Gydytojams rezidentams atriš rankas

Deimantė Gruodė
2017-02-24
„Reikia tikėtis, kad jauni gydytojai turės pakankamai proto ir, kai bus sudėtingi atvejai, stengsis pasikviesti į pagalbą patyrusį kolegą“, - sako profesorius Julius Kalibatas, kuomet sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pranešė žinią, jog bus plečiama gydytojų rezidentų veikla. Tai, kad jaunieji gydytojai turės daugiau laisvių ir galių, vieniems skamba gerai, kitiems – nelabai.
Gydytojams rezidentams atriš rankas
Pakopinių kompetencijų modelis pagerins gydytojų rezidentų rengimą ir jiems suteiks daugiau savarankiškumo rezidentūros studijų metu bei leis teikti daugiau paslaugų pacientams, ko iki šiol jaunieji gydytojai negali daryti.

Gali būti ir tragedijų

„Patikimas variantas, kuomet praktiką gydytojas atlieka gerame stacionare, universitetinėje ligoninėje. Jis išmoksta, dirba vadovaujamas gerų specialistų, kurie perduoda sukauptas praktikines žinias. O pradėjus iš karto dirbti provincijos ligoninėje, rizikos elementas išlieka. Gali būti ir tragedijų“, - sako Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos vadovas prof. J.Kalibatas.
 
Bus diegiamas pakopinių kompetencijų modelis, kuris pagerins gydytojų rezidentų rengimą ir jiems suteiks daugiau savarankiškumo rezidentūros studijų metu bei leis teikti daugiau paslaugų pacientams, ko iki šiol jaunieji gydytojai negali daryti. „Jeigu gydytojas dirba savarankiškai, negalima skirstyti, kad ligonius, kurie serga sloga ar bronchitu, gali gydyti, o jeigu yra pneumonija, turi gydyti patyręs specialistas. Taip diferencijuoti praktikoje bus neįmanoma ir sudėtinga.

 
Bet reikia tikėtis, kad jauni gydytojai turės pakankamai proto ir, kai bus sudėtingi atvejai, jie stengsis pasikviesti į pagalbą patyrusį kolegą. Vieni gydytojai žinių diapazoną turi labai didelį, kiti mažesnį. Vieniems galbūt labiau pasiseks, nebus sudėtingų kritinių atvejų ir jie sėkmingai perlips tą barjerą. Kitiems pradėjus dirbti savarankiškai, be vyresniųjų gydytojų priežiūros, gali kilti problemų“, - sako prof. J.Kalibatas.
 
Mažins gydytojų trūkumą regione
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, ši naujovė naudinga ne tik rezidentams, bet ir gydytojams bei pacientams.
„Įsigaliojus šiems pakeitimams, jaunieji gydytojai galės suteikti daugiau pacientams reikalingų paslaugų, kurias iki šiol galėjo teikti tik studijas baigę medikai, tai yra dirbantys medikai. Pavyzdžiui, išrašyti receptus, gimimo, mirties ir kitokias specialias pažymas bei kitus nesudėtingus darbus. Neabejotinai, tai palengvins gydytojų darbą, sumažins jų darbo krūvį, kurį perims jaunieji gydytojai“, - sakė sveikatos apsaugos ministras.
 
Tikimasi, kad ši naujovė bent iš dalies sumažins gydytojų trūkumą ir užtikrins geresnį paslaugų prieinamumą regionuose.
„Tai buvo mūsų inicijuotas pasiūlymas. Mes sužinojome apie tokią etapinių kompetencijų koncepciją ir pasiūlėme, kad reikia pakeisti tam tikrus teisės aktus, jog būtų galima tai pritaikyti ir pas mus Lietuvoje. Su tikslu, kad būtų orientuojamasi į kuo didesnį pacientų saugumą. Nes jau dabar daugelyje Lietuvos ligoninių budėjimais, savaitgaliais, naktimis dirba rezidentai. Jie - kaip medicinos gydytojai, gydytojo asistentai. Kartais sukurti fiktyvūs mechanizmai, kad tai galėtų būti legalu, nors pats gydytojas nėra saugus, jei atsitinka kokia komplikacija“, - sako Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentas Martynas Gedminas.
 
Tikrins rezidentų pasiruošimą
Anot M.Gedmino, įgyvendinant etapinių kompetencijų modelį būtų nuolatos tikrinamas jaunųjų gydytojų pasiruošimas. Pavyzdžiui, ar po pirmųjų metų skubios medicinos gydytojas tikrai gerai moka siūti žaizdas, atlikti pradinį gaivinimą ir pan.

„Nekalbame apie tai, kad gydytojai rezidentai pirmaisiais metais gydytų pačius sunkiausius arba sudėtingiausius pacientus. Labai aiškiai pasakėme, kad yra etapinės kompetencijos ir jiems iš pradžių deleguojame tokias paprastas užduotis kaip gipso uždėjimas arba paskirtų kompensuojamų vaistų pratęsimas. Po to kompetencijos vis augtų. Turime suprasti, kad situacija yra tokia, jog dėl mūsų turimo dvigubo statuso – studento ir rezidento – atsakomybė neapibrėžta tiksliai.
 
Ketverius metus besimokantis gydytojas rezidentas lyg ir negali nieko padaryti ir yra ramus, nes neprisiima atsakomybės. Bet kada jis gauna licenciją, staiga jį užklumpa visa atsakomybė. Tuomet tikimasi, kad žmogus, kuris prieš tai nepriiminėjo savarankiškai sprendimų, dabar jau nebedarys klaidų vien dėlto, kad turi licenciją. Labai svarbus saugumo klausimas ir dabar bus didžiulis iššūkis universitetams, kad jie galėtų kokybiškai paruošti žmones priimti savarankiškai sprendimus. Kitas klausimas bus profilinėms klinikoms – po kurių metų ir kuriuos sprendimus gydytojas gali atlikti savarankiškai“, - sakė M.Gedminas.

 
Komentaras

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Skubiosios medicinos klinikos vadovas dr. Kęstutis Stašaitis:

- Pritariu, kad gydytojams rezidentams reikia daugiau laisvių. Visiškai nelogiška, kuomet po penkerių studijavimo metų rezidentas dar nieko negali daryti birželio mėnesį, o liepos mėnesį gavęs diplomą ir licenciją – gali daryti viską. Tokių stebuklų nebūna. Žmogus jau ir iki tol yra kompetentingas. Tik reikia labai atsakingai sukurti mechanizmą, kaip jam deleguoti šias funkcijas ir kaip nustatyti, kad jis yra kompetentingas. Tada leisti prisiimti atsakomybes už tas procedūras, kurias jis atlieka.



Tarp kitko
SAM dar praėjusiais metais pradėjo diskusijas su universitetais, jaunaisiais gydytojais-rezidentais, gydymo įstaigomis, o artimiausiu metu planuoja susitikti su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) dėl galimo rezidentų pakopinio kompetencijų modelio įdiegimo Lietuvoje.
Kaip tik šiuo metu yra rengiamas planas, kaip sklandžiai įdiegti tokį etapinį gydytojų rezidentų kompetencijų reglamentavimą. Tuo tikslu sudaroma darbo grupė, kuri turės paruošti konkrečius pasiūlymus dėl gydytojų rezidentų pakopinio kompetencijų įgijimo. Jau išsiųsti kvietimai suinteresuotoms pusėms pateikti į ją savo atstovus.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris