Jeigu nedirbsi papildomai, didesnės algos nelauk

Saulė Norvilaitė
2016-09-02
Nuo liepos pakilo sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų atlyginimai, tačiau rezidentai tarp šių laimingųjų nepateko. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia, kad gydymo įstaigos gali ieškoti papildomų galimybių mokėti rezidentams iš PSDF biudžeto už suteiktas asmens sveikatos priežiūros paslaugas gaunamų lėšų. Tačiau žodis „gali“ dar nereiškia, kad privalo. Todėl rezidentai, kurie nėra papildomai sudarę darbinių santykių su gydymo įstaiga, didesnio atlygio nebūtinai sulauks.
Jeigu nedirbsi papildomai, didesnės algos nelauk

 Jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos narė Emilija Trumpaitė:

- SAM buvo pasakiusi, kad rezidentai yra atskira visuomenės grupė, nepriklausanti prie visų gydytojų. Todėl rezidentams atlyginimai nekils, nes mes iš kitų fondų gauname atlyginimus. Bet pagrindinė problema yra dvigubas mūsų statusas, kadangi esame ir darbuotojai, ir studentai. Atsiranda painiava ir kiekvienas interpretuoja, kaip jiems patogiau. Mums tai nepatinka.
 
Jaunesniojo gydytojo rezidento atlyginimas ne itin daug skiriasi nuo minimalaus darbo užmokesčio. Jeigu gydymo įstaigai skiriama daugiau pinigų darbuotojų atlyginimams, jie gali nuspręsti, ar nori pakelti atlygius ir rezidentams. Visus medicinos darbuotojus privaloma skiepyti gripo vakcinomis, o kadangi rezidentas yra mažiau darbuotojas, tai kai kurios gydymo įstaigos jų neskiepija, todėl abejoju, ar atlyginimus pakeltų. Aš dirbu skirtingose gydymo įstaigose ir man mokamas atlyginimas nepasikeitė.
 
Už naktinius budėjimus gaunamas simbolinis priedas – kadangi bazinis atlyginimas mažas, ir už naktinį budėjimą taip pat mokama mažai. Kiti rezidentai, dirbantys didelėse ligoninėse, papildomai sudaro darbo sutartis. Tuomet jų atlyginimas skaičiuojamas visa kitaip. Rezidentas tampa priklausomas nuo įstaigos, nebe SAM. Įsidarbinti ypač rajoninėse ligoninėse tikrai nėra sunku, nes jie nuolatos ieško darbuotojų. Didžiosiose klinikose tai taip pat yra įmanoma.  


 
Ligoninių vadovų komentarai

Kauno klinikų vadovas prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius:

Atlyginimai mokami kitais principais
- Rezidentams atlyginimai mokami kitais principais nei kitiems įstaigos darbuotojams. Rezidentams papildomai skiriami priedai tik už naktinį ar savaitgalinį budėjimą. Jų atlyginimai mūsų įstaigoje nedidėjo, nes rezidentų atlygis nustatytas Vyriausybės, o visiems darbuotojams naktinis ir savaitgalinis priedas mokamas priklausomai nuo jų pareigybinės algos.
 
Keisti Vyriausybės nutarimą gali tik pati Vyriausybė, kurios sprendimu jaunesniesiems gydytojams rezidentams už vieną etatą mokamas darbo užmokestis sudaro 390,5 eurų, vyresniesiems gydytojams rezidentams – 497 eurų. Už darbą naktį ir šventinėmis dienomis gydytojams rezidentams yra apmokama vadovaujantis Darbo kodeksu: už darbą naktį mokama 1,5 darbuotojo vidutinio darbo valandos užmokesčio, už darbą švenčių dienomis – dvigubas darbuotojo vidutinis darbo valandos užmokestis. SAM gydytojų rezidentų atlyginimų padidinimui papildomo finansavimo neskyrė.
 
 VUL Santariškių klinikų vadovas prof. habil. dr. Kęstutis Strupas:
 
Atlyginimai rezidentams buvo pakelti
- Tiems rezidentams, kurie yra įdarbinti medicinos gydytojais, galioja tos pačios taisyklės kaip ir kitiems gydytojams, todėl atlyginimai jiems buvo pakelti. Kitose Europos Sąjungos šalyse vyresnieji gydytojai rezidentai gali dirbti ir turėti lygiai tokią pačią atsakomybę kaip ir kiti gydytojai. Lietuvoje gydytojas rezidentas yra mokymosi procese ir iki pat penktų rezidentūros metų jis negali visiškai atsakyti už savo veiksmus, nors pasaulio praktika yra kitokia.
 

Mes ne vieną kartą kreipėmės į ŠMM ir SAM norėdami šią situaciją pakeisti taip, kaip yra kai kuriose ES šalyse – kol kas tai neįvyko.
Santariškių klinikos kaip ir dauguma ES universitetinių ligoninių, rezidentus įdarbina papildomai, kad jie greičiau kauptų praktikinį potencialą. Lietuvoje rezidentai dirba 40 val. per savaitę. Per šį laiką rezidentas turi praktiškai išmokti medicinos. Tačiau to padaryti laikantis tokio darbo grafiko nepavyks, o sėdėdamas prie knygų medicinos neišmoksi.
 
Ministras ir premjeras aiškiai pasakė, kad atlyginimai gydytojams ir slaugytojams turėtų didėti 8 proc. Rezidentai nebuvo paminėti. Tiesa, kai kuriais atvejais rezidentūrinis atlyginimas kartu su stipendija viršydavo patyrusio gydytojo atlygį. Rezidentams atlyginimus kelti galime, nes gydymo įstaigų vadovams suteikta pakankamai nemažai teisių, tačiau turime laikytis prieš tai nurodytų rekomendacijų.  
 
Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas prof. habil. dr. Vinsas Janušonis:

Negalime dviems mėnesiams atėjusiam rezidentui didinti atlyginimo

- Deja, gydymo įstaigos rezidentams atlyginimų pakelti negali. Rezidentai yra studentai. Kiek mums už juos duoda, tiek mes jiems ir atiduodame. Nuo liepos mėnesio rezidentams atlyginimai nebuvo padidinti – tiesa, jie buvo šiek tiek pakelti nuo šių metų pradžios. Atlyginimus jie gali pasididinti, jeigu dar papildomai įsidarbina pas mus. Šiuo metu pas mus praktiką atliekantis rezidentas gauna 497 eurų atlyginimą iš Sveikatos apsaugos ministerijos neatskaičius mokesčių. Oficialiai jie laikomi studentais, o ne gydytojais.
 
Mes norėjome, kad jie būtų mūsų gydytojai – mano nuomone, taip būtų kur kas protingiau. Tačiau aukštosios mokyklos nori išlaikyti dėstytojus, jiems geriau, kad rezidentai laikomi studentais, todėl ir atlyginimai mokami kaip studentams. Nusikaltimo tikrai nebūtų, jeigu priimtume sprendimą jiems mokėti, tačiau turime savo gydytojus, kuriems taip pat reikia didinti atlyginimus. Negalime dviems mėnesiams atėjusiam rezidentui didinti atlyginimo.
 
Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės vadovas dr. Algimantas Pamerneckas:

Juos moko ir dar stipendijas moka
- Rezidentai, viešai kalbantys apie atlyginimus, nepasako, kokias stipendijas jiems moka valstybė. Juos moko ir dar stipendijas moka. PSDF lėšos gali būti skiriamos tik sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimui – niekur nėra parašyta, kad tos lėšos gali būti skiriamos pedagogikai. Jeigu kuri nors įstaiga su rezidentu turi darbo santykius, tada atsiranda teisinis pagrindas įstaigai apmokėti rezidento darbą. PSDF lėšos privalo būti skiriamos ligoninės darbuotojams.
 
Jeigu rezidentas dirba medicinos gydytoju, tai tada jiems gali būti skiriamas priedas iš šitų pinigų. Jeigu rezidentas neturi tiesioginių darbinių santykių, tai atlyginimai jiems nedidėjo, nes valstybė papildomai lėšų neskyrė. Jie dirba pagal rezidentūros programą – tai pedagoginiai dalykai. Rezidentams, dirbantiems mūsų įstaigoje, kaip ir visiems kitiems darbuotojams atlyginimai buvo padidinti. Jie laikomi ligoninės darbuotojais. Mums pakako lėšų atlyginimų didinimui, nes kitoms reikmėms nesiruošiame jų panaudoti. Pastaruoju metu keliamos aistros, verkiama, kad rezidentai mažai uždirba. Ir aš labai norėčiau lygintis su kuo nors ir verkšlenti. Bet šalis gali tai, ką gali.

 
Sveikatos apsaugos ministerijos pozicija
Norime priminti, kad rezidentams lėšos mokamos iš trijų šaltinių: Sveikatos apsaugos ministerija skiria valstybės biudžeto asignavimus rezidento bazinei pareiginei algai mokėti, valstybiniam socialiniam draudimui ir įmokoms į garantinį fondą apmokėti. Rezidentūros praktika finansuojama iš Sveikatos apsaugos ministerijai skiriamų tikslinių valstybės biudžeto asignavimų, kurių šiais metais skirta 11,526 mln. eurų. Tai ilgalaikė investicija, skirta kvalifikuotų gydytojų rengimui. Savo ruožtu rezidentams Švietimo ir mokslo ministerija moka stipendijas, o rezidentūros bazės gali papildomai mokėti iš įstaigos lėšų. Ši dalis ir turėjo būti didinama, nes ji mokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) rezervo lėšų.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris