Jaunieji gydytojai laukia etapinių kompetencijų įteisinimo

Žiedūnė Juškytė
2017-10-02
Ruošiant jaunuosius gydytojus laikomasi teorinių nuostatų, nutolusių nuo realybės. Dabartinė rezidentūros tvarka leidžia jauniesiems gydytojams pabėgti nuo atsakomybės. Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) prezidentas Martynas Gedminas vardijo gydytojų rengimo problemas.
Jaunieji gydytojai laukia etapinių kompetencijų įteisinimo
Studentų bendruomenė nori ilgesnių internatūros studijų, per kurias įgytų daugiau praktinių įgūdžių ir pasiruoštų rezidentūrai.

M.Gedmino nuomone, pokyčius jaunųjų gydytojų rengimo sistemoje reikėtų pradėti nuo teisinės bazės reglamentavimo. „Medicinoje vyresnieji gydytojai sukauptą patirtį perduoda ateities kartoms. Šio proceso metu svarbiausia užtikrinti maksimalų pacientų saugumą. Todėl ruošiantis etapinių kompetencijų įvedimui, svarbu užtikrinti reikiamą teisinę bazę, kuri nuklotų pamatus naujoms rezidentūros programoms. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) teigimu, tai reglamentuojantys teisės aktai turėtų būti atnaujinti jau šį rudenį.“
Kuomet jaunųjų gydytojų mokymosi procese vykdomos etapinės kompetencijos, rezidentas darbo gydymo įstaigoje metu etapiškai atlieka vis sudėtingesnes procedūras, o prižiūrinčiojo gydytojo dėmesys mokiniui mažėja. Taip jaunasis gydytojas ilgainiui įgauna vis daugiau patirties ir savaime prisiima vis daugiau atsakomybės.
 

„Dabartinė situacija yra tokia, kad penkto ar šešto kurso rezidentas, už kelių dienų gausiantis specialisto licenciją, turi tokias pačias teisines savarankiško darbo galimybes kaip ką tik baigęs medicinos studijas“, – pažymėjo Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentas Martynas Gedminas. - Tokia tvarka leidžia rezidentams neprisiimti atsakomybės, nes už kiekvieną atliktą procedūrą yra atsakingas jį mokantis gydytojas.“

 
Pasak pašnekovo, JGA, universitetai ir SAM jau yra sutarę, kad etapinės kompetencijos ugdant gydytojus yra reikalingos ir bus siekiama jų įtvirtinimo.
LSMU prorektoriaus studijoms prof. Kęstučio Petrikonio įsitikinęs, kad ne visose studijų programose ir specialybėse pokyčius būtų įmanoma atlikti vienodai greitai. Ne visi būsimieji gydytojai vienodai gabūs ypač ten, kur formuojami diagnostinių ir gydomųjų  intervencijų įgūdžiai.  Bus tokių, kurie neišlaikys pradinės atestacijos numatytu laiku, daliai jų reikės rezidentūroje studijuoti ilgiau.

Jaunųjų gydytojų netenkina ir jiems mokami atlyginimai – pirmo ir penkto-šešto rezidentūros kurso būsimų medikų atlyginimas skiriasi tik 70 eurų. Siekiama, kad rezidento alga, kaip privalomas priedas, kurį mokėtų gydymo įstaigai, kiekvienais metais didėtų bent 10 proc. Dabar rezidentų algos yra mokamos iš valstybės biudžeto.
 
Studentai nori ir ilgesnių internatūros studijų. „Internatūros studijos Lietuvoje trunka pusę metų, daug kur pasaulyje – metus ar net dvejus, – pastebėjo M.Gedminas. – Studentų bendruomenė nori ilgesnių internatūros studijų, per kurias įgytų daugiau praktinių įgūdžių ir pasiruoštų rezidentūrai. Tačiau labai svarbu ir internų socialinės garantijos bei gaunami atlygiai.“
M.Gedmino nuomone, išjudinus etapinių kompetencijų klausimą, bus imtasi ir internatūros studijų bei Lietuvos medicinos gydytojo normos. Šis dokumentas nekeistas jau daugiau nei dešimt metų. „Kai kurie dalykai, parašyti šiame dokumente, yra teisingi, bet kai kurie - pasenę“, – teigia M.Gedminas.

 
Komentarai 
LSMU prorektorius studijoms prof. Kęstutis Petrikonis:

- Universitete daug dėmesio skiriame studijų proceso tobulinimui, adaptavimui gabiems ir motyvuotiems studentams, tačiau matome, kad be didesnės rezidentų atsakomybės ir savarankiškumo įteisinimo toliau gerinti gydytojų parengimą tampa vis sudėtingiau. Toks etapinių kompetencijų rezidentūros įteisinimas Lietuvos Respublikos teisės aktuose būtų didelis pasiekimas tiek studijų procese, tiek ir pačioje sveikatos apsaugos sistemoje.
 

Nors Lietuvoje studijų medicinos ir odontologijos rezidentūros studijų modelis, pagrįstas kompetencijų įgijimu, dar nėra įteisintas, mūsų parengtų gydytojų kompetencijos vertinamos aukštai ir prilygsta pažangiųjų šalių. Tokie reglamentavimo pokyčiai pirmiausiai atjaunintų gydytojų, dirbančių Lietuvos regionuose, amžių, sumažintų sveikatos apsaugos sistemos netolygumus. Tokią Sveikatos apsaugos ministerijos iniciatyvą mes palaikome.
 
VU Medicinos fakulteto dekanas prof. Algirdas Utkus:

- Rezidentūros studijų pabaiga nėra įgytų kompetencijų rodiklis. Žinias ir gebėjimus jaunieji gydytojai tobulina kasdien, bet skirtingu tempu. Vieni itin greitai įsisavina tiek teorinę medžiagą, tiek ir praktinius įgūdžius, kitiems – prireikia daugiau laiko. Todėl etapinis vertinimas būtų logiškas žingsnis ugdant savarankiškus ir atsakingus gydytojus.

 
Nėra teisinga, kad magistro diplomą įgijęs absolventas, įstojęs į rezidentūrą ir vėl tampa savarankiškų sprendimų negalinčiu priimti mokiniu. Atsakomybių jauniesiems gydytojams didinimas, galėtų būti svariu jų motyvacijos varikliu. Galimybė kuo anksčiau realizuoti save profesinėje srityje, neabejotinai pagerintų rezidentų atsakingumo lygį, darbo kokybę ir praktinius įgūdžius. Žinoma, nevalia ignoruoti gydymo kokybės ir paciento saugumo klausimų, todėl gydytojai rezidentai negali būti palikti be pagalbos. Net ir dirbdami savarankiškai, jie turi aiškiai žinoti, kad šalia yra vyresnis kolega visada pasiruošęs patarti ar padėti. Rezidentų vadovams atsiras papildomi darbai vertinant jaunųjų kolegų kompetencijas, todėl vertėtų tinkamai reglamentuoti ir šiuos pokyčius bei atlygį.
 
SAM Sveikatos priežiūros žmogiškųjų išteklių valdymo skyriaus vedėjas Evaldas Stropus:

- SAM glaudžiai bendradarbiauja su specialistus rengiančiais universitetais. Aptariame ir deriname ketinimus vykdyti naujas rezidentūros studijų programas, vykdome jų įteisinimą. Įgyvendiname Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą dėl profesinių kvalifikacijų pripažinimo, studijų programų trukmės ir specialistų kvalifikacijos. Jau yra sudaryta darbo grupė dėl pakopinės gydytojų rezidentų įgūdžių vertinimo sistemos sukūrimo. Įteisinus gydytojų rezidentų pakopines kompetencijas, rezidentams atsirastų galimybė gilesniam teorinių bei praktinių žinių rezidentūros bazėse įsisavinimui ir profesinių įgūdžių formavimui, kas sudarytų prielaidas parengti geresnius bei daugiau kompetencijų turinčius jaunus specialistus.
 
SAM atstovai kartu su universitetų ir Medicinos studentų, gydytojų rezidentų ir jaunųjų gydytojų bendradarbiavimo forumo nariais taip pat aktyviai svarsto vientisųjų medicinos studijų trukmės keitimo, medicinos internatūros trukmės pailginimo kausimus. Esant ilgesnei internatūros studijų trukmei, pagerėtų vientisųjų medicinos studijų kokybė, atsirastų galimybė dalį vientisųjų, t. y. internatūros, medicinos studijų praktikos atlikti rajoninėse gydymo įstaigose, tai nemaža dalimi sumažintų specialistų trūkumą rajonuose, o patiems specialistams leistų pagerinti savo studijų kokybę, plečiant bei tobulinant praktinius įgūdžius studijų metu. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris