Jūratė ir Česlovas Norvaišos: „Mums sakė, kad sutepėme baltą chalatą“

Deimantė Gruodė
2018-03-13
„Atitiko kirvis kotą“, - šypteli legendiniai šokėjai – gydytojai bei nusipelnę treneriai Jūratė ir Česlovas Norvaišos, kurie darnioje sąjungoje gyvena bemaž šešias dešimtis metų. Vienas be kito neįsivaizduojama sutuoktinių pora ką tik vykusiuose medikų „oskaruose“ – „Metų vadovas 2017“ apdovanoti Už gyvenimo nuopelnus.
Jūratė ir Česlovas Norvaišos: „Mums sakė, kad sutepėme baltą chalatą“
Legendinė šokėjų-gydytojų bei nusipelniusių trenerių pora „Metų vadovas 2017“ renginyje apdovanoti Už gyvenimo nuopelnus.

Barneliai šeimoje – ne bėda
Kaune palei Nemuno vagą įrengti jaukūs ponios Jūratės ir Česlovo Norvaišų namai. Kol šeimininkas gamina svečiams firminę svogūnų sriubą, užklausėme ponios Jūratės, koks gi yra laimingos santuokos receptas.
„Kaip sakoma, atitiko kirvis kotą. Aišku, stengiamės vienas prie kito taikytis. Susitikome du skirtingi žmonės: aš kaunietė, jis - šiaulietis. Bet į gyvenimą žiūrėjome panašiai, mūsų nuomonės dažnai sutapdavo. Dar prisidėjo bendra specialybė – medicina, paskui - šokiai. O jei dar stengiesi prisitaikyti prie sutuoktinio, gali džiaugtis darniais santykiais“, - iš patirties kalba ponia Jūratė.
 
Pora nesureikšmina mažų barnių ar buities rūpesčių, kurie išjudina net iš pažiūros tvirtų šeimų pamatus. „Aš esu cholerikė - pagal horoskopą Liūtas, ir aktyvi moteris. Bet pakeltas balsas dar nieko nereiškia. Tai yra paprasčiausia emocija: adrenalinas plūsteli, sureaguoji audringiau, bet paskui, po minutės ar dviejų, viskas ir vėl aprimsta. Barneliai šeimoje - ne bėda. Nebent bukai įrodinėsi savo teisybę. Jei matai, kad su tavimi nesutinka, patylėk“, - pamoko ponia Jūratė, santuokoje jau išgyvenusi beveik penkiasdešimt devynerius metus.


 
Kulinarija – tik vienas talentų
Kol bendraujame su ponia Jūrate, namuose padvelkia gardūs šeimininko ruošiamų patiekalų kvapai. „Česlovas labai skaniai gamina sriubas“, - vyrą pagiria ponia Jūratė.
„Iš kur toks Česlovo talentas ir užsidegimas maisto ruošai?“ – paklausiu, paragavusi gardžios svogūninės.
„Ką bepaimtum, šis žmogus visur talentingas. Jis ir portretus gerai paišo – galėjo būti puikus dailininkas. Kiek yra parašęs įdomių straipsnių į žurnalą „Nemunas“. Buvę redaktoriai ir dabar jį prisimena. Yra prirašęs daugybę scenarijų. Puikus šokėjas, pedagogas. Geras organizatorius. Dirbdamas vyr. gydytoju sanatorijoje, kur buvo paprasčiausiai poilsio namai miško apsuptyje, jis sukūrė gydyklas. Ten veikė ir baseinas, ir japoniškos saunos, kurias pats sukonstravo.
 
O aš buvau tas triušis, ant kurio jas išbandė. Turbūt žinote, kai galva iškišta, o kūnas kaitinamas. Anais laikais – kalbame apie aštuoniasdešimtuosius metus - dar nebuvo tokių dalykų. Atvažiuodavo pasižiūrėti į sanatoriją iš visos Tarybų Sąjungos. Netgi kosmonautai atvykdavo pailsėti. Dabar „Gintarinės poros“ organizavimo darbų pagrindinis krūvis irgi tenka Česlovui“, - gerų žodžių vyrui negaili ponia Jūratė, pridurdama, kad vyras niekada nesistengęs jos įkalinti tarp keturių sienų bei užversti buities darbais.
Priešingai, netgi skatino žmonos savarankiškumą, stengėsi sumažinti krūvį šeimoje, ypač kai ši rašė disertaciją. Laiko šeimai dabar lieka dar mažiau, nes ponia Jūratė aktyviai įsiliejo į politiką: Kauno miesto savivaldybėje ji kuruoja kultūros bei švietimo reikalus.
 


Medikų atlyginimai – Achilo kulnas
Kaip sako ponas Česlovas, visą laiką jiedu buvo gydytojai „per brūkšnelį“ šokėjai, ilgainiui tapo šokėjais „per brūkšnelį“ gydytojais, bet niekada neatitolo nuo medicinos.
Norvaišos prisimena, kad iš pradžių kolegų reakcija buvo neigiama, kai jiedu, medikai, nuėjo į profesionalius šokius.
„Sakė, kad sutepėme baltą chalatą. Bet yra toks posakis: šuo loja, karavanas eina. O kai pasiekėme sportines aukštumas, aštuonerius metus buvome Tarybų Sąjungos čempionai ir standartiniuose, ir Lotynų Amerikos šokiuose, nuomonę pakeitė.
 

Medicinoje mes pasirinkome tokias sritis, kur nereikia būti pririštam prie ligonio. Ilgą laiką dirbau pedagoginį darbą – dėsčiau penktam kursui socialinę higieną. Česlovas, kaip minėjau, vadovavo sanatorijai, prieš tai dvejus metus dirbo chirurgu onkologiniame dispanseryje. Psichologiškai buvo sunku atlaikyti darbą su taip kenčiančiais žmonėmis. Ten reikia itin stiprios nervų sistemos“, - sako ponia Jūratė.
Dabar Norvaišos „serga“ už iškilusio Lietuvos medikų sąjūdžio idėjas, kuriomis kovojama už oresnius gydytojų atlyginimus bei geresnes darbo sąlygas.
 
„Menki medikų atlyginimai – mūsų šalies Achilo kulnas. Per mažai sumokama už itin sudėtingą darbą. Pavyzdžiui, šeimos gydytojas neturi laiko pakelti akių nuo popierių pildymo. Aišku, dabar diegiamos elektroninės sistemos, bet procesas kažkodėl itin lėtas. Atėjusiam pacientui kartais norisi išsikalbėti apie sveikatos problemas, o gydytojas tam neturi laiko. Todėl medikai ir bėga iš Lietuvos ten, kur tris keturis kartus didesni atlyginimai. Maži mokytojų atlyginimai – irgi didžiulė problema. Tai yra žmonės, kurie ruošia būsimąją kartą. Mokytojai irgi gyvena puspadžiu. Dėlto jiems ir pagarba nerodoma, nes negali nei oriai gyventi, nei gerai atrodyti“, - apgailestauja ponia Jūratė.


 

Grūdinasi lediniame vandenyje
Kokia yra Jūratės ir Česlovo Norvaišų - sunku patikėti, kad kiekvienas jų jau yra sulaukęs aštuoniasdešimties metų - puikios fizinės formos bei geros savijautos paslaptis?
„Kiekvieną rytą maudausi po šaltu dušu – grūdinuosi jau nuo devyniolikos metų. Nemune pradedame maudytis balandžio arba gegužės mėnesį“, - pasakoja ponia Jūratė.
Juodu sako laikosi ir kitų sveikos gyvensenos principų. Stengiasi nepersivalgyti bei sveikai maitintis, taip mat mažiau vartoti medikamentų. Sutuoktiniams nesvetimi ir liaudies medicinos gydymo būdai.
 
„Liaudies medicina susiformavusi per šimtmečius. Be abejo, pripažįstame ir energetinius taškus - akupresūrą, akupunktūrą, jogą, nors patys ja neužsiiminėjame, mat tam reikia laiko, o mes esame itin aktyvūs žmonės. Jogos užsiėmimuose reikia ramiai išsėdėti ir medituoti. O mūsų gyvenime darbas veja darbą. Sportiniai šokiai irgi savotiškai choreoterapija. Esu parašiusi nemažai straipsnių choreoterapijos klausimais. Tai irgi gydymo metodas“, - sako garsi kaunietė.
 
Atranda deimančiukų
Nusipelnę treneriai dirba sportinių šokių klube „Sūkurys“, iš kurio į pasaulinius vandenis yra išplaukęs ne vienas jų paruoštas auklėtinis.
„Konkurencija didelė, kadangi čia yra ir sportas, ir menas. Daug subjektyvizmo. Jei iš pradžių būtų buvusi tokia situacija, kokia yra dabar, nežinau, ar mes būtume atėję į šokių pasaulį“, - sako ponia Jūratė.
 
Anot jos, tarp mokinių visada pasiseka surasti tikrų deimančiukų, apdovanotų neeiliniais gabumais. „Daug priklauso nuo šokių mokyklos. Jei juos įstatysi į teisingas vėžias, jie greitai progresuoja ir pasiekia aukštumas. Mums pasisekė, - kadangi buvome geriausia Tarybų Sąjungos pora, - mus išsiuntė stažuotis į Angliją, kur treniravomės pas geriausius to meto pedagogus. Jų mokyklą atvežėme į Lietuvą, todėl ir šiandien sėkmingai paruošiame talentingus šokėjus. Pavyzdžiui, mūsų auklėtiniai yra Edita Daniūtė ir Arūnas Bižokas. Pastarasis vis dar yra pasaulio čempionas. Donatas Vėželis ir Lina Chatkevičiūtė – dukart pasaulio čempionai. Jie dabar irgi dirba pedagoginį darbą mūsų „Sūkurio“ klube“, - mokiniais didžiuojasi Norvaišos.


 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris