Jaunųjų gydytojų asociacija reiškia susirūpinimą dėl siūlomų Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisų

www.lsveikata.lt
2016-12-05
Jaunųjų gydytojų asociacija reiškia didelį susirūpinimą dėl pasiūlytų „Pagalbinio apvaisinimo įstatymo Nr. XII-2608 3, 10 ir 17 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projekto“ pataisų. Pagalbinis apvaisinimas yra vienas sveikatos priežiūros klausimų, susiduriančių su didžiausiu išankstiniu nusistatymu ir ideologinių pažiūrų priešprieša.
Jaunųjų gydytojų asociacija reiškia susirūpinimą dėl siūlomų Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisų

Nepaisant to, kad daugiau nei 50 tūkstančių Lietuvos porų susiduria su dėl nevaisingumo kylančiais emociniais, finansiniais ir socialiniais iššūkiais, Pagalbinio apvaisinimo įstatymo priėmimas užtruko daugiau nei dešimtmetį. Šių metų rugsėjo mėnesį LR Seimas priėmė modernų, tarptautinius teisės aktus bei gerąją klinikinę praktiką atitinkantį Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, kuriuo įteisinta nevaisingų porų teisė gauti moderniausią prieinamą gydymą. Priimtasis įstatymas kiekvienam Lietuvos piliečiui garantavo teisę su šeimos planavimu susijusius sprendimus priimti laisva valia bei apsisprendimu, atsižvelgiant į savo išpažįstamas moralines nuostatas.

Esame įsitikinę, kad sveikata yra viena svarbiausių mūsų šalies žmonių vertybių, todėl jai pasiekti taikomos priemonės turėtų būti pažangios ir racionalios, svarbūs su Lietuvos žmonių sveikata susiję sprendimai turėtų būti priimti argumentuotų diskusijų metu ir paremti įrodymais pagrįstais principais. Tuo tarpu ketvirtadienį pateiktoje įstatymo pataisoje šių principų pasigendame.Jaunųjų gydytojų asociacija apgailestauja, kad stengiantis skubos tvarka įstatymiškai reglamentuoti sprendimus, prieštaraujančius geriausiam pacientų interesui, bei manipuliuojant jautriomis sąvokomis klaidinama Lietuvos visuomenė.


Norime pabrėžti, jog natūraliomis sąlygomis tik apie 30 proc. apvaisinimo atvejų baigiasi gimdymu: apie 50 proc. apvaisintų embrionų savaime nunyksta prieš implantaciją moters gimdoje, dar 20 proc. atvejų įvyksta savaiminiai persileidimai [1]. Todėl argumentas, kad užšaldyti embrionus yra neetiška yra klaidinantis.

Modernaus pagalbinio apvaisinimo atveju klinikinių nėštumų (pataisyta) skaičius siekia 25 proc. [2]. Remiantis Italijos vaisingumo klinikų duomenimis, įstaigose, kuriose vykdomas kiaušialąsčių šaldymas, sėkmingų nėštumų dažnis tesiekia 5 proc. [3]. Uždraudžiant embrionų šaldymą yra pažeidžiami teisėti pacientų lūkesčiai gauti pažangiausią gydymą poroms, siekiančioms susilaukti vaikų [4].

Siūlomoje įstatymo pataisoje nurodytos nuostatos ženkliai prailgintų vidutinį laiką iki sėkmingo nėštumo ir išnešiojimo. Uždraudus embrionų šaldymą bei ribojant sukuriamų embrionų skaičių ženkliai padidėtų moterims skiriamų medikamentų kiekis bei taikomų procedūrų skaičius. Tai padidintų miego sutrikimų, endokrininės sistemos ligų, svorio prieaugio ir daugelio kitų komplikacijų riziką.

Taip pat norime pabrėžti, kad net ir po sėkmingo apvaisinimo dėl chromosomų skaičiaus pokyčių ar kitų genetinių mutacijų embrionui gali nebūti tolesnių galimybių vystytis. Šie atvejai baigiasi nesėkminga implantacija ar persileidimu. Kitais atvejais įvykus genetinėms mutacijoms embrionas gali virsti vėžinėmis ląstelėmis, keliančiomis pavojų motinos gyvybei. Tokiais atvejais apvaisinti embrionai neturi ir teorinės galimybės vystytis į žmogų.

Jaunųjų gydytojų asociacija, rūpindamasi gyventojų sveikata ragina LR Seimo narius atmesti pasiūlytas įstatymo pataisas ir palikti galioti rugsėjį priimtą Pagalbinio apvaisinimo įstatymą. Esame įsitikinę, kad šiuo įstatymu užtikrinama Lietuvos piliečių teisė į kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas bei gerbiama jų pasirinkimo laisvė.

 
1. Macklon NS, Geraedts JP, Fauser BC. Conception to ongoing pregnancy: the 'black box' of early pregnancy loss. Hum Reprod Update. 2002 Jul-Aug;8(4):333-43.
2. European Society of Human Reproduction and Embryology. Focus on Reproduction, September, 2016. 
3. Scaravelli G1, Vigiliano V, Mayorga JM, Bolli S, De Luca R, D'Aloja P. Analysis of oocyte cryopreservation in assisted reproduction: the Italian National Register data from 2005 to 2007. Reprod Biomed Online. 2010 Oct;21(4):496-500.
4. Society for Reproductive Medicine and Society for Assisted Reproductive Technology. Mature oocyte cryopreservation: a guideline. The Practice Committees of the American Society for Reproductive Medicine and the Society for Assisted Reproductive Technology


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Erkės pabudo alkanos ir piktos

    Erkės šiemet ankstyvos, piktos ir alkanos, sako entomologai. Pastarųjų metų statistika rodo, kad gyventojai į raginimus pasisaugoti nereaguoja – pernai užfiksuotas erkinio encefalito ir Laimo ligos atvejų pikas. Kaip jo išvengti šiemet?

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Suriebėjusios kepenys bus gydomos vaistu

    „Pagaliau liga bus ne kontroliuojama dietomis ir mankštomis, bet gydoma vaistais“, – skelbiama amerikiečių žiniasklaidoje. Milijonai nealkoholinio steatohepatito (NASH) liga sergančių amerikiečių sulaukė pirmojo patvirtinto vaisto „Rezdiffra“, padėsiančio išvengti kepenų cirozės ir nepakank...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris