Greitukės už gerą darbą norėtų „padėkos“

Ana Daukševič
2014-09-25
Vakar, trečiadienį, Seimo Sveikatos reikalų komitetas sukvietė greitosios medicinos pagalbos (GMP) stočių vadovus, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovus kartu aptarti, kaip pagerinti „greitukių“ darbo kokybę. Mat komiteto pirmininkė ne kartą sakė esą jos dažnai „teikia tik taksi paslaugas“. GMP vadovai sutinka - problemų yra, tačiau jos susijusios visų pirma su prastu apmokėjimu ir skatinimo sistemos nebuvimu.
Greitukės už gerą darbą norėtų „padėkos“
Kauno greitosios medicinos pagalbos stoties viršininkas Nerijus Mikelionis (dešinėje) apie greitukių finansavimo ir darbo sunkumus su Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotoju Antanu Matulu diskutavo net ir pasibaigus posėdžiui.

Apie pinigus ir skatinimą
„Greitoji medicinos pagalba finansuojama pagal gyventojų skaičių, o tai reiškia, kad kasmet pinigų gauname mažiau. Pasekmės? Štai Kaišiadorių rajone iš trijų GMP brigadų liko dvi, panaši tendencija ir Šakiuose, Prienuose, Kėdainiuose. Kreipėmės į sveikatos apsaugos ministrę, kad būtų atkurta darbo grupė GMP finansavimo modeliui peržiūrėti. Norime, kad gyventojų skaičiaus mažėjimas neturėtų įtakos bendrai mums skiriamai sumai. Be to, labai laukiame apmokėjimo už gerus darbo rezultatus. Girdėjau įvairių nuomonių dėl papildomų pinigų. Neva mums mokėtų už kuo greitesnį paciento pristatymą ir nuo to visi tik nukentės. Tačiau taip nėra. Apmokėjimas už gerus darbo rezultatus niekaip nesusijęs su skubėjimu. Veikiau su geresniu darbo organizavimu ir GMP brigadų išdėstymu“, - apie finansavimo subtilybes kalba Kauno greitosios medicinos pagalbos stoties viršininkas Nerijus Mikelionis. Tačiau D.Mikutienė įtariai žiūri į galimybę mokėti „padėkas“ greitukėms už gerai atliktą darbą: „Keistai ir rėžiančiai ausį skamba, kai girdžiu apie skatinimą papildomomis išmokomis. Juk jūsų pareiga gelbėti gyvybę. Reikėtų apskaičiuoti paslaugos kaštus, mokėti adekvačiai ir nereikės jokių intensyvumo rodiklių.“ Kaip ten bebūtų, panašu, sprendimas jau priimtas ir „padėkos“ tikrai atsiras. Kaip informavo VLK Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus specialistas Alfredas Taminskas, „VLK direktoriaus įsakymas, kuriuo remianti galėsime mokėti papildomai už gerus darbo rezultatus, jau derinamas ministerijoje. Šiais metais tam skirta suma bus apie pusantro milijono litų“. 

 
Klasteriai neveikia
Sveikatos apsaugos ministerija, dar vadovaujama Vytenio Povilo Andriukaičio, nuolatos kalbėjo apie vieną – klasterius. Esą jie padėtų išspręsti kone visas problemas. Deja, geros idėjos ne visada materializuojasi. „Klasteriai – teigiamas dalykas, bet yra problemų, kurias reikia spręsti iš esmės. Kauno mieste ir Kauno rajone per pirmąjį šių metų ketvirtį iš viso daugiau nei šimtas pacientų buvo pristatyti į klinikas per vieną valandą, įtariant miokardo infarktą. Deja, procesas iš atokesnių rajonų juda sunkiai. Kodėl? Brigadų skaičiaus rajonuose nepakanka, kad būtų vežami visi klasteriniai pacientai tiesiai į centrą. Sveikatos apsaugos ministerija dabar planuoja nupirkti trylika naujų GMP automobilių, kurie atiteks gydymo įstaigoms. Tačiau taip jie nedalyvaus mūsų sistemoje ir negalėsime jiems priskirti kvietimą, jeigu ką nors ištiko infarktas. Mes siūlėme tuos automobilius ir lėšas jų išlaikymui skirti GMP sistemai. Mūsų skaičiavimais, jeigu norime vykdyti klasterius, reikėtų 20 papildomų brigadų, kurios teiktų pagalbą insultų, infarktų, politraumų atvejais“, - situaciją paaiškina N.Mikelionis. Tiesa, vienos tokios brigados išlaikymo kaina – 700 tūkst. litų per metus, taigi suma susidaro apvali – apie 14 milijonų litų. Kol tokių pinigų neatsiras, panašu, apie gerai veikiančius klasterius teliks tik pasvajoti.
 
Susiginčijo dėl pacientų
Jau tapo įprasta, kad gydymo įstaigos karts nuo karto susiginčija dėl pacientų. Tiesa, dažniausiai jų trūkumo ar siuntimo tik į centrus. O štai Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) direktorius Algimantas Pamerneckas su GMP vadovais susiginčijo dėl pacientų gausos. „Mūsų skubios pagalbos skyriui tenka maždaug 5 proc. visų GMP tarnybų atvežamų pacientų. Suprantu, kad GMP darbas tampriai susijęs su šeimos gydytojų institucija (suprask – jei nepadeda šeimos gydytojas, tada žmogus kviečia greitąją). Susiduriame su tokia situacija, kad trečdalis pas mus atvežtų pacientų neatitinka būtinosios pagalbos kriterijaus. Ką mes darome? „Pritempiame“ rodiklius, kad galėtume teikti pagalbą. Tačiau taip apgaudinėjame patys save“, - sako A.Pamerneckas. Antrino jam ir RVUL Skubios pagalbos skyriaus vedėjas Michail Braverman: „Problema tokia, kad greitoji pagalba paima pacientą ir veža iš karto į ligoninę, reikia ar ne. Jie turi būti vežami kryptingai. Skaičiai dabar labai blogi – tik 35 proc. visų atvežamų pacientų yra hospitalizuojami. Per šių metų pirmus tris mėnesius iš daugiau nei 7 tūkst. pacientų, vos kiek daugiau nei pusantro tūkstančių buvo hospitalizuoti. Išeina, kad atliekame šeimos gydytojų darbą.“

Tačiau N.Mikelionis atremia kaltinimus, esą GMP vežioja pacientus be reikalo: „Apie 30-40 proc. pacientų paliekame namuose. Todėl nereikia teigti, jog vežame visus. Be to, šiandien GMP darbuotojai negali teikti specializuotos pagalbos, todėl vežame pacientą į skubios pagalbos skyrių. Turime tik minimalią įrangą, negalime visapusiškai ištirti žmogų“.
 
Komentaras
Ministro pirmininko patarėjas sveikatai Antanas Vinkus:

- Skundų dėl greitosios medicinos pagalbos darbo sumažėjo ir tokia tendencija nuteikia pozityviai. Visi suprantame, kad greitosios pagalbos, tiek ir ligoninių darbas yra atsakingas, bet problemų turi abi pusės. GMP tarnyboje dirba daug gerų specialistų, tačiau kartais profesinio padorumo stokojama. Taip pat ir skubios pagalbos skyriuose. Todėl manau, abi tarnybos be pykčio turi susitarti dėl pacientų ir suteikti jam reikalingą pagalbą. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...
    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    „Prieš devynerius metus prasidėjo įvairios virškinimo problemos: dažnai vemdavau, nieko negalėjau valgyti. Buv...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Senatvinės demencijos palydovė – agresija

    Nuo senatvės nepabėgsime nė vienas, tačiau kartais gyvenimiška patirtis virsta ne privalumu, o našta. Pesimizmas, irzlumas, paranoja, pykčio, agresijos priepuoliai tampa iššūkiu senolių artimiesiems ir medicinos personalui. Gydytojai psichiatrai aiškina, kad sergant Alzheimerio liga pakinta smegenų ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris