Ir žiemą, ir vasarą su tuo pačiu apavu

Deimantė Gruodė
2017-09-25
„Kol sulauki žieminių batų, ateina pavasaris, kol sulauki vasarinių – žiema“, - trumpai drūtai situaciją su vaikų ortopedine avalyne apibūdina neįgaliųjų organizacijos. Neįgaliųjų teisėms atstovaujantys politikai siūlo peržiūrėti ortopedinės avalynės kompensavimo tvarką, o Sveikatos apsaugos ministeriją, ieškant sprendimo būdų, ragina pasižiūrėti ūkiškai.
Ir žiemą, ir vasarą su tuo pačiu apavu

Siaura rinka
Dėl ortopedinės avalynės kokybės kontrolės ir kompensavimo tvarkos Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė jau kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą.
Valstybė šiuo metu yra numačiusi galimybę kasmet kompensuoti dvi ortopedinės avalynės poras neįgaliems vaikams, tačiau jau ne vienerius metus viešojoje erdvėje tėvai kelia klausimus tiek dėl akredituotų gamintojų teikiamos produkcijos siauro asortimento ir kokybės, tiek dėl ilgai trunkančio gamybos proceso, tiek dėl apsunkinimo nustatant terminus užsakymams priimti.
 
„Man užkliuvo šeimų, kurios augina negalią arba specialiųjų poreikių turinčius vaikus, nusiskundimai, kad šioje sistemoje yra daug netvarkos. Viena vertus, labai mažas ortopedinių batų pasirinkimas: yra kelios įmonės, kurios gamina tokią avalynę ir gali gauti kompensaciją. Vadinasi, susidaro uždara rinka. Atrodytų, kad šie vaikai niekuo nesiskiria nuo sveikųjų, kurie nuėję į parduotuvę gali pasirinkti, kokių batų nori, vienokios ar kitokios spalvos. Tačiau neįgaliesiems asortimentas yra itin siauras.
 

Kitas dalykas – kad per metus galima gauti dvi poras kompensuojamų batų. Nėra taip, kad nueini į parduotuvę ir užsisakai, arba atlieka primatavimą ir gana greitai gauni užsakytą produktą. Kiek man yra žinoma, vasarinius batus užsakęs pavasarį, nebūtinai juos gausi vasarą, gali būti ir ruduo atėjęs. Be to, vaikai sparčiai auga, tad periodiškai atnaujinti avalynę, taip pat atsižvelgiant ir į sezonų kaitą, yra ypač svarbu. Kaip mes galime kalbėti apie gerą neįgaliųjų jauseną, kai paprasti buitiniai dalykai yra komplikuoti. Daug yra iš pažiūros, atrodytų, smulkių dalykų, bet jie itin apsunkina neįgaliųjų gyvenimą ir, manau, kad mūsų visų pareiga tuos žmones kiek įmanoma labiau integruoti, o ne palikti atskirtyje“, - sako R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.
 

L.S. skaičius
1,371 
- tiek mln. eurų., SAM duomenimis, pernai buvo skirta ortopedinei avalynei kompensuoti.

 
Užsakymas ilgai vykdomas

„Ortopedinės avalynės reikia labai ilgai laukti. Tėveliai stovi eilėse, kovoja, planuoja laiką iš anksto, kas jau yra susidūręs, arba perka patys. Kol sulauki žieminių batų – ateina pavasaris, kol sulauki pavasarinių – žiema. Labai ilgas užsakymo laiko tarpas. Jau nekalbant apie tai, kad tos priemonės – avalynė – yra siuvamos vienodo tipo. Nekalbant apie estetinį vaizdą. Tai irgi yra svarbu vaikams. Ne tik, kad batukas būtų patogus, bet kad ir atrodytų patraukliai. Ši problema yra žinoma. Tik labai sunkiai judame į priekį“, - kalbėjo Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkė Jelena Ivančenko.

Kas trukdo padaryti proveržį šioje srityje?
„Sunku pasakyti. Ar čia monopolija susidariusi, kad yra keletas įmonių, kurios nekonkuruoja ir siūlo tai, ką siūlo. Tai - greičiausiai požiūrio ir įstatyminės bazės, kaip ji yra sutvarkyta, kokie yra terminai ir kaip yra darbas pasidalinamas, kad žmogus kuo greičiau gautų reikalingą prekę, klausimas.
Be to, niekas neskaičiuoja tėvelių laiko sąnaudų: kiek tu stovi eilėse, kiek vaiko kojytė užauga ir avalynė nebetinka. Techniniai dalykai privalo būti sutvarkyti, kad viskas vyktų greičiau“, - sako neįgaliųjų atstovė.
Ką tenka patirti tokioms šeimoms, moteris puikiai supranta, nes pati nuo vaikystės nešioja protezą, tiesa, ne kojos, o rankos.
 
„Su rankos protezais yra truputėlį kitaip. Negalėčiau skųstis, kad labai ilgai užtrunka gamyba ir man paskui jis yra nebetinkamas. Tik blogai tai, kad nėra didelio pasirinkimo. Yra keletas protezo variantų ir turi pasirinkti, kuris tau tinka arba kuris yra kompensuojamas. Jeigu nori naujoviškesnio, šiuolaikiškesnio, jis jau nėra kompensuojamas ir tuomet turi mokėti savo lėšomis.
Kojoms yra taikomi aktyvūs protezai, kai žmonės iš tikrųjų juda, vaikšto, jiems yra be galo svarbi gaminio kokybė. Nes ranka yra pagalbinė priemonė, o koja - viso kūno atrama.
Aktyvius protezus skiria ne visiems. Jeigu nedirbi, bet esi aktyvus, negali gauti kompensacijos šiam gaminiui. Mano nuomone, valstybė turi užtikrinti neįgaliesiems būtiniausias sąlygas, bet užtikrina nepakankamai“, - sako J.Ivančenko.


 
Komentaras
Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkas Justas Džiugelis: 

- Į mane jau prieš pusę metų kreipėsi ne vien tik vaikų tėvai, kurie nori pasirūpinti ortopedinėmis priemonėmis, bet ir suaugę žmonės, nes ortopedijos srityje iš tikrųjų yra tam tikrų absurdų. Pavyzdžiui, kai žmogui yra skiriami ortopediniai batai vieneriems metams. Tada tai būna arba vasariniai, arba žieminiai. Ir žmogus visus metus turi su jais vaikščioti. Mes žinome šią problemą ir Neįgaliųjų teisių komisijos vardu ją tikrai kelsime, nes valstybė privalo rasti lėšų ir galimybių pasirūpinti neįgaliaisiais.
Manau, kad arba ortopedinę avalynę skiri tokią, kokios reikia, arba išvis neskiri. Priešingu atveju, yra tam tikras nesusipratimas. Manau, kad iš tikrųjų reikėtų su Sveikatos apsaugos ministerija peržiūrėti ortopedinių priemonių skyrimo tvarką, kad žmonėms būtų geriau.
 

Be abejo, vaikai auga greičiau negu suaugę. Ir jiems tokių priemonių reikės daugiau. Galbūt galėtų būti sukuriama tam tikra mainų programa, kuri leistų maksimaliai produktyviai panaudoti tuos daiktus, kurie yra dar geros būklės, o ne išmesti ir gaminti naujus. Tai mano pozicija tokia, kad turėtų būti pasižiūrėta pakankamai ūkiškai ir inovatyviai. Be abejo, nereikia išradinėti dviračio – pasižiūrėti į užsienio šalių praktikas. Jeigu žiūrėtume į Norvegiją, valstybė neįgaliųjų poreikiams netaupo. Galima pasižiūrėti į ne tokias išsivysčiusias šalis, bet ūkiškumo tikrai reikia, o jo, kaip žinia, mums daugelyje dalykų kol kas trūksta.

 
SAM atsakymas
Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė:
- Taip, SAM šios problemos žinomos ir sprendžiamos. Nemažai pakeitimų jau yra padaryta.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, vaikams ortopedinė avalynė yra kompensuojama kas 6 mėnesius. Tai reiškia, kad praėjus 6 mėnesiams po ankstesnio avalynės užsakymo išdavimo tėvai iš karto gali užsakyti naujos avalynės pagaminimą (pritaikymą).
 
Tiek sudėtingos, tiek nesudėtingos ortopedinės avalynės pagaminimui vaikams eilių nėra, kadangi ortopedinė avalynė gaminama individualiai ir užtrunka tik jos gamyba. Be to, tėvai visada gali sužinoti, kada gamintojas atliks užsakymą, ir jei terminas netenkina, kreiptis į kitą įmonę, su kuria sudaryta sutartis.
Na, o nuo 2017 m. buvo atskirta sudėtinga ortopedinė avalynė nuo nesudėtingos ir tam skirtos papildomos lėšos. Tai leido užtikrinti, kad eilių praktiškai nėra.
Primename, kad neįgaliesiems (ir vaikams ir suaugusiems), kompensuojama 100 proc., t. y. primokėti nereikia (kitiems 95 proc.).


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris