Jei vaikas turi raidos sutrikimų, rankiok trupinius

Deimantė Gruodė
2016-12-19
Auditorių surinkti duomenys šokiruoja: pusėje savivaldybių nėra teikiamos ankstyvosios reabilitacijos ambulatorinės paslaugos raidos sutrikimų turintiems vaikams. Jas galima gauti važiuojant į kitas savivaldybes. Tačiau tėvai ne visada tam turi galimybių arba finansų ir dažnai tokie vaikai išvis paliekami be pagalbos. Aštrias diskusijas kelia ir sostinėje veikiantis Vaiko raidos centras, kurio patalpos - avarinės būklės ir, kaip tvirtina auditoriai, dėl to nusidriekusios kilometrinės eilės bei gerokai sumažėjusios darbų apsukos.
Jei vaikas turi raidos sutrikimų, rankiok trupinius
Raidos sutrikimų turintiems vaikams tik pusėje savivaldybių yra teikiamos ankstyvosios reabilitacijos ambulatorinės paslaugos.

Vaikai lieka be pagalbos

Kaip pateikiama Valstybės kontrolės ataskaitoje, tiek ambulatorinių, tiek stacionarinių ankstyvosios reabilitacijos paslaugų laukimo eilės yra per ilgos.
„Vilniuje jau aštuonerius metus nesprendžiamas Vaiko raidos centro patalpų su avarinės būklės stogu klausimas. Dėl to sumažėjęs priimamų vaikų skaičius. Jei anksčiau būdavo bene dvidešimt viena vieta, dabar susitraukė iki šešiolikos. Daugiau nei trys šimtai septyniasdešimt tūkstančių eurų buvo panaudota rengiant projektus, bet pastatas nei sutvarkytas, nei centras iškeltas kitur. Todėl ir sakome, kad mano minėta suma, išleista projektavimui ir kitiems darbams, yra neracionalus lėšų panaudojimas“, - sako Valstybės kontrolės 1-ojo audito departamento direktorius Laimonas Čiakas.
 
Remiantis Valstybės kontrolės surinktais duomenimis, praėjusiais metais 7 įstaigose teikiamų ankstyvosios reabilitacijos ambulatorinių paslaugų vidutinė laukimo trukmė viršijo siektiną normą – dvidešimt penkias kalendorines dienas, o ilgiausia vidutinė laukimo trukmė ją viršijo beveik penkis kartus –šimtas aštuoniolika kalendorinių dienų. Kalbant apie ankstyvosios reabilitacijos stacionarines paslaugas, vidutinė laukimo trukmė (apie 150 kalendorinių dienų) viršijo siektiną normą (60 kalendorinių dienų) apie pustrečio karto.

 
„Stacionari reabilitacija kainuoja daug brangiau, todėl ataskaitoje akcentuojame, jog būtų didesnis ambulatorinių paslaugų prieinamumas, kuomet dar nereikia stacionarios pagalbos. Dar viena problema - kad tik pusėje savivaldybių yra teikiamos ankstyvosios reabilitacijos ambulatorinės paslaugos. Jas galima gauti važiuojant į kitas savivaldybes. Bet kuomet atsiranda šešiasdešimt septyniasdešimt ar šimto kilometrų atstumas, tėvai jau nebenuveža vaikų į reabilitaciją“, - sako L.Čiakas.
 
Tėvai apsišarvuoja kantrybe
„Deja, paslaugų paskirstymas yra labai mažas ir siauras. Kaip žinia, Vaiko raidos centre eilės ilgiausios, tėvai net per metus nesulaukia pakartotino atsakymo dėl patekimo pas specialistus. Pusę metų reikia laukti, kad sužinotum diagnozę“, - liūdnai konstatuoja Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ pirmininkė Lina Sasnauskienė.
 
Moteris, pati auginanti raidos sutrikimą turintį dešimtmetį, puikiai žino, kokius kryžių kelius yra priversti nueiti neįgalių vaikų tėvai. „Paslaugos nėra kompleksinės: truputėlį gauni čia, trupinėlį - kitur, o norėtųsi, kad paslaugos būtų suteikiamos bendruomenėje arčiau vaiko. Tačiau atokiuose regionuose jų iš viso nėra“, - sako asociacijos pirmininkė.
Žinoma, situaciją labiausiai apsunkina ilgiau kaip aštuonerius metus vilkinamas Vaiko raidos centro perkėlimas iš avarinės būklės patalpų į šio centro veiklai pritaikytas patalpas.
 
„Dabar vyksta naujo korpuso projektavimo, statybos darbų konkursas. Tokios ir yra prošvaistės, kad po dvejų trejų metų turėsime naują pastatą. Be abejo, dėl susidariusios situacijos nukenčia ir paslaugų kokybė, ir kiekybė. Tai atsiliepia vaikams bei jų šeimoms.
Dienos stacionaro paslaugas stengiamės plėsti ir suteikti greičiau – per du tris mėnesius. Į stacionarą mažesni vaikai irgi patenka greičiau – per vieną du mėnesius. Kitiems tenka palaukti iki pusės metų. Stengiamės tą laiką kiek galima trumpinti esamomis sąlygomis.
Ankstyvosios reabilitacijos paslaugas teikia daugiau kaip keturiasdešimt įstaigų visoje Lietuvoje. Tikrai neturi būti taip, kad Vaiko raidos centras - vienintelė įstaiga, teikianti tokias paslaugas ir kad visi čia turėtų būtinai atvykti“, - sako Vaiko raidos centro vadovė Jovita Petrulytė.

 
Trūksta specialistų
Kaip pažymima Valstybės kontrolės ataskaitoje, ankstyvosios reabilitacijos paslaugas teikiančiose įstaigose trūksta specialistų, nesivadovaujama nustatytais darbo krūvio normatyvais. Ne visose įstaigose iki galo suformuota specialistų komanda: vienoje nebuvo psichologo ir socialinio darbuotojo, po vieną įstaigą neturėjo logopedo ar socialinio darbuotojo, dvylikoje nebuvo slaugytojo.
 
Sutrikimų turintiems vaikams yra reikalingos ergoterapeuto ir specialiojo pedagogo paslaugos, tačiau, kaip pažymi auditoriai, teikiant ambulatorines ankstyvosios reabilitacijos paslaugas šių specialistų etatai teisės aktuose nenumatyti.
Kaip teigia L.Čiakas, nėra sudarytos ir sąlygos raidos sutrikimų turinčiam vaikui nustatyti objektyvią diagnozę ir paskirti tinkamą gydymą.

 
„Nėra parengtų vaiko raidos sutrikimų diagnostikos ir gydymo metodikų, trūksta patikimų diagnostikos priemonių. Kai kurios gydymo įstaigos taiko metodikas, kurios nėra adaptuotos, oficialiai įteisintos. Kiti sako, kad jos jau pasenusios. Žodžiu, gydymo įstaigos ką turi, tuo ir naudojasi. Trūksta sisteminio Sveikatos apsaugos ministerijos požiūrio“, - sako L.Čiakas.


 
Komentaras
Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė:

- Pavasario sesijoje išties turėsime daug teisės aktų tuo klausimu. Socialinių reikalų ir darbo komitete, kurio narė esu, vaiko teisių apsaugos klausimais buvome pasikvietę ne tik specialistus, bet ir vaiko teisių apsaugos kontrolierę. Diskutavome, kiek daug reikėtų nuveikti šios kadencijos Seimui.
Naujiesiems kolegoms pateikėme problemas, kurios yra vaiko teisių apsaugos srityje. Mes, Seimo nariai, esame nutarę teikti jau pavasario sesijoje visą vaiko teisių apsaugos įstatymą, kuriame numatoma tikrai nemažai pakeitimų. Būtų įgyvendinamos tvarkos, kurios paliestų ir raidos sutrikimų turinčius vaikus.
 
Kalbant apie Vaiko raidos centrą, racionaliai ir realiai vertinant iki Šventų Kalėdų nepadarysime jokių pozityvių žingsnių iš esmės pakeisdami situaciją. Bet tuo klausimu bus intensyviai dirbama. Numatytas visas pakeitimų komplektas ir įstatymo projektu, ir poįstatyminiais teisės aktais.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Erkės pabudo alkanos ir piktos

    Erkės šiemet ankstyvos, piktos ir alkanos, sako entomologai. Pastarųjų metų statistika rodo, kad gyventojai į raginimus pasisaugoti nereaguoja – pernai užfiksuotas erkinio encefalito ir Laimo ligos atvejų pikas. Kaip jo išvengti šiemet?

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Suriebėjusios kepenys bus gydomos vaistu

    „Pagaliau liga bus ne kontroliuojama dietomis ir mankštomis, bet gydoma vaistais“, – skelbiama amerikiečių žiniasklaidoje. Milijonai nealkoholinio steatohepatito (NASH) liga sergančių amerikiečių sulaukė pirmojo patvirtinto vaisto „Rezdiffra“, padėsiančio išvengti kepenų cirozės ir nepakank...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris