotacijos nėra. Vieni sako, jog tai labai geras sprendimas, kiti gi ragina pamąstyti apie regionus. Gydymo įstaigų vadovai sako, kad yra regionų, kur beveik meldžiamasi, jog vadovas tik neišvažiuotų. Gerų specialistų į rajonus sunku prisikviesti, o gerą vadovą susirasti – dar sudėtingiau.

Nukentės mažesni regionai
Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius sako, kad įvedus ribotų kadencijų skaičių rajonai ir nedidelės gydymo įstaigos nukentėtų pirmiausiai.
„Nors visiems prieš akis iškyla Vilnius, Kaunas ir didžiosios gydymo įstaigos, bet vis dėlto didžioji dalis ligoninių ir poliklinikų yra nedideliuose miesteliuose ir regionuose. Jeigu ten dirba stiprus vadovas, jam surasti pamainą, tikrai labai sudėtinga. Kaip žinome, niekas nenori į regionus važiuoti gydytoju dirbti, o ką jau kalbėti apie vyriausiuosius gydytojus. Nuoširdžiai sakau, kad yra regionų, kur beveik meldžiamasi, jog vadovas tik neišvažiuotų. Gerų specialistų į rajonus sunku prisikviesti, o gerą vadovą susirasti – dar sudėtingiau. Kalbu apie gerą vadovą, o ne apie tokį, kuris atvažiuotų į ligoninę kaip trumpalaikiam projektui, žinodamas, kad kadencijų skaičius ribotas, jis nesietų savęs nei su miestu, nei su regionu, važinėtų tik tam, kad užsidirbtų įrašą savo gyvenimo aprašymui, jog yra buvęs ligoninės direktoriumi“, - sako M.Marcinkevičius.
 
Anot jo, per kelias kadencijas ne visada pavyksta įgyvendinti kai kuriuos strateginius planus. Pavyzdžiui, naujų korpusų statybai, naujų paslaugų įvedimui kartais prireikia daugiau negu dešimtmečio – tai yra dvi vadovo kadencijos. Vadinasi, įstaigos direktoriaus valdymas gali būti labiau orientuotas į trumpalaikius tikslus.
„Dabar mes, vadovai, išrenkami penkeriems metams, bet kadencijų skaičius neribotas. Aš, pavyzdžiui, jau esu tris kartus buvęs konkurse. Bet gali ir nelaimėti, nes Vilniaus pavyzdys labai aiškiai parodė, kad nemažai vadovų ir pasikeitė. Keitėsi ir Vilniaus miesto greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius, kai kurių poliklinikų vadovai. Žinoma, jeigu vadovo darbas netenkina, yra problemų ir konfliktų, tuomet jį reikia keisti. Bet jeigu viskas gerai, sėkmingai įgyvendinami ilgalaikiai planai, atliekamos pastato rekonstrukcijos, diegiamos naujos paslaugos, kolektyvas patenkintas – kam keisti vien tam, jog keistume“, - sako M. Marcinkevičius.
 

Pasmerkia perėjūno likimui
Anot Kauno centro poliklinikos vadovės Danutės Pavilionienės, kai kurie vadovai iš tikrųjų išsikvepia po dešimties vadovavimo metų.
„Naujas požiūris reikalingas, bet didelė vadovų kaita nėra labai naudinga. Nesu labai patyrusi vadovė, bet pradėjus vadovauti pirmiausiai turi susipažinti, paskui perprasti sistemą, tik tada gali daryti kokius nors pokyčius. Dažna kaita tikrai nereikalinga, bet užsisėdėti vienoje kėdėje per ilgai irgi nederėtų“, -sako Kauno centro poliklinikos vadovė D.Pavilionienė.
Žinoma, vadovai nesaugūs, nes baigiasi jų kadencija ir šie vėl priversti ieškotis darbo.
 
„Neįsivaizduoju, kaip jie tada sprendžia savo likimus: ar per kažkokias įstaigas bando ieškotis naujos darbo vietos? Ką vadovui daryti toliau? Ar save pasmerkti kaip įvairių darboviečių perėjūną? Gerai, jeigu visi konkursai būtų skaidrūs... Bet abejoju, ar vien tik egzamino išlaikymas daug ką nulemia – tai yra visus vadovo gebėjimus. Aš manau, kad komisija turėtų vertinti viską, ypač tuo metu pasiektus rezultatus. Pavyzdžiui, kaip ir Vilniaus miesto greitosios medicinos pagalbos stoties situacija – gal tiesiog nesupranti, kas ten vyksta ir kokiais kriterijais vadovaujantis atrenkamas nugalėtojas“, - sako D.Pavilionienė, pridurdama, jog kada nors susidursime ir su gerų vadovų trūkumu.
 

Gerų specialistų į rajonus sunku prisikviesti, o gerą vadovą susirasti – dar sudėtingiau. Kalbu apie gerą vadovą, o ne apie tokį, kuris atvažiuotų į ligoninę kaip trumpalaikiam projektui, žinodamas, kad kadencijų skaičius ribotas, jis nesietų savęs nei su miestu, nei su regionu, važinėtų tik tam, kad užsidirbtų įrašą savo gyvenimo aprašymui, jog yra buvęs ligoninės direktoriumi“, - sako Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius.


Nusispjaunama į rajono valdžią
Pasvalio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Vilius Povilionis įsitikinęs, jog savivaldybės ir taip turi užtektinai įrankių pašalinti blogai dirbantį vadovą:
„Vadovai yra renkami, savivaldybėse skelbiami konkursai. Jeigu žmogus netinkamai dirba, steigėjas mato ir turi teisę jį bausti ar atleisti. Manau, kad užtenka instrumentų, kurie galėtų sukontroliuoti netinkamą vadovo darbą. O dabar nusispjaunama į rajono valdžią ir sakoma, kad mes sukontroliuosime viską įstatymu, be vietinės valdžios įsikišimo. Savivalda yra savotiškai nuvertinta. Aš manau, kad galėtų būti taikoma įvairesnė praktika, jeigu mes einame demokratijos link. Galų gale, rajonai patys gali spręsti, ko jiems reikia“, - sako vyriausiasis gydytojas.
 
Anot V.Povilionio, yra tokie postai, kur žmonės renkami tam tikriems metams, bet tai taikytina daugiau politikai, o vadovavimas gydymo įstaigai, jo požiūriu, priklauso nuo to, kaip vadovas sugeba susitvarkyti su įstaiga ir kaip tai tinka rajonui.
„Teorinės žinios neatsako į klausimą, ar žmogus bus geras vadovas. Žinių gali būti, bet žmogaus stilius gal nepriimtinas, ar jis bus nedemokratiškas, nemokės dirbti su komanda. Tokie dalykai yra sunkiau įvertinami. Jeigu komisijose sėdėtų specialistai, kaip privatūs darbdaviai turi psichologus įvertinti potencialius kandidatus, sakyčiau, būtų išmintinga pasižiūrėti, ar gerą vadovą gauname. Bet tai yra aktualu, kai darbo rinkoje yra iš ko rinktis. Kitą kartą sunkiai prikalbinama, jog kas nors eitų į vadovus. Tuomet mano minėti įrankiai turbūt netgi apsunkintų darbą“, - sako įstaigos vadovas.


Manau, kad užtenka instrumentų, kurie galėtų sukontroliuoti netinkamą vadovo darbą. O dabar nusispjaunama į rajono valdžią ir sakoma, kad mes sukontroliuosime viską įstatymu, be vietinės valdžios įsikišimo. Savivalda yra savotiškai nuvertinta. Aš manau, kad galėtų būti taikoma įvairesnė praktika, jeigu mes einame demokratijos link. Galų gale, rajonai patys gali spręsti, ko jiems reikia“, - sako Pasvalio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Vilius Povilionis.


Anot jo, paprastai atsiranda keli norintieji dalyvauti rajono įstaigos vadovo konkurse.
„Dabar užtenka vadybinio išsilavinimo ir gali eiti į konkursą, bet iš tikrųjų sprendžiant pagal tai, į kokius raštus tenka atsakinėti, kiek reikia kompetencijos, specialiųjų žinių, vien vadybininko neužtenka. Tada jis turi turėti gerą pavaduotoją mediką. Bet jeigu vadovas yra geras vadybininkas ir dar medikas – dvigubai geriau, nes jis geriau susigaudo kiekvienoje situacijoje ir jaučia, kur didžiausios problemos“, - sako Pasvalio įstaigos vadovas.

 
Komentaras
Lietuvos rajonų ligoninių asociacijos vadovas Vygantas Sudaris:

- Didžioji dalis konkursų vyksta šiuo metu, o didysis bumas prasidės kitąmet, nes daugeliui vadovų baigiasi penkerių metų kadencija. Tai yra stresas visiems – ir savivaldybėms, ir vadovams. Žinant, koks yra pasirinkimas darbo rinkoje ir kiek yra pasiūlos. Aš manau, žmogiškųjų išteklių trūkumas jaučiamas visose įstaigose, ypač provincijos ligoninėse. Puikiai žinome, kokie riboti finansiniai ir žmogiškieji ištekliai – gydytojų ir slaugytojų - gydymo įstaigose. Galbūt dar reikės prašyti, kad ateitų kas vadovauti įstaigai. Ar penkerių metų kadencijos skaičius – reikalingas, būtinas? Tai vėlgi ginčytinas klausimas. Vieni sako, kad reikia, kiti – kad ne.

 
Nuomonės
Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė:

- Niekas neprieštarauja, kad būtų tam tikros atestacijos, tikrinamos žinios, sugebėjimai, kad matytųsi, ko vadovas siekia ir kokiais būdais jis ruošiasi tai įgyvendinti. Vienintelis dalykas, kam savivaldybės nepritaria, - kadencijų kiekio ribojimui. Jeigu vadovas iš tikrųjų kvalifikuotas, tinkamas, suburta stipri komanda – tegul jis ir dirba toliau. Ne visi specialistai ar žmonės, kurie pretenduoja į vadovo pareigas, gali kaip Vilniuje iš vienos ligoninės pereiti į kitą. Dar yra rajonai, kur reikėtų važiuoti ir keisti gyvenamąją vietą.
 

Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė:

- SAM vadovybės nuomone, labai sveikintina, kad pagaliau atsirado galimybės ir buvo įteisintos kadencijos gydymo įstaigų vadovams. Tai labai sveikintina, nes išties svarbu, kad gydymo įstaigos būtų valdomos efektyviai, moderniai, kad vadovai stengtųsi ir būtų suinteresuoti siekti geresnių savo vadovaujamų įstaigų veiklos rezultatų. O to pasiekti galima, kai yra noras konkuruoti, siekti geresnių rezultatų, nestovėti vietoje. Tad esama tvarka yra gera ir SAM neplanuoja inicijuoti pokyčių šioje srityje.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris