„Gydytojų byla“: apie medikų persekiojimą ir absurdiškus gandus

Darius Indrišionis
2018-01-27
Gydytojai-žudikai, platinantys mirtinas infekcijas ir nugydantys pacientus – tai ne atgarsiai iš viduramžių. Tai – retorika, kuri prieš 64 metus buvo tapusi oficialia visoje Sovietų Sąjungoje. Atgarsių būta ir Lietuvoje.
„Gydytojų byla“: apie medikų persekiojimą ir absurdiškus gandus
1952 m. spalį buvo suimta grupė „gydytojų-kenkėjų“, kurių žymiausi buvo Kremliaus ligoninės vadovas Jegorovas ir J.Staliną gydęs profesorius Vinogradovas. Suimtieji buvo kankinami, jų skaičius augo. To meto ideologinė spauda netruko raportuoti apie „niekdarius“ medikus, negailėdama nei skambių antraščių, nei nedviprasmiškų piešinių.

Grėsminga žinia
1953 m. sausį Sovietų Sąjungos spaudoje buvo paskelbta grėsminga žinia: saugumas neseniai suėmė „teroristinę gydytojų grupę“, kuri „iškėlė sau tikslą kenkėjiško gydymo keliu sutrumpinti aktyvių Tarybų Sąjungos veikėjų gyvenimą“. Išvardintos devynių suimtųjų pavardės: tai buvo gydytojai, atsakingi už aukščiausių SSRS vadovų sveikatos priežiūrą, septyni jų – profesoriai. Dauguma suimtųjų – žydai. Kodėl šie medikai buvo suimti? Ką reiškė šis procesas? Norint tai suprasti, reikia šiokios tokios priešistorės.

Rusų istorikas Genadijus Kostyrčenko, tyrinėjęs antisemitizmo SSRS temą, „Gydytojų bylą“ mato kaip vieną sovietinio antisemitizmo apraiškų. Antisemitizmas SSRS itin suaktyvėjo po karo, jis buvo vadinamas kaip „kova su kosmopolitizmu ir keliaklupsčiavimu buržuazinei ideologijai“. Įvairūs mokslo ar kultūros veikėjai būdavo kaltinami „šlovinantys buržuazinę ideologiją“ ir apšaukiami „kosmopolitais“. Visuomenė netruko pastebėti, jog didžioji dalis „kosmopolitų“ – žydiškomis pavardėmis. Apšauktųjų laukė represijos, pradedant karjeros trukdžiais ir baigiant nužudymu. Pavyzdys – žymaus teatralo Solomono Michoelso nužudymas 1948 m. Minske, imituojant automobilio avariją.
 
Grupė „gydytojų-kenkėjų“
„Gydytojų bylos“ priešistorė irgi siejama su 1948 m. Staiga pablogėjus pagrindinio SSRS ideologo Andrejaus Ždanovo sveikatai, profesoriai paskyrė atitinkamą gydymą. Savo ruožtu eilinė gydytoja Lidija Timaščiuk, atlikusi elektrokardiogramą, pareiškė, kad A.Ždanovą ištiko miokardo infarktas. Profesoriai su tuo nesutiko, o A.Ždanovas po poros dienų mirė. L.Timaščiuk parašė apie tai laišką, kuris pasiekė patį Josifą Staliną. Tiesa, tąkart J.Stalinas nurodė L.Timaščiuk laišką atiduoti į archyvą.

Laiškas atsimintas 1952 m. Čekistams betardant vieną gydytoją, pavyko „išmušti“ prisipažinimą, jog A.Ždanovas išties buvo nugydytas. Prisipažinęs profesorius netrukus mirė – neatlaikė kankinimų. Čekistų vadovas Abakumovas nurodė bylą nutraukti. Apie tai J.Stalinui pranešė profesorių tardęs čekistas Riuminas. Rezultatas: Abakumovas buvo suimtas ir netrukus pats patyrė kankinimus, o Riuminui buvo patikėta tirti „Gydytojų bylą“. 1952 m. spalį buvo suimta grupė „gydytojų-kenkėjų“, kurių žymiausi buvo Kremliaus ligoninės vadovas Jegorovas ir J.Staliną gydęs profesorius Vinogradovas. Suimtieji buvo kankinami, jų skaičius augo.
 


Politinis procesas
J.Stalinas norėjo „Gydytojų bylą“ paversti stambiu politiniu procesu, demaskuojančiu Vakarų šalių žvalgybų veiklą, pasinaudojant sionistinėmis organizacijomis. 1953 m. vasarį KGB suformavo kaltinamųjų sąrašą – jį sudarė 37 asmenys. Dauguma jų buvo rusų tautybės, bet byla turėjo aiškų antisemitinį pobūdį. Visuomenėje sklandė gandai apie būsimą žydų ištrėmimą, o pats J.Stalinas planavo viešas egzekucijas: „gydytojai-kenkėjai“ turėjo būti kariami didžiųjų miestų aikštėse...

J.Stalino mirtis 1953 m. kovo 5 d. išgelbėjo suimtuosius – valdžios estafetę perėmęs Lavrentijus Berija nebuvo suinteresuotas tęsti „Gydytojų bylos“: kovo 31 d. ji buvo nutraukta, gydytojai paleisti, o apie sufabrikuotą procesą ir kaltųjų patraukimą atsakomybėn, paskelbta spaudoje. 1954 m. Abakumovas ir Riuminas – „atpirkimo ožiai“ – buvo sušaudyti.
Įdomu tai, kad gandai apie žydų tautybės gydytojų „kenkėjiškumą“ plito dar iki 1953 m.
 
Tą patvirtina Lietuvos pavyzdys – dar 1952 m. birželį vietiniai čekistai aiškinosi, kas skleidžia gandus apie tyčinį ligonių užkrėtimą įvairiomis infekcijomis. Gandai taip išplito, kad pasidarė nebeįmanomas gydymo įstaigų darbas: ligoniai atsisakydavo injekcijų – bijojo užkrėtimo. Gandai pasiekė absurdą: kalbėta apie „krauju platinamą vėžį“ bei „greitąją tuberkuliozės formą“, plintančią per užkrėstą odą. Gandų autoriai kaltino žydų tautybės gydytojus. Tokiomis paskalomis buvo plačiai tikima – net rašytojas Jonas Avyžius privataus pokalbio metu pareiškė, jog „jei žydai taip iš tiesų elgiasi, gaila, kad vokiečiai jų visų nesušaudė“.

Antisemitizmas tvyrojo ore. Saugumiečiai išsiaiškino, jog gandus nulėmė vienoje Vilniaus ligoninėje dirbusios gydytojos suėmimas – nors ji buvo suimta dėl nuslėptų ryšių su trockininkais, visuomenė tai priėmė kaip „gydytojų kenkėjiškumo“ įrodymą. Įvairių baimių kamuojamoje uždaroje stalinizmo laikų visuomenėje gandus paskleisti nebuvo sunku. Tai tarnavo kaip savotiška „masių mobilizacijos“ priemonė: beveik neabejotina, kad jei „Gydytojų byla“ būtų pasiekusi J.Stalino numatytus tikslus, net ir Lietuvoje būtų atsiradę žmonių, kurie nesibodėtų tempti „gydytojus-kenkėjus“ ant ešafoto. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris