Kada išauš diena senukams?

Gintarė Kaminskienė
2016-03-21
Sveiko senėjimo metai liko užmarštyje. Deja, problemos - vis dar tos pačios. Tiksliau, aišku, kad niekas neaišku: vieni sako, jog geriatrijos specialistų trūksta, kiti, kad jų poreikis yra patenkinamas. Kada tiksliai atsisuks Europos Sąjungos fondų investicijų „kranelis“, taip pat nežinia. O senoliui, kuriam labai reikalingas kompleksinis jo ligų įvertinimas ir gydymas, vis dar tenka laukti...
Kada išauš diena senukams?
Lietuvoje, tikėtina, per artimiausius penkiolika metų vienam 60 ir vyresniam asmeniui teks du darbingo amžiaus asmenys. Senstantys žmonės, be abejonės, kels rūpesčių visoms visuomenės gyvenimo sritims ir taps didele našta valstybės biudžetui.

Antrus metus ruošiasi
Politikai prieš kelias savaites Seime susirinkę į konferenciją apie sveiką senėjimą kalbėjo, kad turime pripažinti – senstanti visuomenė yra viena aktualiausių problemų. Lietuvoje, tikėtina, per artimiausius penkiolika metų vienam 60 metų ir vyresniam asmeniui teks du darbingo amžiaus asmenys. Senstantys žmonės, be abejonės, kels rūpesčių visoms visuomenės gyvenimo sritims ir taps didele našta valstybės biudžetui. Deja, kol senų žmonių rūpybos bei paslaugų poreikis auga, geriatrijos plėtra neskubinama.
 
Praėjusieji metai, skirti oriai senatvei, baigėsi, daug visko prižadėta, bet mažai ištesėta. Buvusi sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė tuomet teigė, kad šiemet šalyje jau veiks 11 geriatrijos skyrių, 30 geriatrinių konsultacinių kabinetų poliklinikose ir pirminėse sveikatos priežiūros įstaigose. Kas pasiekta?
 
Sveikatos apsaugos ministerijoje šiuo metu tik vyksta parengiamieji darbai: su institucijomis derinami teisės aktai, reikalingi užtikrinti tinkamą Europos Sąjungos fondų paramos skyrimo procesą. Todėl ir geriatrijos skyrių bei kabinetų įrengimas ar atnaujinimas oficialiai nepradėtas.
 

Tik akių dūmimas

Kai kuriose savivaldybėse net pradedama svarstyti, ar tik geriatrija nebus akių dūmimas? Savivaldybių asociacijos Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas, Lazdijų meras Artūras Margelis teigia, kad geriatrijos pacientai – ne kas kitas, kaip tie patys vidaus ligų skyriaus ligoniai.
 
„Vadinasi, juos dalijame į dvi dalis. Tik geriatrijos paslaugos mažiau apmokamos, o gydytojai dar papildomai turi gauti licenciją, kad galėtų gydyti vyresnio amžiaus žmogų. Geriatrija plečiasi vidaus ligų arba terapijos skyriaus sąskaita. Šioje vietoje tai – akių dūmimas. Visuomenės senėjimo tendencija aiškiai matoma, todėl hospitalizacijos kiekiai turi didėti ne tik tada, kai kalbame apie slaugą“, – „Lietuvos sveikatai“ pasakojo A.Margelis.
 
Per stiklą medaus nepalaižysi

O štai Plungės meras Audrius Klišonis iš dalies sutinka, kad kompleksines vyresnio amžiaus žmonių ligas gali spręsti tiek geriatrijos, tiek terapijos skyriai. „Iš tiesų, kai kuriais atvejais gali išeiti taip, kad geriatrijos skyrius gali būti kuriamas dirbtinai. Panašu, kad pačią geriatrijos idėją reikia plačiau pristatyti merams ir ligonių vadovams. Pats suprantu, jog pinigai iš niekur neatsiranda, jei paslauga yra teikiama, ji finansuojama iš PSDF lėšų.
 
Tad jei paliekamos tos pačios paslaugų teikimo apimtys sumos prasme, tuomet reikėtų pagalvoti, ar verta steigti geriatrijos skyrių ar tas paslaugas teikti terapiniame, kas faktiškai šiuo metu rajonų ligoninėse yra daroma. Kartais galbūt parodomas šaukštas medaus, bet per stiklą jo nepalaižysi“, – apie dabartinę geriatrijos situaciją šalyje kalba Plungės meras.
Kitas A.Klišoniui aktualus klausimas – dėl specialistų rengimo. Jis tikisi, kad čia didesnio aiškumo įneš naujasis sveikatos apsaugos ministras.
 
Specialistų (ne)trūksta

Prieš dvejus metus užsimota, kad papildomą kvalifikaciją įgytų ne mažiau kaip 120 vidaus ligų gydytojų, dirbsiančių geriatrijos centruose ir skyriuose. Kalbėta ir apie 600 šeimos gydytojų bei panašų skaičių slaugytojų.
Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos paslaugų prieinamumo ir priimtinumo stebėsenos skyriaus direktorė Justina Januševičienė sako, kad šiuo klausimu praktiškai pasirūpinta.
 
„Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis geriatrijos rezidentūros studijos nebus finansuojamos, tačiau šių paslaugų poreikį gali patenkinti vidaus ligų gydytojai, įgiję papildomų, su geriatrija susijusių kompetencijų. Tokie kursai vykdomi universitetuose. Šitokiu būdu buvo išspręstas geriatrijos specialistų poreikio klausimas. Kalbant apie optimizavimą, tai - labai geras sprendimas. Kam dar ruošti masę tų specialistų, kai galime pasitelkti vidaus ligų gydytojus, kurie dėl restruktūrizacijos niuansų turi mažesnį krūvį ir gali aptarnauti geriatrijos paslaugų reikalingus pacientus?“ – klausia J.Januševičienė.
 
Per praėjusius metus SAM apytiksliai kursus apmokėjo 34 vidaus ligų gydytojams, tačiau juos pabaigusių asmenų gali būti ir daugiau.

 

Politiko nuomonė
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Vida Marija Čigriejienė:

- Mano nuomone, geriatrijos skyriai iš tiesų padėtų spręsti daugelį problemų. Dabar Vidaus ligų skyrių net universitetinėse ligoninėse nėra. O tai, kad viskas vėluoja... iki užsibrėžto tikslo ilgai einame visose srityse. Norėtųsi greitesnio judėjimo, deja, taip Lietuvoje nėra. Paviešinus planus reikia ir vykdyti. Pakeitimų reikia ir rengiant specialistus. 


Komentaras
LSMU Kauno klinikų Geriatrijos klinikos vadovė prof. dr. Vita Lesauskaitė: 

- Man atrodo, kad rajonuose žmonės seniai baigę medicinos studijas ir nelabai įsivaizduoja, kas yra geriatrija ir kuo skiriasi nuo vidaus ligų. Labai dažnai geriatrija painiojama ir su slauga. Sveiko senėjimo užtikrinimo Lietuvoje veiksmų plane numatytas ir finansavimas. Vienuolikoje rajonų bus įsteigti skyriai, aišku, jei bus kuriami reorganizuojant vidaus ligų skyrius, kuriuose per daug lovų.
 
Kadangi veiksmų planas vykdomas vos dvejus metus (dar liko šešeri metai – aut.past.), žinoma, kad viskas atsilieka, finansavimas priklauso ne tik nuo Lietuvos, bet ir Europos Sąjungos planavimo. Kadangi dėl geriatrijos įteisinimo ir plėtros bendrai kovojome apie dvidešimt metų, viskas lėtai, bet ateina. O tikrųjų geriatrijos specialistų, turinčių licenciją, šiuo metu yra 28.
 
Jau gerokai seniau dirbti geriatrijos skyriuje leista ir vidaus ligų gydytojams, kurie baigė 72 valandų kvalifikacijos kėlimo kursą universitete. Tačiau, žinoma, kai bus pakankamai parengta specialistų normalioje rezidentūroje, kursai bus sustabdyti ir dirbti galės tik baigę rezidentūrą specialistai. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris