Įstatymas jau baigia iškepti... Bet ar neprisvils?

Deimantė Gruodė
2017-09-28
„Netradicinė medicina itin plati sfera, kurios praktiškai neįmanoma sureglamentuoti vienu ypu“, – sako Seimo Sveikatos tausojimo ir stiprinimo reikalų pakomitečio pirmininkas Algimantas Kirkutis. Kol laukiama, kada gi minėtas įstatymas pagaliau išvys dienos šviesą, Sveikatos apsaugos ministerija tikina, jog skubotų sprendimų nebus, nes netradicinės medicinos klausimas itin jautrus.
Įstatymas jau baigia iškepti... Bet ar neprisvils?
Reglamentavus netradicinės medicinos paslaugas, jos nebus finansuojamos PSDF lėšomis. Už jas, kaip ir iki šiol, žmonės turėtų susimokėti patys.

Vienu ypu nesureglamentuos
Sveikatos tausojimo ir stiprinimo reikalų pakomiteto pirmininkas Algimantas Kirkutis tikina, kad numatytas itin rimtas darbų planas.
„Mano matymas yra labai rimtas, kadangi netradicinė medicina yra plati sfera. Juk čia yra atskiros nevyriausybinės sistemos, kurios egzistavo tūkstančius metų. Tose sistemose yra visos medicinos sritys, kurios dabar egzistuoja, ir jas vienu ypu sureglamentuoti, aš manau, praktiškai neįmanoma.
 
Tai turėtume pirmiausiai apsispręsti, kokias netradicinės medicinos metodikas gali taikyti žmonės, kurie turi biomedicininį išsilavinimą. Su tais, kurie neturi biomedicinio išsilavinimo, yra atskira tema: reikia įvertinti jų kompetencijas, metodikas ir taip toliau. Tad mūsų pirmas tikslas – surasti galimybes ir įvardinti tas praktikas, metodus, kurie gali praturtinti dabar egzistuojančią sveikatos apsaugos sritį“, – sakė A.Kirkutis.
 

Siūlo sutvarkyti terminus
Kitas pakomitečio narys Dainius Kepenis nusiteikęs kiek optimistiškiau.
„Ką tik baigėme posėdį. Jame dalyvavo Sveikatos ministerijos atstovė, kuri atsakinga už netradicinės medicinos įstatymą. Šis, kalbant virtuvės terminais, jau baigiamas iškepti. Mes už tai, kad jį greičiau sutvarkytume, bet, aišku, yra visokių prieštaravimų“, – sako sveikos gyvensenos propaguotojas D.Kepenis.
Jis tikisi, jog rudens sesijoje minėtas įstatymas jau bus svarstomas. Tiesa, D.Kepenis baksnoja į dar vieną problemą, jog labai svarbu sutvarkyti terminologiją.
 
„Stengiamės nevartoti žodžio „gydymas“. Todėl, kad sveikatinimo veikla tai ne gydomoji. Jeigu įstatyme ieškosite atsakymo, tai ten galima koją nusilaužti nuo terminų. Laukia nemaži darbai pasiaiškinti, kur baigiasi asmens sveikatos priežiūra, kur visuomenės priežiūra. Kažkam buvo patogu, sudėliojo ir mes dabar kankinamės su terminais. Aš sakiau ir sakau, kad kol terminuose neįvesime tvarkos, nepavadinsime daiktų tikraisiais vardais: gydymo – gydymu, sveikatos stiprinimo – stiprinimu, kol viską vadinsime asmens sveikatos priežiūra arba visuomenės sveikatos priežiūra, tol nesusišnekėsime.

Mano siūlymai yra ir strategijoje dėl terminų sutvarkymo ir dėl organizacinių darbų. Negali būti vienoje kišenėje pelytė ir katinas. Tas katinas amžinai storėja, kuo daugiau pinigų duodame gydymui, tuo daugiau ligonių atsiranda. Tai yra tiesioginis ryšys, ką mes dabar matome akivaizdžiai, kuo daugiau finansuojame gydymo sistemą, tuo daugiau ten ligonių patenka“, – sako D.Kepenis.
 
Apibrėžė gyvensenos medicinos specialistus
Įskaitant netradicinę mediciną, dabar pakometetyje nagrinėjamas gyvensenos medicinos specialistų veiklos aprašas.
„Jau įvyko keli posėdžiai ir baigiama suformuoti, ką gi veiks šie specialistai, kurie ruošiami Lietuvos sveikatos mokslų universitete. Spalio 13 d. rengiama konferencija Seime, į kurią kviečiami visi sveikatos biurų vadovai, savivaldybių gydytojai, visuomenės, mokslo, savivaldos atstovai, kad sutartume koks vaidmuo bus sveikatos biurų, kaip jie žada tą sveiką gyvenseną vykdyti ir kodėl yra tokia prasta padėtis. Tai bus įžanga į Seimo nutarimą, kuris vadinasi sveikos gyvensenos strategija, kurią mes žadame priimti lapkričio pabaigoje.

 
Kada mes ją priimsime, ten bus tokie punktai, kuriuos tikrai reikės karts nuo karto aptarinėti ir atsiskaityti tiems žmonėms, kurie yra už tai atsakingi. Jeigu jūs pavartytumėte tas rezoliucijas, strategijas, drastiškai priima ir užmiršta. Mes manome, kad reguliariai kas ketvirtį vis rinksimės pakometetyje ir prašysime atsiskaityti už sveikos gyvensenos strategijos vykdymo punktus“, – sako D.Kepenis.

 
Komentaras
Liaudies medicinos centro vadovė Vilija Lobačiuvienė:

- Kiek žinau, įstatymas buvo beveik paruoštas ir užstrigo, nes dabar nėra kam juo užsiimti. Politiniai žaidimai vyksta kitame lygmenyje. Prie dabartinės valdžios galima tikėtis, kad bus kraštutiniai sprendimai, bandymas viską uždrausti ir uždėti baudomis. Niekas nesigilins. Kiek aš buvau susitikusi su Dainiumi Kepeniu ir klausiau, kas yra daroma, tai jis atsakė, kad vyksta darbas. Seime A.Kirkutis ir D.Kepenis, kurie inspiravo šitą reikalą, tyliai sėdi kaip pelytės abudu ir viskas. Mūsų niekas neinformuoja, niekas mums nieko nesako, atrodo, kad ne apie mus būtų kalba. Buvusi viceministrė man yra daugmaž taip pasakiusi, kad kuriamas įstatymas ne jūsų reikalas, jūs turėsite vykdyti tokį, kokį „nuleis“. Taip man paaiškino, kad nekiščiau nosies, o kai pasirodys projektas – tai galėsime mitinguoti ir reikšti nuomones, į kurias niekas neatsižvelgs.

 
SAM pozicija
Sveikatos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė:

- Netradicinės medicinos praktikos iki šiol nebuvo reglamentuotos. Tačiau tai nereiškia, kad tokios paslaugos nebuvo teikiamos. Todėl, siekiant užkirsti kelią nesaugioms netradicinės medicinos paslaugoms, šiuo metu yra ieškoma sprendimų, kaip reglamentuoti šių paslaugų teikimo tvarką. Tam yra kalbamasi su ekspertais, diskutuojama. Kodėl? Todėl, kad labai svarbu nustatyti aiškius reikalavimus paslaugų kokybei ir jas teikiantiems žmonėms, t. y. kas gali jas teikti, kokiomis sąlygomis, kaip užtikrinti saugumą pacientams ir pan. Tai padaryti yra labai svarbu, nes kai kuriais atvejais, priklausomai nuo gydymo būdo, gali didėti rizika susirgti užkrečiamosiomis ligomis. 
 
SAM jau ne kartą buvo išsakiusi poziciją, kad mums visais atvejais yra svarbiausia pacientų interesai – jų gerovė, saugumas, teikiamų paslaugų kokybė. Tad bet kokios paslaugos, susijusios su gydymu, turi būti kokybiškos ir saugios. Šis atvejis – ne išimtis.
Atkreipiame dėmesį, kad skubotų sprendimų nebus, nes tai jautrus klausimas, kuris reikalauja detalesnės analizės ir tinkamo pasirengimo. Juk kalbama apie žmonių gydymą. Svarbu suprasti tai, kad jei nebus užtikrinta paslaugų kokybė ir saugumas, didėja užkrečiamų ligų, infekcijų rizika. Tad šiuo klausimu visi sprendimai bus pagrįsti tik mokslu ir racionaliu protu.
Be to, atkreipiame dėmesį, kad reglamentavus netradicinės medicinos paslaugas, jos nebus finansuojamos PSDF lėšomis. Už jas, kaip ir iki šiol, žmonės turėtų susimokėti patys. PSDF lėšomis gali būti kompensuojamos tik medicinos paslaugos.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris