Įmanoma iš gydytojo nulipdyti vadybininką?

Saulė Norvilaitė
2016-10-03
Neseniai jaunųjų gydytojų ir medicinos studentų atstovai surengė politinę diskusiją apie gerąją valdyseną Lietuvos sveikatos sistemoje. Diskusijoje buvo užsiminta apie tai, jog gydymo įstaigų vadovams vertėtų pasimokyti vadybos prieš užimant tokias pareigas. Kadangi anksčiau ar vėliau ligoninių direktorius pakeis jaunieji gydytojai, mums kilo klausimas, ar reikia medicinos studentams vadybos kursų, kad jie geriau suprastų, kaip veikia sveikatos sistema?
Įmanoma iš gydytojo nulipdyti vadybininką?

Lietuvos medicinos studentų asociacijos prezidentas Rytis Kalinauskas:

Reikia didesnio suvokimo apie sveikatos sistemą
- Labai reikalingas didesnis suvokimas apie sveikatos sistemą ir jos organizavimą, kad medicinos studentai ir gydytojai rezidentai geriau suprastų sistemą. Vadyba turėtų būti įtraukta jau vėlesniame mokymosi procese. Šiuo metu studijų programoje yra socialinės medicinos dalykas, kuriame yra teisės ir ekonomikos modulis.
 
Mes turime keletą užsiėmimų, bet ši tema nėra labai išplėtojama. Reikia didesnio suvokimo apie sveikatos sistemą, kas vyksta, kas priima pagrindinius sprendimus, kokios yra pagrindinės problemos, ką kiekvienas specialistas galėtų padaryti dėl sistemos, kad ji geriau veiktų. Mes negalime tikėtis, kad medicinos studentus arba jau gydytojus išmokysime visos vadybos, ekonomikos, kaip šių sričių specialistai yra mokomi. Bet bendro suvokimo išties trūksta.
 

 
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto prorektorius studijoms prof. Kęstutis Petrikonis:
 
Studentams reiktų vadybos kursų
- Dabar universitete kalbama ir apie kompetencijas, lyderystę, vadybą, verslumą kuriant naujas inovacijas, interesų konfliktus – tai yra labai svarbu. Apie tai universitetas turi kursus. Pavyzdžiui, kaip tik šiomis dienomis šeimos gydytojams numatyti lyderystės kursai, kur bus aiškinama apie vadovavimą, gerąją praktiką.
 
Tokie kursai patvirtinti medicinos rezidentams. Ir universiteto strategijoje tokie dalykai numatyti, ne tik kalbant apie medicinos programą, bet ir apie odontologiją, farmaciją, visuomenės sveikatą, veterinariją. Ankstesniuose kursuose tokia informacija taip pat dėstoma studentams, tik galbūt nepakankamai ir ne taip atraktyviai, kaip žmonės norėtų. Podiplominėse studijose tokie kursai labai svarbūs, jauniesiems gydytojams mes tą siūlome.
 
Nes viena - išmokti pirmame kurse, o po penkerių metų gali pasikeisti pati sistema, ir visai kas kita, kai studentui jau po metų dvejų reikės dirbti toje sistemoje. Pavyzdžiui, viena iš Kanados siūlomų septynių kompetencijų medikams yra iš vadovo padaryti lyderį. Šitie klausimai turėtų būti sprendžiami jau rezidentūroje, pritaikant žmogų kasdieniam darbui. Tam tikrus pagrindus planuojame sustiprinti ir ikidiplominėse studijose.
 
Kauno kolegijos Medicinos fakulteto dekanas Julius Dovydaitis:
 
Galėtume labiau ugdyti pilietiškumą
- Jeigu studentai studijuoja slaugą, yra medicinos normos, kiti dokumentai, kurie reglamentuoja slaugos praktiką ir darbą. Studijų programoje dėstomos teisės, pareigos, atsakomybė. Bet pati sveikatos apsaugos sistema, politika, pokyčiai, kiti dokumentai nėra dėstomi. Visuomet, kai yra daugiau žinių, toje teisinėje sistemoje esi saugesnis ir daugiau žinai. Tai būtų naudinga studentams, bet atskiro tokio kurso mes neturime.
 

Juo labiau galėtume labiau ugdyti pilietiškumą, tam tikrą politinį suvokimą ir situacijos matymą, teisinės sveikatos apsaugos sistemos bazės supratimą. Realiai dirbant tokios žinios parodytų brandą, pilietiškumą, studijas baigęs žmogus galėtų dalyvauti sprendimuose, išsakyti nuomonę, pasiūlymus.
 
Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas prof. habil. dr. Vinsas Janušonis:
 
Klinikinio proceso vadyba yra labai svarbi
- Studentams būtų labai naudingi sveikatos priežiūros vadybos kursai. Vadyba - pakankamai platus dalykas, bet studentai galėtų sužinoti ir apie medikų tarpusavio, medikų ir vadybininkų, medikų ir pacientų, vadybininkų ir pacientų santykius.
 

Galėtų sužinoti ir apie sveikatos priežiūros kokybės gerinimo problemas kaip vieną iš vadybinių komponentų. Manau, kad rezidentai turi pakankamai klinikinių žinių. Tačiau net jeigu kalbėsime apie klinikinę vadybą, šiandien neužtenka vien tik turėti žinių, nes vienas žmogus nieko nesprendžia. Sprendžia grupė medikų, tarp kurių labai pageidautina, kad bent vienas būtų sveikatos priežiūros vadybininkas.
 
Kaip suvaldyti klinikinį procesą, pacientų eiles, pacientų prieinamumą pas sveikatos priežiūros specialistus – šitų žinių rezidentams iš tikrųjų trūksta. Jų šito nemoko. Jie geri chirurgai, neurologai ar kiti specialistai. Tai reikėtų įtraukti į mokymo programas arba bent į rezidentūros programas. Tai būtų labai naudinga, nes klinikinio proceso vadyba yra labai svarbi. 
 
Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės vadovas dr. Algimantas Pamerneckas:

Kam ta vadyba?
- Galbūt čia pedagogai stumia niekam nereikalingas programas, nes tai jiems yra išgyvenimo klausimas. Nieko nedomina, ar tie dalykai vėliau bus nereikalingi. Studijas baigiau labai seniai, bet turėjau trumpą ciklą apie sveikatos organizavimo principus. Kas iš to, kad tai buvo – varnelė ir viskas.
Bet šeimos gydytojui vadybos principų reikėtų, kadangi jie verčiasi privačia praktika.
 
Tačiau šeimos gydytojai nėra studentai, tai jau - specialybė. Jeigu stočiau į šeimos gydytojo rezentūrą, norėčiau išklausyti vadybos kursą, kad man pasakytų, jog norėdamas dirbti privačiai, turėsiu išsinuomoti arba nusipirkti patalpas, kad turėsiu apskaičiuoti atlyginimus savo darbuotojams, turėti transportą, kad yra sutartys su VLK, kad reikės rūpintis viešaisiais ryšiais.
 
Bet jeigu ateini į didelę ligoninę, kuri turi administraciją, ir parduodi tik savo, kaip gydytojo specialisto, paslaugas, tai kam ta vadyba? Medicinos studentui kažin ar būtina vadyba.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Šuo su breketais – nauja odontologų kasdienybė

    Sakoma, koks šeimininkas – toks ir šuo. Stebint prastus Lietuvos gyventojų dantų būklės rodiklius, augintinių burnos problemų komentuoti nebereikia. Veterinarijos gydytoja odontologė Ernesta Vercinskaitė-Pagojė sako, kad net 90 proc. šeimininkų augintinių burnos bėdų nepastebi ir pagalbos kreipiasi per vėla...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

    „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris