Jaunieji gydytojai siekia etapinių kompetencijų

Saulė Norvilaitė
2017-02-09
Jaunieji gydytojai neapsiriboja kalbomis ir vis atkakliau siekia įteisinti etapines kompetencijas rezidentūroje bei tokiu būdu prisiimti daugiau atsakomybės už savo veiksmus. Tai buvo ir pagrindinė tema praėjusią savaitę vykusiame Jaunųjų gydytojų asociacijos forume TransForm 2.0.
Forumo dalyviai su L.S. pasidalijo įžvalgomis ir nuomonėmis.
Jaunieji gydytojai siekia etapinių kompetencijų

Sveikatos apsaugos viceministrė Gintarė Šakalytė:

Trūksta ne medikų, o gerų gydytojų
- Ne kompetencijų, o mąstymo problema yra kertinė. Pateiksiu kursioko patirtį JAV, kai jis ten atliko rezidentūrą. Vienas jo vadovas liepė patikrinti naują anestezijos aparatą, kitas tuo metu nurodė atlikti kitą darbą padaryti. O kurso draugas nuėjo parūkyti. Kuo tai baigėsi? Aparatas buvo brokuotas ir neventiliavo paciento, todėl jis užduso. Viskas baigėsi tuo, kad draudimo kompanijos sumokėjo viena kitai. Noriu pabrėžti, kad jeigu keisime tik teisės aktus, bet nesikeis mūsų mąstymas, rezultato nebus.
 
Tikiuosi, kad gydytojai pasikeis kokybiškai. Sakoma, kad mums trūksta medikų, bet niekas negalvoja, jog trūksta gerų gydytojų. Mums reikia orientuotis į tikslą, kad daugumai rezidentų būtų suteiktos sąlygos turėti tarpines kompetencijas ir galbūt lankstų studijų laiką, kad jas pasiektų.



VLK Sveikatos priežiūros paslaugų departamento direktorius Viačeslavas Zaksas:

Nuo kompetencijų įvedimo priklausys tolesnis darbas
- Apmokėti paslaugas galime tik tas, kurios buvo suteiktos legaliai, atitinka reikalavimus. Jei kas nors iš mūsų pamatytų rezidento parašą ar spaudą, neturėtume teisės paslaugos apmokėti. Todėl nuo kompetencijų įvedimo priklausys tolesnis darbas. Svarbiausia yra atsakomybė. Kodėl rezidentams neleidžia dirbti savarankiškai? Nes tai yra rezidentų mokytojų atsakomybė, o svarbiausia – įstaigų, kurios teikia paslaugas. Man buvo keista išgirsti, kad rezidentas lieka vienas operacinėje, kadangi rezidentas neatsakys už tai, ką padarys, – atsakys įstaiga. Mums reikia, kad universitetai ir įstaigos susitartų ir viską vainikuotų teisės aktai.

 

LSMU podiplominių studijų prodekanas prof. Arvydas Gelžinis:

Reikia keisti visuomenės požiūrį į jaunąjį gydytoją
- Jeigu būtų įteisintos etapinės kompetencijos, paaiškėtų atsakomybės pasidalinimas, ir nebeliktų dabartinio neapibrėžtumo. Kartais rezidentų vadovai, net nematę jų gebėjimų, pasirašo, kad viskas yra gerai. Tai viena problemų, kurią turėtų išspręsti kompetencijų įsteigimas. Kitas aspektas – rezidento pasitikėjimas savimi.
 
Jei vis dėlto rezidentūra būtų padalinta į kelis etapus, tiek dėstytojai, tiek gydytojai privalėtų dirbti su rezidentu. Pastarajam gi atsirastų didesnė motyvacija, nes jis žinotų, kad neturi daug laiko išmokti vieną ar kitą dalyką. Kita vertus, mes jau turime kompetencijomis grįstą mokymo sistemą, tad kyla klausimas – jeigu rezidentai nėra patenkinti dabartine mokymo sistema, ar tikrai viską pakeis etapinės kompetencijos sąvokos įdiegimas?

Norėčiau pakeisti mūsų visuomenės požiūrį į jaunąjį gydytoją. Mat kažkuria prasme pacientų teisė rinktis apriboja jaunųjų gydytojų darbą, nes, pavyzdžiui, jie visada nori, kad operuotų patyrę chirurgai.

 
Aukštadvario pirminės priežiūros centro vadovė ir šeimos gydytoja Jurga Dūdienė:

Neturėjau šeimos gydytojui reikalingų kompetencijų
- Pradėdama klinikinę veiklą, tikrai neturėjau šeimos gydytojui reikalingų kompetencijų, pavyzdžiui, kaip dirbti su pacientais. Mes šias žinias be specialių teorinių paskaitų perėmėme iš mokytojų. Kalbant apie kompetencijas šeimos gydytojo praktikoje, yra tikrai nemažai manipuliacijų, kurios galėtų tapti etapinėmis kompetencijomis, pavyzdžiui, kiek ir kokių atlikau procedūrų.

 
Kita dalis kompetencijų – empatija, tačiau tai būtų sudėtinga vertinti. Šiuolaikinių technologijų kompetencijos. Jeigu rezidentai jas įgytų universitetuose ar rezidentūros bazėse, į darbovietę nusineštų, tarkime, telemedicinos įgūdžius. Kita vertus, matau labai didelį pavojų, nes ką tik rezidentūrą baigęs medikas, nuvažiavęs dirbti į rajoną, tiesiog negalėtų to pritaikyti. Man svarbu, kad baigęs rezidentūrą gydytojas būtų pasitikintis ir išliktų atviras tolesniam tobulėjimui, kad nesustingtų stresinėje situacijoje. Norėčiau, kad etapinių gydytojų kompetencijų klausimas būtų išspręstas ir mokytojų vidinė motyvacija būtų didesnė.

 
Jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos pirmininkė Simona Stankevičiūtė:

Lietuvoje trūksta kompetencijų ir paslaugų prieinamumo
- Šiandien jaučiuosi atstovaujanti pacientams, o ne rezidentams. Atstovauju pacientams, nes jiems Lietuvoje trūksta kompetencijų ir paslaugų prieinamumo. Noriu, kad negaluojantys žmonės galėtų laiku gauti jiems reikalingas paslaugas. Pavyzdžiui, reabilitacijos rezidentas šoko terapiją pažeistai alkūnei gali suteikti pats, be kito gydytojo priežiūros, kas dabar nėra leidžiama, dėl to šoko terapijos reikia laukti tris savaites.
 
Reikia sakyti tiesą. Pavyzdžiui, akušerijos paslaugos savaitgalį nebūtų teikiamos Vilkaviškyje, jei ten nedirbtų rezidentai, kurie dabar ten yra kažkaip „pridengti“. Kalbant apie atsakomybę, nesuprantu, kuo ji keičiasi, nes po rezidentūros imi dirbti gydytoju, kuris turi atsakomybę prisiimti. O pacientai turi pradėti gauti iš rezidentų paslaugas, tada jie pradės mąstyti, kaip gerai, kad juos prižiūri jaunas gydytojas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...
    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    „Prieš devynerius metus prasidėjo įvairios virškinimo problemos: dažnai vemdavau, nieko negalėjau valgyti. Buv...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Senatvinės demencijos palydovė – agresija

    Nuo senatvės nepabėgsime nė vienas, tačiau kartais gyvenimiška patirtis virsta ne privalumu, o našta. Pesimizmas, irzlumas, paranoja, pykčio, agresijos priepuoliai tampa iššūkiu senolių artimiesiems ir medicinos personalui. Gydytojai psichiatrai aiškina, kad sergant Alzheimerio liga pakinta smegenų ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris