Jungtuvės per prievartą prasidėjo teisme

Liana Binkauskienė
2018-05-31
Klibikščiuoja ne tik sveikatos apsaugos sistemos, bet ir aukštojo mokslo tinklo pertvarka. Kas savo noru, kas ne savo, bando įsėsti į kieno nors vežimą ir važiuoti toliau. Lietuvos sporto universitetas nori važiuoti vienas, bet jį į svetimą vežimą prieš pačių valią bando įsodinti Seimas.
Jungtuvės per prievartą prasidėjo teisme
Politikai tikina, kad Lietuvos sporto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto jungtuvės, nepaisant pirmųjų nenoro, įvykti turėtų dar šiemet.

Universiteto pritarimo nėra
Konstitucinis Teismas šią savaitę pradėjo bylą dėl Sporto ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetų pertvarkos. 32 Seimo nariai, opoziciniai konservatoriai, kreipėsi į Konstitucinį Teismą prašydami įvertinti, ar Lietuvos sporto universiteto (LSU) prijungimas prieš jo valią prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) neprieštarauja Konstitucijai. Taip pat reiškiamas nepasitenkinimas dėl nesilaikytų procedūrų.
 
LSU valdymo organai nepritarė Vyriausybės ir Seimo pasiūlytam sprendimui jungtis prie LSMU. Sporto universitetas siekia išlikti autonomiškas, o ne, kaip planuojama, LSMU padaliniu – Sporto akademija.
Šiuo atveju „Seimas ginčijamą nutarimą priėmė negavęs nei Lietuvos sporto universiteto tarybos, nei Lietuvos sveikatos mokslų universiteto tarybos, nei Vyriausybės teikimo dėl nutarime nurodyto universiteto reorganizavimo“, – rašoma konservatorių pareiškime.
 
Argumentų nėra, tik emocijos
Seimo nutarimas LSU prijungti prie LSMU, anot opozicinių konservatorių, suvaržo galimybę Lietuvos sporto universiteto tarybai įgyvendinti savo teises laisvai apsispręsti dėl jo reorganizavimo, prieštarauja Konstitucijos bei įstatymo nuostatoms, kuriomis įtvirtinta aukštųjų mokyklų autonomija.

Šio nutarimo teikimo iniciatorius – Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas profesorius Eugenijus Jovaiša - teigia, kad LSU ir LSMU jungimosi klausimas buvo priimtas dar A.Kubiliaus vyriausybės laikais. „Tuo metu, remiantis įvairiais tyrimais (Mosta ir kitais), buvo nuspręsta, kad Sporto universitetas turėtų būti sujungtas su Sveikatos mokslų. Ir kad to reikia valstybei. Praėjus tiek metų vėl imtasi šio klausimo ir aukštųjų mokyklų tinklo pertvarkos.
 
Darbo grupė atliko išsamią analizę ir labai aiškiai išgrynino, kad artimiausias LSU partneris turėtų būti LSMU. Esu absoliučiai įsitikinęs, kad tai - geriausiais variantas Sporto universitetui. Tikrai aišku ir tai, kad šiuolaikinis treneris turi žinoti žmogaus kūno anatomiją, biologiją, vaistų poveikį. Tai yra pagrindinis atsakymas“, – sako parlamentaras.
Komiteto pirmininko vertinimu, LSU jungimasis prie kokio nors socialinių mokslų universiteto grėstų šiam universitetui prarasti visą potencialą.
 

„Didžiausias pozicijas LSU turi iš biomedicinos dalykų. Niekas negirdėjome svarių sporto universiteto argumentų dėl jungimosi ne su LSMU, išskyrus emocijas „mes norime būti vieni, norime užtikrinti Lietuvai ir Europai nuostabų fizinį pasaulį,“, - sako Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša.

 
Valstybės interesas
Dėl konservatorių baksnojimų į procedūrinius pažeidimus E.Jovaiša tvirtina, kad tai yra pirmasis teikimo etapas, ir jame nėra nė vieno punkto, kur būtų pažeistos teisės ar procedūrinės teisės. Tai esą jam patvirtino Teisės departamentas prie Seimo kanceliarijos.
Anot komiteto pirmininko, Seimas, kaip universitetų steigėjas, turi du būdus, kaip sujungti universitetus pagal Mokslo ir studijų įstatymą. Pirmasis – kai yra universitetų sutikimas. Šiuo atveju LSU sutikimo nėra. „Seimas gali priimti sprendimą sujungti universitetus Vyriausybės teikimu atsižvelgus į universiteto tarybos nuomonę, jeigu yra valstybinis poreikis.
 
Nebūtinai turi būti bendruomenės sutikimas. Tai legalus įstatymo nustatytas kelias. O valstybės interesas yra“, – aiškina parlamentaras. 
Kaip toliau klostysis reikalai? „Vyriausybė turės duoti raštišką teikimą dėl universitetų sujungimo. Tada, kada prasideda tolesnis sujungimo procesas, kada reikalausime visų išpildymų iki pat sujungimo – jau bus visai kiti popieriai“, - teigė E.Jovaiša.
 
Jungtuvės metų pabaigoje?
LSU prijungimas prie LSMU vykdomas įgyvendinant pernai metų Seimo nutarimu patvirtintą Valstybinių universitetų tinklo optimizavimo planą. LSU teisinio prijungimo prie LSMU momentas priklausys nuo to, kada Seimas priims atitinkamus teisinius sprendimus. Manoma, kad tai įvyks ne vėliau kaip iki šių metų pabaigos.

 
Komentarai

LSU l. e. p. rektorė docentė dr. Diana Rėklaitienė:

- Mūsų taryba ir Senatas priėmė sprendimus, kad nenori jungtis, nes nemato iš principo tam priežasčių, teigiamo efekto, kuris niekaip, jokiais dokumentais, nėra pagrįstas, nematome naudos.
Dubliavimosi praktiškai nėra, yra tik viena studijų programa, kuri dubliuojasi. Kitas klausimas, ar dubliavimasis yra iš principo blogai? Tai juk sudaro tam tikrą konkurenciją.
Bendrumas su LSMU nėra toks didelis kaip su kitais universitetais.
 
Biomedicinos sritis yra nedidelė to bendrumo dalis, o sporto mokslas ne tik biomedicina. Bendradarbiauti ir išnaudoti vieniems kitų išteklius galima nebūtinai tik susijungus.
Jeigu vyksta jungimas ir Seimas, kaip steigėjas, gali mus sujungti, turi būti tam pagrįstos priežastys, argumentai, vertinimas, kaštų naudos analizė, ekspertų išvados. O jų nėra. Mes nematome, kas bus geriau, yra tik numanomi dalykai, todėl ir nesutinkame. 

 
Sporto studijos pasaulyje vykdomos sporto universitetuose arba atskiruose padaliniuose dideliuose universitetuose. Bet niekur sportas nėra prijungtas prie sveikatos universitetų. O jeigu buvo tokios praktikos, tai baigėsi sužlugdytu sportu ir sporto mokslu. Nenoras jungtis pagrįstas pasauline praktika.
Per tiek laiko nei man, nei universiteto Tarybai, nei Senatui niekas neįrodė, kad taip bus geriau. Mes turime savo argumentus, bet neturime kitų argumentų.
 
LSMU Tarybos pirmininkas prof. Vilius Grabauskas:

- LSMU Taryba ne kartą yra pateikusi savo poziciją. Manome, kad reorganizavus LSU prijungimo prie LSMU būdu būtų išsaugotos daugiau nei aštuoniasdešimt metų puoselėtos kūno kultūros bei sporto vertybės ir tradicijos, garbės vardai ir regalijos; vykdomos nesidubliuojančios studijų programos, garantuojamas rentabilumu grįstas finansinis Sporto akademijos savarankiškumas. Reorganizuoto LSU mokslo ir studijų veiklos būtų tęsiamos atskirame struktūriniame padalinyje, turinčiame intrainstitucinę savivaldą.
Mūsų universitetas nieko blogo nelinki Lietuvos sporto universitetui. Mes kviečiame LSU būti partneriais.


Reitingai
2018 m. Lietuvos universitetų reitinge LSU pakilo į dešimtą vietą.
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas šiame reitinge užima 4-5 vietą.
(Šaltinis: žurnalas „Reitingai“)



lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris